Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

beka22
21. mar 2015

Ahojte, asi si pomyslíte,že dám trápnu otázku, ale keď som sa zamyslela neviem odpoveď a dúfam,že by ste mi pomohli. Čakáme na NAŠE druhé dieťatko, (prvé bio druhé adoptované) a chcela by som vedieť či mám možnosť rozhodnúť o dieťatku (kým bude mať rodný list s našimi menami) napr. o doplnkovom očkovaní alebo o krste alebo o cestovaní do zahraničia. Budeme môcť ísť napr. do Čiech? Bude sa dať vybaviť pas,aj keď nebudeme hneď rodičia na rodnom liste? Ďakujem za odpoveď.

dellfi
22. mar 2015

@beka22 fiha, to ti tu fakt nik neodpovie. Zvlastne. Nemam fundovane vedomosti, ale obavam sa, ze vycestovat asi do konca adopcneho procesu nie je mozne. Treba sa informovat na UPSVARE.

lenkove
23. mar 2015

@beka22
@dellfi ale odpovie, len bol slnecny vikend 😀
Neviem ake stare dietatko by ste si chceli adoptovat, ak starsie z DD, tak uz mozno aj pas bude mat vybaveny. Kazdopadne pas budes moct vybavit po predosvojitelskom sude s pravoplatnym rozsudkom. Po osvojeni a zmene mene pojdes s novym RL vybavit dalsi pas, ten stary vratis. Do zahranicia sa odporuca ale cestovat s rozsudkom (prva a posledna strana prelozene, aspon do AJ, ak by to bolo mimo Ciech).
Co sa ostatnych veci tyka, ty mozes rozhodovat o dietati vo vsetkych beznych veciach - nemam po ruke rozsudok, aby som tam nakukla, ale liecenie napr. ci krst, zapis do skolky/jasli napr. tam urcite patria... Pri krste ale samozrejme zalezi od knaza, su knazi, ktori dieta pokrstia pocas trvania predosvojitelskej starostlivosti uz s novym menom a menami osvojitelov ako rodicov a su taki, ktori pokrstia so starym menom a udajmi s tym, ze po osvojeni sa skrtnu a prepisu... A su aj taki, co po osvojitelskom sude pozaduju povodny RL 😝 (to sa nam stalo... 🙄)

beka22
23. mar 2015

@lenkove Ahoj veľmi pekne ďakujem o odpoveď a prajem pekný deň.

maminkaanickazpresova2014
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
continental
23. mar 2015

@lenkove ahoj😉 .Ďakujeme za info,poradila si viacerim-ako aj mne 😵 .Ale ak to dobre chápem,dieťa ktoré už raz bolo krstované sa može pokrstovať ešte raz ? Sme veriaca rodina a sestra chce byť hrozne krsná mama nášmu drobcovy,ktorého by sme mohli dostať už na buduci rok.No len som sa bála,keď máme žiadosť o 3-4 ročně dieta a takéto detičky su už večšinou pokrstované a bola by som rada,keby to bolo možné ešte raz prekrstovať 😵 .ahoj

opicka2
23. mar 2015

@continental ahoj! dieťatko sa môže pokrstiť len raz

maznacik007
23. mar 2015

@continental z pohladu cirkvi sa krst nemoze opakovat .. ale dieta profesionalny rodic nemoze dat pokrstit takze teoreticky pokial ho nedali krstit jeho biorodicia tak by nemalo byt pokrstene.... 😉

opicka2
23. mar 2015

@continental ak bolo dieťatko napr. pokrstené v pestúnstve, so starým menom, tak keď bude mať nový rodný list, už sa len prepíšu údaje v knihe krstov na fare / krst sa už neopakuje, lebo stále platí/

continental
23. mar 2015

@opicka2 Ďakujem za info.😉

opicka2
23. mar 2015

@continental sestra môže byť neskôr birmovná mama, ak bude chcieť 🙂

continental
23. mar 2015

😵

mana85
23. mar 2015

@continental 🙂 Ja som bola krstená dva krát , druhý krát ma dali naši kvôli tomu aby som mala "svojich ľudí " na blízku lebo prvá krstná bola nejaká teta čo chodila väčšine deti ktoré boli dlhšie v dd. 😅 No zato náš Kubko ešte furt nebol pokrstený 😝 dúfam že tento rok to už vyjde ...

continental
23. mar 2015

@mana85 Ďakujem za info 😵 .Skusim sa popytať našeho fararka,ale to až na buduci rok.Ale bola by som strašne rada,keby to šlo,aby ako aj ty by ten drobček niekoho blichšieho ešte malo.Si zlatučka 😉 ahoj

borsanh
23. mar 2015

Dobrý večer, chcem sa spýtať či je tu niekto s nitrianskeho kraja a ako dlho Ste čakali na dieťa, dakujem 🙂

erikadodo
23. mar 2015

@borsanh My sme NR kraj a čakali sme 2 roky a 11 mesiacov. Ale oplatilo sa..

siska25
23. mar 2015

@continental Ahoj, my sme si teraz nedávno zisťovali ohľadom krstu. Tak po správnosti by kňaz dieťa mal pokrstiť až vtedy, keď bude mať dieťa Vaše meno a budete oficiálne jeho rodičia. Súvisí to s tým, že o krst by mali žiadať výlučne rodičia. Ale kňaz môže spraviť výnimku, ak je dieťa v ohrození života,.... Nám napríklad by malého pokrstil, keďže nás pozná, ale ako rodičov by uviedol v knihe krstov, jeho biologických rodičov s poznámkou, že malý je adoptovaný a jeho terajšie meno a až následne po súde s novým rodným listom by tam dopísal nás ako rodičov a dopísal by tam nové priezvisko. Ale doživotne by tam už mal ten zápis aj s pôvodnými údajmi. Preto sme sa nakoniec rozhodli počkať a malého pokrstiť až po súde. Možno inde sú iné postupy pri krste, nám bolo povedané toto. Čo sa týka tých ostatných vecí tak neviem presne ako to je u iných, v našom prípade súd pochybil a pri zbavení rodičov rodičovských práv neurčil malému poručníka, tak sme si rovno pri žiadosti o predbežko a predosvojiteľskú starostlivosť dali, že chceme byť aj jeho poručníci a nám to schválili, takže my môžeme už aj teraz konať ako by sme boli jeho rodičia a spravovať jeho majetok a konať v jeho mene....

mahulenka87
23. mar 2015

Ahojte. Chcela by som sa informovať... kamarát s priateľkou by si chceli adoptovať dieťatko, keďže sa im dlhšie nedarí a viac krát skúsili aj umelé oplodnenie a nič ☹
Na UPSVAR boli vraj k nim dosť nevrlí, keď spomenul, že nechcú rómske dieťa.
Dá sa vôbec vyberať? A ako ešte inak postupovať? Sú nejaké organizácie, ktoré by im vedeli pomôcť? Musia sa predtým vziať, aby mali vyššie šance?

cairka
24. mar 2015

@mahulenka87 , nemyslím si, že by boli nevrlí kvôli požiadavke, že nehcú rómske dieťa, to tam počujú pravidelne. Niektoré tety sú tam nevrlé chronicky 😝
Ak chcú adoptovať ako pár,tak sa musia vziať.
Okrem ÚPSVaR sa môžu obrátiť na Návrat, alebo Úsmev ako dar.

continental
24. mar 2015

@siska25 Ďakujem za info♥.Som strašne rada,že tu je hodne mamičiek a buducich mamičiek,ktoré poradia a ukážu nám tu správnu kolaj aby sme nebludili.🙂 .Lebo nie všetko naše úradničky povedia.Sice v Čadci mám s nimi úžastnú skusenosť.S takýmto ludským pristupom som sa ešte nikde na úrade nestretla.Ešte raz ďakujem za info a držím ti palčeky až aj tebe všetučko dobre dopadne.🙂 ahoj

belaanabela
24. mar 2015

@borsanh 2r. a 8 mesiacov a ako písala
@erikadodo Oplatilo sa !!! 🙂

santeema
24. mar 2015

@borsanh aj ja som z nt kraja a v novembri to boli 2 roky co som aj s priatelom v poradovniku a boli sme v novembri tusim na nejakom 17 mieste. a mala som poziadavku aj romske dieta....ale nie sme zobrany a dakde som pocula, ze maju taky nepisany interny prikaz uprednostnovat manzelske pary. tak neviem...ale chcela som ti dat info🙂

borsanh
25. mar 2015

Dievčence práve som sa vrátila s uradu v NZ kde mi povedali, že adoptovať si môžu dieťa len manželia alebo ja ako jednotlivec s tým že otec bude neznámy.... Kokos normálne som sklamaná toľko detí je v domovoch a oni to takto komplikujú !!! 😒 😒

yukki
25. mar 2015

@borsanh a v čom je vlastne problém? Teda komplikácia?

borsanh
25. mar 2015

@yukki lebo chcem aby sme boli obaja žiadatelia a nie iba ja... a potom dieťa bude mať priezvisko len po mne a nie po ňom ..

yukki
25. mar 2015

@borsanh aha.....ale teda neplánujete sa brať...a ty si nechceš meniť priezvisko?
Dačo vymyslíte, ak chcete dieťa, tak toto nie je taká neprekonateľná komplikácia.....

lalus
25. mar 2015

@borsanh no zákon bol vždy postavený takto... že manželský pár alebo jednotlivec si môže adoptovať dieťa. Ono je problém, že z pohľadu zákona nie sú zosobášení partneri rodina, len "spolubývajúci" 🤐 a to nehovorím v zlom, jednoducho je to fakt.
a priezvisko - však tak či tak by malo len jedno priezvisko, to ste mu plánovali dať obe?

borsanh
25. mar 2015

Mi sa chceme brať ale teraz ja nebudem kvôli tomu rýchlo robiť svadbu to určite nie... ked tak mi chceme až budúci rok.... Ale je smutné že takto sú hlúpo postavené zákony ☹

lalus
25. mar 2015

...nezosobášení... tam malo byť 😝

borsanh
25. mar 2015

@lalus ja som myslela že rovno by dostalo partnerovo priezvisko a nie moje... lebo mi sa plánujeme brať ale jednoducho teraz máme iné priority ako svadbu chystať. Mi sme chceli tak že dáme teraz žiadosť nech sme v poradovníku a budúci rok svadba.... a takto mám stratené aj dva roky...

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre