Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

berginkan
21. okt 2020

@joannita ved v poriadku 🙂 ja som to pisala aj pre ine

skatys
21. okt 2020

@very_sad Nitriansky kraj

jesienka22
22. okt 2020

@tanuska28 Prepac, nezachytila som mozno spravne...Navrh na pestunstvo ste podali nie? Zle som rozumela, ze ste davali 2 v 1? V takom pripade navrh na pestunstvo na sude uz je, aj ked neodkladne zamietli. Ci aj o navrhu na pestunstvo rozhodli, ze ho zamietaju?

very_sad
22. okt 2020

@ereska ďakujem krásne za tvoj príbeh, vážim si úprimnosť, muselo to byť veľmi ťažké, prajem krásny život s minikom 🙂

very_sad
22. okt 2020

@ereska môžem sa ešte prosím spýtať, ako si to po riešiš s prácou? Oboznámila si ich o tom v časovom predstihu, alebo?

miriam439
22. okt 2020

@tanuska28 My sme išli cestou pestúnskej.
Návrh na neodkladné a pestúnsku (2 v 1) nám spísala kurátorka v meste, kde bol malý v DeD.
Súd v tomto meste rozhodol o neodkladnom, dieťa sme dostali domov a potom zo súdu prišiel list, že k nim nepatríme a že všetko presúvajú na súd do mesta, kde sa malý narodil, lebo celý spis je tam. Ale neodkladné nadobudlo právoplatnosť a aj nám ju tento prvý súd (ktorý ho vydal) aj potvrdil.
Druhý súd v meste narodenia malého rozhodol potom o vyňati dieťaťa z evidencie DeD a hneď vtedy stanovil aj termín na pestúnsku starostlivosť (všetci sme s termínom súhlasili - ja, kurátorka + prokurátor)
Ale keď som tam potom znovu prišla na pojednávanie o PS, tak sa nekonalo... (vraj komusi nevyhovuje termín - neviem komu, lebo všetci sme predtým súhlasili).
Potom nám prišiel list z toho druhého súdu, že celý spis presúvajú na súd, kde patríme my pestúni podľa nášho trvalého bydliska. A potom sa už všetko konalo tu na tomto treťom súde.

tanuska28
22. okt 2020

@jesienka22 vyzerá to, že zamietli aj to v rozsudku je napísané, že máme čakať na osvojitelnosť pretože ak zistia, že dieťa je neosvojitelné bude ťažké pretrhnúť naše väzby...a súd na tomto postupe osvojitelnosti trvá je v závere. mne to pride akoby to pestunstvo nechapali. Nikto mi nevie povedat ci sa dockame nejakeho terminu pest.pojednavania ani asistentka sudcu ani vyssia sudna uradnicka.

tanuska28
22. okt 2020

@miriam439 och zvláštne ako to presúvali...naozaj všade su asi iné praktiky, nie je stanovený jeden systém. Hlavne že ste dieťatko mali doma...ale neskutočné prieťahy a naťahovanie, však

rebekarebekova
22. okt 2020

@tanuska28 stoji mi rozum nad tymto celym. Hrozne..
1. Je sanca, ze sa dieta vrati do bio rodiny?
2. Neda sa dohodnut a DD na predlzovani hostovskych bez vracania dietata?

tanuska28
22. okt 2020

@rebekarebekova nie podmienky bio matky su katastrofálne jej spravanie k deťom ešte horšie a pol roka sa neozvala. Po 7 mesiaococh z basy napisala list. Šanca na vrátenie k nej je nulová.
DD ide tvrdo podla pravidiel, uz sme ich prosili vela a k tomu je este korona takze skratili nam pobyty

simona2007
22. okt 2020

Ahote dievčatá,neviete ako je to teraz so súdami?

hariet
22. okt 2020

no neviem, dufam, ze sudy budu operovat normalne. Nam vytycili osvojitelsky sud konecne s tym, ze sa rozhodli presunut spis do nasho mesta. Aj som sa toho bala, ale napokon to az tak dlho netrvalo. 🙏

tecko28
22. okt 2020

@simona2007 dufam, ze pojednavaju, 16.11. nas to caka

santamonica
22. okt 2020

@berginkan no, budeme to riešiť na jar, aby začal v septembri 21, to bude mať 3a1/2, skoro to pre nás nieje. Keďže sme aj s mužom s malým od začiatku doma, čo už sú 2 roky, väzby máme silné💞, a malý je tak spoločensky, veselý a chýbajú mu deti, chodili sme na take cvicenie v skupinkach a teraz to zas prerušili, stále sa na to pyta, myslím, že to bude akurát.

santamonica
22. okt 2020

@jesienka22 menili sme bydlisko aj okres , malý bol vedený bez trvalého bydliska, tak nám to kurátorka odporučila, aby nebol problém zas pri prenasani spisu na iný sud. My sme si pobyt už zmenit museli, s kupcom nášho bytu sme mali dohodu na pol roka a museli sme sa tam odhlásiť. Maly bude vedieť, že je adoptovany, s tým nemáme problém, už teraz mu to jemne vysvetľujem, keď čítame janka hraska a pod., ale ešte je skoro, tak okolo 3 tiež asi. teraz ma 2 a pol. Ja mám problem s tým, koľko ľudí pozná údaje jeho biomatky, to sú informácie, ktoré mu raz chceme dať my ako rodičia, keď bude spravny čas a nieže v puberte po prvej hádke s nami za ňou pobeží, lebo sa to dozvie od suseda napr. Mám na tieto obavy vážne dôvody, keďže sme dostali o tej rodine dost info. Určite mu raz nebudeme brániť sa stretnúť s biorodinou, ale keď bude na to pripravený.
Preto píšem, že ma fascinuje kde všade sme už to rozhodnutie museli odovzdať. V škôlke to isté, poviem učiteľkam, že je adoptovany, ale zas ďalší ľudia, ktorí budú poznať jej meno, nar., adresu? Nepáči sa mi to prosto.

jesienka22
22. okt 2020

@santamonica Myslim si, ze v skolke informacie o biomatke davat nemusite. Neviem si predstavit, na co by im ta informacia bola a nemaju ju preco ziadat. V prihlaske by som normalne uvadzala vas ako rodicov. Ak by nieco chceli riesit, argumentovala by som tym, ze biomatka bola zbavena rodicovskych prav, tj defacto uz nie je rodic. Mozes im ponuknut, ze im dodas udaje kuratora. Ten je urcite relevantnejsi ako biomatka.

tecko28
23. okt 2020

@santamonica vam kuratorka odporucila prihlasit na trvaly pobyt, nas doslova odhovarala 😀 Takze zmenime ked bude uplne nasa. Nebude maly uz so jari vas? Ved to je kopa casu, v skolke by som to absolutne proaktivne nespominala, kym nebude na to dovod.

berginkan
23. okt 2020

@santamonica jaj no jasne. Ja ze teraz ;) no hovori sa, ze to musis vediet a vidiet. A aj nas sa pyta na cvicenie, ale viem ze po hodine by ma hladal a urcite je pre neho este skoro.

ellen2016
23. okt 2020

my, ked sme prihlasovali malu do skolky bola len v pestunstve a este neprebehlo sudne konanie osvojenia. do skolky som davala rodny list,kde bola aj biomama a ja som jej meno zaskrtala, aj malej biologicke meno a dala som tam nase mena, aj nove meno malej, ktore sme udavali v ziadosti o osvojenie. riaditelka skolky s tym problem nemala.

santamonica
23. okt 2020

@ellen2016 áno, na toto som myslela, ze to preskrtam. Veď sa môžem odvolať aj na ochranu jej súkromných údajov. Škoda, že som to nerobila aj tu na obecnom úrade. Čo uz, no. Aj keď rodný list malého chcela original a sama si urobila kópiu.

modryyyy
23. okt 2020

Dieťatko sa prihlasuje na trvalý pobyt po poslednom súde, tj po osvojeni! Dovtedy nie je potrebné prihlasovať ho, ani na to nemáte pravo. Po osvojení dostanete rodný list, kde budete uvedený ako rodičia a to je doklad ktorý predkladáte úradom. Je to potom bezproblémové, žiadne otázky a klebety.

modryyyy
23. okt 2020

Tanuska28, radím neodvolať sa, dieťatko sa k Vám dostane oveľa neskor! Aj my sme boli ten istý pripad, že súd zamietol náš návrh na neodkladné, tiež argument, že o dieťa je dobre postarané a nebolo ešte právne voľné. Chceli sme sa odvolať. Boli sme u 8 pravnikov aby sme zvážili ako postupovať. Pri odvolaní sa spis presunie na krajský súd, ktorý po pár mesiacoch!!! vráti spis tomu istému sudcovi. Čiže opäť budete tam kde ste boli, ibaže mesiace budú bežať. Žiaľ, nič s tým neurobíte. Je to veľmi ťažké, viem to, lebo my sme ani hosťovsky nemohli mať, kým nám súd neschvalil predosvojenie. A pritom matka sa dieťaťa vzdala pri narodení, čiže nebolo treba riešiť bio matku. Želám veľa síl v tejto ťažkej situacii. U nás trvalo skoro 5 mesiacov, kým dieťatko prišlo k nám. Bolo to veľmi veľmi ťažké.

modryyyy
23. okt 2020

Tanuska28, spisy sa podávajú na súd podla miesta narodenia dieťaťa. Ak by ste podali v inom meste, spis presunú a zasa ste tam kde boli, presne u toho istého sudcu...my sme sa radili s právnikmi o všetkých možných možnostiach, nepomôže vám ani televízia, stále sa Váš spis vráti tomu istému sudcovi. Žiaľ, je to takto, riešili sme všetko.

tanuska28
23. okt 2020

@modryyyy vdaka za info, neuveritelné !!!!!

ereska
24. okt 2020

@very_sad tak vedeli o tom ze sme v poradovniku tak hádam to bude ok

ereska
24. okt 2020

Baby poraďte mi co treba keď si chcem ísť vybaviť matersku

santamonica
25. okt 2020

@modryyyy právo na to zrejme máme, keďže sa to udialo a bez problémov.
Problém je v tom, že kurátori, právnici, každý vám poradí ináč, v každom kraji ináč, na súde ináč. V tomto štáte si vsetci kompetentní zákony a pravidlá vysvetľujú po svojom. Potom si vyber. My robíme všetko pre to aby celý proces adopcie prebehol čo najhladsie. Už sa to ťahá skoro 2 roky od podania na neodkladko+predosvojitelsku. Chceli sme sa presťahovať z BA až potom vsetkom, bolo by to jednoduchšie, ale teraz som rada, ze sme to stihli tesne pred covidom.

laura1994
26. okt 2020

Ahojte žienky, chcela by som sa opýtať, či už niekto písal sťažnosť na úradníčku, ktorá vás mala na starosti v procese osvojenia. Ďakujem.

berginkan
26. okt 2020

@ereska neodkladko a rodny list ak si dobre pamatam. A ides na socialku

ereska
26. okt 2020

@berginkan ďakujem

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre