Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

tanuska28
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miriam439
21. júl 2021

@petka515 My máme dieťa v pestúnskej, kedy majú rodičia právo stretávať sa s ich bio dieťaťom.
Keď sme ho brali z detského domova, dostali sme také praktické rady ako postupovať, ak by náhodou bio rodičia chceli kontakt, že som sa toho vôbec nebála... nejdem rozpisovať všetko, ale podľa toho, čo mi povedali v DeD, tak mne to prišlo, že my sme pánmi situácie a nie bio rodičia... a to sme len pestúni. A takisto mi povedali, ak by nám bolo ich správanie nepríjemné a zdalo by sa nám cez čiaru, máme volať na nich políciu...
Takže, vy ako adoptívni rodičia, máte 100% právo na dieťa a bio matka si teraz už môže len trhnúť nohou. A ak je pravda všetko, čo píšeš, tak moja rada je - už žiaden kontakt s ňou a nie že jej budeš ešte fotky malej dobrovoľne posielať (baby ti to tu v dobrom na začiatku radili, ale potom si postupne pridávala nové negatívne informácie o bio matke).

miriam439
21. júl 2021

@rebekarebekova
Ja som prvú žiadosť mala ako samožiadateľka... žiadne problémy som nemala s ničím a nikým na úradoch, ešte viac menej skôr obdiv, že sama sa chcem na niečo také podujať.
Oficiálny plat som mala vtedy v hrubom okolo 400 €, teda pár eur viac, ako bola vtedy minimálna mzda - a nikto nič nepovedal. A vedeli, že pôjdem na materskú, nakoľko som chcela dieťa do 2 rokov.
Dokladala som všetky potvrdenia ako ostatní žiadatelia, príprava to isté...

rebekarebekova
21. júl 2021

@miriam439 400 v hrubom? Tak potom nechapem.. vdaka za info

miriam439
21. júl 2021

@rebekarebekova
Áno, písali nám vtedy oficiálne len 1,2 násobok minimálnej mzdy (2. st. náročnosti práce), takže to v tom čase (keď som podávala ja žiadosť) vychádzalo toľko v hrubom.

zuzu7612
22. júl 2021

@rebekarebekova
Ja vám verím, že ak tá pani (o ktorej ste písala vy), natrafila na tú "pravú" úradníčku - odborníčku a ona jej informáciám plne verila, tak ju teda fakt mohla dokázať takto zdeptať a odradiť od jej dobrého úmyslu.
Pretože my ľudia máme tendenciu veriť úsudku ľudí, o ktorých si myslíme, že sú odborníci v danej oblasti. A ak títo ľudia (odborníci) sú nakoniec len neodborníci, môžu svojimi chybnými informáciami narobiť veľké škody a často krát aj nenapraviteľné.

Osobne to poznám, ale z inej oblasti.
Stalo sa nám pred časom, že otec mal určitý kožný problém, ktorý si priniesol z nemocnice a ktorý bol prenosný a tak ho dostalo aj naše dieťa.
Keďže dve rôzne kožné lekárky (a ani naša pediatrička) nevedeli prísť na to, čo to je a stále sa im to zhoršovalo, vybavili sme vyšetrenie až v inom okrese na infekčnom oddelení, že tam sú vraj odborníci. No tam nás pani MUDr. odbila, že to určite máme doma ploštice, čo je samozrejme už samé o sebe strašné počuť, ale dala nám aj chybnú informáciu, že sa budeme kvôli tomu musieť celá rodina vysťahovať na minimálne dva týždne z domu, kým nám budú deratizéri dezinfikovať dom.
Otec to po ceste späť takmer psychicky nezvládol (starý človek v celkovom zlom zdr. stave), večer ho už brala rýchla sanitka do nemocnice a okrem iných zdrav. problémov tam museli riešiť aj jeho zlý psych. stav spôsobený týmito informáciami, ktoré sa doobeda dozvedel.
Nakoniec som sa do toho obula ja, začala som o otcovom (a následne už aj mojom) infekčnom kožnom probléme hľadať informácie na internete, konzultovala som to s našou kožnou lekárkou a ona nám potom všetkým trom nasadila liečbu na tú chorobu, ktorú som ja "diagnostikovala". Našťastie sme sa s liečbou trafili a zabralo nám to.

Ale pointa toho všetkého je, že vďaka "múdrym" informáciám od odbornej lekárky na infekčnom oddelení chýrnej nemenovanej nemocnice, sa môj otec takmer psych. zrútil, pretože nedokázal naraz spracovať jej chybné informácie ohľadom odstraňovania údajných ploštic (vraj celá rodina bude musieť odísť na dva týždne mimo domova a doma budú cudzí ľudia všetko prehadzovať a čistiť)... a my ostatní doma sme ešte vyše mesiaca viackrát v noci vstávali, svietili baterkami okolo postelí a miesto spánku sledovali, či nám po posteli nelezú tie malé potvory. Ja som to robila pravidelne aj 4-5 krát v noci, hlavne som prehľadávala detskú postieľku až dovtedy, kým moje dieťa nemalo celkom v poriadku spomínaný kožný problém. Hľadali sme pre istotu aj poza nábytok, v skriniach, proste prevrátili takmer celý dom, radili sa aj s firmou na deratizáciu... Našťastie sme žiadne ploštice neobjavili a vyššie spomínaná liečba nám zabrala a odvtedy sa problém nevrátil. Ale koľko nás to stálo psychického vypätia, to nikomu neprajem - a to všetko kvôli odbornej rade jednej "odbornej" lekárky.

A podobné dezinformácie často podávajú panie na úradoch a verte mi, že občas mám aj pocit, že zámerne. Moja kamarátka nedávno odišla z jedného úradu kvôli tomu, že ona chcela pomáhať svojimi radami ľuďom a kolegyniam to strašne vadilo.

djura
22. júl 2021

Ahojte, a som tu znovu s prosbou o radu. Dnes nám prišlo predvolanie v ktorom stoji ako je vidieť na foto:"... zdokladovaný svoj príjem od podania posledného potvrdenia ..." Moja otázka znie: čo tým myslia "podania posledného potvrdenia"?
Ďakujeeeem

zuzlicek44
22. júl 2021

@djura potvrdenie o príjme za tie mesiace ktoré ste čakali na pojednávanie...
( Napr.ak ste návrh pošli v januári tak chcú príjem od januára ...)

joannita
22. júl 2021

@djura tak ak ste napriklad posledne potvrdenie o prijme mali z cojaviem januar 2021, tak chcu potvrdenie o prijmoch od februara 2021

joannita
22. júl 2021

@djura a chcu vidiet vysku prijmu az do terminu pojednavania, cize este za august 2021 chcu vidiet kolko zarabate.

laura1994
22. júl 2021

Ahojte, vybavujem si na malého príspevky. Malého máme v predosvojitelskej starostlivosti a pani na úrade nám povedala že okrem žiadosti o jednorazový príspevok máme žiadať aj o opakovany príspevok dieťaťu zverenemu do náhradnej starostlivosti. Máme vôbec na to nárok? Vie niekto o akú sumu ide?

joannita
22. júl 2021

@laura1994 podla mna si to myli s pestunstvom, ty mas narok na materske, alebo rodicovsky prispevok, to co hovori ona podla mna nemas narok, ale nech ma baby opravia pripadne. Ja som mala len materske a potom RP

laura1994
22. júl 2021

@joannita teraz som akurát vypisovala tlačivo a v kolónia forma náhradnej starostlivosti sú tieto možnosti : n

Náhradná osobná starostlivosť
Pestúnka starostlivosť
Porucnictvo
Dočasne zverenie
Nariadenie predbežného opatrenia
Mne sa to tiež nejako nezdá. Manžel bol odniest žiadosť o prídavky a na 2.den volala manželovi že máme sa zastaviť, že nám zisťovala na čo máme nárok ešte a dala mu tieto papiere.

nikadomi
22. júl 2021

@laura1994 ak vás súd zároveň ustanovil pri predosvojiteľskej za poručníkov, tak máte nárok. Ja som pri prvom poberala.

janakjk
22. júl 2021
joannita
22. júl 2021

@nikadomi poberala si aj materske/RP a aj tento prispevok spolu?
Lebo janajkj odfotila ten clanok a tam sa pise ze ten kto pobera tieto davky, nema opravnenie poberat tento opakovany prispevok....

nikadomi
22. júl 2021

@joannita rodičák, prídavky a tento príspevok. Do plného osvojenia

zuzu7612
22. júl 2021

Žienky čítajte, lebo ona sa pýta o príspevok pre dieťa, nie pre náhradného rodiča.

https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialn...

miriam439
22. júl 2021

Podľa toho hore uvedeného má
@laura1994 nárok, nakoľko je tam uvedená predosvojiteľská starostlivosť (dokonca neodkladné opatrenie vrámci predosvojiteľskej star.).
My sme síce v pestúnskej starostlivosti, ale dieťa malo nárok hneď, teraz je to necelých 200 €

janakjk
22. júl 2021

@miriam439 tak teraz som z toho jeleň. To mi takto vychádza že vlastne každé dieťa zverené do náhradnej starostlivosti ma nárok každý mesiac na tento príspevok???

joannita
22. júl 2021

@janakjk tak toto by aj mna zaujimalo 😲 ale asi v tom bude nejaky figel si myslim

djura
22. júl 2021

@zuzlicek44 ďakujem

djura
22. júl 2021

@joannita ďakujem

miriam439
22. júl 2021

@janakjk No áno, podľa tých informácií tam, to vypadá, že vlastne áno. Ja som sa nikdy nad tým v tomto zmysle nezamýšľala, my sme to dostali hneď. Samozrejme sa musí podať žiadosť... a tak vlastne vy ste nedostali, lebo ste nedali žiadosť a úradníčky vám to neboli ochotné poradiť... alebo tam naozaj môže byť ešte nejaké ALE????

nikadomi
22. júl 2021

@miriam439 ja som si žiadosť podala pri druhej a nebolo mi schválené. Pri prvom áno- odôvodnili mi to práve tým, že pri prvom sme boli súdom ustanovení zároveň za poručníkov.

miriam439
22. júl 2021

@nikadomi Ale takáto podmienka je daná práveže pri tom príspevku pre NR a nie pre dieťa. To je fakt zvláštne 🤷

laura1994
22. júl 2021

Áno je to baby celé zvláštne. A viem, že sem sa o Tom nepísalo, tak preto ma to prekvapilo a zároveň som vám všetkým chcela dať vedieť, že možno sa dá vybaviť aj tento príspevok. Uvidíme či nám to schvália. Sama neviem. Samozrejme, aby ste si niekto nemyslel nezobrsli sme si malého pre peniaze. Úradníčka vysvetlila to manželovi tak, že to je v podstate ako keby výživné pre dieťa kým nemá zmenené priezvisko na naše. Ale či to naozaj tak je tak to neviem

joannita
22. júl 2021

@laura1994 cize to je len do doby kym nieje osvojeny hej? No ak je to tak, tak velka skoda ze sme o tom nevedeli 🤨

laura1994
22. júl 2021

@joannita ževraj áno, ale naozaj neviem či to tak je a ani pre koho je ten príspevok určený

marcelarefat
22. júl 2021

@laura1994 ja som sa pri vybavovaní jednorazoveho príspevku vyslovene pýtala úradníčky či ešte na niečo nemáme narok nakoľko som bola samoziadatelka a samoživiteľka a tvrdila, že nie. Upozornila má,že rodinné budem brať nie do troch rokoch dieťaťa ale do dátumu kedy mi bol zverený. No a keď prišlo ku tomu už to tak neplatilo. Chceli ho o jeden mesiac skrátiť.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre