Intrauterinná inseminácia v septembri 2015
Ahojte.
Zapojte sa prosím tie ktoré budete tento rok podstupovať IUI. Je jedno v akom CAR a kedy to bude. Podelíme sa o informácie a skúsenosti.
My ideme na IUI v septembri tak by som sa s vami o to rada podelila. Verím tomu že to vyjde. Snažíme sa už 2,5 roka tak už si to zaslúžime 🙂
Verím že budeme v tomto fóre pozitívne naladené a dodáme si silu bojovať 🙂
Držím palčeky všetkým čo sa snažíte. Či už krátko alebo dlhšie.
A držím sa jedného hesla: Tí čo otehotneli na prvý šup sa majú naučiť zodpovednosti a my čo čakáme na bociana dlhšie sa máme naučiť trpezlivosti.
Takže dievčatá buďme trpezlivé aj keď samozrejme dobre viem že je to ťažké.
Budem sa tešiť na vaše príspevky. 🙂
Stručné zhrnutie
- IUI (intrauterinná inseminácia) je v diskusii prezentovaná ako bežný prvý krok v liečbe neplodnosti v súkromných CAR ako GynFiv, ISCARE alebo Reprofit Brno, pričom sa vyskytli prípady úspechu na prvý pokus aj opakované neúspechy.
- Pred IUI sa v praxi používali perorálne stimulačné lieky Clostyl (dávky spomenuté 0,5 tbl až 3x1), injekčné stimulačné prípravky Merional alebo Gonal, trigger na vyvolanie ovulácie Pregnyl alebo Ovitrelle a luteálna podpora Utrogestan alebo Lutinus; ako doplnok sa často používal Inofolic.
- Po neúspechu IUI sa v diskusii odporúčali ďalšie vyšetrenia ako spermogram, laparoskopie, hysteroskopia (HSK), reprogenetika a reproimunológia a prechod na IVF/ICSI vrátane MESA/TESE podľa nálezu a diagnózy.
Q: Aké lieky sa používajú pri stimulácii pred IUI?
A: V diskusii boli spomenuté Clostyl (clomifén) perorálne v rôznych dávkach vrátane 0,5 tbl a 3x1, injekčné stimulačné lieky Merional alebo Gonal, trigger Pregnyl alebo Ovitrelle na vyvolanie ovulácie, a luteálna podpora Utrogestan alebo Lutinus; ako doplnok sa uvádza Inofolic.
Q: Kedy sa pichá Pregnyl a kedy sa robí IUI?
A: Podľa názoru MUDr. Gala z CAR ISCARE sa Pregnyl alebo Ovitrelle často pichá pri veľkosti folikulu 17–18 mm a pacientka sa potom vyzve na odber/insemináciu o približne 36 hodín (IUI ~48 hodín), s predpokladom, že folikul dorastie smerom k ≥22 mm; vajíčko je spôsobilé oplodnenia približne 12 hodín a spermie sú schopné oplodniť až 48 hodín.
Q: Ako skoro možno zistiť tehotenstvo po IUI pomocou testov?
A: V diskusii uviedli, že niektoré ženy zaznamenali pozitívny ovulačný test už 11 DPO a slabú čiaru na tehotenskom teste okolo 12.–13. DPO; najspoľahlivejšie je krvné HCG vyšetrenie na potvrdenie tehotenstva.
Q: Kedy poisťovňa prepláca IVF po neúspešných IUI?
A: V diskusii sa objavili protichodné informácie: niektoré pacientky uviedli, že poisťovňa prepláca umelé oplodnenie až po 3 neúspešných IUI, zatiaľ čo iné uviedli, že ich poisťovňa schválila IVF hneď podľa diagnózy; z toho vyplýva, že podmienky sa líšia podľa diagnózy a konkrétnej poisťovne.
Q: Má zmysel zostať ležať po IUI?
A: Pacientky uvádzali rozdielne postupy podľa centra: v diskusii bolo spomenuté, že v Brne nechávajú ženy ležať približne 30 minút (s vankúšom pod zadkom), zatiaľ čo v Bratislave ich zvyčajne po zákroku propustia okamžite; postupy medzi CAR sa teda líšia.
Q: Koľko stoja doplnkové lieky a služby pri IVF podľa skúseností v diskusii?
A: Z diskusie: injekčné stimulačné lieky Menopur a Orgalutran boli spomenuté v sume približne 200 EUR, ICSI (ISCI) podľa počtu vajíčok 150–300 EUR a pacientky uvádzali, že poisťovňa často hradí samotný zákrok, ale lieky, utrogestan, zamrazenie embryí a ďalšie „doplnky“ sú za poplatok.
Závery z diskusie
Zhoda
- IUI je bežný prvý krok v liečbe neplodnosti a niektorým ženám v diskusii vyšlo už pri prvom pokuse.
- Pri neúspechu IUI sa často odporúčajú ďalšie vyšetrenia: spermogram, laparoskopia, hysteroskopia (HSK), reprogenetika a reproimunológia.
Sporné názory
- Časovanie podania Pregnylu: niektorí lekári a centra pichajú Pregnyl pri 17–18 mm s IUI o 36–48 hodín, iné ženy preferujú počkať na folikul ≥20–22 mm pred vyvolaním prasknutia.
- Preplatenie IVF poisťovňou: niektoré hlásenia hovoria o preplatení až po 3 neúspešných IUI, iné prípady uvádzajú schválenie IVF ihneď podľa diagnózy.
Otvorené otázky
- Prečo IUI niekedy nevedie k tehotenstvu aj pri vyšetreniach „v poriadku“ u oboch partnerov?
- Aké presné kritériá používajú jednotlivé poisťovne na rozhodovanie o preplatení IVF na Slovensku?
Spomenuté značky a firmy
GynFiv, ISCARE, Helios Martin, Reprofit Brno, Gynpor (Sliač), Gyncare, SPLN Košice
Spomenuté produkty a metódy
Clostyl, Pregnyl, Ovitrelle, Merional, Gonal, Utrogestan, Lutinus, Inofolic, Menopur, Orgalutran, IUI, IVF, ICSI (ISCI), MESA, TESE, laparoskopia, hysteroskopia (HSK), ovulačné testy, tehotenské testy, spermogram, hormonálny profil, genetické testy, reproimunológia, „IVF soft“
Miesta a osoby
Bratislava, Martin, Sliač, Košice, Brno, Sereď, Dr. Stenová, MUDr. Gala, Dr. Grosová, Galáda
@simonecka4 viem ze v Brne je viac CAR. Ja som vela citala o tom a aj odporucania som dostala najma na Reprofit. A moj gynekolog mi povedal ze to bola vyborna volba. Na konzultacii sme tam uz boli, teraz pojdeme len na IUI. Na folikulometriu budem chodit k svojmu gyn, jasne ze sa neda do Brna. Kazali mi ist tak 8-10 dc a potom volat alebo pisat aky je folik a podla toho prideme na samotnu IUI. Mna sa ujal dr.Vrana - skvely doktor, uzasny pristup.
@simonecka4
@clarissa77 no vidim ze sme pekne domotane 🙂
Super. To som rada ze si taka spokojna. Ja som povedala vcera drahemu ze mi viacere odporucate brno a on hned suhlasil. Ze aby som im teda napisala 🙂 tak uz aj idem na to neska 🙂 zobrala som si aj vsetky papiere co doma mam. Vsetko si nafotim a urobim aj scan. Nemam problem im to poslat aj tak. Nech sa vyjadria. 🙂 akurat ze z hormonalneho profilu co mam vysledky tak je to z prveho co mi robili niekedy zaciatkom roka. Tak snad to bude stacit. A dokonca v brne byva aj priatelova sestra kusok od toho centra tak mame aj kde prespat keby bolo treba 🙂
Takato malickost mi staci k tomu aby som zase dufala. Tak verim ze tam nam pomozu. 🙂
@miuska223 a ty osobne si zatial spokojna? Vies ked manzel nieje spokojny nemas aj ty pochybnosti?
@simonecka4 tak to mas dobre, my budeme musiet brat hotel v pripade potreby. Som rada ze drahy bol za a drzim palce, nech dobre dopadnete. Ja uz sa tesim na IUI, bodaj by bolo uspesne a nemusime riesit IVF. No ale este uvidim co tie vysledky z reproimuno. Na tie som najviac zvedava.
Uvidis ze budes nadsena z toho Brna. Tiez mi dodali viac nadeje.
@clarissa77 dnes som im nestihla napisat ale zajtra uz musim. Aj ked nemame termin tiez sa uz tesim ;) a idete teda tento mesiac?
To reproimuno si si kde dala robit? A na geneticke testy ste neboli?
Ja som rozmyslala ze tu genetiku by sme si asi mohli dat urobit aj ked pojdeme do brna.
Ked uz tam budete a budete musiet ist prespat do hotela tak si aspon urobte prechadzku po starom meste. Tam je to pekne 🙂 aspon ja tam rada chodim.
@simonecka4 verdikt - oba vajcovody zle priechodné cize bud zázrak alebo umelé
@simonecka4 ano pozname to tam. Stravili sme tam Velku noc. Krasne mesto, naozaj.
Dala som si to robit v Imunovital v Bratislave. Genetiku zatial nie, ani hematologiu. Uvidim podla vysledkov a potom budem dalej patrat.
No a na to IUI ano, zrejme to vyjde este koncom novembra. Kazdym dnom cakam ms, tak podla toho sa zariadime.
@miuska223 :( to ma velmi mrzí :( myslela som na teba aby všetko dobre dopadlo. Takýto výsledok som nečakala. Ale aspoň teraz vieš kde je problém a umelé by určite vyšlo. Len si nechajte všetko prejsť hlavou.
@clarissa77 musím sa na to pozrieť. Neviem teda či budú aj v brne chcieť genetiku a všetko okolo toho. Akurát im píšem mail. Tak som zvedavá ako rýchlo mi odpíšu a kam sa pohneme.
Ja som mala MS dostať už v pondelok keď som išla na krv. A stále neprišla. A najradšej by som na to IUI tiež išla hneď tento mesiac. Ale uvidíme.
@simonecka4 neprisla?? A nie je uz moznost ze to predsa len vyslo?
No viem ze ja som im pisala rano a odpoved som dostala v ten isty den poobede. Daj vediet aky termin dostanes. Drzim palce 👍
@clarissa77 neviem. nad tym som ani neuvazovala ze by to vyslo. A ani testy nemam doma. Ja si pockam na MS a keby to bolo moc dlho tak testnem. To by bol velky sok.
No som zvedava kedy odpisu. Uz som im to poslala.
@clarissa77 už mi aj odpísali 🙂 popísala som im celú našu situáciu kedy presne som bola na IUI a celý môj zdravotný stav. A napísali mi že nemusíme ísť ani na konzultáciu. Ze mám ísť len 9-11 deň k môjmu doktorovi na ultrazvuk a mám im zavolať alebo napísať a že si dohodneme termín. Celkom rýchle. Aj keď neviem či mi môj doktor aj bude brať krv jak v CAR. No som zvedavá. Takže neska bude doma debata či ideme do toho hneď tento cyklus. Už len aby MS prišla
@simonecka4 no super. Parada. A kedy ti to vychadza asi? Ci vlastne cakas ms. A podla toho. No krv neviem, mne nebral moj dr. Ja som bola na folikulometrii 10dc a potom 13dc. A teraz to bude asi tak isto. Len by som chcela medzitym vybrat este ten polyp.
@simonecka4 a aj ti pridelili lekara?? Lebo ja mam volat alebo pisat rovno tomu svojmu.
@simonecka4 inak sme na tom podobne. Tiez cakam uz len nech sa ms rozbehne. Dnes si dam cervene vino vecer. Asi sa nim rovno nalejem 😂😂😉
@clarissa77 Presne čakám MS. Ach ako by len bolo dobre keby naozaj neprišla 🙂 Ale to asi nie.
Odpisovala mi MUDr. Petra Kneslová ale to že som hneď k nej pridelená mi nenapísala. Len ešte musím zavolať mojmu doktorovi či tam teda môzem prísť na folikulometriu. Hlavne nech to dobre vyjde.
@simonecka4 vsetko bude dobre a vyjde to, neboj. Ja uz od soboty ms, tak IUI mi vychadza na 26.-27.11. Tak som zvedava. Napisem dr.Vranovi, vsetko mu popisem a uvidime kedy da termin. Ty ako?
@clarissa77 Ahoooj. Ospravedlňujem sa že som dlho nereagovala. Takže tiež sme chceli ísť tento mesiac na IUI ale doma sme si sadli a porozprávali sa o tom ako to obaja cítime. Samozrejme že názor sa nemení chceme ísť a chceme mimčo ale rozhodli sme sa že to ešte trošku odložíme. Tento mesiac mám ešte všelijakých lekárov čo sa týka preventívnych prehliadok a začínajú sa dovolenky takže by nám to časovo vyšlo moc natesno. A hlavne obaja máme pocit že tie mesiace idú tak strašne rýchlo a sú také uponáhlané že je to na nás moc rýchle. Chceme trošku spomaliť a dať sa do kludu. A hlavne ma prestáva baviť sex na povel. Som z toho otrávená a mám toho dosť. Tak uvidíme možno pôjdeme v januári. Dovtedy si budeme užívať to že sme spolu a budem sa snažiť na nič netlačiť.
Ale tebe držím palčeky aby to vyšlo 🙂
@simonecka4 ahojky, tak to je spravne. Mna keby netlacil vek, vykaslala by som sa na to uplne. Tiez beham po lekaroch teraz, vsade mi nieco najdu, uz som z toho totalne nestastna. Dnes cakam odpoved z Brna, ci ma pri tych mojich vysledkoch vobec vyznam na IUI ist. Tak uvidim. Je to vsetko strasne tazke. Dakujem ti a aj tebe silno drzim palce. Mozno prave teraz to vyjde, clovek nikdy nevie.
@clarissa77 držím palčeky aby ste mohli ísť už teraz a hlavne aby všetko dobre dopadlo. Úplne chápem tvoje pocity a áno už keď ťa vek tlačí tak treba skúsiť všetko. Ja som síce mladšia ale mám aj iné zdravotné problémy tak nechcem moc čakať.
Inak som si všimla že más v profile že si z TT. Tak ja som potom kúsok od teba 🙂
@simonecka4 čítam že čakáte do januára 🙂 my asi pôjdeme v januári na umelé tak možno budeme spolu tehu 🙂
@miuska223 áno odložili sme to. Lebo je to všetko strašne rýchle a mala som pocit že sa stále len niekam ponáhľame a potom to nemá nijaký zmysel. Chceme mať chvíľku klud. Aj sviatky idú tak to necháme tak. Len dúfam že si to nebudem potom vyčítať.
A pôjdete v BA?
@simonecka4 ano?? A smiem vediet odkial? A dakujem. Podari sa nam to, uvidis 👍🍀
@clarissa77 zo seredi. Do TT to mám 10 minút vlakom 🙂
Jasné že sa podarí 🙂

@simonecka4 viem ze v Brne je viac CAR. Ja som vela citala o tom a aj odporucania som dostala najma na Reprofit. A moj gynekolog mi povedal ze to bola vyborna volba. Na konzultacii sme tam uz boli, teraz pojdeme len na IUI. Na folikulometriu budem chodit k svojmu gyn, jasne ze sa neda do Brna. Kazali mi ist tak 8-10 dc a potom volat alebo pisat aky je folik a podla toho prideme na samotnu IUI. Mna sa ujal dr.Vrana - skvely doktor, uzasny pristup.