Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Soor

Soor (tiež žabka, múčnivka) patrí medzí časté infekcie detí, najčastejšie u novorodencov1 a malých detí. Spôsobuje ju huba Candida albicans. Ide o kvasinkovú infekciu v ústach.

Soor

Príznaky

Na sliznici sa objaví biely až nažltlý povlak. Povlak sa dá ľahko odstrániť, pričom dané miesto je náchylné k ľahkému krvácaniu. Napadnuté bývajú ústa, ďasná, mäkké podnebie a jazyk. Dieťa je nepokojné, plačlivé a môže odmietať potravu.

Liečba

Liečba spočíva vo vytieraní pusinky bábätka vatovou tyčinkou namočenou v genciánovej violete alebo výťažku z grepových jadier (Citrovital) alebo citrónovo-glycerínovým tyčinkami Med-Comfort. Pri dojčení bývajú infikované aj bradavky a dvorce matky. Je preto tiež potrebné ošetrovať ich genciánovou violeťou, Citrovitalom, tyčinkami Med-Comfort. Po porade s lekárom je možné použiť antimykotické masti, alebo suspenzie na potieranie postihnutých oblastí.

V dnešnej dobe sa v liečbe využívajú nasledovné produkty:

 • Genciánová violeť
  • je to tekutina fialovej farby, ktorá má dezinfekčný účinok proti baktériám a hubám (kvasinkám) spôsobujúcim soor
  • používa sa na potieranie rôznych kožných a slizničných defektov v ústnej dutine, napr. afty
  • tento roztok môže podráždiť kožu a oči
  • genciánová violeť sa v minulosti pokladala za karcinogén, teda za látku, ktorá spôsobuje rakovinu, v najnovších štúdiách sa táto látka nepovažuje za krcinogén. Údaje o možnej karcinogenite pochádzajú z obdobia okolo 1973-1980. V tomto období sa robili štúdie, pri ktorých sa genciánová violeť podávala hlodavcom v potrave. Po dlhodobom podávaní violete bol u hlodavcov zaznamenaný vyšší výskyt rakoviny. Údaje o toxicite však nie sú jednoznačne potvrdené.
  • genciánová violeť sa preto dnes stále používa, treba však dodržiavať kontraindikácie, teda stavy kedy sa nemá použiť tento roztok, napr. otvorené rany, porfýrie, vredové poškodenie kože.
 • Masti s obsahom nystatínu
  • liečby namiesta genciánovej vilete je je masť vyrobená s nystatínom
  • nystatín je látka, ktorá patrí medzi antimykotiká a môže sa používať pri novorodencov
  • nystatín sa nevstrebáva z miesta podania, preto sa môže používať aj počas tehotenstva a dojčenia
  • deťom sa ústna dutina potiera 4-6x denne
  • liečba sa ukončí až 48 hodín po tom ako ustúpia príznaky
 • Chlorhexidín
  • u väčších detí je vhodná profylaxia pomocou chlorhexidinu, je to roztok, ktorým sa vyplachujú ústa
  • dá sa bežne kúpiť v lekárňach ako ústna voda

Dnes je v novorodeneckom a dojčenskom období najlepšou prevenciou pred kvasinkami dojčenie11 a správne dodržiavanie hygienických zásad. Gencianová violeť sa stále používaa patrí medzi lieky prvej voľby, ak sa dodržia kontraindikácie. Ďalšou alternatívou v liečbe sú masti a gély s obsahom nystatínu. Už v tehotenstve sa odporúča užívať prípravky s obsahom Lactobacilu ako prevencia pred kvasinkami.

Napomôcť liečbe môže aj protikvasinková diéta dojčiacej matky a užívanie probiotík3 dieťaťom a dojčiacou matkou. Je tiež potrebné dezinfikovať, vyvariť všetko, čo prichádza s pusinkou bábätka (a tiež matkinými prsiami v prípade dojčenia) do kontaktu - cumlíky13, dojčenské fľaše, klobúčiky na kojenie,2 formovače bradaviek, plienky na grckanie, prateľné prsné vložky, atď.

Súvisiace články

Viac o soore na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Candida_albicans
 2. http://www.mykoza.com/moucnivka/
 3. http://www.solen.sk/pdf/2eb1b90ee82b7fc0e3c8f0c8984ebdaa.pdf
 4. http://www.solen.sk/pdf/78a727b416d6b453ba1f9dfa8348df95.pdf
 5. http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/spc/fungicidin-leciva-spc-8010.html
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti so soorom

Máš skúsenosť so soorom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť