Kedy je správny čas na bábo?

oblivian
10. feb 2014

S manželom sa čoraz častejšie bavíme o téme "kedy môže prísť bábo?"... Náš vek neriešime (25/26).
Sme manželmi 1 rok, spolu bývame 2 roky a sme spolu 5 rokov. Poznáme sa veľmi dobre, je nám spolu fajn, sme dobrý tím a staráme sa o svoj vzťah, o manželstvo.
Nejako sa nevieme dohodnúť, aj keď obaja by sme boli veľmi radi, keby sme sa mohli stať rodičmi, avšak máme trochu odlišný názor na to, čo by malo byť zabezpečené pred príchodom bábätka.
Ja mám už druhý rok veľmi dobre platené miesto na súkromnej škole. Popri práci študujem externe 2. rok na vysokej škole (pedagogika). V práci dostávam stále nové výzvy, dostávam sa vyššie a vyššie, aj keď ešte nijaký titul nemám. Takže je tam dobrá perspektíva...
Môj manžel si našiel prácu pred pár mesiacmi, asi rok po dokončení VŠ bol nezamestnaný, všetko sme platili z môjho platu. Táto nová práca mu sedí, má aj peršpektívu, ale zatiaľ nijaký vysoký plat...
Naše rodiny nie sú bohaté, takže sme od nich nedostali nič, čo by nás posunulo dopredu - ani byt, ani dom, ani auto (nie že by sme to od nich očakávali, to vôbec nie, len preto to píšem, lebo niektoré mladé páry majú o to ľahšie začať si žiť svoj vlastný život, že im rodičia finančne pomáhajú...).
A ešte k tomu bývame ďaleko od rodičov. Je to ťažké, lebo sa máme veľmi radi. Oni sú z východu, my bývame v Bratislave. Prenajímame si 1-izbový starý byt. Mesto nemáme radi. Radi by sme bývali v malom domčeku na dedine blízko mesta. Boli by sme radi, keby naše deti mohli vyrastať v prírodnom prostredí...
Naša veľká dilema je tá, či máme najprv zabezpečiť bývanie, auto (kúpa domu/bytu je možná iba na hypotéku, nemáme skoro nijaké úspory), alebo môže prísť bábätko a vlastne "aj tak nejako bude"... 🙂
Ak ostanem na materskej, budeme musieť ostať v našom jednoizbáku, lebo na väčší byt nebudeme mať financie? Máme počkať niekoľko rokov, kým si kúpime vlastný dom a auto, a potom plakať, že namáme dosť peňazí na dieťa kvôli hypotéke? Mám sa báť toho, že Mgr. stupeň štúdia nezvládnem pri dieťatku? Môžeme sa zbaviť sna, že budeme mať štyri deti, lebo nie sme s manželom bohatí podnikatelia? Ako sa môže človek rozhodnúť, čo bude najlepšie pre dieťa? Čo je naozaj dôležité? Na čo si treba dať veľký pozor a čo je úplne nepodstatné?
Prosím, podeľte sa so mnou o svoj príbeh, svoje skúsenosti, svoje úvahy... Budem vďačná! 🙂

anatalia77
10. feb 2014

@oblivian a co na to vsetko tvoj manzel????ci on nie je podstatny?

83lenka83
10. feb 2014

Ahoj, ja som vedela ake podmienky musime splnit aby sme zodpovedne priniesli na tento svet potomka, ja pochadzam zo skromných pomerov a povedala som si, že moje dieťa takto žiť nebude. S manzelom sme bývali v jeho vlastom 3 izbovom byte ale naše dieťa som chcela vychovávať v dome. Najprv sme vytvorili idealne podmienky. V auguste sme sa brali, v novembri som otehotnela a v januári sme sa sťahovali do nášho nového domu, malý sa nám narodil ked som mala 29 a moj manzel 36 rokov.

luba28
10. feb 2014

@oblivian najprv by som riesila byvanie,...aj ked na hypoteku,uvidite ako budete zvladat platit a ci sa manzelovi nepodari viac zarobit,alebo ako by to bolo s platenim keby si ty isla na matersku,alebo ak by si ty zarabala viac tak by na matersku mohol ist manzel,alebo by ste riesili operku,jasle.moznosti je vela...dokonci si skolu ,.potom uvidite ako dalej,.......

ammellia
10. feb 2014

idealny cas na dieta podla mna neexistuje. vzdy tu bude nejake "ale".

anatalia77
10. feb 2014

@ammellia presne tak to je,vzdy je ta prava chvila,ale zaroven aj "ale"

luk25
10. feb 2014

ja ti poviem len jedno neodkladajte babetko (može sa vam zadarit hned a nemusi) ja som sa poucila na vlastnej chybe, vzali sme sa mala som super robotu, dostali sme pozemok tak tiež sme si hovorili že este 2-3rocky by som ostala v robote medzitým by sme postavili a potom deti, ale ako sa hovori: človek mieni pan Boh meni, v praci prepustali ja som tam nastupila ako posledna tak som vypoved dostala ja, pozemok nam krachol kvôli neustupčivosti niektorých susedov, a tak sme si povedali tak fajn podme aspon skusit babo a uvidíme, a co sa stalo?už pomaly 2roky a babetko stale nemame, a ja som na 100% presvedcena že keby po svadbe som to vsetko nechala na "prirodu, či p. Boha" že by sa bolo babetko zadarilo, vtedy u mna dostali prednost materialne hodnoty, teraz aj keby by som mala byvat v jednoizbaku, tak by som radsej mala dieťatko🙂

anatalia77
10. feb 2014

@oblivian ja ti poviem tiez len jedno-rozhodnite sa spolu s manzelom,pricom nezabudnite do vasej zivotnej rovnice zakomponovat aj faktory ako
byvanie
praca
peniaze
To ze Anka Hornikova z Kobylky uz ma deti,nech ta neovplyvnuje.

ivec16
10. feb 2014

@oblivian no co ja viem vas vek... ja som mala 25 podla mna idealny cas na dieta... a napriek tomu som potratila, a uz treti rok sa snazime a nic... takze ja by som na vasom mieste tiez moc neodkladala... ved nemusite mat vsetko zabezpecene, da sa aj s detmi...

wena
10. feb 2014

Pre mňa je finančné zabezpečenie veľmi dôležité, čiže my s partnerom máme jasno, že najprv sa (v rámci možností pravdaže) zabezpečíme, až potom bábo.
Tým vrámci možností myslím, že si zabezpečíme hlavne vlastné bývanie, aj keď na hypotéku. Pre mňa hypotéka nie je strašiak, bývať niekde musíme a keďže sme nič nezdedili, inak to nepôjde.

My sme zvyknutí rozumne hospodáriť, zaujímame sa o financie a o investovanie, takže už od začiatku VŠ sme si niečo odkladali a momentálne cca 40% príijmu ide na tvorbu úspor. Budúci rok budeme mať dosť na základ hypo, tak ako si predstavujeme.

U nás je plán takýto: najprv svadba, potom hypo a kúpa vlastného bytu (2 izb, pravdepodobne), potom 1-2 roky pracovať (ja), potom dieťatko. Plánujeme zatiaľ len jedno. Potom do 5 rokov plánujeme splatiť hypo a byt prenajímať, zobrať si ďalšiu na väčší byt (dom nechceme).
Máme 23 a 24 rokov a svadbu plánujeme na budúci rok.

Znie to asi sebecky, ale ja sa v prvom rade pozerám na to, čo bude najlepšie pre nás, lebo až potom môžeme dať to najlepšie dieťaťu.

Osobne si neviem predstaviť mať dieťa s tým, že "nejako bude", nevedela by som kľudne spávať, ale sú aj také rodiny (a koľko ich je) a žijú a sú šťastí.

matulinuska
10. feb 2014

@oblivian pozri moj nazor mozno nebudes brat nejako extra vazne kedze som mladsia o par rokov. Mam 21 a dcera oslavila pred mesiacom rok. Zostala som tehotna po maturite,no nelutujem ze moju babulku mam. Mozno to neznie najidealnejsie ale zatial byvame s priatelom u mojich rodicov,nakolko tu nam to vyhovuje viac. ALE-napriek tomu ze dostavam kazdy mesiac almuznu 230€ aj s pridavkami z ktorych mi za mesiac neostane ani cent,frajer zarobi okolo 800-1000€ neviem presne ale cca tak nejak,tak nase plany do buducna su zase take ze ked malaa pojde do skolky,ja zacnem robit,co budu 2 stale prijmy,kupime byt na hypoteku a pojde to lahsie. Takze ja som zacala presne opacne ako ty a nelutujem toho. Nikdy neuprednostnuj materialne zabezpecenie pred tym co naozaj chces. Povies si o par rokov. No nikdy nevies ci sa ti tych par rokov nepretiahne aj na 10 a ked sa 35 spamatas,zistis ze pocat babatko nie je jednoduche. Poznam vela mladych parov,ktore to zvladaju aj po financnej stranke a maju doma male dietatko. Hlavne si premysli ake mas priority s priatelom ;)

maznacik007
10. feb 2014

ja som mala dcerku v 24 rokoch ... z praktickeho hladiska uplne nevhodne nemali sme vlastne byvanie, pracu teda ano obaja ... muz tiez chcel pockat toto doriesit a tak ...sak mame cas ...ale ja som vedela a citila ze teraz je ten spravny cas ...presvedcila som ho ... tazko ale ano .. asi ani nemyslel ze sa to poradi na prvy krat ... este ked som bola v prvom trimestri tak dostal kvazi banalne infekcne ochorenie ... ale tazko to znasal musel byt na infekcnom .. par tyzdnov... a uz nam viac nebolo dopriate mat dalsie vlastne dieta...
mame jedinu biologicku dceru ... a potom sme si zobrali z DD syna ... po rokoch snazenia... vsetko sme poriesili mame novy dom... karieru....ale ti poviem ak by som sa mala vratit spat tak sa rozhodnem rovnako ...bolo to najlepsie rozhodnutie mojho zivota....

lenkakrcahova
10. feb 2014

Podľa mňa sa dá všetko zariadiť aj s dieťatkom (všetko si prispôsobíte tak aby bolo dobre aj vám aj bábu,aj keď sa vám to teraz nezdá,keďže nie ste rodičia).ALE bez bába je to jednoduhšie 🙂
Ja mám 25 rokov,2 deti,rozostavaný/skoro dokončený dom,bývame u svokry,žijeme skromnejšie len z materskej a mužovej "almužnej" 🙂.
ALE som šťastná,že sú deti zdravé,že sme nemali problém s ich počatím,že sa celá naša situácia k dobrému obracia.Všetko sa to ustáli a bude dobre 😉
A môj názor na vašu situáciu-ak cítite,že sa chcete venovať štúdiu a kariére,že si chcete najprv zariadiť podmienky pre pokojný život,tak to proste tak urobte..Je to váš život a my ostatní vám nemôžme rozkázať-Ihneď sploďte dieťa a žite z ruky do huby 🙂

lenkakrcahova
10. feb 2014

@wena ..Ale vieš že človek mieni a ten hore meníí? 🙂

wena
10. feb 2014

@lenkakrcahova Jasné, stať sa môže hocičo, ale zaoberať sa tým nemá zmysel 🙂
Ja mám rada, keď mám cieľ, plán a postupujem podľa neho 😉

anatalia77
10. feb 2014

@wena ja som taka ista,mne sa tvoje planovanie paci,a mam pocit,ze sa dokazes aj prisposobit nahlym zmenam.

zeriempizzu
10. feb 2014

@lenkakrcahova clovek mieni.... A teraz akoze co? Nemat ziaden plan a zit zo dna na den, ved dako Len bude? To je akoze Aky zivot? Tak ako jednej nevyhovuje robit si plany, tak druha moze mat husiu kozu bez planu do buducnosti. Nie je potrebne aby si pridavala ironicke poznamky k planu inej.

lenka1208
10. feb 2014

ja mam 27 rokov a cakame prve,tiez mame byt na hypoteku a rozmyslali sme ci budeme vediet platit hypo a starat sa o babatko ale nakoniec sme si povedali ze 'idealny cas' nebude nikdy,tak preco to odkladat.. podla mna sa treba riadit pocitom 'chcem byt mama' lebo ako tu pisu baby, potom moze byt neskoro..

jalucija
10. feb 2014

@oblivian gratulujem! Si velmi rozumne dievca. Kiez by boli vsetci buduci rodicia takto zodpovedni a planovali. Vyhli by sa velkym problemom, kon je toho dokazom .)

Takze ja by som pockala kym nespravim Bc a kym manzel bude mat zmluvu na neurcito. Az potom by som zvazovala, ci by sme teda mohli zacat skusat. Kedze si v praci kapacita, toho sa neboj, verim, ze ta pockaju.
Drzim palce 😉

lenkakrcahova
10. feb 2014

@zeriempizzu Jáááj,to nie je myslené ironicky!Aj ja som si povedala,dokončím školu,idem na výšku,potom sa vydám,postavím dom na dedine a budem mať 2 deti..Keď tu zrazu BUM..niekde v polke životného plánu ma zrazilo auto a všetky plány boli smiešne,keďže v prvom rade bol boj o život..Takto som to myslela!

zeriempizzu
10. feb 2014

@lenkakrcahova auto moze zrazit tu bez planu rovnako ako I tu s nim. Co moze byt nikto nevie. To neznamena ze ludia nemozu mat sny / plany.

lenkakrcahova
10. feb 2014

@zeriempizzu Však si to sama povedala-Co moze byt nikto nevie..Sen a plán je rozdiel 😉

standu
10. feb 2014

7777777777
@oblivian nuz ako vidim mas vo vsetkych aspektoch jasno. takze podla mna: sadnut, spisat plusy a minusy a rozhodnut sa. My to tu za vas nevyriesime... ja som otehotnela hned po statniciach, po promocii sme sa brali, manzel stale pracuje v rovnakej firme a zaraba dost dobre takze neviem, my sme si z financneho hladiska mohli dovolit mat dve deti po sebe, zatial som este nikde nebola zamestana... mate tazku dilemu pred sebou... sama si ju objektivne zhodnotila. Ale jedno mi neda: zena ma mat deti kym je mlada 😀 teoria jedneho mojho prednasajuceho a drzala som sa jej 😉 ak velmi po dietatku tuzis, vsetko sa da a nikde nei je napisane, ze to bude lepsie a jednoduchsie ak uz budete materialne zabezpeceni. kamaratkin ex frajer sa stale vyjadroval, ze kym nemas 100 000 na ucte nemja dieta...asi aj preto je uz ex 😀 peniaze nie su vsetko a ja si svoj zivot riesim za pochodu a zatial to vychadza 😉

siska53
10. feb 2014

@oblivian ak budete chciet,zvladnete vsetko.
moja sestra sa tilko s partnerom usilovali najskor vsetko pripravit,aby ked pride babo, bolo vsetko pripravene,mali vsetko vyriesene,aj kolko ona bude na materskej,lebo lepsie zaraba..dipadlo to tak,ze sa rozvadzaju a babo sa im vobec nepodarilo.
ja som sice mala deti neskoro,ale nie tak kvoli financnej stranke,len jednoducho som toho,s kym som tie deti chcela mat,stretla neskor.
ked budete rozmyslat len o tom,ci uz mate vsetko pre babo pripravene,tak ten spravny cas nebude nikdy.
a dieta potrebuje predovsetkym rodicov pri sebe,ich lasku,pozornost.
je mu uplne jedno,ci ma znackovy kocik,oblecenie,alebo kocik a oblecko z druhej ruky,nepodstatne je,ci je na dovolenke na Bahamach,alebo len dakde na Sirave..dolezite je,ze je s rodicmi,ktori sa mu venuju.
to je moj pohlad na vec.
inak..ja som tiez mala vsetko pekne naplanovane,ked som chcela posunut vztah,vsetko peken,kedy co a hop,bola som tehotna o pol roka skor,ako boli moje plany,takze cela,rekonstrukcia bytu(nebyvali sme spolu) musela prebehnut o dost rychlejsie.
o tom,kedy je ten spravny cas,rozhodol nas syn. A som mu za to vdacna.spatna vidim,ze to bol,ten spravny cas.

euka210
10. feb 2014

da sa to i tak, ze bude babo a budete veci riesit na pochodu...plno mladych ludi tak zije. Ja osobne si neviem predstavit studovat popri dietati, no poznam niektore co v pohode studuju, aj moja mama si s bratom robila mgr. Da sa i vsetko si pekne urobit a potom deti, ale podla mna tiez 4 uz nestihnete v takom "normalnom" veku....pokial nebudu po roku 🙂
Kedze viem, ze byvanie v Blave je drahe a s dietatom by bolo fajn mat nieco vlastne. Ale da sa to i v jednoizbaku...svagrina su tam s 2 malymi detmi, ale tiez snivaju o dome do buducnosti. S jednym dietatom v 1i sa da.
Podla mna akokolvek sa rozhodnete, bude to dobre, bud bude prve zabezpecenie alebo dieta. I jedno i druhe je dobre. Vek vas este tak nesuri, aby som povedala, ze dieta uz je prednejsie. Tu skolu by bolo dobre dokoncit a potom dieta a okolo veci uvidite ako sa vyvinu.

mima4
10. feb 2014

@oblivian
asi si najprv nastav priority svojho zivota, predstavy, ako chces zit, co ti vadi, co si ochotna zniest a čo uz nie. Je velmi vela parov (aj tu na konovi), ktore prezivaju zo dna na den, cakaju na socialne davky, aby mohli ist do obchodu.. a ziju, su stastni, takze da sa aj tak zit, ak od zivota viac nechces s manzelom. A to nevravim, ze musite byt nespokojni, nestastni, pokial vam to sadne a dobrovolne si to vyberiete, budete spokojni 🙂

Rodit deti na to nemusis mat nejaky zivotny standard, dolezite je, čo vyhovuje tebe a manzelovi, čo vam staci, s cim sa uspokojite. Taktiez aj ked pojdes na matersku, po jej uplynuti mozes uz pracovat, takze da sa nedostatok vyriesit aj takymto sposobom, a mas aj plat, aj rodicovsku davku.

rozhodni sa podla svojich priorit a cielov. Ako si zivot zariadite, ak to ho budete mat. Moj osobny nazor na vasu situaciu: nemate sa kam ponahlat, ste mladucki, dnes je bezne, ze zeny zacinaju rodit v tridsiatke a nie su to ziadne starenky, ale neraz kočky 😉 čo uz maju nejaky ten zivot za sebou a vedia čo chcú 🙂 Tlacit sa v jednoizbaku...uff.. toto by som nechcela.

oblivian
autor
10. feb 2014

@anatalia77 môj manžel by tiež veľmi chcel dieťa. a má tie isté otázky a pochybnosti 🙂
on by chcel mať všetko pod kontrolou, ja zase rozmýšľam srdcom... v tom je ten rozdiel... 🙂

oblivian
autor
10. feb 2014

@jalucija ďakujem za milú odpoveď 🙂

oblivian
autor
10. feb 2014

@standu hmm... ani som nečakala, že za nás to tu niekto vyrieši 🙂
len som chcela počuť, kto ako bol/je na tom... lebo manžel ma stále straší, že napr. pri hypotéke je ťažké sa postarať o dieťa, lebo nemajú obidvaja príjem...
preto sa pýtam na vaše skúsenosti.

gretocka
10. feb 2014

@oblivian ahoj, napisem ti ako to bolo u nas: ked sme sa zobrali, byvali sme v Bratislave v zamestaneckom 1-izbaciku. Vedeli sme, ze v Bratislave deti vychovavat nechceme a tak sme sa po dvoch rokoch od svadby pozerali po byte v Povazskej Bystrici, odkial pochadzal manzel. Nasli sme byt, na ktory sme si pozicali a kratko na to sme sa pokusili o babatko. Vyslo a v case narodenia synceka sme byvali este v 1-izbaciku bez auta s pozickou na krku a s rozbombardovanym bytom. Svokrovci nam pozicali auto (kym sme boli dvaja jazdili sme vlakom) a kazdy vikend sme cestovali BA-PB. Neskor sme si dopozicali peniaze a kupili jazdene auto, ktore nam sluzi uz styri roky bez vacsich problemov. Ked mal syncek asi rok, zamestnanecky byt sme museli uvolnit a tak sme sa definitivne presunuli do Povazskej. Manzel vsak nadalej pracoval v BA, takze ked sme chceli byt spolu, chodili sme na tyzdnovky s nim, akurat sme uz nemali sukromie bytu ale malu izbicku ktora bola prave volna v ramci prace. Po case manzelovi ubudalo povinnosti v BA a nastal cas hladat moznosti uzivenia doma. Podarilo sa a dnes manzel pracuje ako zivnostnik. Ked koncila moja prva materska, rozhodli sme sa, ze je cas na surodenca. Takze momentalne byvame styria v dvojizbaku a ak pojde vsetko dobre, coskoro rozsirime obytnu plochu na dvojnasobok. Nie sme ziadni bohaci, kupujeme to co potrebujeme, na dovolenku chodime max. do Chorvatska do karavanu aby to bolo co najlacnejsie.

Dolezite je, aby ste v otazke kedy babatko boli jednotni s manzelom. Ak budete mat v sebe vzajomnu oporu, ver ze sa da vela veci preklenut a zvladnut.
Je dobre pocitat a planovat, len sa moze stat, ze ked uz konecne pridete na polozku "dietatko", tak sa vam nebude darit a myslim, ze zeny, ktore si tym presli ti povedia, ze castokrat by skrtli vsetko finance zabezpecenie len aby mohli drzat v naruci svoje babatko....

anah88
11. feb 2014

@oblivian vždy ma poteší,keď natrafím na tému a otázky, ktoré sa preháňajú aj mojou hlavou...tvoj príspevok je veľmi rozumný, a preto si myslím, že sa s manželom nestratíte, nech už sa rozhodnete postupovať od bytu, hypotéky, domu a detičiek alebo opačným smerom 😉 ...ako ti tu už jedna žienka písala, ak máš teraz dobré miesto a postupuješ, iste na teba počkajú, určite aj manžel bude mať časom vyšší plat, takže podľa mňa po finančnej stránke by ste to mohli zvládať...a čo sa týka školy, myslím,že sa to dá zvládnuť, aspoň by si bola na materskej stále v obraze a nestrácala sa alebo nemala pocit,že hlúpneš...je to len môj názor, vlastné skúsenosti nemám, no držím vám palce 🙂
@wena páči sa mi tvoj plán, kde sú tie časy keď aj ja som bola taká...aj ja mám rada všetko naplánované, myslela som si,že skončím VŠ, potom doktorandské dokončím, budem mať 27, medzitým sa postupne porieši bývanie a spoločný život, potom budem aspoň rok pracovať (aby som mala nárok na materskú) a v 28 začať pracovať na dieťatku...lenže človek mieni a pán Boh mení-prišli gynekol. zdravotné problémy, od lekárky mám odporúčanie mať bábo čo najskôr, bývanie v nedohľadne a ani nevieme kde, na doktorandskom mi spadli ružové okuliare a rozmýšľam či som si vybrala vôbec dobré štúdium...postupne som sa dopracovala k tomu, že ma nič nebaví a v ničom nevidím zmysel a je to sakra ťažké vyhrabávať sa z toho....ale samozrejme dúfam,že tvoje plány sa naplnia, ja len, že tiež som to mala pekne vymyslené...ale držím palce,aby ste vy s partnerom nemuseli hľadať záložné plány

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre