Ovulačné testy
ahojte nemyslite si,ze som nejaka sprosta 🙂 ,ale mozte mi prosim vas aspon 1 povedat na co to je dobre? lebo nechapem a ani neviem na co to je ...je to tak,ze ak mam 2 palicky musim volat muzovi nech okamzite pride domov ? mam plodne dni :D ci ako? dakujem za odpoved
Stručné zhrnutie
- Ovulačný test detekuje vzostup LH a pozitívny výsledok (testovacia čiarka rovnako silná alebo silnejšia ako kontrolná) signalizuje, že ovulácia nastane do 48 hodín.
- Odporúčané postupy sú testovať v rovnakom čase každý deň (najčastejšie popoludní), obmedziť tekutiny približne 2 hodiny pred testom a výsledky kombinovať s meraním bazálnej teploty a sledovaním cervikálneho hlienu.
- Rôzne značky a citlivosti testov (príklady v diskusii: One Step, WOMAN SECRET RIGHT TIME, Lady Max, Pepino; citlivosť 20 vs 40) môžu viesť k nejasným alebo falošne negatívnym výsledkom, preto ženy odporúčajú v prípade pochybností skúsiť inú značku alebo testovať viackrát denne.
Najčastejšie otázky
Q: Na čo slúžia ovulačné testy?
A: Ovulačné testy detekujú vzostup LH hormónu v moči; v diskusii uvádzali, že pri pozitívnom teste (druhá čiarka rovnaká alebo silnejšia ako kontrolná) nastane ovulácia do 48 hodín a uvoľnené vajíčko je oplodniteľné približne 24 hodín.
Q: Kedy počas dňa mám robiť ovulačný test a ako s tekutinami?
A: V diskusii odporúčali testovať v rovnakom čase každý deň, preferovane popoludní, a nepiť cca 2 hodiny pred testom; niektoré ženy však hlásili pozitívne výsledky aj z rannej moči (toto bolo spomínané ako výnimka).
Q: Ako sa správne interpretuje výsledok ovulačného testu?
A: Pozitívny výsledok je v diskusii definovaný ako testovacia čiarka rovnako silná alebo silnejšia ako kontrolná; slabá alebo bledá druhá čiarka sa považuje za negatívnu/neosvedčenú.
Q: Môže ovulačný test ukázať tehotenstvo?
A: V diskusii niekoľko žien uviedlo, že mali veľmi silné ovulačné testy aj počas tehotenstva (príklad: silné čiarky pri 16 tt), pričom tento jav bol v diskusii označený ako sporný a nie klinicky potvrdený.
Q: Prečo test zostáva slabý alebo sa dlho nemení a čo robiť?
A: V diskusii odporúčali zmeniť značku alebo citlivosť testu (spomínané citlivosti 20 vs 40), testovať viackrát denne, obmedziť tekutiny pred testom a pri pretrvávajúcich pochybnostiach vyhľadať gynekológa na hormonálny profil a folikulometriu; pri potvrdenej anovulácii lekári v diskusii spomínali lieky ako Clostilbegyt alebo spúšťacie injekcie (Pregnyl, Ovitrelle).
Q: Ako kombinovať ovulačné testy s meraním bazálnej teploty a sledovaním hlienu?
A: V diskusii odporúčali symptotermálnu metódu: merať bazálnu teplotu ráno hneď po prebudení každý deň rovnakým spôsobom, sledovať cervikálny hlien (vodnatý/«vajíčkový bielok» pred ovuláciou) a použiť ovulačné testy ako doplnok na zachytenie LH vrcholu.
Q: Môžu bylinné čaje alebo doplnky (napr. Gynastan, alchemilka, Inofolic) ovplyvniť cyklus alebo výsledky testov?
A: V diskusii ženy uvádzali, že bylinné prísady (Gynastan, alchemilka) alebo doplnky (Inofolic, Folandrol) môžu podľa skúseností meniť cyklus u niektorých žien, pričom odporúčanie bolo najprv vyšetrenie hormónov a až potom experimentovanie s čajmi či doplnkami.
Závery z diskusie
Zhoda
- Pozitívny ovulačný test (testovacia čiarka rovnako silná alebo silnejšia ako kontrolná) znamená zvýšenú hladinu LH a ovulácia zvyčajne do 48 hodín.
- Testovať treba v rovnakom čase denne, najčastejšie popoludní, a obmedziť tekutiny cca 2 hodiny pred testom.
- Meranie bazálnej teploty a sledovanie cervikálneho hlienu sú odporúčanými doplnkami k ovulačným testom.
Sporné názory
- Niektoré ženy tvrdia, že ovulačný test môže byť veľmi silný aj v tehotenstve (príklad: silné čiarky pri 16 tt), zatiaľ čo iné to považujú za nepravdepodobné alebo neoverené.
- Údaje o prežívaní spermií sa v diskusii líšili: niektoré príspevky uvádzali prežitie 2 dni, iné až 5 dní.
Otvorené otázky
- Prečo niektoré ženy majú opakovane slabú testovaciu čiarku bez jasného vrcholu LH?
- Ako presne vybrať optimálnu citlivosť ovulačného testu (napr. 20 vs 40) pre konkrétnu ženu?
- Do akej miery menia cyklus a ovulačné vzorce bylinky a čaje ako Gynastan alebo alchemilka?
Spomenuté značky a firmy
Dr Max, WOMAN SECRET RIGHT TIME, One Step, Pepino, Lady Max, Cyclotest, Inofolic, Folandrol, Max lekáreň, Modrykonik, mimibazar.sk, fertility.sk
Spomenuté produkty a metódy
ovulačné testy, ovulačný mikroskop na sliny, One Step, WOMAN SECRET RIGHT TIME, Pepino, Lady Max, bazálna teplota (BT), symptotermálna metóda (STM), folikulometria, Clostilbegyt, Duphaston, Pregnyl, Ovitrelle, Inofolic, Folandrol, Gynastan (čaj), alchemilka, Paralen, pertubácia, driling (ovariálny drilling), kyretáž, HCG krvné vyšetrenie, tehotenské testy
Miesta a osoby
žiadne
@mgabriskova keď si robila test 12 dpo tak nemôžeš čakať že ešte bude ovu keď si ju už mala,12dpo znamená 12.deň po ovulacii
Ahojte zienky...ked ma zena dva plodne dni,to nie je malo?ci to.moze znamenat aj to ze sa to plodne obdobie prerusilo a ovu nebola?pripadne je mozne ze si plodne dni,resp. Plodny hlien nevsimnem?
@lia23 je mozne ze toho hlienu nemavaš vela a ani bolesti a neodsleduješ to presne.. plodne dni su cca tri dni pred ovuljkou a max. jeden den po. zalezi napriklad ako dlho vydrzia spermie v tele. ked je sex 3 dni pred ovu
je dobre potom stierat ten hlien na krčku ak to chceš vyhodnotit
@lia23 ked bude silniet moze to byt blížiaca sa ovulka alebo ked uz bola tak aj mozne tehu
No nakolko nerobim testy ovulacne,nemeriam BT,len sledujem orientacne hlien,resp.bolest,tak usudzujem len podla toho hlienu....postrehla som 17.5. Take pichnutie dole v podbruku,v maternici ako keby v strede...neviem to.popisat...to.je len.moj pocit vsetko,cize preto som na vazkach
@lauritka ano to viem...keby planujem.otehotniet tak.je to.ine...vtedy to sledujem ..no nakolko to v podstate nebolo az tak.planovane (tym nechcem.povedat ze nechcene) tak.som.to.az tak neriesila...momentalne si uzivame jednoo babatko ale druhemu sa nebranime 🙂 ...mam jeden tehu test tak spravim neskor 🙂
Dievčatá ak robím stále jednu značku testov, má nejaký výpovedný význam intenzita čiarky (pokiaľ je stále výsledok negatívny) ??? Teda pre lepšie pochopenie čo mám na mysli - jeden deň je test negatívny so slabou čiarkou, ďalší deň môže byť negatívny so silnejšou čiarkou (tomu rozumiem, že s blížiacou sa ovu silnie aj čiarka)... ale môže byť ďalší deň tá čiarka opäť slabšia alebo by do ovulácie mala len silnieť? Nechápem princíp, že či môže intenzita čiarok kolísať či nie... som v tomto amatér 🙄
@jasminkaj podla mna by mala postupne silniet...ale moze to aj ovplyvnit ze si predtym moc pila a tym moze byt moč viacej zriedeny alebo ovulacia neprebehla a preto sa to zosinuje a zoslabuje bez pozitivity
@veronika1603
@lauritkatesty
Rozumiem, ďakujem za odpoveď 😉
Kočky čo myslíte... včera a dnes, prvá fotka pod svetlom, druhá pri dennom svetle 🙄
@jasminkaj je pozitivny
@butterfly333 mne sa zdaju silne, ale neviem či mozu byt este silnejsšie ? ako to mavas ? mavas viac dni takyto silny ?
@lauritka nie vždy mam jeden den pozit.bt nizka a na druhy den bt hore a ovu bledší. Vieš beriem toto druhy cyklus fytosoju posunulo mi to ovu o 4dni neskor aj minule aj teraz. No tak skusim zajtra bt zmerat dnes som skušala a 36,7 moja predovulačna. Inak už bt nemeriam no musela som skusit kedže som brala tu soju som chcela vediet.
@veronika1603 uvidim moja takto pred rokom som bola tehu. No uvidim.čo z toho bude.
@butterfly333 co Boh vzal snad aj vrati.skuste nesexovat vela iba napr.dnes a potom pozajtra az
@butterfly333 aha tak moze byt, ze je viac LH hormonu prave kvoli tomu 🙂 bude mega ovulka. ale čo mam odsledovane , tak bolesti tak tesne pred cca 1 den.
jj zmeraj, ak zajtra uz stupnes, tak 1 dpo. aj vcera sa mi zdal ako uplne pozitivny





@lauritka ale ten prvy bol 10 DPO zatial co posledny 12 DPO. Moze to znamenat ze ovulka bola pred 10tym dnom?