Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Klobúčiky na kojenie

2 skúsenosti

Klobúčiky na kojenie (tiež chrániče bradaviek), sú prakticky silikónovou protézou bradavky. Vyrábajú sa vo viacerých veľkostiach. Ich používanie by vzhľadom k možným krátkodobým a dlhodobým rizikám malo byť obmedzené len na niektoré špecifické prípady. Dojčenie11 s klobúčikmi je zložitejšie a menej pohodlné ako bez nich.

Klobúčiky na kojenie

Bábätko prisávajúce sa na klobúčik sa neprisáva k prsníku, neprisáva sa správne a používanie klobúčikov tak kazí techniku ​​dojčenia. Pri dojčení cez klobúčiky dochádza k nižšej stimulácii dvorcov a neprebieha chemická komunikácia medzi pusinkou bábätka a prsiami. Materské mlieko sa teda netvorí bábätku na mieru a veľmi pravdepodobne postupne klesne laktácia do tej miery, že bábätko začne od dojčenia bojkotovať. Používanie dojčiacich klobúčikov negatívne ovplyvňuje dĺžku dojčenia a z dlhodobého hľadiska nemusí zabezpečovať dostatočné prospievanie dieťaťa. Môže dochádzať k vzniku retencie mlieka v prsiach, k zablokovaniu mliekovodov a až k zápalu prsníka (mastitíde). Pri používaní dojčiacich klobúčikov tiež nedochádza k tlaku bradavky na nervus vagus bábätka. To môže negatívne ovplyvniť vývin jeho nervovej sústavy.

Klobúčiky nemajú byť používané ako ochrana bolestivých a poranených bradaviek. Neodstraňujú totiž príčinu problému, ktorou je zlá technika dojčenia. Pri nevhodnom výbere ich veľkosti môžu bradavky poraniť. Navyše je prostredie pod dojčiacim klobúčikom vďaka teplu a vlhku ideálne pre množenie patogénnych baktérií a kvasiniek. Zvyšuje sa riziko kandidózy u bábätka. Úplne nevhodné sú klobúčiky pri veľkom naliatí pŕs. V tomto prípade má byť použitá tzv. kvetinková masáž dvorca pred dojčením.

Správne sa bábätko prisáva na dvorec a nie na bradavku, bradavka počas dojčenia mení svoj ​​tvar. Teda aj v prípade plochých alebo vpadnutých bradaviek by správne prisatie malo byť uskutočniteľné, ale jeho zabezpečenie môže byť ťažšie. Použitie klobúčikov na kojenie by nemalo byť prvou voľbou, ale naopak tou poslednou. Ak sa bábätko na takéto bradavky neprisáva (ako sa podarí upraviť prisatie), je možné kŕmiť bábätko z pohárika.

Nastávajúce mamičky s plochými a vpadnutými bradavkami by nemali váhať a čo najskôr by mali kontaktovať laktačnú poradkyňu1 a na dojčenie11 sa teoreticky aj prakticky pripraviť. Tak sa po pôrode vyhnú používaniu klobúčikov na kojenie. Pred, alebo aj počas tehotenstva môžu mamičky skúsiť používať formovače bradaviek. Laktačná poradkyňa im môže ukázať aj tzv. kvetinkovú masáž dvorca pred dojčením. Základom správneho prisatia je čo najvyššia miera tesného fyzického kontaktu1 mamičky a bábätka. A to najlepšie koža na kožu a čo najskoršie priloženie bábätka k prsníku po pôrode.

Ideálne je ihneď po pôrode bábätko položiť mamičke na brucho do tzv. sacej pozície (existuje aj variant tejto polohy po cisárskom reze) a nechať ho pri bondingu 2 dospieť k samoprisatiu. Viac informácií o správnom prisatí, technike dojčenia a samoprisatí, vrátane videí, nájdete v článku Ako dojčiť.

Video (ENG): Kŕmenie neprisávajúceho sa bábätka z pohárika

Všimnite si, ako bábätko vystrkuje jazýček, aby sa napilo mlieka. Mlieko sa bábätku neleje z pohárika do pusinky.

Súvisiace články

Viac o klobúčikoch na kojenie na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/dite-se-neprisava-k-prsu/
  2. http://www.kojeni.net/pruvodce-kojici-zeny-3/19-Kojici_pomucky.html
  3. http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/klobuciky/
  4. https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/klobuciky/
  5. http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/proc-ma-cenu-zapracovat-na-odstraneni-kloboucku-/
  6. http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/kloboucky-na-kojeni-by-se-v-bezne-praxi-vubec-nemely-pouzivat/
  7. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3014757/
  8. https://web.archive.org/web/20180201120641/http://www.llli.org/llleaderweb/lv/lvjunjul00p39.html
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s klobúčikmi na kojenie

Máš skúsenosť s klobúčikmi na kojenie?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
vevericka60
30. júl 2018

Bez bradavky, bez klobúčikov.

Dve deti som kojila cez klobúčiky. Bradavky sotva ako šošovica. Pri treťom laktačná povedala nie. A ozaj nebolo treba. Išlo to aj bez.
1 poďakovanie
basska_b
14. júl 2018

Klobúčiky - dobrá vec

Klobúčiky som dostala od novorodeneckej sestry už v prvý deň v pôrodnici. Jednu bradavku som mala normálnu, na ňu sa mi maličká bez problémov prisávala. Druhá je plochá a na ňu sa nevedela chytiť. Na klobúčik si však zvykla a vyžadovala ich potom aj na "normálnej" bradavke. Najprv som používala na tú plochú klobúčik small a na normálnu normal veľkosť, potom mi začala small odmietať, tak sme prešli na veľkosť normal.

Kúpila som si šesť klobúčikov a po každom použití ich dám do misky "na špinavé" a prevarím 10 minút. Vyzerajú stále ako nové. V pôrodnici som ich len opláchla vodou, lebo som nemala možnosť vyvárať a nič sa nestalo.

Vďaka klobúčiku sa podtlakom bradavka vytiahne na úctyhodnú veľkosť. Počujem, ako malá spokojne prehĺta. Po mesiaci kojenia sa mi plochá bradavka trochu vytiahla, v princípe však v kľudovom režime zostáva plochá. Musím ich stále používať, už sa ani nesnažím nejak odučiť.

Už takto fungujeme piaty mesiac, plne dojčená, priberie 0,5 kg za mesiac. Je pravda, že kojenie trvá dlhšie, aj 20-30 minút, väčšinou mi pri ňom zaspí, asi to netečie tak silno, ako by to tieklo "napriamo". Klobúčiky sú samozrejme nešikovné, keď som niekde vonku, nesmiem ich zabudnúť, potom sa ma ešte známi pýtajú, prečo to používam, čo to je... Ale zatiaľ vôbec neľutujem, som rada, že môžem dojčiť z oboch pŕs, mlieka mám dosť, maličká je spokojná, klobúčik berie ako súčasť prsa. Spoločne chvíle pri kojení si veľmi užívam.

Áno, žiaľ, je to plast, ale lepšie plast s dobrým obsahom, ako umelé mlieko. Laktačné poradkyne to úplne zatracujú, vraj sa to dá riešiť inak, lepšie prisatie, koža na kožu a podobne. Bola som prvorodička, nemal mi kto poradiť s ničím, len som veľmi chcela kojiť a tá vôľa všetko prekoná. Podarilo sa a na klobúčiky som počula veľa pozitívneho. Dúfam, že budem môcť kojiť do roka pomocou nich, určite to nie je nemožné.

Dôležitý tip: klobúčik treba priložiť tak, aby bábätko spodnou perou stimulovalo holú kožu dvorca a tým spúšťalo ďalšie mlieko. Keď som si ho zle priložila, tak sa mlieko nespúšťalo a bolo ho málo :)
7 poďakovaní