Výsledky vyhľadávania pre slovo #autizmus

    Zruš hľadanie
    akcne_rodinyOverená organizácia
    25. aug 2024    

    Dovolenka s dieťaťom s PAS 2
    Už je síce koniec leta, ale čas dovoleniek ešte nekončí. Možno vám pomôže pár odporúčaní ako zvládnuť dovolenku s dieťaťom s poruchou autistického spektra.
    #inklúzia #podpora #pomoc #poruchyaustistickehospektra #autizmus #akcnerodiny #tolerancia #asperger #znevýhodnenie

    akcne_rodinyOverená organizácia
    25. aug 2024    

    Dovolenka s dieťaťom s PAS 1
    Vidíte na dovolenke rodinu s dieťaťom, ktoré sa správa neštandardne? Nesúďte ich. Možno ide o dieťa s poruchou autistického spektra. Pochopenie je dôležité a možno vám k nemu pomôže pár nasledujúcich odporúčaní.
    #asperger #tolerancia #autizmus #poruchyaustistickehospektra #znevýhodnenie #podpora #akcnerodiny #inklúzia #pomoc #skúsenosti #pochopenie #poruchyautistickehospektra #aspergerovsyndrom #zdravotneznevyhodnenie

    spolu_s_odvahouOverená organizácia
    2. apr 2024    

    „Vidím tvoje skutočné farby, a preto ťa milujem“ (Phil Collins).
    Nechajme tieto farby rozžiariť svet 💙.

    Spoločne vytvorme prostredie, kde sa ľudia s autizmom budú cítiť akceptovaní a podporovaní vo svojom osobnom rozvoji a prejave svojich schopností💡.

    #autizmus #nadacia #inkluzia #spolusodvahou

    nostres
    Správa bola zmenená    20. sep 2023    

    Ak sa vaše deti v škole neučia s deťmi so špeciálnymi potrebami a nikdy neboli naučené, že nie všetci sú si rovní, možno by ste tomu mali dnes venovať 10 minút a vysvetlit to vašim deťom, lebo hoci tieto deti v škole momentálne nemiešajú, v živote si ich určite nájdu a stretnú. Napriklad aj na ihrisku.
    Sú to tiež deti, ktoré chcú byť súčasťou tímu. Deti so špeciálnymi potrebami nie sú divné. Chcú len to, čo chcú všetci: aby boli prijatí!
    Prosím, naučte svoje deti byť milé k týmto deťom!
    Každý potrebuje lásku a láskavosť ❤🙏 #inkluzia #autizmus #respekt #laska #empatia

    #autizmus
    Autismus je lekársky špecifikovaná ako nevyliečiteľná choroba. Dieťa, ktoré sa narodí ako autista, s touto vrodenou poruchou prežíva celý život.  Avšak v zahraničí sa už desiatky rokov skúma autismus ako metabolická porucha. Čo to znamená?

    https://topnazdravie.sk/sokujuce-autismus-sa-da...

    Výstava v Artfore.
    #autizmus

    marsiee
    9. máj 2017    Čítané 772x

    Hellerov syndróm

    Pod pojmom detská dezintegračná porucha (CDD) alebo tiež Hellerov syndróm si môžeme predstaviť poruchu veľmi podobnú autizmu. Pod jej identifikáciu sa podpísal Dr. Theodore Heller v roku 1908 vo Viedni.

    Jedná sa o regresiu mentálnych a motorických funkcií dieťaťa, ktorá sa začne prejavovať do 10 roku (najčastejšie okolo 4. roka života). Ďalší vývoj sa zastaví. V hrubšom slova zmysle si to môžeme predstaviť ako zabudnutie už naučených schopností dieťaťa.

    Charakteristika:

    CDD je charakterizované dramatickou stratou schopností dieťaťa po minimálne 2 rokoch normálneho vývoja. Dieťa sa naučí rozprávať, samo chodiť na nočník, hrať sa, má základné motorické vlohy a všetky tieto schopnosti zrazu začnú upadať.

    Strata schopností sa prejavuje postupne, pričom ide o najmenej dve z nasledujúcich spôsobilostí:

    • vyjadrovanie alebo vnímanie reči
    • sociálne zručnosti
    • kontrola vyprázdňovania čriev alebo mechúra
    • schopnosť hrať sa
    • motorické vlastnosti
    brezovska
    4. máj 2017    Čítané 2835x

    Hellerov syndróm: Keď vývin dieťaťa zaradí spiatočku

    Detská dezintegračná porucha - Hellerov syndróm je zriedkavý stav, kedy dovtedy normálne sa vyvíjajúce dieťa prestáva rozprávať, stráca záujem o hru a svoje okolie a prichádza o motorické zručnosti.
    Hellerov syndróm po prvýkrát opísal v roku 1908 Theodor Heller, špeciálny pedagóg z Viedne. Publikoval prípad šiestich detí, u ktorých medzi tretím až štvrtým rokom života došlo k výraznej strate nadobudnutých schopností a nástupu ťažkej mentálnej retardácie. Vývoj u týchto detí predtým prebiehal normálne. Hellerov syndróm je zložitá porucha, ktorá postihuje rôzne oblasti vývoja dieťaťa a jej príčina nie je známa. 

    "Naše dieťa sa vyvíjalo ako zdravé dieťa. No kým dovŕšilo 3 roky, prestalo rozprávať, nejavilo záujem o hru, malo problémy s motorikou a opäť začalo nosiť plienky. Najskôr sme si mysleli, že je to prechodné obdobie a keď sa s ním budeme navštevovať špecialistov, tak mu pomôžu. Dúfali sme, že začne opäť rozprávať, behať a hrať sa. Ale diagnóza nebola priaznivá a lekári povedali, že je mentálne retardované." To je jeden z podobných príbehov, s ktorými sa mamičky zveria.

    Kedy zbystriť pozornosť

    Hoci každé dieťa má svoje vlastné vývinové tempo, rodič vníma vývoj svojho dieťaťa. Kontaktovať lekára by ste mali už pri podozrení zaostávania vo vývoji, straty nadobudnutých zručností a schopností v jazykovej, sociálnej, motorickej a poznávacej oblasti. Úpadok vo vývoji postihuje aj samoobslužné úkony, dieťa sa nedokáže samé nakŕmiť a pýtať sa na nočník. Poruchu sprevádza stereotypné správanie, podráždenosť, vzdorovitosť. Rodičia sa môžu domnievať, že u dieťa má poškodený mozog, ale v prípade Hellerovho syndrómu k poškodeniu nedochádza. Lekári sa domnievajú, že mozog nepracuje správne. Pre rodičov nastane kolotoč vyšetrení, na konci ktorých čakajú nepriaznivé prognózy. 

    Lekár musí najprv vylúčiť iné ochorenia a následne je odovzdané do rúk odborníkov - neurológa, psychiatra... Neurologické vyšetrenia zriedkakedy odkryjú neurologickú alebo inú príčinu. 

    Spolupráca s odborníkmi

    Dnes je svetový deň povedomia o autizme.
    #autizmus
    #liga_za_dusevne_zdravie

    katarinka26
    8. apr 2016    Čítané 1079x

    Vitamín D a autizmus

    Nedá mi nezdieľať tento článok, o vitamíne D #vitamin_d a jeho pozitívych účinkoch v rôznych oblastiach ľudského zdravia som tu toho popísla už dosť, dnes som natrafila na tento článok :

    Že nedostatok vitamínu D môže prispieť ku vzniku autizmu sa predpokladalo už v roku 2007.(1) Ďalej v roku 2013 bolo navrhnuté podávanie vysokých dávok vitamínu D s tým, že môže mať značný liečebný účinok na základné symptómy autizmu a to na princípe mechanizmu vplyvu vitamínu D najmä na protizápalové procesy v mozgu. (2)

    Možný mechanizmus vplyvu vitamínu D pri ASD sa vzťahuje na to, že vitamín D nie je vitamín (je to pro-hormón) a v poslednej dobe sa jeho štatút a vplyv prehodnocujú. (3,4)

    Okrem zníženia rizika vzniku a závažnosti vzniknutého ochorenia vďaka vlastnosti prírodného steroidného-hormonálnemu protizápalovému účinku na mozog, vitamín D zároveň reguluje opravný mechanizmus DNA, taktiež reguluje autoimunitu, zvyšuje prah záchvatov pri epilepsii, zvyšuje T-regulačné bunky, chráni neurálne mitochondrie (často poškodené antibiotikami, Pozn. prekl.), a zvyšuje dostupnosť glutatiónu, hlavného antioxidantu, ktorý zneškodňuje vedľajšie toxické produkty v tele. (5)

    Protizápalový a autoiminitný účinok vitamínu D v súvislosti s autizmom bol dokázaný Mostafom et al. na 50 deťoch s ASD, vo veku 5-12 rokov, kde štúdia zistila vysokú koreláciu medzi hladinou vitamínu D (6) a prítomnosťou neurálnych protilátok a taktiež vzťah medzi hladinou vitamínu D a závažnosti symptómov autizmu. (6)

    Ďalším steroindo-hormonálnym mechanizmom vitamínu D je jeho vplyv na serotinín pomocou priamej genetickej regulácie enzývov, ktoré limitujú produkciu serotonínu. Tu sa ponúka vysvetlenie serotonínového paradoxu pri ASD, kde je periférny serotonín zvyšený, ale centrálny znížený. (7)

    Dnes je svetovy den povedomia o autizme. Mamicky deticiek s autizmom mate moj velky obdiv, ste uzasne, lebo su situacie, ci dni kedy to je viac ako len narocne. Vela sil a lasky prajem #autizmus

    Je autista a chce pracovať, no kolegovia mu doteraz život skôr znepríjemňovali, píše Denník N: https://dennikn.sk/422597/autista-chce-pracovat... #rozsviet_modru #liub #autizmus

    Vo virtuálnej realite sme prežili minútu v koži autistu, píše denník SME: http://tech.sme.sk/c/20128781/vo-virtualnej-rea... #rozsviet_modru #liub #autizmus

    Psychologička: Vždy ma šokuje zameranosť autistov na detaily. Rozhovor s ňou nájdete tu: http://plus.sme.sk/c/20064336/psychologicka-vzd... #autizmus #asperger #rozhovor

    Prísna logika, pravidlá na všetko. Ako vyzerá život s autistom? Redaktorka SME navštívila rodiny, ktoré majú dieťa s autizmom. Úplne malé, ale aj dospelé. Prečítajte si celý článok tu: http://www.sme.sk/c/7159063/ako-vyzera-zivot-s-... #autizmus

    Hry trinásťročného Ondreja pomáhajú mentálne postihnutým. Rozhovor s ním tu: http://vlcata.dennikn.sk/hry-trinastrocneho-ond... #hry #autizmus #obrna

    Rodičia detí s autizmom, rakovinou či po mozgovej obrne majú vyžiť z 220 eur mesačne. Zvýšiť príspevok za opatrovanie ministerstvo zrejme neplánuje. Čítajte viac: https://dennikn.sk/280916/staraju-sa-o-chorych-... #autizmus #rakovina #obrna #prispevok

    #autizmus Dnes na STV2 bude veľmi zaujímavý a kvalitný slovenský dokumentárny film o autistických deťoch a ich rodinách. Zatiaľ som o ňom len počula a veľa čítala.... Film je nahliadnutím do života ľudí postihnutých autizmom, pričom búra všeobecne zaužívané názory spoločnosti na túto vývinovú poruchu.

    Nevšedný film z prostredia rodín s autistickými deťmi, ktorý odhaľuje každodennú náročnosť života s nimi, postavený na bezprostredných situáciách, v ktorých sa zamýšľa nad otázkami rodičovskej a partnerskej lásky ľudí s autizmom. Téma je vyrozprávaná s ľahkosťou, nádejou a miestami aj s humorom .

    Viac informácií o filme: www.takdalekotakblizko.sk
    Projekcie filmu: www.facebook.com/takdalekotakblizko/events

    Film bol nominovaný Slovenskou filmovou a televíznou akadémiou na Európsku filmovú cenu 2015 ako najlepší dokumentárny film na Slovensku za posledný rok.

    Zobraz celú správu
    mariosmykal
    2. apr 2015    Čítané 0x

    Fotoreportáž: Otec nafotil svojho syna autistu

    "Autistu sa nedá meniť, je to stav. Musí byť prijatý taký, aký je," hovorí matka autistu @elise v  našom rozhovore. Podobne to vníma aj americký fotograf  Timothy Archibald, ktorý nafotil svet svojho syna autistu, aby ho lepšie pochopil.

    Jeho osobný projekt echolilia je skvelým obrazom a záznamom toho, ako sa ľudia trpiaci autizmom cítia. Vyšiel aj knižne a obsahuje fotografie, kresby a rozhovor s otcom. Projekt vznikol v roku 2010, no aktuálny a prínosný je dodnes. Prinášam ho v rámci podpory Medzinárodného dňa povedomia o autizme.

    foto: Timothy Archibald

    mariosmykal
    1. apr 2015    Čítané 0x

    Matka autistu elise: Syna v škole šikanovali, veľakrát išiel domov v papučkách

    elise  je na Modrom koníku od roku 2006, no začali sme spolu komunikovať až teraz. Napísala nám, že sa blíži Svetový deň povedomia o autizme a rada by si zmenila fotoportrét za symbolický modrý obrázok. Zdalo sa mi to málo, a tak sme sa hneď pustili do rozhovoru o jej synovi autistovi. O autizme sa informuje málo, pritom ním trpí jedno z 88 detí a celkovo je vo svete viac ľudí s autizmom ako s cukrovkou a AIDS dohromady. Prečítajte si rozhovor s ňou.

    Bývate v rodinnom dome či v byte?

    Žijeme v malom rodinnom domčeku v blízkosti Piešťan.

    Donútil vás k tomu autizmus a potreba mať súkromie a bezpečie?

    Vždy sme chceli bývať v rodinnom domčeku a mať záhradku. Plánovali sme deti, tak sme chceli, aby si mohli vybehnúť von a boli na dvore, keď sa budú hrať. Autizmus ovplyvnil len zariadenie detskej izby.

    Ako?