IVF máj/jún 2021
Ahojte žienky, ktoré idete na IVF tento mesiac alebo v júni? Ja idem budúci týždeň ku gynekologičke s výsledkami a musím sa s ňou dohodnúť ako ďalej v riešení IVF 🙂 Ku koncu mesiaca by som mala dostať ďalšiu MS, tak aby som nič nepremeškala 🙂 Aký ste mali Vy postup, keď ste sa rozhodli riešiť IVF? Chodím do GF Žilina.
Stručné zhrnutie
- IVF používa rôzne stimulačné protokoly (krátky, dlhý, soft) a bežné lieky v diskusii boli Decapeptyl, Bemfola/Bemfolu, Menopur 75 IU, Rekovelle, Pergoveris a Ovitrelle; výber protokolu a liekov sa prispôsobuje reakcii vaječníkov a diagnózam ako PCOS alebo nízky AMH.
- Embryotransfer sa robí buď čerstvý (ET) na 3. alebo 5. deň po odbere, alebo odložený (KET/mrazený transfer); v diskusii mnohé ženy a centrá preferovali vloženie blastocysty (5. deň) a KET pri riziku OHSS alebo pri lepšej kvalite.
- Poisťovne (uvádzané Dôvera a VŠZP) môžu schvaľovať a preplácať IVF; v diskusii schválenie trvalo od niekoľkých dní do približne 10 pracovných dní, niektoré ženy začali stimuláciu ešte pred finálnym schválením.
Q: Aké stimulačné protokoly sa používajú pri IVF a aké lieky treba očakávať?
A: V diskusii sa spomínali krátky, dlhý a soft protokol; bežné lieky boli Decapeptyl, Bemfola/Bemfolu (300 IU), Menopur 75 IU, Rekovelle, Pergoveris, Ovitrelle, Gonal (Gonal 900) a Clostilbegyt.
Q: Kedy sa robí čerstvý ET a kedy KET (mrazený transfer)?
A: Čerstvý ET sa môže robiť na 3. deň alebo na 5. deň po OPU, pričom 5. deň (blastocysta) mnohé centrá a pacientky preferovali; KET sa odporučil pri OHSS alebo ak je potrebné odložiť vklad.
Q: Ktoré reprodukčné centrá a kliniky sa spomínali v diskusii?
A: V diskusii boli uvedené GF Žilina, Gyncare Nitra, Helios (Brno, MT, BB), ISCARE (Martin, Bratislava), centrum CAR a lokalita Antolská (Bratislava).
Q: Ako dlho trvá schválenie žiadosti poisťovňou podľa skúseností zo diskusie?
A: Účastníčky uviedli, že schválenie od poisťovne (Dôvera, VŠZP) trvalo od niekoľkých dní do približne 10 pracovných dní; niektoré prípady trvali kratšie ako týždeň.
Q: Aké sú príznaky OHSS a aké opatrenia pacientky v diskusii riešili?
A: V diskusii pacientky hlásili nafúknuté brucho, bolesť brucha, pocit „brucha ako balón“, kŕče a únavu; odporúčané opatrenia boli veľký príjem tekutín, zvýšený príjem bielkovín a zváženie odloženia ET (prejsť na KET).
Q: Aké doplnkové embryologické postupy a techniky sa spomínali, a aký majú dopad na cenu?
A: Spomínané metódy zahŕňali ICSI, PICSI, MACS, embryioskop a embryoglue; tieto doplnky sú v diskusii označené ako drahšie a niektoré páry ich volili pre zvýšenie šancí.
Q: Koľko stál postup mrazenia vajíčok v jednom z príkladov a čo bolo zadarmo?
A: V diskusii jedna pacientka uviedla cenu 670 € za mrazenie 9 vajíčok v ISCARE Martin a poznamenala, že prvý vklad (ET/KET) bol zadarmo.
Závery z diskusie
Zhoda
- IVF sa riadi individuálnym výberom protokolu a liekov podľa odozvy vaječníkov a diagnózy.
- KET (mrazený transfer) sa často zvažuje pri riziku OHSS alebo ak je výhodnejšie počkať na blastocystu.
- Poisťovne ako Dôvera a VŠZP môžu schváliť a čiastočne preplatiť IVF a administratívny proces môže trvať niekoľko dní až do cca 10 pracovných dní.
Sporné názory
- Najlepší deň pre vklad — 3. deň vs 5. deň — nie je jednotný; niektoré centrá vkladali 3-dňové embryá pri malom počte, iné preferovali 5-dňové blastocysty pre lepší výsledok.
- Začať stimuláciu pred finálnym schválením poisťovne — niektoré ženy v diskusii začali stimuláciu ešte pred schválením, iné čakali na potvrdenie od poisťovne.
Otvorené otázky
- Koľko gramov bielkovín denne je optimálne počas stimulácie na zlepšenie kvality vajíčok?
- Kedy presne je vhodné odložiť ET pri potvrdenom OHSS a aké kritériá používajú jednotlivé centrá?
- Aký je skutočný prínos a nákladovo-efektívny dopad metód ako PICSI/MACS/embryoglue v konkrétnych prípadoch s nízkym počtom embryí?
Spomenuté značky a firmy
GF Žilina, Gyncare Nitra, Helios Brno, Helios Martin, Helios Banská Bystrica, ISCARE Bratislava, ISCARE Martin, CAR, Dôvera, VŠZP
Spomenuté produkty a metódy
Duphaston, Decapeptyl, Pergoveris, Bemfola / Bemfolu 300 IU, Menopur 75 IU, Rekovelle, Ovitrelle, Gonal 900, Meriofert 75, Cetrotide, Clostilbegyt, Gonal, Gonasi, Diphereline, Potulex, Estrofem, spirulina, ICSI, PICSI, MACS, embryoglue, embryioskop, KET (mrazený transfer), ET (čerstvý transfer), krátky protokol, dlhý protokol, soft protokol, OHSS, AMH, PCR test
Miesta a osoby
Žilina, Nitra, Martin, Bratislava, Košice, Brno, Banská Bystrica, Antolská (Bratislava), Švajčiarsko, Nový Zéland
@andrea_r016 my mali dnes konzultaciu s lekarom koli ivf a tiez s koordinatorkou...mali sme stastie ze sme po neuspesnom prefuku necakali s objednanim. dnes som 15dc tak od zajtra zaciname stimulovat Duphastonom. Boli sme Heliose v MT
@andrea_r016 Ahoj, ja som po OPU a zajtra mi maju volat z centra kolko vajicok prezilo PK, tak som velmi zvedava. U nas problem SPG, zatial nic ine nezistene, tak dufam, ze to vyjde a drzim palce aj vam dievcence 🍀
@michaela55555 ahoj 🙂 chcem sa len spýtať že kam chodíš? Ja by som mala mať asi za týždeň tiež odber. Tak len chcem vedieť tvoje dojmy, že na čo sa mám pripraviť 😃
Ahojte dievčatá, keď všetko pôjde ako má, tiež bude odber za pár týždňov a vklad. Verím, že nebudem mat odklad kvôli OHSS.
@alex4220 ahoj. pred odberom vsetko fajn, v den odberu ma uz bolelo brucho, ale ja som mala OHSS po odbere takze bude KET. Inak samotne OPU v pohode nie je sa coho bat. Chodim do Iscare BA. Ja som mala kratky protokol a ty chodis kde?
Ahojte aj ja zacinam tento mesiac 2x stimulaciu len ms stale nechodi😂😂 vzdy som ju nechcela a teraz naopak chcem a urodzena si dava na cas😃
@evita2176 ja som už v stimulácii, picham si zatiaľ decapectyl a po ms mám začať aj s pergoverisom, len musím počkať na ms, tak čakám a čakám ....
chodím do Košíc, tiež Helios. Brno si každá baba chváli. Ja mám Brno z Košíc trosku od ruky. 😉
Muž sa zo mna smeje, že ako to všetko prežívam. Snažím sa veľa oddychovať, aj keď teraz ani nič moc neurobím lebo mám brucho ako balón ...
@zivana brucho ako balon? To mas teda asi dlho protokol ci? Lebo ja musim zacat s ms pichat a od 2dna menopur...no my sme vo svajci cize Brno je dalekoooo ale vide to o polovicku menej ako tu vo svajci..🙃 no ja som mala 1x 30 vajicok tak som zvedava kolko sa podari tentokrat a kolko ich bude dobrych😅😅 to som vtedy ledva chodila ..bola som ako nosnica😃😃
@evita2176 áno, mám dlhy protokol. Preto sa teším na ms, že ten tlak aspoň trochu opadne. To verím, že je to lacnejšie ako vo svajci. My sme plánovali, že sa už sťahujeme zo SVK, muž dostal vynikajúcu pracovnú ponuku na NZ, ale kvôli IVF sme ostali tu. Ja sa modlim, aby má neprestimulovali, aby nebol extrém, radšej normálny počet a kvalitne ako prehnane množstvo a nič z toho.
@michaela55555 mne tiež povedal lekár, že asi budem mat OHSS. A teda keď som čítala na internete niečo k tomu tak som bola celkom vydesená. Ale už som s tým nejak zmierená 😃 zajtra idem len na prvý kontrolný ultrazvuk, tak uvidíme. Ja chodím na Antolskú.
Ahojte dievcata, aj ja sa pripajam. Dnes zacinam so stimulkou s Rekovelle. (3dc). 🙂 Mam kratky protokol. Dufam ze nam to vsetkym krasne vide 🙏
@karolli111 ahojky, ja si inú možnosť ani nepripúšťam. Vyjde nám to všetkým a basta 😉
@alex4220 ohss nie je nic prijemne, ale kazda z nas to riskne, len aby sme to dobojovali do uspesneho konca 🤰🤱 drzim palce a daj vediet ako si dopadla 😉
@evita2176 ja som tiež na vrchole plodnosti, tiež sa mi aj bez stimulky tvorí velky počet, ale dozrieva jeden. Minule som mala dokonca tri take veľké akoby dominantne chceli byt všetky. Táto stimulácia hádam nebude žiaden extrém a že to zvládnem bez vedľajších účinkov aby sme mohli ísť hneď na ET. Hádam do pondelka dôjde ms a budem môcť začať s ďalšími injekciami.
@evita2176 mám dvoch stvornohych kamosov čo má budia a priznám sa, že po zobudeni idem s nimi ešte v župane rýchlo vonku aby mi neskákali po hlave, takze BT si nemám šancu odmerať. Ja dúfam, že do pondelka dôjde. Ja už čoskoro 34, tiež som myslela, že už mám plodnosť na ústupe, ale naopak. Iste obdobie som totiž nemala vôbec ms a len som spinila, Gynda ma hneď pripravila na menopauzu predčasnú.
@evita2176 ja som vtedy nejako nevedela ani ako reagovať, všetko naraz sa mi dialo. Diagnostikovali mi HPV, do toho sa mi začali tvoriť cysty v prsiach ( strašne množstvo - v jednom prsníku aj 30), na imunologii diagnostikovaný histaminova intolerancia a taktiež tvorba protilátok na spermie aj na oplodnené vajíčka. Medzitým som bola na laparoskopii a tam má tak rozhádzali, že som sa pol roka dávala dokopy. Potom “predčasná menopauza”, ktorú neriešila moja gynekologička ale rovno som bola na onkológii v BA, tam sa doktor rozčuľoval, že ako je možné, že moja Gynda nerieši príčiny tohto všetkého. Som rada, že som z tohto vonku a teším sa, že táto cesta bude mat úspešný koniec. 🤰🏻
Ahojte dievcata mate nejake vedlajsie ucinky pri dlhom protokole?? Ja mam obcasne svrbenie/palenie tam dole a uz som si neni ista ci si to len nahovaram alebo je to naozaj. Uz len to mi teraz chyba 🙈

@andrea_r016 ahoj my začneme ivf asi v júni. Chodíme do gyncare v Nitre.