Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

magimary
29. aug 2011

@dadenka1, modlím sa za Teba... 😔
veľa síl... 😔

silviaa
29. aug 2011

@dadenka1 je mi to strasne luto 😔 ....myslim na Teba a drzim Ti palce

erikadodo
29. aug 2011

@lucy125 sme na 64 mieste ale v januári sa bude zoznam aktualizovať tak potom budem vedieť presne na ktorom mieste sme. Prednison mi dala Stenová a ak sa nemýlim tak dávky sa postupne znižovali. Ak si dobre pamätám tak už onedlho ideš na KET. Držím palce....nech sú dve // na teste

kanhwa
29. aug 2011

@dadenka1 strasne mi je to luto, myslim na Teba, nech to preboli, nech si co najskor v poriadku...len to si pomyslim v takychto chvilach, ze vsetko je tak, ako ma byt, len v danom momente nam este nie je jasne, ze preco...drz sa...

natia
29. aug 2011

@dadenka1 mrzí ma to, myslím na teba, drz sa...všetko má nejaký dôvod, bezpochyby...nahody neexistujú, neverím!!

natia
29. aug 2011

@mysiak001 ahoj, neber to prosim ako kritiku alebo rypanie, ale zaujimal by ma dôvod, se preco si netrufas na romske? To má tak osobne zaujíma, ze v čom je to podľa okolia iné? Samozrejme nemusis odpovedat, ak nechces 🙂

suezana
29. aug 2011

@dadenka1 to mi je ľúto 😔 😔 😔 nesmierne 😔

mysiak001
30. aug 2011

@natia Ahoj neberiem to akokritiku vo sne by ma to nenapadlo. jednoducho u nas je v dedine dokopy 2600 ludi sama svata babka (nechcem sa nikoho dotknut aj my chodime do kostola ale kvoli niecomu inemu) jeden par si adoptoval romske dievcatko a nevydrzali tie babky a ich opletacky a uz byvaju uplne inde. Inak mi nevadi nic. Po skusenostiach ostatnych som zistil ze nasa "tolerantna spolocnost" skor prijme vietnamca japonca cernocha je to smutne ale je to tak ☹ . Holt niektory ludia maju zle skusenosti ale ja mam take aj take. (Nadstavbu nam stavala firma vylucne s romskymi robotnikmi.) Proste si netrufam a neviem ci by som dietatko ochranil pred útokmi ludi. My sme zazili uz aj taky nazor ze ci to vobec zvladneme kedze martinka je kus chora ludia maju tolko predsudkov ze je to strasne. Najlepsie su tvare ludi ked povedia ze je chora ta nac vam dieta a ja poviem ved ja pojdem na RD 😀

mexx
30. aug 2011

@natia
@mysiak001
Myslim, ze v Mysiakovej odpovedi bol celkom pekne vystihnuty problem viacerych ludi, ktori si v dotazniku uvedu, ze chcu len biele dieta. Samozrejme, su aj taki, ktori ho chcu z inych dovodov, ale velka pravda je aj v tomto. Osobne som tiez presvedcena, ze keby som si isla adoptovat dieta ako "bezny clovek", ako tu vacsina z vas, tiez by som si uviedla, ze chcem iba biele. Lebo naco si zbytocne ublizovat. 🙄 Mozno bez tej skusenosti, ze romske prijat dokazem (keby som nebola vo svojej sucasnej situacii, tak by som tazko mohla povedat, ci dokazem alebo nedokazem prijat cigancatko) by som sa len velmi tazko rozhodla, ze chcem aj ine ako biele. A ked si predstavim svoju vlastnu rodinu alebo okolie, ludi v meste, ktori su hotovi uz len z toho, ze niekto prijme cudzie dieta za vlastne, tak tym romskym etnikom by som si nalozila este viac na uz dost velku kopu problemov. Byvat v takej dedine, ako opisuje Mysiak, by som uplne rovnako uvazovala. Lebo to, ze dieta idem prijat, sice vyzera ako vylucne moja vec, ale nemozem ho potom cely zivot izolovat od ludi a celeho okolia, len aby som ho ochranila pred hlupymi recami a ublizovanim. A preco ho vystavovat tomu, ze ked sa cokolvek zle v dedine stane, tak to bude mat na svedomi ten "smradlavy cigan"... 🙄
Uz velakrat som si vsimla, ze na deti sa zrazu uplne zmeni pohlad a nazor, ked ludia zistia, ze su to cigancatka. Pritom kym to nevedia alebo si nie su uplne isti, tak su to deti uzasne, mile, sikovne, krasne...ale akonahle poviem, ze moj syn je z decaku a jeho matka je ciganka, tak zrazu je iny, zvlastny, zly, a chudacik evidentne aj zaostaly. 🙄 Takto sa vie zmenit z minuty na minutu, nepodar jeden. 😀
Chapem vsetkych, ktori sa tohto boja, mne to dava velakrat strasne zabrat. Ta ludska hlupost.

mexx
30. aug 2011

Inak, velakrat rozmyslam nad tym, ci to tiez neurobit tak "normalne". 😅 Vieme, ze urcite by sme radi este nejake deti prijali nastalo, a ze mozno by bolo dobre skusit to tak ako ktokolvek iny - zapisat sa do poradovnika a cakat, a uviest si tam bieleho novorodenca. Ved raz by na nas prisiel rad. 🙂 A mali by sme deti aj take aj take. 🙂 Velakrat ma to laka, predstavujem si to...a potom sa vo mne ozve nejaky hlas, ktory mi hovori, ze na bielych novorodencov tu caka tolko ludi, pre nich sa urcite niekto najde...a my by sme mali vyuzit to, ze dokazeme prijat aj tie ine deti, a vybrat si niektore z nich, lebo tie by sa mozno tej svojej rodiny inak nedockali. 😨
Tak uvidime, ked sa to niekedy bude riesit aktualne. (Hoci moj muz uz viackrat velmi pozitivne prijal moje spekulacie o tych vysnivanych babach dvojickach, mozno, ze osvojenie bude najistejsi sposob, ako sa k nim dopracovat...) 😀 😀

cicimotinka
30. aug 2011

@natia @mexx @mysiak001 my sme neriešili, či biele alebo tmavé... proste sme si vybrali... nechcem vyzerať ako debil, ale ja som úmyselne ignorovala ľudí, ktorí mi dávali dobré rady, prečo sa vyhnúť rómovi... je fakt, že poznáme veľa detí "z dobrej bielej rodiny", ktoré sú nejakým spôsobom nezvládnuteľné, takže sme si povedali, že ak aj budú s rómčiatkom nejaké výchovné problémy, tak to budeme riešiť potom, nakoľko sú aj bieli ľudia, ktorí to riešia... nejde o rasu ale o konkrétne dieťa... ale je fakt, že pokiaľ by som bola v myšiakovej pozícii na dedine, asi by som to tiež urobila inak... aj keď ja sa stretávam aj v meste s ľuďmi, čo majú problém s farbou (väčšinou padajú otázky typu "z akej dovolenky som si ho priviezla", príp. "je tatino Slovák")...
p.s. boli sme s malým u detskej psychiatričky, ktorú nám mimochodom doporučili a vychválili na úrade - keď zistila, že je róm, dala mu taký posudok, že sme ho po dohode s detskou ani nedali do karty a zmenili sme doktora... a toto by sa nemalo stávať... čo tam po ľuďoch, tí sa menia, prichádzajú a odchádzajú... ale keď sa roky chodí k takejto doktorke, tak sa karta zaplní papiermi, ktoré sa s ním potiahnu celý život... a neviem, ako mohla zhodnotiť, že je neprispôsobivý, asociálny a neviem čo všetko, keď mal 13 mesiacov, lozil s autíčkom po zemi a niečo si bľabotal... vešteckú guľu som u doktorky nevidela... 😀 😀 😀 😀 😀

cicimotinka
30. aug 2011

@dadenka1 myslím na Teba, mysli na to, že všetko sa deje pre nejakú zámienku a Boh má pre Teba určite niečo lepšie v zásobe... držkaj sa...

heln
30. aug 2011

@mexx prečo nie? raz sa jedna psychicky labilná mamička vzdala svojich bielych štvormesačných dvojičiek dievčatiek a šli ku nám, ani nie po mesiaci prišiel manželský pár (tri páry pred nimi v poradovníku ich odmietli), ktorý sa neskutočne tešil, že chceli jedno dieťa a majú dve! neváhali ani sekundu... v poradovníku boli rok.
a nechceš najskôr bio? než si vezmeš všetky opustené deti? 😉

najjulinka
30. aug 2011

tu báb tužiacich po dievčatách dvojičkách je asi plnooooooo........ 😅 ja taky mala ten sen... a napriek tomu, že aspon do profi mi tato možnosť bola ponuknuta, už som za Lucku nevymenila... aj ked Lucka ešte nebola naša..ešte bola len v domove.. ale už som o Lucke vedela, už som ju videla.. mala na rukach........ aj okupala už.... aj prebalila... no nevymenila som......... skor som bola ochotná pridať k Lucke dvojičky ako vymeniť.... 😀

dioliana1
30. aug 2011

@najjulinka ja by brala aj sestričky do dvoch rokov, len familia 😝 nesuhlasí

marketka1
30. aug 2011

Ahojte
@dadenka1 drž sa myslím na teba.
Ja som si po dlhšom čase konečne našla čas a sadla si k PC a príspevok na FB ma riadne nas.... myslím že sa sem hodí pretože sa v krátkosti a rýchlo dozviete čo si obyčajný ľudia o Rómoch myslia a prečo si ľudia chcú osvojiť hlavne biele dieťa.
Kam siaha ľudská hlúposť a nevedomosť

CIGAN OBECNY [Romus Vulgaris] Nocny zivocich, pribuzny simpanzovi. Ma hnede sfarbenie, samicka moze mat svetlu srst v oblasti hlavy. Boji sa vody a je charakteristicky specifickym pachom. Povodne stepny druh sa prisposobil zivotu v mestach. Vyskytuje sa najma vo vychodnej Europe.
Patri k stahovavym druhom, niektori jedinci tiahnu za potravou az za ocean. Samicka rodi aj niekolkokrat do roka. Mladata saju socialne davky po cely zivot az do smrti.. Cigan lovi najma bezbrannu korist a na tu utoci v tlupach. Je skodlivy, no zakonom chraneny.

po takýchto kolujúcich príspevkoch nemám dojem, že sa to tak skoro zmení a že takéto deti budú mať v živote šancu normálne sa do života zaradiť.

mysiak001
30. aug 2011

Dakujem Vsetkym za odpovede. Je to tak ze nejake poziadavky sme aj museli napisat a zas je pravdaze som realista zato som nepisal ze novorodenec najlepsie 0 dni -3 mesiace lebo podla mna je to taka nahoda zeby sme mi dostali take male 😀. My budeme radi za dietatko mame uz aj izbu aj ked viem ze to bude trvat dlhsie, a nemame ju zariadenu 😀 ale vsetko raz bude. A pravda je taka ze na dedine sa to vsetci dozvedia skor ako pride maly k nam preto to ani netajime. A predpokladam ze aj tak pojdeme pozriet zoznamy na UPSVAR 🙂 takze nakoniec mozno budu dvojicky Viktorka a Maximilian. Sak ako sa vravi ked pan boh chce aj motyka vystreli.

mysiak001
30. aug 2011

@marketka1

Tak toto iste som dostal aj ja mailom 😠 😝 . Tak pred dvoma rokmi ked sme vyberali firmu na hrubu stavbu vsetci na nas divne pozerali ze preco " Ciganov" mali rovnaku cenu ako ostatny. A vlastne dodnes neviem preco by som ich nemal brat. Dalo sa dohodnut s casom aj jedlom. A s pracov som maximalne spokojny.

cicimotinka
30. aug 2011

@marketka1 no super... aby sme sa nedivili, keď romus vulgaris ovládne Slovensko... minule som čítala takú štatistiku, že rómky majú do 30-tich rokov cca 8 detí... biele ženy 0-2... v nejakom roku 2050 bude pri tomto náraste viac ako 60% populácie rómskej 😀 ...ak k nim budeme mať takýto postoj...myslím, že v roku 2070 nám 10-tim percentám "bielych obyvateľov" urobia rezerváciu dakde na opustenej planine... 😀 😀 😀 kedy prídeme na to, že k našim rómom treba mať postoj ako k Afrike... dať im vzdelanie a tým aj vedomie, že je šanca, že všetko sa dá robiť inak - slušne, hodnotne, bez násilia... a toto treba dať práve tým opusteným rómčiatkam, aby pochopili, že to vlastne pre nich bola "pomoc", keď ich rodičia opustili... a aby potom oni - vzdelaní - pracovali vo svojich komunitách... ja viem, že to znie ako útopia, ale niekde sa začať musí... 😠

mysiak001
30. aug 2011

Huraaaa teraz volala Martinke teta z uradu ze v utorok pridu okuknut dom 😀 😀 😀 😀

tortelinka
30. aug 2011

@mysiak001 tak nachystajte dobru kavu, kolacik a vsetko bude ok 😎

lucy125
30. aug 2011

@erikadodo ahoj,ďakujem ti, bodaj by si mala pravdu, veru o 2 týždne ma čaká. 2 KET 😉 tak dúfam, že bude úspešný. No 64 to je celkom prijateľné číslo, my ešte stále nemáme z NR papiere, na prípravu. ☹

mysiak001
30. aug 2011

@lucy125 drzim palce a papiere budu.

karkana
30. aug 2011

@cicimotinka hlavne že rómky rodia ako na páse,je to hrozne nespravodlivé,aj v Iscar ich bolo minimum,skôr vietnamky a tak..

natia
31. aug 2011

@mysiak001 ďakujem za odpoveď... ja mám rada, keď má niekto takto vo veciach jasno, to úplne chápem, dobre ste sa rozhodli... a nech už je tvoja žena akokoľvek chorá, to nehrá v tomto rolu, pokiaľ neumiera, čo určite nie... aj choré ženy majú deti, všelijaké ženy majú deti 🙂 držím vám palce...

@mexx no ja som asi jedna z drvivej menšiny, ja by som novorodenca fakt nechcela... nijakého... ja nemám strach z rómstva, ja mám strach z kinder surprise... pandorinej skrinky... nič nevieš, nič nevidíš, nič sa nedá tušiť... menšie ako polročné dieťa rozhodne nie...

mysiak001
31. aug 2011

@natia dakujem za podporu citaj ip

karkana
1. sep 2011

@natia bože nestraš,hm,podla mňa je to vždy risk,no neviem ked nemám skúsenosti, 😉

cicimotinka
1. sep 2011

@karkana inak @natia má pravdu... nám to takto povedali tiež, že do cca 10mes. je to "kindervajco"...že sa veľa vecí ukáže časom a vlastne aj to dievčatko, čo sme si vybrali ako "iba trošku predčasne narodené" so skóre 10/10 a v troch mesiacoch sa ukázalo, že je ťažko fyzicky i mentálne postihnutá... ja som vždy hovorila, že či bio alebo ado, pre mňa je to to isté, nakoľko bio nemám, takže neviem porovnať pocity a pod.... ale každý dúfa, že bude zdravé, aj tehuľka aj čakateľka... 😉

natia
1. sep 2011

@karkana ja nestraším...to je fakt...

najjulinka
1. sep 2011

@karkana my sme zariskovali 2x... jedno vyšlo že wau.. nikto nečakal, že až tak... musim poklopať - klop klop .. (aj ked je ešte vysoko riziková na všetky dis, ked pojde do školy a pod.. proste nastupom do školy možno vyplavu nejake veci - máme očakávať) a druhé sme zariskovali po rpvom sme sa nebáli a riskli sme ešte rizikovejšie a hups mame dmo.... ALE JE NAšE A NEDAME.. RESP. NA SUD EšTE LEN čAKAME, ALE NA VECI TO NIč NEMENí.. JE NAšE... ale obe boli vysoko rizikové.... vysoko... a neboli novorodenami už....

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre