Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

morisa
1. feb 2012

@cairka ved prave... my teraz nevieme co mame robit... ci mame ist do dalsich IA, alebo ci to vzdat...

morisa
1. feb 2012

@ofinka dakujem si zlataaa 🙂 zajtra tam idu volat z DED a maju nam dat vediet... len ja uz sa snazim dnes zbierat co najviac info

cairka
1. feb 2012

@morisa , no, ťažké rozhodovanie 😒 uvidíte, čo vám k tomu povedia odborníci teda 🙂 skúste sa spýtať na tie potné testy, tam sú tie výsledky rýchlejšie a veľa napovedia.

morisa
1. feb 2012

@cairka jasne, zajtra snad budeme vediet viac... inak teraz v tej teme tu som citala, ze novorodencom vraj tu genetiku robia rychlejsie...

cairka
1. feb 2012

@morisa , tak to by bolo super 🙂

slniecko2
1. feb 2012

@kanhwa urcite je to ine ak si dietatko adoptujes ale my sme (teda skorsie ja) uvazovali len nad pestunskou starostlivostou. Len ma trapi, co ked uz budem teda nahradnou matkou a male bude casto chore (co je dost pravdepodobne kvol tomu co zazilo) a ja sa na neho budem podvedome hnevat ze nie som so "svojimi" detmi? a manzel ten skoro vobec neni ochotny nad tym uvazovat.... to asi nema zmysel,co?

matax
1. feb 2012

@morisa ahoj, mne ked ukazali na upsvar papiere malej, hned ma upozornili, ze ma poruchy imunity a ze je práve otestovana na cf, ze sa caká na výsledok..tak som sa dohodla, ze mi zavolaju, ak bude výsledok negat..o dva dni mi volali, ze negat, za tak mi odlalo.. Ja som povedala na urade, ze ak bude pozit, bola tak to by sme nezvládli..ze pockáme ..bola taká šťastna na fotke z profirodiny, ze som si povedala, ak chorá, urcite zostane v tej profi... viem asi, ako sa citis, ja by som dietako s cf uz so stanovenou diagnozou nezvládla..ja viem je vela typov a aj postih moze byt mierny alebo tazký... viem aj o dospelých, ktorým diagnostikovali cf a boli bez priznakov alebo s miernymi priznakmi, ci s nespecifickými... A ten skríning je schválne tak nastavený falosne pozitívny, nech je citlivejsi..Genetika je presna tam sa aj urci to, co sa pýtas, ci je prenášačom..ale prenášač znamená skor bezpríznakový, len moze preniest na svoje deti.. neviem o tom vela, ja som radsej nehladala, mala je u nás uz skoro rok.....drzim ti palce

cairka
2. feb 2012

@matax , no to tie potné testy jej zrejme robili, tam je výsledok na druhý deň a ak sú nízke, tak už nerobia genetiku. 🙂
@slniecko2 , to, či je dieťa v pestu, alebo ado je len právny vzťah veci. Ľudsky asi nik koho poznám nerobí rozdiely medzi deťmi podľa druhu náhradnej starostlivosti, v ktorej ich má. A nepochopila som ani, prečo by si sa mala na neho podvedome hnevať, že nie si so svojimi deťmi 😕 Pokiaľ už teraz sa bojíš, že nebudeš vedieť to dieťa brať ako svoje, a manžel vôbec, tak bude lepšie, keď ostanete len pri tých 3 vaších pokladoch 😉

dia6
2. feb 2012

@slniecko2 Určite ich budete mať rovnako radi (či pestu alebo bio). Ide o ot, že nie je mo dobré keď dieťatko bio bude približne rovanko staré. Bolo by lepšie keby ste si počkali kým bude mať tak rok a potom sa do toho pustili. Bude to pre pestu dieťatko prijateľnejšie.

dia6
2. feb 2012

@kanhwa Ja mám žiadosť o pestu. Keď sme došli na upsvar za pani sene, bola tam aj pani valeková a začala nam doslova vyčítať, že prečo si berieme dieťatko do pestu. Prečo vraj robíme niečo také. Keď sme jej povedali, že ani neviem koľko sa dostáva príspevok pestu, že nám nejde vôbec o peniaze, tak nám povedala: "prečo to potom robíte?"
A asi 15 min. nás tam takto dusila... ja som mala slzy na krajíčku. neviem do dnes prečo to robila.
Možno (snáď) mala len zlý deň.

dia6
2. feb 2012

@slniecko2 Teraz čítam, že ty musíš manžela do toho nútiť?
Tak to nie je dobré. Mala by si si to poriadne premyslieť.

kanhwa
2. feb 2012

@slniecko2 tak to skutocne nema zmysel, ked v tom nie ste s manzelom spolu. a tiez ked mas uz dopredu taketo pochybnosti. to by si sa potom mala hnevat skor na seba, ze ste to dostatocne nezvazili, keby k tomu prislo.

kanhwa
2. feb 2012

@dia6 no to je smutne 😒 asi mala naozaj zly den...nema to ani logiku, lebo keby chceli vsetci len do ado, tak co by bolo s detickami, ktore napr. nie su pravne volne...ale uz tu nepisme radsej takto verejne 😉

maznacik007
2. feb 2012

@dia6 ako uprimne ak nemate svoje bio deticky a mas za sebou viacere potraty a ste manzelsky par tak je lepsie ist do osvojenia a nie do pestunstva...
Pestunstvo je zdielane rodicovstvo a tam musi pestun strpiet kontakt s biologickou rodinou a niekedy aj navrat dietata spat .. ano pokial si berie dieta osamely rodic tak potom prosto je to ine v tom ze tie prispevky co stat poskytuje na pestunstvo umoznia tejto mame napr. ostat s dietatom doma ak to potrebuje kvoli psych. zdravot. problemom a pod.. lebo ked je sama tak by to financne tazsie zvladala...
alebo pestunstvo je pre rodiny kde maju deti a su schopni a ochotny prijat aj dalsie deti ... /povacsine do pestunstva idu deti s handicapom... ci uz zdravotnym, etnickym, psychickym atd../ a je predpoklad ze u tychto deti budu vyssie naroky na zabezpecenie napr. terapii a pod co sa dnes vsetko plati tak tam stat prispieva... a zaroven ale musia umoznit kontakt s biologickou rodinou a niekedy sa aj dieta vracia nie je to casto ale ten trend ma stupajuci charakter

ja nie som proti pestunstvu mam skusenosti aj z mojej povodnej rodiny aj z mojej uz vlastnej rodiny ale paru ktory je bezdetny a snazi sa dlhodobo o dieta by som pestunstvo neodporucila a to teda my mame nadstandartne styky s bio a tak..

a pani valekova tam robi roky a isto ma skusenosti s pripadmi kedy sa sudia o pestu dieta ked ho chcu spat biorodina takze ja si myslim ze zvazit by ste to mali ... ono jasne ze napr. dieta ma rodicov vo vazeni napr. tak sa s nim isty cas priamo kontaktovat nebudu ... ale raz z tadial vyjdu a co potom ...

tortelinka
2. feb 2012

@maznacik007 suhlasim s tebou, kazdy si zvazi do coho ide, ale naozaj, pre mlady, bezdetny par pestu nemusi byt najstastnejsie riesenie

mexx
2. feb 2012

Ja zatial nemozem porovnavat, ako je to s biologickymi a prijatymi detmi, nakolko zatial nemam tie bio. 😅 Mozem porovnat len pestu a profi. A tam pri kazdom mozem vyhlasit, ze kazde lubim ako svoje (ak to teda bez tej skusenosti mozem odhadnut), a zaroven kazde inak - len preto, ze kazde to dieta je ine. Ale kadze lubim najviac ako viem, a vsetky su moje. 😉
Potvrdit mozem, ze dieta nevie o rozdieloch medzi bio-pestu-profi (v tomto skorom veku), a nedokaze riesit, ci ho lubime ako vlastne, lebo ono sa nevie vnimat inak ako vlastne. Mozno ked budu tie deti velke, budu nad tym inak rozmyslat, teraz to vsak este nevedia.
Neviem, ako ma "vyzerat" laska k biodietatu, a ani si to neviem zatial predstavit, ale viem, ze co citim k svojmu pestudietatu je ohromne velka vec. Tak snad je to aj pri tych bio to iste.
(Moj muz si niekedy robi srandu, ze u nas je skor otazne, ci budeme aj tie bio lubili tak ako tie prijate...) 😅 😀
Ale vec, ktoru viem celkom urcite, je - ze by sme do toho nemohli ist, keby s tym jeden z nas nesuhlasil. Preto sa priklanam k nazoru, ze ak jeden z manzelov na to nie je stavany/odhodlany a neciti sa na to, treba vyckat...alebo to definitivne zavrhnut. 😔

macocha
2. feb 2012

Ja myslím, že je to o motivácii. Pestúnstvom riešiť bezdetnosť je ozaj riadny risk. Ale ak manželia vedia o všetkých stránkach pestúnstva a po zrelej úvahe sa rozhodnú ísť do toho, prečo nie? Prečo by to nemal zvládnuť manželský pár, keď to zvládnu single ženy? Sú páry, ktoré spoločne zvládajú profi rodičovstvo, tak prečo nie aj pestúnstvo? Len musia vedieť, do čoho idú, čo to obnáša. 🙂

@slniecko2 TM odmieta baviť sa o Tvojich pochybnostiach alebo celkovo o prijatí dieťatka? Každopádne súhlasím s tým, že keď teraz čakáš bábo, nie je vhodná doba... tak máte ešte čas o všetkom uvažovať. 😉

maznacik007
2. feb 2012

@macocha ja suhlasim s tebou... my sme sli do pestunstva aj preto lebo som mala osobnu skusenost ako je to s pestunstvom pri fungovani aj s biorodinou... a som tomu otvorena a mam svoje biodieta ... ak by sme nemali Ninku tak idem iba do osvojenia... to hovorim uplne otvorene... my by sme aj napr. presli do osvojenia teraz ale na to mi zas bolo povedane ze to je zlyhanie pestuna... tak som to uz dalej neriesila zatial...
a inak ja mam opacnu skusenost v tomto s pani Valekovou... ona napr. mojho muza vyslovene ze tlacila do pestunstva aby sa nedal presvedcit na osvojenie...

ako ja nevnimam to ze to je o nejake laske a pod... ale fakt si predstavit taku tu realnu situaciu ze pride bio mama na navstevu a nosi na rukach to dietatko, hladka ho bozkava... a vam je totalne nesympaticka lebo ..... zvladli by ste to toto su otazky ktore si treba polozit a podla toho zvazovat ... ak bude mat ist dieta na operaciu mandli tak ist za nou ... a ona musi dat suhlas atd... ano sme pestuni ale toto mame zvazene a ratame s tym a o tom to je...

matax
2. feb 2012

@maznacik007 @macocha @dia6 moja skusenost je taka, ze sme chceli len adopciu a ked nám ukazali papiere maleho, vsade nam tvrdili, ze o mesiac bude na 100% osvojitelný..a nebol..potom sme sa mali rozhodnut, ci ho vezmeme do pestu, ci pockáme minim. polroka, kedy sa mohol podat dalsi navrh na osvojitelnost, alebo ze budem cakat na ine dietatko... my sme uz mali interakcie, rozhodli sme sa ist do pestu, ale ja som celý cas trpla, ze sa biomama ozve, ine deti sme nemali, bolo to dosť stresujuce, prenasledovalo ma to.. ja som ten kontakt nechcela.. Mne sa páci pestunstvo v tom zmysle, ze detom umoznuje kontakt s rodicmi, presne to musia pestuni zváziť, ci to zvládnu, ak by sa biorodiacia chceli kontaktovat a pripadne aj to, ze dieta sa vráti do biorodiny... my máme uz malého adoptovaneho. Pri druhom dietatku som nechcela v ziadnom priapade pestunstvo, po tej skusenosti..aj som to na upsvar povedala, ze len uplne mimčo by som brala do pestu a aj to len s velmi perspektivnou ado.. a vypalilo to tak, ze malu mame v pestu, tiez to bol podobný prípad ako nas malý, ze hovorili: urcite bude uz osvojitelna..ale trvalo to dlhsie, tak sme predsa dali o pestu návrh..ale je to iný prípad, medzicasom matka stratila na malu práva, nemá právo ju navstevovat, uz je osvojitelna 🙂 presne, ked sa aj bezdetný par citi na pestu, tak preco nie? len to musia pozvazovat vsetko, a hlavne to, ze sa moze vratit do biorodiny

dia6
2. feb 2012

@maznacik007 @tortelinka @macocha @matax My sme síce bezdetný pár, ale to neznamená, že detičky mať nemôžeme. My máme všetky výsledky OK. A keď dieťatko v pestu bude mať tak rok. Pokúsime sa opäť o bio. uvidíme.
Rátame aj s tým, že sa budeme stretávať s bio rodičmi. Určite sa toho trochu bojím, ale myslím, že to zvládneme.
@matax

slniecko2
2. feb 2012

@kanhwa mam pochybnosti, lebo mi stale vrta v hlave pribeh nasej super ucitelky etickej vychovy na strednej (inak vynikajuca zena, zbozna, pracovala pre ludi z tretieho sektora). Rozhodla sa ze si adoptuje popri svojich detoch babatko a ze jej je jedno ci bude biele ci romske. Prisla prva interakcia (podotykam ze predtym sa bezne stretavala s romskymi detmi v detskom domove) a ked jej ho dali na ruky-bola zo seba zhrozena ale pocitila k nemu odpor (podvedomy rasizmus). Samozrejme ze toho nechali,ale hovorila nam to nie preto aby nas odradila ale k teme rasizmus...proste aj pri najlepsej voli si nemyslela zeby taketo nieco stretlo ju.... Preto tie pochybnosti- ja uz nad tym premyslam jednoducho ako nad alternativou (kedze romske dieta by u nas vobec neprichadzalo do uvahy). Ja len ci ste tiez ostatne mali niekedy take obavy, pochybnosti...asi nie. A samozrejme ze pokial by manzel stale nechcel-tak to nema zmysel. To by som ho do toho nenutila. Kazdy clovek do toho musi dozriet. Dakujem za vase nazory.

slniecko2
2. feb 2012

@dia6 ja si tiez nemyslim ze je teraz vhodna doba-treba mat najskor vacsie deti lebo take dietatko z domova potrebuje vacsiu pozornost a to sa pri malinkych detoch neda docielit (som rada ak sa teraz stiham venovat kazdemu synovi). Manzel v podstate o tom nechce ani pocut, lebo si mysli zeby to nezvladol, ale casom mozno sa to zmeni (mozno nie,ale to neberiem ako prehru). Dakujem za vsetky nazory

slniecko2
2. feb 2012

@macocha v podstate o zobrati si dietatka do pestunskej-ved ja viem ze to teraz nejde a nepojde este par rokov. Rozmyslala som aj nad tzv. ujom,tetou na vikendy a prazdniny ako som si citala na nete,ale neviem-ma stym niekto skusenost? zvladaju to tie deti potom ist spat do domova? da sa to zvladnut pre ujov/tety?

matax
2. feb 2012

@dia6 tak vam drzim palce🙂 dobre, ze sa chcete prijatemu dietaku povenovat a az potom skusat biologicke dietatko

matax
2. feb 2012

@slniecko2 hmm, to ze bola zbozna este nevylucuje, ze je rasistka..poznám takých mnoho a som z toho smutna..ved dieta nerozhoduje, komu sa narodi a ci sa narodi ako romske, cernoske, neromskea nerozhoduje ani o tom, ci maju jeho rodicia podmienky na jeho výchovu.. ani o tom, do akej spolocnosti sa narodi..u nas to maj romske deti tazke, je tu vela rasistov, co to davaju verejne najavo, ale najma vela latentných rasistov..nepaci sa mi, ze sa siria rozne klamlive dezinformácie o dávkach v hmotnej nudzi.... Na druhej strane, chápem, ze ak sa niekto neciti na výchovu romskeho prijateho dietata.. musim koncit, este dopisem inokedy

tatolu
2. feb 2012

Dievčence, našla som toto... Možno pomôže... http://www.darujem.sk/pun/viewtopic.php?id=14943

dia6
2. feb 2012

@matax ďakujem. Ver mi, že aj my sa bojíme veľa vecí, čo a ako... Ale sme, myslím, oboznáný so všetkým čo sa pestu týka. Verím, že tomu nášmu budúcemu dieťatku budeme dobrými rodičmi.

Veď snáď dám potom aj sem info.

morisa
2. feb 2012

@matax dakujem za povzbudive slovicka, potesili ma 🙂 my sme sa tiez tak dohodli. pockame na vysledky a potom sa rozhodneme. dovtedy malu navstevovat nebudeme. ale ja dufam, ze bude zdrava (hlavne kvoli nej, aby mala lepsi zivot)

slniecko2
2. feb 2012

@matax ono to chcelo do nej vela odvahy aby to povedala verejne pred takymi pubosmi ako sme boli mi...takze to nebolo o sireni rasistickych myslienok,len si priznala ze aj ked si to nikdy nemyslela-mala v sebe velky blok voci romskym detom (ved inak by nesuhlasila ani s interakciou). Ved aj ja chapem ze ziadne dietatko nemoze za to akej farby sa narodi (akoby to malo byt nejaky handicap) alebo akym rodicom, ale na romske dieta by som manzela neprehovorila ani nahodou, lebo ma v sebe zakorenene predsudky a to by nerobilo dobrotu-to si zase ziadne dietatko nezasluzi.

matax
2. feb 2012

@slniecko2 ano, ked nie je clovek v sebe presvedcený, ze to zvládne bez predsudkov, tak radsej nie, to by bolo horsie

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre