Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Formovače bradaviek

Formovače bradaviek by mali slúžiť na predĺženie skráteného väziva u plochých alebo vpadnutých bradaviek tlakom na toto väzivo. Ich používanie môže byť bolestivé a môže dôjsť k pomliaždeniu a poraneniu tkaniva prsníkov.

Bábätko sa správne prisáva na dvorec a nie na bradavku. A to aj v prípade plochých alebo vpadnutých bradaviek by správne prisatie malo byť uskutočniteľné, ale jeho zabezpečenie môže byť ťažšie. Nastávajúce mamičky s plochými a vpadnutými bradavkami by teda nemali váhať a mali by čo najskôr kontaktovať laktačnú poradkyňu1 a na dojčenie11 sa teoreticky a aj prakticky pripraviť, aby sa po pôrode vyhli používaniu dojčiacich klobúčikov. Laktačná poradkyňa im môže ukázať aj tzv. kvetinkovú masáž dvorca pred dojčením. Základom správneho prisatia je čo najvyššia miera tesného fyzického kontaktu1 mamičky a bábätka, a to najlepšie kožu na kožu a čo najskoršie priloženie bábätka k prsníku po pôrode. Ideálne je ihneď po pôrode bábätko položiť mamičke na brucho do tzv. sacej pozície (existuje aj variant tejto polohy po cisárskom reze) a nechať ho pri bondingu 2 dospieť k samoprisatiu. Viac informácií o správnom prisatí, technike dojčenia a samoprisatí, vrátane videí, nájdete v článku Ako dojčiť.

Formovače bradaviek v tvare misiek

Tento typ formovacích bradaviek sa skladá z dvoch do seba zasadených misiek. Vonkajšia miska má otvory, ktoré zaisťujú cirkuláciu vzduchu a slúžia ako prevencia množenia kvasiniek. Vnútorná silikónová miska má malý otvor pre bradavku a mäkké vonkajšie okraje, ktoré prekrývajú okraje vonkajšej misky a chránia tak tkanivo prsníka pred pomliaždením. Miskové formovače bradaviek možno začať používať už pred otehotnením. Obvykle ich ale stačí vkladať do podprsenky až od ukončeného 5. mesiaca tehotenstva. Je možné ich využívať aj po pôrode medzi dojčením.

  • Farlin
  • Medela

Formovače bradaviek v tvare misiek

Systém Avent Niplette

Skladá sa z plastového klobúčika spojeného s valčekom s piestikmi podobným injekčnej striekačke. Slúži na vytvorenie podtlaku v klobúčiku nasadenom na bradavku. Tento systém je možné používať už pred otehotnením a počas tehotenstva po dobu 1. a 2 trimestra (v 3. trimestri výrobca jeho používanie neodporúča) a tiež počas prvých dní po pôrode. Akonáhle sa zvýši laktácia, Avent Niplette už zvyčajne nie je efektívny. Možno vyrobiť aj výrazne lacnejšiu, ale nie tak komfortnú náhradu Niplette systému z injekčnej striekačky odrezaním jej ústia a zabrúsením.

Video (ENG): Používanie Avent Niplette

Súvisiace články

Viac o formovačoch bradaviek na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20180225113743/http://www.medela.cz/produkty/formovace-bradavek
  2. http://www.aventbaby.cz/niplette-system-1-ks
  3. http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/formovani-bradavek-pomoci-pomucek/
  4. http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/dite-se-neprisava-k-prsu/
  5. http://www.kojeni.net/pruvodce-kojici-zeny-3/19-Kojici_pomucky.html
  6. http://www.kojeni.net/pribehy-o-kojeni-3/104-sťasty_konec_vpacenych_bradavek_(aneb_Niplette_za_2K...
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s formovačmi bradaviek

Máš skúsenosť s formovačmi bradaviek?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť