Pozor na spoločné zmrazenie dvoch embryí

katkatop
24. nov 2016

Ahojte, chcem vás na základe mojej nepríjemnej skúsenosti upozorniť, aby ste zvážili, či si dáte spolu zamraziť dve embryá. Mám vďaka IVF, Bohu a všetkým zainteresovaným 1,5 ročnú dcéru a včera sme sa s manželom vybrali na ďalší kryoembryotransfer. Embryá boli zmrazené spolu a preto ich spolu aj rozmrazili. Až pred transferom som sa dozvedela, že mi doktorka dve embryá, ktoré vyzerali veľmi životaschopne nevloží. Dôvody: Moja dcéra sa narodila sekciu, pri ktorej mi vybrali 4 myómy (následok estrofemu), narodila sa predčasne kvôli HELP syndrómu a navyše mám uterus bicornis- o čom som sa dozvedela až počas sekcie. Dve deti by som skrátka nevynosila a v tom lepšom prípade by sa narodili v 23 týždni. Lenže druhé embryo už bolo rozmrazené a my sme nechceli žiadne straty. Naspäť ho zamrazili a všetci dúfame, že to prežilo. Silné embryá to vraj môžu prežiť, ale poškodenie nie je vylúčené. Preto vás chcem upozorniť, možno varovať- aj keď to stojí možno trochu viac, dávajte si zamrazovať len jednotlivo. Keď budete chcieť mať dvojičky, vždy si môžete dať rozmraziť dve. Ale zamraziť dve do jednej bola z mojej strany čistá blbosť a neschopnosť predvídať.
Ešte jedna skúsenosť - keď mi robili transfer mojej dcéry, tiež pochádzala z dvoch embryí a vložili mi dve. Obe sa uchytili a jedno po dvoch týždňoch vylúčilo. Ohrozilo pritom druhé embryo a dcéra mala prvý trimester na mále. Už by som to neurobila.

janinah
24. nov 2016

chápem všetkých,čo sa na to dajú,ale treba vedieť aj o rizikách- všetkých,aj morálnych

mikela22
24. nov 2016

Toto sa uz zle cita, nieto este zaziva. Zmrazit-rozmrazit, ako nejake kurence. ☹

oslo1
24. nov 2016

mne mrazili iba jedno. Nikdy som ale nepocula, ze by sa pytali, kolko v jednej banke chce buduca mamicka dat zamrazit. Fuuuha, na co clovek este ma mysliet, ked ide na transfer.

Dufam, ze sa toto tehotenstvo vydari. Prajem vela stastia.

lilianna1988
24. nov 2016

@katkatop ahoj ja som bola vcera na opu a embyologicka presne toto povedla,cize nam daju po 2 zamrazit.ani ma to nenapadlo ze to moze aj takto doadnut.lenze zatial mame 17vajicok oplodnenych a v pondelok ich zamrazia.

lilyianka
24. nov 2016

@katkatop mna by zaujimalo ked mi dali zamrazit 8 tak akym stylom...bola som v tom ze ich mrazia jednotlivo...samozrejme ma o nicom neinformovali.....teraz nam idu 4 rozmrazit kvoli KET tak su mozno predsa zamrazene po dvoch...pretoze doktorka mi teraz odporucala vlozit dve

fesanda7
24. nov 2016

ja som pri druhom cykle ziadala aby ich mrazili po jednom....tvarili sa divno ale urobili to tak

kathrin17
24. nov 2016

podla toho v ktoromcentre.....nam mrazili po jednom

montrojruza
26. nov 2016

tiez ma bude asi navzdy mrziet ze sme dali zamrazit 5 embryi v 3 varkach (1+2+2). ale toto rozhodnutie som robila v strasnom strese (tesne pred prvym ET v zivote a v soku z toho ze za tretiu varku mam vobec platit (kedze mrazenie som mala mat v cene).
a az teraz po neuspesnom ET mi doslo, aku chybu som urobila, ze som si nepriplatila viac, aby sme mali 5 pokusov, a nie len 3 ☹

fesanda7
27. nov 2016

nezufaj....pokial ich nemas po PK daju sa po rozmrazeni znova zamrazit....ono daju sa aj po PK ale tam uz je vacie riziko ze sa nerozmrazi

montrojruza
27. nov 2016

@fesanda7 PK=predlzena kultivacia? ano mam takto

maria123
27. nov 2016

och,fakt sa to zle cita,bola by som rada za to jedno, co mate a nechala to tak

fantinka
27. nov 2016

Zalezi od car, nam mrazili do kazdej pejety jedno. A tiez som pocula o tom,ze transfer dvoch embryi je riziko, prave kvoli tomu,ze to slabe potracajuce moze stiahnut so sebou zdrave embryo alebo ho poskodit.

katkatop
autor
28. nov 2016

Na margo toho, že sa máme tešiť z toho čo máme a nechať embryá tak, áno myslí si to celá moja rodina. Ďalšie tehotenstvo je riziko a ja to viem. Mám doma dcéru, ktorá ma potrebuje. Ale my ešte veľmi chceme mať deti. Sme veriaci, ale keby sme aj neboli, mali by sme určite veľmi veľký etický problém s tým, že sme dali zničiť, alebo darovali dve embryá, ktoré už nepotrebujeme. Pre nás je dôležitý každý možný život 🙂

katkatop
autor
28. nov 2016

@janinah O všetkých rizikách sa nikdy nedozviete. Milión gynekológov ma prezueralo, ale ani jeden nezistil, že mám uterus bicornis. Až pri sekcii.

berginkan
28. nov 2016

@katkatop no nie je vsetko ciernobiele. nie je pravidlo, ze jedno ohrozi druhe, mozu sa aj potiahnut. plus citala som vela o tom, ze baby si dali dve a aspon jedno prezilo. tie dvojicky su stastie, vobec ich nie je tolko kolko sa o tom hovori.

berginkan
28. nov 2016

@fantinka
alebo aj naopak, potiahnut ho, alebo vobec to neovplyvnuje. u kazdeho inak

katkatop
autor
28. nov 2016

@berginkan Nehovorím, že je to pravidlo, v mojom prípade to žiaľ bolo tak, že druhé embryo ohrozilo prvé. Hematóm, ktorý v maternici zostal po odlúčení jedného embrya bol priamo na plodovom vajci mojej dcéry. Vstrebával sa asi dva mesiace. Celý prvý trimester som chodila domov s diagnózou: hroziaci potrat.

berginkan
28. nov 2016

@katkatop to je v poriadku, ale nie je velmi ok, to takto napisat. su dievcata, ktore sa tu stale pytaju na 1,2 atd. a toto nie je velmi dobra forma ako to podat. nie kazdy si studuje a rozumie. takze opatrne s takymi vecami prosim

dena22
3. dec 2016
yennn
18. feb 2017

@dena22 ale zaregistrovala si, ze jej ich nakoniec vlozili vsetky 4 ? Uff 🙂

dena22
18. feb 2017

@yennn tema nebola o tom, kolko vkladali, ale Pozor na spolocne mrazenie, cize utecha ma spocivat v tom, ze aj po opatovnom zmrazeni to embrya prezili..., nereagujem na inu temu, ako riziko viacpocetneho tehotenstva, alebo vkladu...

tobiaskababo
9. dec 2017

mozem sa spytat ohladom mrazenia? Mam 5 embryi a jedno mi v pondelok vlozia.Tie 4 chcem dat zamrazit ale...mam napisane v ceniku- UCHOVAVANIE EMBRYI 120E a MRAZENIE VSETKYCH EMBRYI 180E .Nvm ci budem platit za obe alebo len jedno s toho...Dakujem

lilyianka
9. dec 2017

@tobiaskababo budes platit za mrazenie...uchovanie sa plati po roku...

tobiaskababo
9. dec 2017

❤ ❤ ❤

lilyianka
10. dec 2017

@tobiaskababo nedalo mi to a pozrela som si co som vsetko platila ja...neviem ako maju postaveny cennik tento rok ( kedze viem, ze zvysovali ceny)....ALE ja som min.rok platila " mrazenie a uchovavanie " 250€

tobiaskababo
10. dec 2017

@lilyianka aha..prave mi prislo s toho zle lebo som bola v tom ze jedno a toho

lilyianka
10. dec 2017

@tobiaskababo ja netusim aky maju cennik...ale predpokladam, ze to iste co min.rok plus ze navysili ceny o par desiatok eur...aspon co som si ja stihla vsimnut ked sme platili trnto rok....pekne potichucky, tam 10, tam 20

tobiaskababo
10. dec 2017

@lilyianka neviete kde sa cez vikend dovolam ? Ani hot line linka ani GF recepcia ani Nitra nikto nedviha..idem rano zo sestrou vraveli ze mi budu volat a nic zatial. Ani nvm o kolkej

dena22
10. dec 2017

@tobiaskababo skusaj este recepciu, ak robia vklady aj v nedelu, musi tam niekto byt, ohladne vkladu som ja volala v GF embryologicke, nemas to v papieroch? taky pokyn? v Nitre nikto nie je, to je len ambulancia...ja mam v papierok cislo 02/50 10 2960, ale ja mam v prepustacej sprave toto cislo, mala som tam vtedy volat sama...neviem, ci ti toto pomoze, oni ti nepovedali o kolkej mas prist na vklad??

rokina13
10. dec 2017

@tobiaskababo Sice som chodila do ineho centra ale platila som takto ked si dobre pamatam: Plati sa za mrazenie + uchovavanie za zvysne mesiace v danom roku.
Kedze je december tak bud prirataju 1 mesiac alebo uz vobec nic. Potom v januari pride faktura za cely rok 2018 teda 120 eur.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre