Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

fatma1
6. dec 2016

@anettta My este necakame, my len zaciname v jan. 2017 pripravu cez Usmev, cize my sme este len na zaciatku cesty. A Vy? ;)

anettta
6. dec 2016

@fatma1 my sme prave ukoncili pripravu v usmeve v blave. 🙂 ale my patrime do tt kraja. A povedali nam rok.

aveeva72
6. dec 2016

@fatma1 ahoj, uz vies naisto, ze priprava cez usmev zacina v januari?
Aj my sme v poradovniku na ich pripravu, ale este nas nekontaktovali s presnym terminom.

bosorkabb
6. dec 2016

@anettta
@farma1 my sme tiež teraz ukončili prípravu ale v Navrate v BA. Nam povedali maximálne 6 mesiacov. Ktovie kde je pravda. Sme BA kraj.

fatma1
6. dec 2016

@anettta
@aveeva72
@bosorkabb
Aj my sme z BA.
Minuly tyzden mi napisala zenska od nich mail,ze pravdepodobne v januari,tak snad to otvoria.
Mne soc.pracovnicka na urade hovorila tiez tak plus minus rok cakat na male babatko.
@aveeva72 A Navrat nevies kedy robi kurzy?

lee_bella
6. dec 2016

A keď chcete 3r dieťa? Nepýtam sa za seba ja mám.

bosorkabb
6. dec 2016

@fatma1 návrat začína v januári.

fatma1
7. dec 2016

Baby, tie co ste robili pripravu cez UPSVaR v Bratislave, mate skusenosti so psychologom p. Hrustic??

nikadomi
7. dec 2016

@lee_bella aj trojročné sa dá adoptovať 😉

ellen2016
7. dec 2016

Ahojte,caka niekto v BA na romske babatko? Je nas zevraj len 5 parov....

fatma1
7. dec 2016

@ellen2016 Ahojky. My sme z BA. Ale my este len zaciname pripravu tera, takze my este nie sme zaradeni do zoznamu..ale tiez mame poziadavky, ze malinke babo bez rozdielu etnika. ...
A pracovnicka z uradu mi dnes uz 2 krat volala, ze nech ideme cez urad, cez nich, ze psycholog Hruscis je super, ze budeme to mat cez nich rychlejsie?? Ako rychlejsie, ked pracuje psycholog len cez pracovnu dobu a to tusim nie kazdy den. A moj muz pracuje na 12 hodinove zmeny, cize nemoze len tak hocikedy. A este ked tu citam tie negativne skusenosti s pripravou cez urad.sice nie z BA...a moj muz je veeelmi tichy a nekomunikativny typ, ba priam posobit az tak, ze nevie do 5 naratat...prosto ludi co nepozna, neriesi..takze neviem ako by sme s nim dopadli!

bosorkabb
7. dec 2016

@ellen2016 my, ale mame dievčatko do 6 mesiacov. Odkiaľ mas to číslo 5? My sme ukončili prípravu a čakáme na papier o zaradení do poradovníka.
Odkedy čakáte?

beka22
7. dec 2016

@fatma1 aj ja mám muža veľmi tichého ale už som to tu písala tiež sme robili cez úrad ale mali sme veľmi dobrú psychologičku. Bola taká šikovná že si našla cestu k nemu a vždy ho dostala tam kde potrebovala. Tak my máme veľmi dobrú skúsenosť.

fatma1
7. dec 2016

@beka22 No tak super potom..a co sa Vas tam pytali? ako to prebiehalo? iba Vy dvaja a psycholog? boli to rozhovory? testy? alebo? a kolko to cele trvalo a kedy ste chodievali na sedenia - rano, poobede? dik

lee_bella
7. dec 2016

@nikadomi ale ze ci je tam taká cakacka a také podmienky ako pri novorodencoch

ellen2016
7. dec 2016

Stretnite sa s nim a uvidite.Nasa psycho bola uz asi na dochodku a vobec nebola casovo Prisposobitelna,odchadzala o druhej domov. Islo nas porazit,ale nie vsetci su taki.

nikadomi
7. dec 2016

@lee_bella čo sa čakačky týka, tiež je to individuálne.. teoreticky by to malo byť rýchlejšie, ale aj nemusí- závisí od ďalšich požiadaviek žiadateľov. a neviem čo myslíš presne pod podmienkami, ale podmienky papierovačiek, prípravy atď. sú pre všetkých žiadateľov rovnaké bez ohľadu na to, o aké dieťatko majú záujem

beka22
7. dec 2016

@fatma1 písali sme testy, vyfarbovali obrázky spolu, dopĺňali začaté obrázky, vety, mali sme sedenia s rodičmi čo už majú detičky doma. Dávala nám čítať články ktoré sme potom rozoberali. Stále sme sa rozprávali o tom ako by sa dalo reagovať na určité veci ktoré si pre nás pripravila. Ale veľmi sa mi páčilo že manžel mal vždy čo odpovedať. Vždy so ho tak pripravila aby dostala z neho odpoveď. Bola veľmi šikovná. Bývali sme tam my dvaja a ona a keď sme boli pripravený otázkami na rodičov čo už detičky mali tak sme mali sedenia aj s nimi. Chdili sme 4 mesiace a vždy sme sa dohodli keď to sedelo nám lebo mm robí dakedy 12-tky a na smeny.

ellen2016
7. dec 2016

@bosorkabb nas zaradili v polovici novembra. povedali nam na urade. ked ukoncite pripravu, aj vam povedia....my tiez mame dievcatko do 6M ale romske.

bosorkabb
7. dec 2016

@ellen2016 my mame dievčatko do 6 mesiacov bez rozdielu etnika. Aj vam povedali ako dlho budete čakať?

kikuska_wedge
7. dec 2016

@lee_bella ťažko povedať. Takých detičiek je málo. My máme záujem o dieťatko v tomto veku, aj súrodencov a napriek tomu, že sme boli od zaradenia v poradovníku hneď druhý, tak už čakáme 8 mesiacov a reálne určite ešte 2 mesiace čakať budeme. Ak sa jedná o novorodeniatko, tak je tam aj trošku iný súdny proces. Pri starších deťoch, ktoré sú už niekde umiestnené, sa s tým až toľko súdy neponáhľajú. Súdy už teraz v decembri moc nebudú pojednávať, takže reálne až v novom roku sa nám môže niečo vyskytnúť.

beka22
7. dec 2016

@kikuska_wedge ale na hosťovskom môžete mať dieťatko aj hneď my sme malého dostali 22 februára a súd sme mali posledného mája.

mana85
7. dec 2016

@beka22 Záleží od DD napríklad " v našom " dávali dieťa na hosťovský až po pojednávaní počas obdobia ako sa čaká na právoplatnosť rozsudku mesiac to trvalo ...

beka22
7. dec 2016

@mana85 určite áno máš pravdu a možno keby bolo dieťatko a možno by sa dalo dohodnúť už len preto že budú Vianoce. To je môj názor po našej skúsenosti😉

ellen2016
7. dec 2016

Cize ak si niekto vyberie 3r dietatko,tak v podstate caka len na dietatko ktoreho sa niekto vzda,ci ako? Domovy su predsa plne deti.Nerozumiem...ak je niekto v DD viac ako 2 roky nemal by stat odobrat rodicom pravo a poskytnut ich na adopciu a lepsou sancou na zivot?

erio
7. dec 2016

@ellen2016 Štát nemôže rodiča prinútiť vzdať sa svojho práva byť právne rodičom. Môže mu dieťa odobrať, ak je zanedbávané, týrané alebo jeho soc. situácia mu nedovoľuje poskytnúť dieťaťu základnú starostlivosť ale rodičom právne zostáva naďalej, pokiaľ sa dieťaťa nevzdá, dieťa nemôže byť určené na adopciu, iba do pestúnskej starostlivosti. Ak sa ho vzdá, resp. podpíše papiere na adopciu, jeho právo ako rodiča voči štátu i voči dieťaťu zaniká. Domovy sú plné detí, pretože systém je podľa mňa zle nastavený ale to je už o inom.

kikuska_wedge
7. dec 2016

@beka22 momentálne sú ale všetky deti v stave, že sa čaká na vyslovenie osvojiteľnosti. Teda nás ešte ani nemôžu kontaktovať.

beka22
7. dec 2016

@kikuska_wedge asi sme iný prípad lebo aj náš malý mal súd o osvojiteľnosti o dva mesiace ako sme ho už mali doma. Na nás sa veľmi škerilo šťastie lebo všetky tieto úkiny a papierovačky sa konali keď drobec už býval s nami. Veľmi Vám želám aby ste už dlho nečakali a aby ste si všetko šťastie užívali už s detičkami.

mana85
8. dec 2016

@beka22 Hej pri malom sme to mali rovnako vtedy ešte fungovalo predbežko za jeden deň vybavené rovno z pôrodnice sme mohli isť domov , osvojitelnosť bola o 3 mesiace lenže šlo o novorodenca a bolo to pred 4,5 rokom , pri malej samé komplikácie od ukázania spisu po prvú návštevu v DD sme čakali 6 týždňov proste byrokracia , jedna úradníčka druhej v tej istej budove musí posielať cez poštu a to ešte čaká kým sa jej toho nazbiera viac nech nejde do podateľne na prázdno , no všetko sa snažia komplikovať viac a viac a doplácajú na to deti fakt je velke šťastie ak niekto natrafí na ľudí čo chápu že treba konať a nezdržiavajú zbytočne teraz to viem porovnať ...

beka22
8. dec 2016

@mana85 veru mali sme šťastie malý msl 1/2 roka keď sme ho dostali( február 2016) ale nám dlho trvalo kým sme sa dostali k papierom až 30 mája sme mali súd a prvý rodičovský príspevok som dostala v septembri. Tak prvý krát sme malého videli týždeň pred tým ako sme si ho doniesli domov ale potom to bolo na dlhé lakte. Ale dôležité bolo že sme boli spolu.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre