Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

rebekarebekova
31. júl 2021

@magimary to dietatko ostava/ostalo u vas?

berginkan
31. júl 2021

tak ja som potesena ked vidim tolko krestanov otvorenych adopcii. stretla som sa len s takymi, co to povazuju za zakazane/nevhodne atd. ale ja som z dost ortodox pomerov.tak mozno preto

janakjk
31. júl 2021

@berginkan fuuu, tak toto ja počujem prvý krát, že by sa kresťania vyjadrili k adopcii ako k niečomu zakázanemu, nevhodnemu...
My sme vždy mali podporu aj hlavne od kresťanov, tiež sme veriaci, a s negatívnym postojom som sa ani raz nestretla....

magimary
31. júl 2021

@rebekarebekova áno ostalo, mali sme ho v pestúnstve,
ale už je v Nebi... tam má tých najlepších pestúnov a aj svojho tatika.

miriam439
31. júl 2021

@andrea_82
Ja neviem o tom, či majú jednotlivé cirkvi nejaký register, kde by sa dalo zistiť, či je už dieťa niekde pokrstené. To by vedel váš kňaz povedať.
U nás to bolo tak, že príbuzní zo strany bio matky sú evanjelici, zo strany bio otca zasa katolíci.
Bavili sme sa o krste s profi mamou a tá povedala, že starí rodičia (z otcovej strany, ktorí boli s ňou a dieťaťom v kontakte), že by chceli dať dieťa pokrstiť (katolícky krst), ale čakali na vyjadrenie budúcich pestúnov. My sme tiež katolíci, takže sme s krstom nemali problém.
Myslím ale, že naše meno ani v krstnom liste nie je, sú tam údaje bio rodičov a krstných rodičov.
Lebo viem, že sme ešte riešili dátumy narodenia bio rodičov (samozrejme ich ako pestúni máme k dispozícii)...
A bio bráško nášho malého je tiež v PS v katolíckej rodine a určite viem, že je pokrstený a títo pestúni nie sú v kontakte ani s bio rodičmi ani s bio starými rodičmi (s nami sú v úzkom kontakte) a nikdy nespomínali, že by mali nejaký problém s krstom (a to pritom riešime spolu všetko možné).
Takže na základe týchto skúsenosti si myslím, že by s tým nemal mať nikto problém... ale môže sa stať, že sa nájde nejaký zásadový kňaz, ktorý môže niečo "riešiť".
Ale keby mne robil kňaz s tým problém, ja by som hľadala dovtedy, kým by mi ho nejaký pokrstil, pretože mne je dieťa zverené do výchovy na neurčitý čas (možno aj nastálo, aj keby len ako pestúnovi), mám to potvrdené aj rozhodnutim súdu, takže preberám v tomto smere úlohu rodiča... a pre mňa je viera súčasťou výchovy dieťaťa... podľa mňa, je to to isté, ako keď bio rodič chce pokrstiť dieťa, pokrstí ho, výchová ho v duchu určitej viery a dieťa sa môže s tou vierou stotožniť alebo vo vyššom veku rozhodnúť, že ju odmieta.
Toľko môj názor a ak máte niekto iný, akceptujem ho. ☺️

lienocka1988
31. júl 2021

@magimary @miriam439 @miraolek @rebekatebekova baby ďakujem vám veľmi pekne. Vidím, vidím že by s veľkou pravdepodobnosťou problém nemal byť. Zájdeme teda za kňazom a uvidíme čo povie on.

nikadomi
31. júl 2021

@magimary ❤️

rebekarebekova
1. aug 2021

@magimary ako sa vam dari? Casto na vas myslim.

janakjk
2. aug 2021

Dnes mi volali z úradu, že na ten opakovaný príspevok nemáme nárok.

janakjk
2. aug 2021

Odôvodnila to týmto, aj keď tomu nerozumiem
Paragraf 5

janakjk
2. aug 2021
miriam439
2. aug 2021

@janakjk
Tak teraz som to pozerala priamo v zákone a majú pravdu, lebo predosvojiteľská starostlivosť je pod písmenom E a opakovaný príspevok dieťaťu patrí len podľa A-D
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2...

Ale dobrá správa pre tých, ktorí si teraz budete brať dieťatko, jednorazový príspevok je už konečne rovnaký, ako u bio detí (takmer 830 €)

very_sad
2. aug 2021

@miriam439 super, dik za info 🙂len mam pocit, že všetci len čakáme a nikde sa nič nehýbe, aspoň mne tak povedali na nás trenčiansky kraj. Aký máte vy názor? Hýbe sa to aspoň v nejakom kraji?

janakjk
2. aug 2021

@miriam439 čiže kým ešte dieťa nie je v predosvojitelskej starostlivosti,tak mu ten príspevok patrí?

miriam439
2. aug 2021

@janakjk opakovaný príspevok dieťaťu zverenému do NRS patrí podľa znenia zákona tým deťom, ktoré máš vyznačené ty v tom druhom obrázku,
teda v skratke NOS, PS, poručníctvo a neodkladné na NOS a PS.
Teda je to trochu inak, ako to majú uvedené na stránke, čo som tu prikladala nedávno.

laura1994
2. aug 2021

Baby, dnes bol manžel zaniesť papiere na upsvar bola tam iná pani a tá mu povedala, že na opakovaný príspevok nemáme, tak ja teda už som mimo z toho

ninquewen
2. aug 2021

@lienocka1988 ahoj, aj my mame maleho v pestunstve a s krstom bol obrovsky problem. Patrime pod bratislavsku arcidiecezu. Nas farar znaly kanonickeho prava, nam (po spravnosti) povedal, ze kedze nie sme ani bio rodicia ani zakonni zastupci dietata, nemozeme ho dat pokrstit bez suhlasu biorodicov, zacal splietat o tom, ze ved vsak ked ho adoptujume tak potom. Nedokazal pochopit, ze pestunstvo nie je predkrok k adopcii, ze pravne uvolnenie dietata sa vobec nemusi podarit, ze v pestunstve mozeme mat dieta az do dospelosti... Kedze sme suhlas od bio-rodicov, ktori sa nezaujimaju ani nekontaktuju nemienili zistovat, nakoniec povedal, ze sa poradime s arcibiskupom. Tak sme sa so Zvolenskym radili, vysvetlili mu situaciu a on nam dal dispenz (ustnou formou), nasledne sme tuto ziadost o dispenz museli s fararom spisat a poslat na biskupsky urad a nasledne cakat na shchvalenie. Cele toto plus korona a zavrete kostoly trvalo pol roka 🙂 ale nakoniec bol pokrsteny 🙂

miriam439
3. aug 2021

@ninquewen Vidíš, dobre, že si napísala, budú vedieť aspoň ďalší pestúni, ktorí možno budú mať problém, že je tu nejaká cesta na vyriešenie... ak teda natrafia na "problém", lebo môžu mať šťastie ako my a naši známi a teda ten istý "problém" pre ich kňaza nebude problém ☺️

rebekarebekova
3. aug 2021

@laura1994 a vy ado ci pestu riesite?

rebekarebekova
3. aug 2021

@ninquewen mozem sa spytat na zaklade coho ste dostali ten dispenz? Nebude sa dat vase dietatko adoptovat, ci?

laura1994
4. aug 2021

@rebekarebekova my riešime osvojenie ..

ereska
4. aug 2021

Ahojte chcem sa spýtať keď ste podávali návrh na súd na osvojenie kedy vám prišlo vyrozumenie kedy bude súd???

evkasus
4. aug 2021

@ereska nam vyrozumenie prislo asi 2 tyzdne pred pojednavanim. Ale telefonicky som to zistila uz skor. Od podania navrhu po sud to trvalo iba 2,5 mesiaca.

berginkan
4. aug 2021

@ereska kazdemu inak. a teraz v korone je to zase ine.

joannita
4. aug 2021

@ereska asi 1,5 mesiaca pred pojednavanim nam prislo. A celkovo od podania navrhu to bolo tusim 8 mesiacov co nam vytycili pojednavanie 🤦‍♀️

rebekarebekova
5. aug 2021

@laura1994 tak preto nie je narok. :(
Blby system..

evkasus
5. aug 2021

@ereska Inak nam asi pomohlo, ze som s navrhom poslala aj vsetky potrebne dokumenty. Nebrala som ohlad na to, ze ak mi daju pojednavanie o pol roka, taku budu chciet niektore nanovo. Prosye som to riskla s tym, ze to mozno urychli veci. A zda sa, ze to zabralo.

joannita
5. aug 2021

@evkasus ved ale tie dokumenty sa musia vzdy podavat spolu s navrhom, bez ohladu na to kedy bude vytycene pojednavanie 😉

darci17
5. aug 2021

Neviem, či viete, ale pani Haťapková z Ba, čo mala na starosti Senec a okolie, odišla z úradu. Vraj niečo lepšie sa jej naskytlo.

ellen2016
5. aug 2021

@darci17 skoda jej, mala rychle prsty🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre