Mám 18 rokov a chcem bábätko

minanina
3. okt 2016

Ahojte. Chcela by som sa spýtať čo si myslíte.. Mám 18 a veľmi často mám taký pocit že by som chcela bábätko a niečo mi našepkáva že áno sprav to.. Cítim sa taká vyzrelá keďže obdobie "dospelosti" sa u mňa aspoň po psychickej stránke začalo skôr. Vážne po ňom túžim a som si vedomá všetkej zodpovednosti a starosti navôkol.. Ďakujem za odpovede

mamutka
3. okt 2016

@minanina naco? no na to aby si zalozil v tej chalupe rodinu. Nech zijete vo svojom. Ked budete prerabat u rodicov, to v drvivej vacsine pripadov na harmonii v rodine neprida 😒
ked chces mat babatko, tak so vsetkym co k tomu patri a ak mozete kupit byvanie, tak hura do toho. Ak si teda chcete zalozit tu rodinu. Aby si bola doma s babatkom vo svojom. Doma. To je podstatna vec. Teraz to tak nevidis, ale o rok, o 5, o 10 rokov? potom bude neskoro, lebo ved "investovali sme vsetky prachy do prerabky u rodicov" vidim take pripady a tie baby ak by mohli vratit cas tak hned na zaciatku sa beru prec a idu zit do vlastneho, hoc aj skromnejsie na zaciatok.
Ak sa osamostatnit nechcete, bojite sa toho, ze mozno neskor, tak by som sa na vasom mieste do dietata nehrnula. Najskor si odvahu a energiu testujte na inych veciach. Hoc aj vlastnom byvani. Ale ako chcete. Ale pockaj o 5 rokov, aky budes mat nazor 🙂
Je fakt, ze kedysi rodili zeny mladsie, ale rodili viac deti, takze aj vo vyssom veku. Za komunistov mal kazdy v podstate istu pracu, byty sa pridelovali, jasliciek a skolok bolo dost, lahsie sa ludom zakladali rodiny. Dnes treba sakra zvazit, kam das dieta, ked budes mat ist do roboty a ci si robotu najdes a budete vychadzat s peniazmi.
Ja som rodila po 30-tke, lebo to tak vyslo, myslim, ze je fajn rodit v nizsom veku, ak ma clovek nejake istoty. Ty si dobre zvaz, ci mas partnera, ktory je samostatny, priebojny, postara sa, keby si aj x rokov pracu nenasla a uzivi vas. Istotu nema nikto, ale ak niekto zije s mamou a nema chut osamostatnit sa, ked chce splodit dieta, pre mna je to velky varovny signal.

zdena12345
4. okt 2016

@minanina
necitala som prispevky, ale dieta potrebujes mat aj trosku zabezpecene.
takze ak mas SVOJE VLASTNE BYVANIE, nie ze v plane a nie ze u rodicov a pod... jednoducho svoje vlastne, dieta nieco vyzaduje a to popri zhanani byvania a pod, je dost tazke
mas na to PENIAZE nie ze zacala som teraz robit ale ze mas aj nieco nasetrene a nejaky majetok (napr auto) kopu veci budes potrebovat aj pre dieta a ak sa nechces iba spoliehat na to ze ti rodicia vsetko daju....a uvedom si, ze toto musis mat ty, nie len tvoj priatel, lebo ak dojde iste k istemu, za chvilu mozes byt s dietatom ty sama a uz ti bude jedno ze toto a hento mal tvoj priatel...
mas MANZELA, nie priatela ale manzela, ktory je na to psychysćky a materialne pripraveny...
a urcite sa najdu dalsie dolezite veci. nejde len o to co chces, ked uz budes mat dieta, musis mysliet v prvom rade na jeho potreby. aby si nelutovala. si este mlada, ja to poznam. tiez som chcela dieta za mladych cias a urcite nie som jedina, ale teraz ked uz mam cosi za sebou... neviem si predstavit ze by som mala dieta kym este nemas nejaku istotu v manzelovi a materialnom a financnom zabezpeceni....
budes tehotna, budete musiet byvat u rodicov, za chvilu tu budes riesit ako sa ti svokra do vsetkeho stara a nemozete sa zniest... alebo za chvilu ze si si este dost neuzila, alebo ze priatel je uz ex ... a podobne.
ale plnoleta si, toto len moj nazor

laurika1517
4. okt 2016

@minanina odporucam dostudovat, najst si pracu, vydat sa, zalozit si spolocnu domacnost oddelenu od rodicov a potom mat dieta...preco to chces robit obratene? mas pocit ze ti nieco v zivote utecie? pocit chcem babatko je sice pekny ale je to velka zodpovedost. najprv by ste sa mali vziat a naucit sa spolu zit sami. dieta je velka zmena do vztahu a za pol roka sa sa nenaucili ani zit spolu...

biolady
4. okt 2016

@laurika1517 poznam pripady kedy sa clovek dlho venoval praci, budoval zazemie, mal dva tituly, svadbu... a nakoniec sa nepodarilo mat deti. Co je lepsie? A co doda viac stastia do zivota? Ked si mysli ze je pripravena, urcite to zvladne. Ludia co sa neboja trooosku zariskovat su podla mna mudrejsi a prefikanejsi a bude sa im darit. Ale moze to dat aj na istotu a nakoniec nemusi mat to stastie. 🙂

biolady
4. okt 2016

A este ked to berieme aj zo zdravotnej stranky, urcite to zvladne lepsie ako v 30-35ke.

nivea777
4. okt 2016

v prvom rade treba spolocne byvanie..dost sa cudujem,ze ked tvrdis,ze ma dost penazi tak stale je u rodicov a v skoro 30tke sa este neosamostatnil..ak sa na to citis,tak si spravte babo.ale treba zratat co vsetko to bude stat..ci si ista ze ta casom s dietatom neopusti..kedze si nepracovala,budes dostavat 203 €+ 23€ a z toho sama nevyzijes s dietatom,takze budes zavisla na nom,on ta bude zivit alebo pripadne rodicia ak skoncis u nich

tarvika
4. okt 2016

podla mna tu nejde o vek. ale o vyzretost a materialne zabezpecenie. tvrdis ze si vyzreta, ok neviem posudit. ale materialne? najprv si zabezpecte spolocne byvanie, zoberte sa a tak babo.

martuliiik
4. okt 2016

@biolady mám dostudovane, som vydatá, čo to mám odpracované a to mam pod 25. S manželom máme vlastné bývanie, niečo nasetrene a myslím, že teraz je ten čas na dieťa. Myslíš že som na to stará? Nič mi neutieklo, aj ja by som "chcela" dieťa v jej veku, ale zodpovednosť mi to nedovolila.

biolady
4. okt 2016

@martuliiik tak to si velmi sikovna. ;) nie kazdemu sa toto podari zbuchat za tak kratku dobu. Tak nech sa dari.

martuliiik
4. okt 2016

@biolady vďaka, aj tebe a hlavne aj zakladatelke témy, nech sa rozhodne čo najlepšie 😉

emily76
4. okt 2016

@minanina priklanam sa k nazoru nasich starych mam.. najskor fara, potom Mara... cize.. najskor si zadovazte samostatne byvanie, ty dostuduj, nieco si nasetri, aby si nebola odkazana na matersku a partnerov prijem.. a potom uvazuj nad babatkom. V tvojom veku mas este dost casu, nic ta netlaci ze ak nie teraz a hned tak uz nikdy... 😉 Predstavy a sny su krasne... ale zvycajne koncia pri uctoch za plienky, oblecenie, stravu, byvanie... pri temach "nabehol vam uz rodicak?" a "svokra mi ide na nervy a chce vsetko riadit"

laurika1517
4. okt 2016

@biolady ja nehovorim ze im to ma trvat 10-15 rokov. ale sorry robit dieta bez zakladnych prostriedkov a nedostudovana... s clovekom s ktorym chodi pol roka? tak snad nech trochu buduju vztah

biolady
4. okt 2016

@laurika1517 s polrocnym vztahom a rozrastanim rodiny aj ja nesuhlasim..

ataeb86
4. okt 2016

@emily76 nie nadarmo múdrosť starých mám hovorí: "postav dom, zasaď strom a sploď syna"
...môj osobný názor:
1) minimálne rok by som počkala, kým odznie stužková, maturita, proste kým doštuduješ, troška si uži mládí,voľnosť,leto, výlety,priateľa...
2) krátka doba známosti
3) veľký vekový rozdiel
4) zdravotné problémy
5) nezabezpečené minimálne materiálne potreby
6) bývanie "nastriedačku"
7) nevieš, aký priebeh bude mať tehotentsvo, ak Ti bude zle, nebudeš sa vedieť sústrediť na učenie, atď..
8) mne by hrdosť nedovolila, všetky potreby pre dieťatko zabezpečiť z peňazí rodičov, priateľa, a jeho rodičov

sense
4. okt 2016

@biolady ako vies ako to zvlada zena po 30....dieta som mala po 30 a nemsm pocit zeby som to nezvladala, uzila som si mladost,videla kzs sveta, mam pracu co ma bavi a naviac dobre zaplatenu cize aj keby ma chlap opusti tak dojazem seba aj dieta zabezpecit, ziadnu hypiteku ani pozucku na krku....nevravim ze mlade mamicky su zle al nezodpovedne ale....nemat ani skolu skoncenu,byvat na szriedacku u rodicov mi moc zodpovedne nepride....

biolady
4. okt 2016

@sense hovorila som o porode, a hlavne o tehotenstve..

11031981
4. okt 2016

Ja som rodila tiež po 30..a som zdravá.zakladatelka témy sama píše,ze má zdravotne problémy...takze vyšší vek-ak myslíme 30 +,neznamená horší zdravotný stav.

marse
4. okt 2016

@minanina Tiež som mala dieťa v 18. Nebolo to vzdy jednoduche. Ale tehotenstvo bolo planovane. Ale my sme s priatelom boli spolu dva roky, on je o 7 rokov starsi, mal dobru pracu a mali sme byvanie spolocne, ( zdedil dom po dedkovi) . teda sme mali uplne ine podmienky.
Zmaturovať s dietatom sa da. S odretými ušami ale da. Ja som dala aj VS s dvoma a popri praci a domacnosti. Tiež s vypatím sil a vela sebazaprenia ale dala.

Pozri ak to na par rokov ešte odložiš, o nic neprideš. Zmaturuj, najdi si pracu, popracujte na kvalitnom vztahu s priatelom. a potom sup do miminka.
Predsa len si zasluzi milujucich rodicov a pevne zazemie. 😉
drzim palce, uzivaj zivot

laurika1517
4. okt 2016

@biolady tie som rodila ako 30 rocna a tehotenstvo bolo pohodove aj porod. nemusi to automaticky znamenat ze v 30tke to bude tazsie

biolady
4. okt 2016

@laurika1517 dobre, nehovorim ze musi, uvazujem. Ved o to sa jedna v diskusii nie?

laurika1517
4. okt 2016

@biolady no ano to si kazdy musi zvazit ci si urobi dieta v 18tich lebo biologicky je to idealny vek, ale materialne na to vobec nie je zabezeceny a ked pridu problemy financne a ine do vztahu tak mu biologicky idealny vek na porod bude prakticky k prdu, alebo pocka kym si overi ze s tymto partnerom fakt ano, trochu za zabezpeci a sice presvihne idealne biologicky vek ale zas nebude musiet riesit problemy za co kupi plienky...

martinka13
4. okt 2016

Za mňa - nie je to dobrý nápad.....

sardinka336
4. okt 2016

@minanina spoločnu zodpovednost tak chcete tak začni sobašom.....zase dieta s priatelom 😀 😀 mate zodpovednost jeden za druheho v tom zmysle aby vam to klapalo a aby ste vytvorili zazemie pre to dieta. Teraz ťa ,,svrbí,, lebo je to niečo krasne, prijemne, romanticke a uzasne mat s nim dieta...len ta predstava ta nadchyna, ale REALITA je taka ze nemate ani vlastne byvanie chodite od jedných k druhým. Ja sa vazne začinam modlit aby moje deti takto neuvazovali, ze najprv dieta a potom riešime to podstatne, kde budeme byvat atd. Ak toto máte tak si dieta spravte, ved nikto vam ho chovat nebude len vy sami. Príliš podliehaš pocitom a mas ružove okuliare. Ale ako nech ti to víde tak ako chceš, je to tvoj zivot.

mimac
4. okt 2016

@minanina tak načo potrebuješ rady a názory z modrého koníka?ak nieje problém tak z toho nerob problém a urobte si dieťa.
Ja som v od 20 do 29 behala po diskotékach, chodila som plávať, športovala som, zaujímalo ma čo si obliecť ako sa namaľovať, ako si vlasy učesať, bola som 3x pri mori, cestovala som po slovensku a robila si druhú školu, ani by ma nenapadlo mať dieťa v 18, klobúk dolu, pretože až teraz ako mám dieťa môžem s určitosťou povedať, že som urobila správne a som šťastný človek, že som to všetko zažila, nič neľutujem, vybúrila som sa a teraz som zodpovedná, keď príde dieťa dá sa ...ale nie všetko, musíš sa prispôsobovať, byť viac tolerantná, pozeráš iba na dieťa, nie na svoje potreby či túžby, pre mňa to určite v 18 nebolo to pravé orechové...

obsadenemeno
4. okt 2016

@warholette a potom pride babatko domov a povie ze ma taky pocit ze chce babatko....

minanina
autor
4. okt 2016

Ďakujem krásne za odpovede. Stačilo mi a tému už rada ukončím.

laurika1517
4. okt 2016

@minanina nechces mi napr odpovedat na to co som sa pytala? bolo by fajn vediet podrobnejsie tvoj nazor...a dovody...

20tanicka20t
4. okt 2016

Ja som otehotnela v 19 tich...obaja sme chceli bábätko...moj muž je o rok starší odomna... teraz mám 24 rokov ...tiež bývame u našich...mali sme tu zostať bývať..no začíname stavať... najlepšie je rodine samej...a neľutujem detičky sú zmysel života a dar...ľudia si to neuvedomujú každý sa ženie za kariérou.. zabezpečiť bývanie...a tak.. ale žiadne diskotéky ani užívanie si ti nedá to čo byť matkou..prvej sa naše babky tiež mlade vydávali..tiež nemali nič zabezpečené a uskromnili sa a neskôr prišlo bývanie...teraz je blbá doba každý si naberie pôžičiek...postavia vily...potom majú jedno dieťa.. zistia že viac detí si už nemôžu dovoliť kvôli financiám alebo sú už starí...neklape im to.. nakoniec riešia blbosti a rozvádzajú sa.. nevravím že je to pravidlo.. ale v rodine kde je viac detí je úplne iný život. Jasné že sú aj výnimky...

laurika1517
4. okt 2016

@20tanicka20t len tie babky obycajne mali 4roky ludovej skoly, niektoe mestianky...takze mali 15r ked skoncili skolu...tak je jasne ze sa 18r vydavali... a uz niekolko rokov pracovali.

sense
4. okt 2016

@biolady no to tiez nemusi byt vzdy pravda....ja som sice probkemy mala ale tie nemali s vekom nic spolocneresp dcerka maka problem, a dve hodiny po porode som bola fit ... A boli tam mladsie kt. Deti na noc odkladali sestrickam aby si pispali

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre