Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

najjulinka
27. nov 2012

@jaron v pohode... ja som mala pravoplatnosť a akože aj prevzatie dieťaťa 2.3. a na materskus om nastupila 18.4. 😉

maznacik007
27. nov 2012

@jaron ja som bola prec .... mimo domu ale vidim ze uz si si to poriesil ale v zasade plati uz ro co som pisala trvat na to aby ti vydali tlacivo a podat a oni musia reagovat pisomne a to uz si vacsinou konzultuju s veducou...

inak aj ja som bola dnes na UPSVAR takze tiez mam zazitky... ale ja som uz odolna 😀

maznacik007
27. nov 2012

@lenka_21 no my sme mali tiez problem s pravoplatnostou sud bol 16.10. a pravoplatnost 8.12. a to som to nahanala teda riadne ... ono je to o sudcovi ak sa nedoruci tak on moze ziadat aj policiu o dorucenie ... resp. dohladanie osoby...

jaron
27. nov 2012

@maznacik007 a to naozaj tak stále musí byť? že to ide tak ťažko, ja som si vravel, že snáď to len trochu s tými obavami preháňam, že snáď to nebude až také zlé a ono to bolo ešte horšie 😀 😠

jaron
27. nov 2012

tak a už mám vytlačené aktuálne znenie zákonov a popodčiarkované konkrétne časti, inak problém bol aj nájsť nejaký dobrý zdroj zákonov, keď som dal do vyhladavača "zákony", tak nič moc zdroje, to som musel ísť na to obklukou kým som našiel myslím že oficiálny a dobrý zdroj tu:
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_maxi...

vlavo dole si treba nastaviť vyhladavača internetu, ktorý používame
potom dať vlavo hore "predpisy" a hladat

pre pestúnsku odporúčam zadať:
627/2005 a vytlačiť celé

a 40/2006 paragraf 75 (slúži iba ako vysvetlenie, že keď sa v tom prvom myslí súdne rozhodnutie, tak sa myslí aj predbežné, pretože vo vysvetlivke č. 1 v 627/2005 je odkaz na tento paragraf 75, ktorý hovorí o predbežku) - stačí vytlačiť strany 1,2 a potom tuším 15,16.

cairka
27. nov 2012

Keď už tu máme to právne okienko, mám pre vás aj ja jednu administratívnu myšku 😝 Toto sa píše v zákone o mene a priezvisku:

" Ak obaja rodičia dieťaťa zomreli, nie sú známi, boli pozbavení spôsobilosti na právne úkony v plnom rozsahu alebo nie sú schopní posúdiť dôsledky zmeny mena alebo zmeny priezviska maloletého, žiadosť o zmenu mena alebo zmenu priezviska maloletého podáva poručník, ktorý bol dieťaťu ustanovený."

A problém, ktorý s danou vecou súvisí - sú rodičia pozbavení rodičovských práv a povinnosti voči dieťaťu to isté, ako rodičia pozbavení spôsobilosti na právne úkony v plnom rozsahu . Totiž naša matrikárka stále tvrdí, že žiadosť na zmenu môže podať len bio 🙄 pretože nebola pozbavená právnej spôsobilosti 😠 Ale teraz som si tam všimla to pokračovanie, že alebo nie sú schopní posúdiť dôsledky zmeny ... hmmmmmmmmmmmm, no nie sú, keď dieťa nevideli od pôrodnice (ani jednu) , len ako to vysvetliť matrikárke 😕

cicimotinka
27. nov 2012

@cairka v sobotu sme mali právo a tam nám prednášal, že v týchto prípadoch musí súd presne vymedziť rozsah pozbavenia práv, či je to úplné, čiastočné (čoho sa týka) atď... 😉 no na Slovensku je to tak... aký sudca, taký výsledok 😀

5katarina7
27. nov 2012

už máme doma babuľku 😵 😵 😵

cairka
27. nov 2012

@cicimotinka , lenže tam ide o to, že na matrike to pochopili tak, že nestačí ani úplné pozbavenie rod. práv, keď nebola pozbavená svojprávnosti - rozumej úplne, že odobratie občianskeho a nemožnosť žiadneho právneho úkonu, ani voliť napr. 😝
ináč v rozsudku máme "Matka XY sa pozbavuje rod. práv vo vzťahu k maloletej YZ"

kanhwa
27. nov 2012

@5katarina7 huraaaaaaa 🙂 uzivajte si to vsetci 🙂

jaron
27. nov 2012

@najjulinka @maznacik007 a ďalší...

ešte by som prosil o radu, to som teda jeleň ako teraz:

Materská sa vypláca za dni, to znamená, že za zhruba 7 dní bude mať manželka vymyslím si sumu napr. 50 EUR (mala malý plat na neúplný úväzok)
Potom by si mala žiadať dorovnanie do rodičovského, ale rodičovské sa vypláca za mesiac, aj keby mala nárok iba jeden deň v tom mesiaci. Tak to ako vyrovnajú? Keď jedno sa platí za dni a druhé za mesiac.
Normálne doplatia k 50 EUR do výšky celého rod. p.?

najjulinka
27. nov 2012

@jaron no ja by som žiadala ten jeden den rodičak.... lebo ten jeden den mala na neho narok , lebo nemala narok na matersku.... a potom dalsie mesiace asi dorovnanie... ale ono asi dorovnanie dajuaj za ten mesiac.... ale podla mna ma ten jeden den narok na rodičak.......

ja som do 17.4. poberala rodičak,a le na staršiu.... ale v podstate by to malo byť fuk či na staršiu či a mladšiu....

jaron
27. nov 2012

@najjulinka neblázni, veď to by už ich na UP vystrelo 🙂
keby som teraz prišiel, že chcem RD na deň 23. 11.2012 a od 24.11.2012 nie je to nejako hlúpe?
nevadilo by mi aj to dorovnanie, ale do výšky plného RD

no neviem, mám chrobáka v hlave

najjulinka
27. nov 2012

@jaron požiadaj o rd... 😉 zakon je zakon... a pripadne ked budeš na soc. poistovni, tak si vyžiadaj aj potvrdenie, že v ten jeden den nema narok na matersku 😝 😀 😀 😀 😀 😀 😀 však nech ich picne.... sa tvar asi tak, že ked teraz ťa chceli obabrať, tak pravny poradca ti poradil a povedal... 😝

jaron
27. nov 2012

@najjulinka neviem, dnes som sa hádal na SP, že mám nárok na MD, vyhral som a zajtra by som chcel potvrdenie, že nemám nárok na MD... to už radšej asi nie
uspokojil by som sa aj s doplatením materskej do výšky rodičovského, len keby to bolo ntak ako som písal, napr. MD za 7 dní 50, doplatok 144,70 do výšky 194,70 (RD)

najjulinka
27. nov 2012

@jaron chapem.. .ale však len potvrdenie na ten jeden dn po nich chceš.. možeš chcieť.... však ten ejden den nema narok, elbo pracvovala....

jaron
27. nov 2012

@najjulinka asi sa potrebujem vyspať, beztak ma zajtra čaká aj tak boj o opakovaný pre dieťa, aj keď tam mám zákony jasné, len dúfam, že vedúca pochopí, inak neviem, to by už asi bolo na žalobu, k čomu dúfam nedôjde

potreboval by som niekde zitiť, či to dorovnanie by bolo v tomto prípade tak, ako píšem, zatiaľ sa mi nájsť na internete dnedarí

najjulinka
27. nov 2012

proste na poistovni povedať, že upsvar take tlačivo žiada... 😝 😉 a ty vlastnenič, ty len poštara medzi nimi robiš...

najjulinka
27. nov 2012

@jaron malo by byť....

cicimotinka
27. nov 2012

@cairka hej, malo by stačiť, čo máš v rozsudku, ale zároveň tam musíš mať, že v týchto záležitostiach zastupuješ dieťa Ty, nestačí len zbaviť rodičov práv a povinností... 😉 celkovo je tento zákon trošku ťažkopádny...

jaron
27. nov 2012

@najjulinka teraz som pozeral zákon 571/2009 (o rod. príspevkoch) a tam je v paragrafe 4 v bode 4, kedy sa dopláca rozdiel a vychádza mi to, že by sa v tomto prípade nevyplácal vôbec ☹, to zvýraznené slovíčko "celý":

(4) Ak sa oprávnenej osobe vypláca za CELÝ kalendárny mesiac materské16) alebo obdobná dávka ako materské v členskom štáte v sume nižšej, ako je suma rodičovského príspevku podľa odsekov 1 a 2 alebo odseku 3, rodičovský príspevok je počas obdobia vyplácania materského16) alebo obdobnej dávky ako materské v členskom štáte v sume určenej ako rozdiel medzi sumou rodičovského príspevku podľa odsekov 1 a 2 alebo odseku 3 a sumou materského16) alebo obdobnej dávky ako materské v členskom štáte.

cairka
27. nov 2012

@cicimotinka , ja mám, že zastupujem dieťa...lenže teta sa chytila tej svojprávnosti...respektíve teda nesvojprávnosti 😝 po hodine diskusie som mala chuť vyhlásiť za nesvojprávnu ju 😠 ale našla som kontakt na celoslovenskú šéfku na ministerstve, asi jej pošlem mail, aby mi to vysvetlila, ako je to možné...a ako je možné, že jedna pracovníčka pochopí zákon tak a iná onak....

jaron
27. nov 2012

@cairka po dnešku aj ked v inom prípade zdielam tvoje pocity ☹

jaron
27. nov 2012

@cairka ty brďo, až teraz som sa zamyslel nad tvojim prípadom, rozumiem tomu správne?

rodičia zbavení rod. práv voči tomu dieťaťu, ale nezbavení svojprávnosti?

milenka74
27. nov 2012

@cairka no asi treba prist ked tam bude ina teta 😝

jaron
27. nov 2012

@cairka a v akom si vzťahu voči dieťaťu, som zabudol

cairka
27. nov 2012

@jaron , áno, presne tak to je podľa našej matrikárky. A dokonca podľa nej SVOJPRÁVNY bio-rodič POZBAVENÝ PRÁV voči dieťaťu je oprávnený žiadať právny úkon týkajúci sa dieťaťa 🙄 ale to už sa potom zamotávala tak, že už asi ani sama nerozmýšľala, čo hovorí. A mimochodom, opakovane hovorila "poručík" 😀 najprv som slušne prehliadala, potom som vecne opravovala 😅
@milenka74 , no práve, že tam je len táto 😝

cairka
27. nov 2012

@jaron , poručník 🙂

jaron
27. nov 2012

@cairka dobre tomu rozumiem, ak je rodič pozbavený práv, je už právne voči dieťaťu ako každý iný človek? ak áno, tak potom z tohto pohladu niet, čo riešiť, je jedno, či je pre dieťa nejaký cudzí človek svojprávny alebo nesvojprávny, no nie? 🙂

druhá vec je, či môže poručník žiadať o zmenu priezviska - na toto by si potrebovala nájsť jasné znenie zákona, inak sa zrejme nepohneš ďalej

cairka
27. nov 2012

@jaron , no, len v zákone je nejasné znenie... . Práve, že ja som to tiež chápala tak, ako aj ty. Len v zákone je, že poručník môže žiadať o zmenu, ak ...tam je práve tá formulka o pozbavení spôsobilosti na právne úkony v plnom rozsahu . Ale je tam aj že nie sú schopní posúdiť dôsledky zmeny...ale dá sa to chápať kadejako, no...

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre