Po rozchode som ostala tehotná. Ako ďalej?

Zodpovedané
24. apr 2019

Dobrý deň,

v lete som prežila rozchod s priateľom, ale ostali sme spolu bývať. Všetko v domácnosti fungovalo naďalej, vrátane sexu. A ostala som tehotná. Z predošlého vzťahu mám 15 ročného syna a u ex partnera ide o prvé dieťa. Obaja máme 39 rokov.

On je však chorobne naviazaný na svoju matku. Čo povie matka, to je sväté. Ona sčasti zapríčinila aj náš rozchod. Nie je však stotožnená s prvým vnúčaťom. Mám pocit, že svojho syna hucká proti mne. Predtým boli naše vzťahy výborné. Otec dieťaťa uteká z domu na záhradu, do garáže. Už viac ako mesiac nie je medzi nami žiaden dotyk a ani bozk. Najhoršie je, že nemám kam odísť.

Ako mám ďalej postupovať?

Ako s ním komunikovať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

z toho čo píšete mi vychádza, že chcete vzťah s partnerom dať do poriadku. Jednak z dôvodu osobného a jednak z dôvodu bývania. Poviem pravdu, najhoršie je, ak sa rodičia starajú do vzťahu partnerov.

Vzhľadom na to, že dieťa je rovnako Vaše ako partnerove a či chce, alebo nie, tak bude otec. Najlepšie je vždy komunikovať. Hovoriť o tom, čo sa deje a prečo sa to deje. Hovorte s ním otvorene, hovorte o sebe, čo a ako cítite a vnímate. Nekritizujte ho a neobviňujte.

A určite treba hovoriť aj so starou mamou, ktorej sa to môže akokoľvek nepáčiť. Vy ste si však dieťa nespravila sama. Dieťa potrebuje otca, vy partnera. Bohužiaľ, matka Vášho partnera by mala prejsť na druhú koľaj, a to by bolo vhodné, keby si uvedomil aj Váš partner.
Môže vám pomáhať, snažiť sa, ale určite nie zaberať Vaše miesto. A nech je aká je, vy by ste si ju mali vážiť minimálne zato, že bez nej by ste nemali Vášho partnera.

Čo sa týka Vášho vzťahu s partnerom, tak treba na ňom určite zapracovať. Porozprávať sa, čo treba zmeniť, aby ste vo vzťahu boli spokojní obaja. Treba to riešiť čím skôr. Keď sa dieťa narodí, tak nebudete mať na to čas a ani energiu.

Prajem skoré uzdravenie rodinnej situácie a pri pôrode nech Vám všetko dobre dopadne.

Mgr.Veronika Rosinová
Poradenské a konzultačné centrum Nové Zámky, Súkromná poradňa psychológa
web: www.pkc-psycholog.eu
tel: 0917 022 755
mail: rosinova.pkc@gmail.com