Mám priateľa a zamilovala som sa do iného. Ako sa z toho vymotám?

Zodpovedané
12. jún 2023

Dobrý deň,

mám priateľa a deti. Pred rokom som sa zoznámila s jedným mužom - zmrzlinárom. Každý deň sme sa rozprávali, smiali sa. Boli tam vzájomné sympatie a ja som sa zaľúbila. Strávili sme spolu noc a ja som otehotnela. On o tom vedel a chcel to vyriešiť inou cestou ako interrupciou.

Ja som však interrupciu podstúpila, nechcela som opustiť priateľa a zničiť dlhoročný vzťah. Teraz neviem na toho chlapa zabudnúť. A znovu som spoznala jedného muža, ktorý je o dosť starší. Píšeme si spolu, aj sme sa stretli. Jednoducho som sa zamilovala znovu, ale priateľa nechcem opustiť. Som z toho mimo.

Ako sa z toho vymotať?

Ďakujem

Dobrý deň,

zdá sa, že niekde je problém. Možno so mnou nebudete súhlasiť, ale zdá sa mi, že sa až príliš ľahko zamilujete. A zdá sa, že tento stav beriete úplne vážne, keďže do toho idete zo všetkým, čiže aj so sexom bez ochrany. A tak je len prirodzené, že sa môže stať to, čo sa stalo aj Vám. Teda nechcené tehotenstvo. Nie je mojou úlohou Vám robiť prednášku, že aká ste boli nezodpovedná a ani Vás súdiť. Rozhodli ste sa podľa seba a iným neostáva nič iné, len to akceptovať.

Možno to cítite tak, že ste urobili chybu. To sa stáva. Chyby sa robia hlavne kvôli tomu, že sa z nich máme niečo naučiť. Vy ste sa mohli napríklad zamyslieť nad Vaším vzťahom s priateľom a uvažovať o tom, prečo sa Vám toto deje. Lenže vy ste si sa po tomto zážitku opäť zamilovali do iného.

Vyzerá to tak, že Vám vo vzťahu s priateľom niečo chýba. Možno nejaká skrytá ingrediencia, ktorá spôsobuje to, že aj keby ste sa mali venovať priateľovi, vždy sa nájde niekto iný - pre Vás dôležitejší. Táto prelietavosť môže mať príčinu niekde v minulosti, možno v obavách zo straty blízkeho človeka. Je tiež možné, že máte strach zo záväzkov, čo pre Vás zrejme vzťah s priateľom je.

Bolo by dobré sa zamyslieť, prečo namiesto práce na zoficiálnení Vášho súčasného vzťahu si nájdete niekoho, kto to s Vami nemysli vážne. Muži sú rôzni a je Vám zrejme jasné, že nie každému ide o to, aby mal s Vami vzťah. A vy sa predsa nemôžete zamilovať do každého, ktorý o Vás prejaví záujem.

Bolo by preto naozaj vhodné, keby ste navštívili terapeuta zistili, prečo robíte niektoré veci. Môže sa totiž stať, že na základe svojich aktivít prídete aj o priateľa a až potom zistíte, že ste v skutočnosti milovali iba jeho.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online