Chcem si adoptovať novorodenca

almamicka
20. feb 2017

Ahojte. Chcela by som si adoptovat novorodenca vzhladom na to ze s partnerom sa snazime uz 5 rokov ale nedari sa nam...ako vybavit adopciu novorodeniatka bez toho aby som roky cakala?

tomiholjubavi
21. feb 2017

My, ked sme informativne volali u centar za socijalnu skrb (neviem slovensky nazov), tak zdvihla silno arogantna pracovnička, ktorá sa nam doslova vysmiala "do xichtu", resp. do telefonu. Bol to náš prvý kontakt a jasné, že sme mali zidealizované a naivné predstavy o tom, ako si krátko po podani žiadosti budeme túliť rozkošné bábätko. Najskôr sme chceli slovanského etnika. A čakacia lehota 4 a viac rokov nás mierne ..no prekvapila. Na našu reakciu sa nam dostalo maximalne cynickej a bezcitnej odpovede. a silno to zakývalo našim presvedčením pokračovať...(nie doba, nie to, že možno bude dieťatko staršie, ale ten prístup...)

rozhodnutie adoptovať (a vôbec aspoň o tom niečo zisťovať) sa nerodí zo dňa na deň. Je to proces, väčšinou aj dlhší ako samotné tehotenstvo. A má pár silných znevýhodnení.

Kým tehuľka vie, kedy sa jej babatko narodí, adopční ani približne netušia, kedy budu mať dieťatko.
Vlastné dieťa je matkine okamžite, môže ho držať v náruči a tešiť sa z neho od prvých chvíľ jeho života.
Tehuľka nemusí robiť psychotesty a podstupovať výsluchy u psychologov a konzultantov. nemusí nosiť potvrdenia o zdravotnom stave, ani o finančnom zabezpečení. Nechodia jej pracovnici socialky kontrolovať vhodnosť bytu, bankovy učet a stabilitu manželstva (partnerstva) ešte predtym, než objaví pozitívny test.
Vie s kým je tehotná (väčšinou) a aj keď zrovna nevie, vždy má dieťa 50% z jej vlastných génov a tuší, čo očakávať (predispozicie na choroby, sklonnosti ...) a podľa toho sa môže zariadiť.
Tehulka sa nemusí báť, že jej dieťatko bude mať traumatické zážitky z minulosti, lebo sama si určuje, aké prostredie mu pripraví.
Tehuľka má 9 mesiacov na prípravu domácnosti, izby, vybera rozkošny nábytoček a mini-pidi oblečeníčko. Adopčný pár to nerobí...lebo načo sa bude rok-dva-tri dívať na pripravenú izbu a len si játriť rany. Celý ten krásny čas príprav na materstvo odpadáva a nahrádza ho stres, telefonovanie, chodenie po úradoch a neistota.
Tehuľka je väčšinou v rodine prijatá s ováciami, rozhodnutie adoptovať s takým nadšením všetci neprijmu...
a je toho veľa veľa ďalšieho.

...Ak sa napriek tomu niekto rozhodne prijat cudzie dieťatko a podstúpiť všetky štátom dané tortúry a čakať nie mesiace, ale roky...zaslúži si absolútne uznanie a rešpekt. Pre mňa je boss každý človek, čo takéto dieťa doma má. Veľa ľudí radšej zostane dobrovoľne bezdetných, než by sa mal podujať na to, čo som hore písala. Niet sa im čo čudovať... Preto pár, zvažujúci adopciu potrebuje podporu a nie ironizovanie a výsmech. ☹

bosorkabb
21. feb 2017

@anjelicek26 to nieje zakon,ale tusim len medzinárodné dohovory.

tomiholjubavi
21. feb 2017

@bosorkabb nie je to zákon ale konvencia z Haagu. Bola prijatá na ochranu adopčne voľných deti pred "obchodovanim". podpísala ho väčšina europskych krajin a hovorí o tom, že deti do zahraničia môžeš dať len vtedy, ked je to v ich najlepšom zaujme a v domovskej krajine sa im nenajdu vhodni rodičia. Ukrajina ani rusko však viazané konvenciou nie su, lebo ju nepodpísali. Deti sa odtial teda adoptovat normalne môžu. Hoci je to drahé ako šlak...
a cez agentúru sa to u nás nerobí z dôvodu, lebo take agentúry v EU neexistuju. V amerike ich napriklad maju. Prideš, zaplatíš (okolo 30 000 euro), vyberies si doslova z katalogu dieta a oni všetko vybavuju za teba. Tu si musis vybavovat vsetko sam a ziadny katalog neexistuje. (Co vyjde lacnejsie, ale stale dost, lebo potrebuješ navštívit a nejaky čas pobývat v krajine, z ktorej adoptuješ). Ale zase je to beh na dlhu trat, lebo kazda krajina ma inu byrokraciu a požiadavky. Niekde napr. vyžadujú znalosť miestneho jazyka, inde niečo iné..čína dokonca ma ohraničený index telesnej hmotnosti, lebo povazuju obeznych ludi za sklonnych rychlejšej smrti a nezdravému životnému štýlu.... Proste všade je to inak.
Možné to však je.

tortelinka
21. feb 2017

@anjelicek26 presne tak, naše deti môžu ísť do štátov, s ktorými máme dohodu, k nám deti nejdú a nie sú nijaké agentúry na osvojenie

malabiba
21. feb 2017

@tomiholjubavi nikto takých ľudí neodsudzuje, ale ten spôsob jednania, tie požiadavky, spôsob myslenia väčšiny z nich, netrpezlivosť, psychická labilita, veď ako to napísala autorka sa dotkne každého...a áno, pekne si napísala akú tortúru musí podstúpiť taký pár, čo chce adoptovať, ale v prvom rade túži uspokojiť svoje potreby a má to byť hneď, len tak?...ale zmeniť svoje telo, myseľ, porodiť, naviazať sa a úplne zmeniť svoju podstatu v prospech dieťaťa - lebo to sa tej matke deje, u niektorej ľahšie a u niektorej až fatálne, je ďaleko náročnejšia cesta a nie až taká ružová ako si si to ty zidealizovala...treba zažiť...a potom príde tá úcta k životu

zupap
21. feb 2017

@almamicka Ahoj. Mojim znamym sa tiez roky nepodarilo pocat babatko, dlhsie ako vam, tusim aj 10rokov. Rozhodli sa pre adopciu a nemyslim,ze to trvalo dlho, ale nemali podmienku novorodenca , dostali rocne dievcatko. Ktore ma u nich laskyplny domov . Paradoxne asi 5 rokov po adopciu ,otehotneli prirodzenou cestou a narodilo sa zdrave babo. Takze ono je to vacsinou tak ,ze ked sa to nesili, tak potom sa pomaly zazraky deti. Ja viem ,ze,sa to lahko hovori ,ked tvoja tuzba po babatku je tak silna. A chapem aj to, ze chces uplne malicke. Velmi drzim palce!

bosorkabb
21. feb 2017

@tomiholjubavi dobre pises. Viem o tom,len presny nazov som nevedela.

alaguema
21. feb 2017

@malabiba zaujímavé...u teba je vecnosť ok, ale u iných ju vnímaš ako necitlivosť.

tomiholjubavi
21. feb 2017

@malabiba nemyslim si, že len tehotenstvo môže naučiť "úcte k životu". koľko tehotnych žien chlasta, či si zapáli, alebo sa nasledne o dieťa nestará...je ich žalostne dosť. (o tom, kolko ich ide na potrat ani nehovorim. V HR končí umelym prerušením každe tretie tehotenstvo). V tomto smere si teda dovolím nesúhlasiť a myslim si, že také dlhodobé čakanie na otehotnenie vie vyburcovat uctu k životu rovnako dobre, ak nie aj lepšie. Lebo si človek začne uvedomovať, že dieťa je dar a nie samozrejmosť, ktorú bude mať, keď zacíti potrebu.

Ani si nemyslim, že priprava počas tehotenstva zvyčajne byva fatalna, alebo nejako dramaticka. (hoci aj take pripady určite sú). Mam teraz tehotnu sestru a mam to potešenie a čest sa podielat na jej pripravach. Je to nadherne obdobie, ktoré si užíva ona a vdaka radosti, ktorú šíri aj cela rodina s nou.

zupap
21. feb 2017

@malabiba stale operujes so slovickom hned. Co je to podla teba hned???? Nikdy to nie je hned , tie pary sa pokusaju o dietatko 5 niekedy 10 rokov, ich tuzba je velka (inac by to vzdali po x tom neuspesnom pokuse alebo pred adopciou ,nie kazdy totiz chce a zvladne vychovavat adoptovane "cudzie" dieta. Toto cele sa deje roky a roky a su za tym nekonecne rozhovory pred rozhodnutim prijat adoptovane dieta. Ti ludia sa nerozhodnu dnes vecer ,ze zajtra rano chcu mat doma dieta. A potom maju opat cakat dalsich 5 ci viac rokov,kym uz povedzme ani vekovu hranicu nesplnaju??
Z mojho pohladu autorka vobec nepisala necitlivo, pisala vecne, nemusia sa vzdy tahat do prispevkov nekonecne emocie. To prave Tvoje prispevky su necitlive a arogantne.

tomiholjubavi
21. feb 2017

@malabiba každopádne, nam konečne zistili pričinu toho zalostne zleho spg a s liečbou sa nam to zlepšuje. takže snad čoskoro otehotniem a kedze mam skusenosti lajtovne uz aj s adopcnym systemom, potom ti dam vediet, že čo je lepšie 😀

tortelinka
21. feb 2017

@tomiholjubavi držím palce nech sa podarí jedným alebo druhým spôsobom

petuska2110
21. feb 2017

@tomiholjubavi
@malabiba
Každá máte v niečom pravdu. Mat svoje dieta byt uplne zdrava bez koplikacii a mat zdravenie dieta je urcite krasne a skvele. Ale teda nie vždy dopriate čo tie matky čo ležia pomali cele tehu v nemocnici a boja sa či vobec donosia svoje dietatko a ak ano bude zdrave? Modlia sa aby vydrzali dalsi tyzden aby nebolo tak predcasne narodene aby malo šancu na život. A je ich tam v nemocniciach dost. Co tie matky čo sa roky snažia maju za sebou xy umelých oplodnení aj potratov, čo ten pocit že sú tehotné ano radost ale ten strach neopisatelny strach čo ak zase potratím čo ak nebude zdrave. čo tie matky čo majú zdravotné problemy a preto je pre nich tehotenstvo neskučne náročné, obetuju seba svoje zdravie, znasaju často bolest pre svojho buduceho potomka. Co ten strach či bude dieta zdrave lebo toto je bežná otazka a modlitba každej druhej tehotnej. čo porod-bolest spojená s nim aj možná trauma po nom. čo oznámenie doktora že vaše dieta nieje zdravé, to je ten strach tá bolest sama som si vela vecmi čo tu píšem prešla a sú to len kvapky v mori je toho viac. Ale toto neni tema o rodiacich matkách a tak to porovnávat nejdeme lebo to by sa museli zapojit aj mamicky chorých deti ci ženy co maju zasebov umele.oplodnenia, potraty a potom mali deticky tie by vedeli napísat aky je to krasny pocit ale aj obrovsky strach. Adopcia dietata je velmi náročná, a človek si ju musí dobre zvážit. No to každá snád urobila skor ako sa rozhodla toto zrealizovat, súhlasím však z nazorom že tento príspevok autorka napísala necitne a další kometár pridala skor nevyrovnaný. Lebo dieta neni náplast na problemy(okrem problemu mat deti samozrejme), ani ich nerieši skor vela ich pribudne ked má človek dieta/deti. Prečo to písem? Lebo poznám vela rodín alebo ludí ktorý sa citili byt sami a chceli dieta. A mysleli si že sa problem vyriši predstavovali si to žial jednoduhšie. Ale býva dieta náplast na manželstvo ved dieta ich viac spojí, všetci vieme že aj toto je hlupost a je velaaaaa dalších vecí. A tak si myslím že ani príspevky od hore uvedených niesu od veci každá má svoj pohlad jedna ako matka druhá ako človek čo sa mu nedarý a chce adoptovat.

lienka_1
21. feb 2017

Preco niektore zeny maju taku silnu potrebu odbavovat sa na ukor inych, dokonca takto verejne? Zial toto asi nikdy nepochopim.
@tomiholjubavi Miska, silno Vam drzim palce! Super, ze ste sa posunuli dopredu. Budete s Tomim skveli rodicia!
@almamicka Prajem Ti, aby si sa stala mamou! Kazda jedna z nas si to zasluzi! ❤

petuska2110
21. feb 2017

ešte som chcela napísat, moj mladší syn sa narodil. A na srdiečku si neuzavrel ductus sám a tam sú už dve možnosti najpr. lieky ak nezaberú potom operácia. či už by bolo jedno alebo druhe problem odstrania. Dieta nemá žiadne následky dalej je zdravé a samozrejmostou je zaradenie do bežneho života žiadne obmedzenia. A toto som napisala lebo ak máte 100% zdrave dietatko v podmienkach novorodenec. takyto anjelik ktorý bude neskor zdravý už nevyhovuje pre vás a preto ho priradia inam. že nie všetky veci/choroby musia byt obmedzujuce v živote. Daju sa zvladnut a dietatko bude dalej zdrave či minimalne obmedzené. Aj takto sa dá skratit si čakaciu dobu, známa tak dostala krásne bábo lebo chcela aj chore (samozrejme do určitej miery). A kedže mali ostatne pary podmienku zdrave dostali ho oni a predbehli vela párov pred nimi. Nepamatam si presne čo vtedy drobcovi bolo ale dnes je zdravy velký chlap.

tomiholjubavi
21. feb 2017

@lienka_1
@tortelinka Dakujem dievčence, ste zlaté ❤ uvidime, čo život prinesie. ja som uz aj bola vyrovnana so situaciou, prestala som dramaticky prežívať, že nebudeme mať vlastné a pomaly sa presmerovavala na dlhy boj s adopciou...
Hovorili sme si s mužíkom, že vezmeme cigánčiatko 🙂 Veď to sú tiež milené detičky a kvôli predsudkom ich skoro žiadny chorvatsky pár nechce. A možno by sa k nám aj hodilo. Sami sme takí kočovnici veseli 😀 z roka sme doma možno par mesiacov, furt nas niečo zenie cestovať. Mame radi hudbu a ja som z tradičnej rodiny umeleckych kováčov. A chorvatski cigani sú vynikajúci kováči, tak ak zdedi talent, môže prebrať dielňu po dedovi. A že bude tmavšie? no a čo? ...šak aj dalmatinci su taki opaleni 😂 poviem, že je po svokrovi, kučeravy po mužovi a temperamentny po mne 😀
svokor bol najskor z toho na prášky, ale pomaly sa zmieruje s tym aj on...a akurat teraz, po piatich rokoch, objavili mužíkovi pričinu zleho spg a znovu nám svitla nádej. aka ironia osudu. 😂 ...ale keď ja už som si to svoje romčiatko tak nejak pripustila k srdcu a asi si adoptujeme aj v pripade, že sa zadarí 🙂

tortelinka
21. feb 2017

@tomiholjubavi ja ťa vôbec nechcem presviedčať či cigánča áno, alebo nie...to si musíte zvážiť sami...len na povzbudenie, mám takých "čokoládových" doma dvoch 🙂, nečakali sme dlho, lebo kvôli etniku a iným veciam neboli iní záujemci

tomiholjubavi
21. feb 2017

@tortelinka Ježiiiš, tííí su rozošnučkí ❤ ❤

tlucka
21. feb 2017

@tomiholjubavi Miška, veľmi dlho sledujem tvoj príbeh, tvoje "trápenie so starým vragom", snahu o baby, len doteraz som nemala odvahu ti napísať. Veľmi držím palce, aby sa problém so spg vyriešil a dočkali ste sa vytúženého dieťatka... Či už vlastného, alebo narodeného zo ♥. My sme už v poradovníku skoro rok a po 8 rokoch neúspešnej snahy o dieťatko, 7 IVF a nepočetných neúspešných vkladoch sa snáď tento rok dočkáme vytúženého adopčiatka 🙂

malabiba
21. feb 2017

@alaguema na autorku temy som reagovala jej sposobom...
@tomiholjubavi nie pre kazdeho je tehotenstvo a porod uzasne a bezbolestne, su zeny, ktore ho cele prelezia s vyviazanymi nohami a z porodu maju celozivotnu traumu, vracali sme taku mladu damu do zivota a nebolo to lahke, do dnes nie je schopna mat ani sex...a zial aj tie adoptovane deti, bez ohladu na postavenie rodicov to maju tazke, mnohokrat v zivote zlyhavaju, lebo je v nich potlacane to vrodene a prirodzene a zial su na nich kladene privysoke naroky...takze niekde ta chyba v systeme je

tortelinka
21. feb 2017

@malabiba nerozumiem tej vete o privysokých nárokoch

alaguema
21. feb 2017

@malabiba mne pripadá úvodný príspevok úplne normálny, nie necitlivý...Je vecný. Nie každý potrebuje svoje slová formulovať ako telenovelu, nie každý vystavuje svoje city na každom jarmoku. Ale čo si ty z toho vyrobila a čo všetko dokážeš detektovať z niekoľkých jednoduchých viet...Ty si hotový génius. Neúcta k životu? Totálne prehnané, neopodstatnené, fakt mi prišlo tej ženy ľúto.

tomiholjubavi
21. feb 2017

@malabiba nehovorim, ze kazde tehotenstvo je uzasne a bezbolestne..ale naozaj si myslis, ze je to prave bolesť a strach, ktoré robia zo ženy milujúcu matku a hodnotnejšieho rodiča, ako by bol napríklad ten, ktorý trpí "len" duševne? .. Naozaj musí žena rodit v bolestiach a ležať s vyviazanymi nohami, lebo inak sa síce len "vytrápi svojim spôsobom, ale nie je to príprava na materstvo"...? (nevyryvam, len sa pytam, či to podla teba takto funguje).

anetuska7
21. feb 2017

@malabiba
Prosím vás už tu nepíšte tie vaše sprostosti nedá sa to čítať.

alaguema
21. feb 2017

@malabiba celý systém, v ktorom žijeme, je nedokonalý, rovnako ako sme nedokonalí my. Adopcia je možnosť pre opustené deti vyrastať v rodinnom prostredí, nie v štátnej inštitúcii, ktorá rodinu nikdy nenahradí. To vrodené je veľakrát u detí potláčané aj biologickými rodičmi a mnohí ľudia bez ohľadu na rodinné zázemie, v živote zlyhávajú, na mnohé deti sú kladené privysoké nároky. Toto sa vôbec netýka len adoptovaných detí. Nevieš už asi čím by si vyargumentovala tú nevhodnú poznámku v úvode...A prepáč, ale iba biologické matky môžu mať a majú úctu k životu, ktorú získali až počas tehotenstva a pôrodu? A ako sa tie deti potom dostali do detských domovov??? Nemyslíš vážne, čo sem píšeš...

tomiholjubavi
21. feb 2017

Jeden priklad tuto od nas:
Moj muz ma rodinnu znamu. Zenska, ma toľko rokov čo ja presne a má trojročného chlapčeka. Celé tehotenstvo fajčila jak tur. Tri krabičky denne dáva bežne a vraj "tehotenstvo nie je choroba, tak sa obmedzovať nebude." Ešte nam do oči tvrdila, že jej to dovolil doktor.

Samozrejme, tehotenstvo sa jej skomplikovalo a maly sa narodil už v šiestom mesiaci. Naštastie, zostal relativne zdravý. Jediny problem je, že ma chronicku plucnu chorobu, s ktorou sa už narodil (prečo asi)...Ledva ho prepustili, už nás prišla navštiviť. A rozdávať rozumy ako otehotnieť a ako sa starať o dieťa... Pritom chlapčeka mala na prsu a cigaretu v papuli. A to som jej jasne povedala, že u nas sa absolutne nefajči! Aj v apartmanoch dovolujeme fajčenie iba na terasach, lebo potom smrdia zavesy a gauče. A ona si kludanko zapali u nas doma v obyvačke pri kojení dieťaťa...Vyhodila som ju von.

Medzičasom sa s otcom maleho rozišla a obaja sa o syna sudia. On na nu furt posiela socialku...a myslim, že ma pravdu. lebo sme boli raz u nej na návšteve. Po 20tich minutach som odišla preč. krčma poslednej cenovej kategorie ma lepšie vyluftované. Hlavná vec, že dieťa je chronicky plucny pacient. Raz sa nukala, že nam postraži psa, ked sme išli do kina. Odmietla som, lebo náš pes je citlivý a ak je v dyme mava zapalene oči...a ona nič..čo tam po dietati.

A to zažila tehotenstvo, pôrod, emocionalnu prípravu, hadam aj strach, ked nevedeli, či jej chlapček vyžije. Tak kde sa stala chyba? Som presvedčena, že keby daju jej syna hocikomu z čakateľov na adopciu, každý by bol lepší rodič aj bez prípravy, než ona. A to musim povedať, že jej rodina nie su žiadni asociali, ani osadnici. ona je jedináčik veľmi bohatých rodičov žijúcich usporiadanym životom.

malabiba
21. feb 2017

@tomiholjubavi tvoja reakcia je reakcia zeny, ktora velmi tuzi po dietati a ma pocit, ze tie "horsie" matky si tie deti nezasluzia, lebo fajcia, droguju, piju a pod. (netvrdim, ze je to spravne) a ty by si bola urcite lepsia matka, tak to vnimaju vsetky tie zeny, ze preco oni "zle" deti maju a my dobre nie...to je ten konflikt...mnohe potom placu a citia sa nesvoje, lebo ta hlupa suseda je tehotna a nic nema, a trapia sa...alebo ako autorka - chceme novorodenca a co najmenej cakat, lebo sa ponahlame...odporucam psychoterapie pre takychto rodicov, zdruzenie Usmev ako dar, robi pripravy, popripade zdruzenie Navrat...vsetkym vam prajem len to dobre...a mozno si raz na moje na pohlad tvrde sliva spomeniete, ale skusenost je neprenosna

puklica13
21. feb 2017

@malabiba píšeš že treba zažiť...Ty si tiež nezažila,deti do mala mladá keď si chcela..A ideš tu súdiť? ..Prt vieš o Tom čo taká žena zažíva..A že im ide o seba nie o dieťa? A na to si ako prišla...Tebe keď si otehotnela išlo o koho? Ty si sa rozhodla že chceš...Nie to dieťa čo sa ti narodilo..Úcta k človeku chýba aj tebe..Bez urazky

tomiholjubavi
21. feb 2017

@malabiba ooo tak toto si sa u mna velmi utla...ja vobec neplačem, lebo hlupa suseda je tehotna..a ani sa netrapim, ani nikomu nezavidim.... Nevzdycham tužobne nad kočíkom a viem sa uprimne radovat z tehotenstiev druhych. Najviac zo sestrinho. Ani smietka zavisti, či negativneho pocitu vo mne neni v tomto smere.
Prikladom hore iba manifestujem, že tvoje tvrdenie nema moc logiky a že láska matky sa nerodi spolu s bolestou a strachom tehotenstva. Nie je to tak..laska (každá aj tá materská) sa rodí bezdôvodne. Nemusim trpieť, aby som dokazala milovať.

malabiba
21. feb 2017

@tomiholjubavi to tu nik nenapisal...citaj este raz

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre