Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

miriam439
22. júl 2021

@marcelarefat
Ale vidíš, aj napriek ich bludom (na vašom UPSVAR), bola pravda niekde inde a príspevok ti napokon patril tak, ako sme to písali my (a mnohé z nás ho tak dostávali aj bez boja).

marcelarefat
22. júl 2021

@miriam439 to áno patril, len som chcela k tomu opakovanému príspevku čo sa tu teraz preberá. Ale inak jedna moja známa z Trnavy to tiež riešila lebo jej to niekto ďalší načrtol a povedali jej, že to len pri pestunskej

berginkan
22. júl 2021

@laura1994 tak my sme tiez mohli aj toto ziadat 😔 ach boze fakt co si clovek sam nezisti 🤦‍♀️

laura1994
23. júl 2021

@berginkan veď presne. Ako keby to išlo z ich peňazí. Jednorazový príspevok sa má od 1.8 zvýšiť , preto si aj chcem žiadať po 1.8 ale pani na úrade mi vravela, že to dostanem aj tak len 400€

marcelarefat
23. júl 2021

@laura1994 jednorazový príspevok bol doposiaľ cez 500€ tak prečo točí o 400€?

miriam439
23. júl 2021

@marcelarefat
Ja som pochopila, prečo si to písala, vlastne tiež som chcela potvrdiť tvoju myšlienku, že pani úradníčky zrejme rozhodujú o dávkach nie podľa zákona, ale podľa ich aktuálnej nálady.
Ja som zo začiatku nášho pestúnstva nepoznala túto skupinu s dobrými žienkami, ktoré poradia z praxe... a tak som napríklad kvôli žiadosti o jednorazový príspevok pri zvereni bola na úrade 3x a zakaždým som dostala iné informácie, že kedy mi ho poskytnú.
Nakoniec sme príspevok dostali, keď malý bol u nás už dva roky - a to má byť príspevok na "výbavičku" pre dieťa... a hlavne, že našim deťom stačí výbavička za 500 euro, bio rodičom dajú vyše 800 € - tzv. spravodlivosť.

joannita
23. júl 2021

@miriam439 no a ja este k tomu nerozumiem, preco je to len do pol roka zivota dietata. Akoze ked pride dieta 1 rocne alebo 2rocne, jemu netreba kupovat veci? Tiez potrebuje postel, oblecenie, aj sportovy kocik. Chore cele

rebekarebekova
23. júl 2021

@zuzu7612 ufff, toto ma mrzi cim ste si presli. Snad ste uz vsetci ok.
A dakujem sa rozpisanie.

berginkan
23. júl 2021

@joannita aha toto tiez? 😀 😀 ano to je riadna konina
@laura1994 tak my by sme aj tak narok nemali, kedze sme brali vacsie dieta

jesienka22
23. júl 2021

@nikadomi no ja ako pozeram, tak pozeram, nevidim nic, preco by ten opakovany prispevok dietatu nepatril aj do osvojenia. Ked ste ziadali pri druhom, co mate prosim v odovodneni zamietnutia?

miriam439
23. júl 2021

@jesienka22 Ja si proste myslím, že patrí všetkým deťom až do osvojenia, proste to len úrady neschvália z ich nevedomosti alebo naschvál.
Ja si živo pamätám, ako tu pred rokom riešila
@marcelarefat ten 1 mesiac RP.
Hoci nás tu mnoho žien v rovnakej situácii dostávalo ten RP bezproblémov, na jej UPSVAR mali predsa iný pohľad na znenie zákona a jednoducho musela riadne bojovať, aby ho dostala.
A podobných prípadov je tu viac, ale ju si dobre pamätám, lebo sme tu mali o tom veľkú debatu.

A ktovie koľko z vás prišlo o mnoho príspevkov.

Ja som tiež nedávno zistila, že keby mi pred rokom dali úradníčky správne informácie, mohla som doteraz poberať pandemicky RP... a hoci som sa vtedy tomu naozaj dosť veľa venovala hľadaním informácii, proste bolo to vtedy tak na prelome období a ja som sa nedostala k správnym informáciám... ale oni tie informácie už istotne mali... samozrejme z ich strany nebola ochota mi ich poskytnúť... takže bohužiaľ, aj moje dieťa bolo vďaka niekomu ukratené...

nikadomi
23. júl 2021

@jesienka22 sme odcestovaní a nemám papiere pri sebe. Ak si o týždeň spomeniem, hodím to sem.

rebekarebekova
23. júl 2021

@miriam439 no to je otras, ze ti tak blbo poradili.
:(

laura1994
23. júl 2021

@marcelarefat fuu tak toto naozaj neviem. No uvidíme, čo nám všetko schvália. Zatiaľ mám len materskú aj to bol problém vybaviť

miriam439
23. júl 2021

@laura1994 To ty si riešila, že vám v DeD nechceli dať protokol o prevzatí a následne bol kvôli tomu problém s materskou, hoci ste mali neodkladné opatrenie?
Či sa mi to pletie s niekým iným?
Dostala si potom materskú odkedy? Ako sa to napokon vyriešilo - teda ak to chceš tu napísať???

laura1994
24. júl 2021

@miriam439 áno, áno to som ja. Protokol o prevzatí som dostala teraz v pondelok a malý je u nás od 31.5. Materskú som vyriešila tak , že miesto protokolu o prevzatí som napísala čestné vyhlásenie a dala overiť u nás na úrade a to som aj doložila k žiadosti o materskú. Máš ten istý problém? S ktorým cdr?

miriam439
24. júl 2021

@laura1994 Díky.
My sme našťastie pred 4 rokmi nemali takéto problémy, my sme trafili na dobrých ľudí v DeD, takže oni všetko dali, čo bolo treba, ja som vtedy nemala ani šajnu, čo nám treba.
Len ma to zaujímalo, že ako si ty dopadla, lebo som sledovala tento problém, čo si tu riešila.
Našťastie teda sociálna poisťovňa ti uznala takýto spôsob vyriešenia problému s protokolom, lebo inak by si skoro dva mesiace bola bez príjmu (a to je ten lepší prípad, lebo dávnejšie tu niekto riešil, že vyše pol roka mali dieťa doma na hosťovský pobyt a matka bez materského, bez RP a ešte problém, ako to vykryť v práci voči zamestnávateľovi).
Je to smutné, že sú v praxi takéto problémy - štát sa nemusí starať o tieto detičky a ešte nám sú hádzané polená pod nohy... 😢😢😢
A je to často kvôli úradníkom /sudcom a ich vrtochám. Keby vedeli, ako často človeku svojim konaním či neochotou komplikujú situáciu, ktorá je na začiatku aj tak dosť náročná takmer v každej náhradnej rodine.

laura1994
24. júl 2021

@miriam439 tak to ste mali fakt veľké šťastie. Bodaj by každý jeden pár mal také šťastie a nemal problém s CDR.
No áno to som ja čo som tu stále otravovala baby mojim "problémom".
Stále som rozmýšľala ako to vyriešiť a potom ma napadlo dať čestné vyhlásenie. Našťastie to fakt pomohlo a tohto mesiaca mi už aj materská prišla. ( 31.5. sme si malého brali domov, ale materskú som žiadala od 1.6.) . Tiež som to riešila s ekonomkou keď to neschvália ako to budem riešiť. Keďže dovolenky toľko nemám a spätne maródku by mi nevystavili.
V našom prípade to fakt viazlo na Tom CDR, tak ako som aj písala preberaci protokol som dostala až tento týždeň v pondelok, keď sme mali zo súdu už právoplatné rozhodnutie. Bez právoplatného rozhodnutia som nevedela s CDR pohnúť.

kikuska_wedge
24. júl 2021

@laura1994 mna pri tvojom prispevku napadlo, ze to je taky ukazkovy pripad slovenskeho "uradu". Dieta vydaju, ale papier ani za svet.

laura1994
24. júl 2021

@kikuska_wedge áno, presne to máš pravdu

ellen2016
27. júl 2021

@kikuska_wedge papier dolezitejsi ako dzecko🙈💩🙊

kikuska_wedge
27. júl 2021

@ellen2016 🤮

janakjk
28. júl 2021

Ahojte, neboli ste niekto zisťovať,ako je to s tým opakovaným príspevkom?

lienocka1988
30. júl 2021

Ahojte, prosim vás. Krstili ste niektorá dieťatko, ktoré je v pestunskej starostlivosti? Je potrebný súhlas rodičov?

miriam439
30. júl 2021

@lienocka1988 My sme krstili, krátko po tom, ako dieťatko prišlo k nám. Naši rodičia nedávali žiaden súhlas, ale nie sme s nimi v kontakte.
Aj na UPSVAR pri príprave mi hovorili, že deti v PS sa bežne krstia.

andrea_82
30. júl 2021

@miriam439 ako ale viete, ze dieta nebolo pokrstene uz skor, ked nie ste v kontakte s rodicmi? Maju na fare nejaky system, v ktorom to vedia pozriet?

rebekarebekova
30. júl 2021

@lienocka1988 dietatko v PS by sa nemalo dat krstit. Pytala som sa na to p. biskupa. Treba pockat do osvojenia. Zatial sa treba spoliehat na "krst tuzby".

rebekarebekova
30. júl 2021

@andrea_82 "Zdravím Vás a ďakujem za otázku. Prax je taká, že o krst dieťaťa môžete, prosím, žiadať až po vydaní nového rodného listu s uvedením vás ako rodičov. Lebo dieťa sa zásadne krstí vo viere rodicov. "

miraolek
31. júl 2021

@lienocka1988 ahoj. Je to už pár rokov dozadu, ale krstili sme bez súhlasu biologických rodičov- nie sme v kontakte a ani netuším kde sú. A počas krstu kňaz vyslovil niečo v tom zmysle: ak nie si krstena, tak ja ťa krstom v mene ........

magimary
31. júl 2021

@lienocka1988 aj my sme krstili chvíľu po zverení do pestunstva (v októbri sme mali súd, v decembri krst), súhlas biomatky sme nepotrebovali, hoci sme s ňou boli v (pisomnom) kontakte. V krstnom liste sme boli my zapísaní ako krstní rodičia a v kolónke rodič bola uvedená biologická matka, s poznámkou "mater naturalis" (čo je cca vo význame, že matka ktorá porodila, ale o dieťa sa nestará; pisava sa to najmä u otcov- "pater naturalis" pri krstoch detí slobodných matiek, tak my sme tam pre zmenu mali uvedené "mater natur.")
S krstom nebol ani najmenší problém.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre