Kyretáž a anestéza

27. feb 2022

Ahojte, čaká ma kyretáž a všetci aj v okolí aj doktrori mi vravia že to je bežný rutiný zákrok čo trvá 10-15min a hotovo a že poležím v nemocnici pár hodín a idem večer aj domov...
No ja tak premýšlam nad tým, že keď je to tak jednoduchý bežný lahký zákrok prečo sa musí robiť v celkovej anestéze?
Ako vôbec prebieha ten zákrok? Na internete som čítala že sa roztiehne krčok maternice a spraví sa výškrab..okej ale ako to mám chápať? Nejaký postup ako to bližšie prebieha?

petrastrbanikova
27. feb 2022

Žiadny zákrok nie je jednoduchý ale áno trva to do 20min a keď nie sú komplikácie ešte v ten deň ťa pustia domov

autor
27. feb 2022

@petrastrbanikova ale prečo nestačí lokálna anesteza?
Ved napr aj extrakcia zubu napr neprerezanej 8 je zákrok, reže sa pri ňom ďasno a je to iba v lokélnej 🤷‍♀️

autor
27. feb 2022

@petrastrbanikova skôr sa iba pýtam zo zvedavosti, nejaké zaujímavosti o tom zákroku..
Na intetnete sú len definicie toho ako to prebieha, ale mňa zaujímajú take tie "vnútorné" info 😀

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
loginexistuje
27. feb 2022

ja ti poviem u mna to riesili anesteziolog chcel aby mi dali lokalnu ale teda priamo na sale mi sestry povedali ze to proste nevie kazdy lekar tak opichat krcok aby to bolo ok a bezbolestne a ze ten co mi ma robit ze ten urcite nie
je to len uplne lahulinka narkoza

nykkushka
27. feb 2022

Ja som v práci chodila bežne uspavať kyrety, ak ide všetko v poriadku, trvá to 2-3min (záleží od stavu pacientky), raz som mala odvahu ísť sa pozrieť ako to robia a skoro som sa 🤮🤮 nie z toho ako tam ta žena vyzerala, ale ako ten zákrok prebieha.
Predstav si, že ti niekto strčí dlhu ostrú lyžičku do maternice a behá von dnu von dnu kym nespraví co treba. Mňa to bolelo aj za tú ženu.
A skôr ti presne opicha zubár okolie zubu ako niekto maternicu a všetko čo treba.

janinah
27. feb 2022

Pri lokálnej an.by si sa pototo od bolesti.Techniku výkonu ti vedieť netreba.nie podrobne.podstatu vieš.

lienka.7
27. feb 2022

Si predstav ze by ti slepák operovali v lokalke... za mna urcite by som za celkovú anestezu, nepotrebuješ počuť o com sa tam bavia a pod.
Mimochodom mojej babke vymieňali bedrový krb, nemohli ju uspať kvoli srdcu. Ja som bola mala mala ešte ale viem ze mi po operácii vravela ze to bolo strašne to všetko počuť...

nmhc
27. feb 2022

Zažila som vyskrab po pôrode, nemohli ma uspat lebo som už upadavala do bezvedomia (veľké kompilácie boli) a nemusela by som sa už zobudiť. Na veľa veci si nepamätám ale na toto áno a poviem ti že tu bolesť by som nepriala ani najhoršiemu nepriateľovi. Asi toľko k otázke 🙂

autor
27. feb 2022

@viestta to je tiež pravda nad tým som vôbec nerozmýšlala

autor
27. feb 2022

@nykkushka no dobre 😀 ďakujem ja som to práveže chcela vedieť kvoli tomu že keby mam možnosť ja si to pozriem ako to prebieha 🙈 asi som divná
A to nemám rada pohlad na krv ale hrozne ma zaujimalo ako to prebieha

autor
27. feb 2022

@janinah ja som si najskor myslela že ved to nemoze byt bolestivé čo na tom bude, keď budú vyberať, odsávať zbytky čo zostali v maternici...
Ale potom som si uvedomila že tie zbytky si tam len tak neplávaju ale sú nejak prichytené a musia to proste zoškrabnúť
A mňa bolí aj keď si leuplast strhávam 🙈

autor
27. feb 2022

@nmhc pane bože až tak 😱

nmhc
27. feb 2022

Áno až tak, pôrod bol oproti tomu malina. A to som rodila bez Epi. Ešte sa má na druhý deň lekár pýtal či si pamätám aj to a pri mojej odpovedi na otázku že áno, by si nechcela vidieť ako ho zamrazilo, veľmi opatrne sa má to pýtal (možno v kútiku duše si mysleli že som to veľmi nevnímala), po tomto som povedala že ďalšie dieťa už nechcem. Ale chvalabohu za dva dni keď som uvidela mojho drobca má to prešlo 🙂

nika523
28. feb 2022

@nmhc aj mne to robili po pôrode na piaty deň a nemohli ma uspať

simona92101
28. feb 2022

Mam za sebou 2x kyret kvoli MA,ver mi ze celkova anesteza je ten naj sposob,ako to mat rychlo za sebou,a zabudnut na to..ja som sa zotavovala dlho,mala som stale bolesti a vela som krvacala.neviem si predstavit ze by som mala este aj stale pred ocami ten zakrok.

basska_b
28. feb 2022

Vies preco? Lebo zo spinalu sa strasne dlho zbieras... teda ak myslis to ako lokalne umrtvenie od pasa nadol. tuto vdychnes nejaky matros a o 15 minut na to sa preberies chvilu ti je divne apotom to opadne. Pokojne sa opytaj anesteziologa, radi vysvetlia. lokalne ti to "opichat" nevedia (ako ked sa robi sitie na kozi). A inak to sparanie sa v krcku je vraj extremne bolestive... da sa to vraj teoreticky bez anestezy, ale vraj to patri do stredoveku

basska_b
28. feb 2022

Tam nejde o odsatie zvyskov z maternice, ale o nasilne otvorenie zatvoreneho alebo (ak po porode) zuzeneho krcka. A to je strasne mäso... a ano, skrabu stenu, ten vysavac vraj vo vyssom stadiu tehotenstva... juj, az zle mi doslo. Ja to mam za sebou 2×. Prvykrat som mala kus placenty po porode, nevedela som,co bude, tak som az plakala od strachu... A druhykrat som akoze bola rada, ze viem do coho idem. Druhykrat bol zamlknuty potrat

autor
28. feb 2022

@nmhc to mi je luto že si musela táketo zažit 🙁
Ja sa zákroku nebojím, teda pokial budem pod tou anestézou preto sa tak vypytujem lebo mňa taketo veci zaujímaju a hlavne ked to mam sama podstúpiť

autor
28. feb 2022

@basska_b kamaratka bola pred nedávno na kyrete a vravela mi že okolo 15:30 ju brali na operačku a zobudila sa až po 17tej a ešte zaspala na krátko... že si pekne 2hodinky nerušene pospala 😀😀😀
Mne povedali na kontrole že odsajeme zvyšky čo zostali v maternici po potrate a bude to v poriadku.. a to som bola iba 9tt
Tak to neznelo tak strašne som si predstavila take nieco ako odsavačka na detske sopliky čo sa dava na vysaváč 🤣 ale teda asi to tak jednoduché nebude, to že musia najskor otvoriť ten krčok som si neuvedomila

nmhc
28. feb 2022

Nik nevedel čo sa stane 🤷 dôležité je že je všetko za nami a už sa na tom len pousmejeme. Nemáš sa čoho báť. Uspia ta, urobia a je to. Držím ✊

basska_b
28. feb 2022

Ano, to otvaranie krcka je velmi bolestive vraj. Teraz mi aj kamoska hovorila, ona po kyrete nedostala skoro 2 mesiace menstruaciu, uz mala aj bolesti a zistili, ze jej zrastol/zlepil sa krcok,cize mala MS, ale neodtekalo to... brrr... tak ze jej do krcka daju daku rurku... Dvakrat jej to robil, najprv malou a potom sirsou rurkou. Neviem preco ju neuspali, no ale bolest desna... 😱

autor
28. feb 2022

@basska_b brrr.. tak to verim ze to musela byt velka bolest.. uz uplne chapem preco treba celkovu anestezu

naobedbuduspagety
28. feb 2022

Zvykne sa podávať aj lokálna anestéza, to sa antestetikami opichá krčok ale aj tak je to bolestivé. Preto sa používa celková anestéza.

radolina
28. feb 2022

Osobne by som nespekulovala. Sama to mam za sebou a ked mi cely priebeh toho lekar vysvetloval, neviem si predstavit, ze by som bola len v nejakej lokalke. Neboj nic, vsetko dopadne dobre

autor
28. feb 2022

@radolina nie ja nechcem špekulovať len ma to zaujíma čisto zo zvedavosti

autor
28. feb 2022

@basska_b kamaratka mala kyret pred 3tyzdnami tak mam od nej informacie čo je po zakroku
Len mňa zaujímalo čo sa deje počas zákroku 😀
Ona mi vravela že ako sa prebudila tak už vôbec nekrvávala, nemala bolesti ani nič že až teraz ako sa jej bliži menštruacia tak mava bolesti v podbrušku
Ale určite je to extremne individualne ktorá ma aky priebeh po, možno aj zaleží na to kvoli čomu žena musí podstúpiť kyretaž ..

autor
28. feb 2022

Neviem teda či to naschval lekári tak zlahčujú že je to bežný rutiiný zákrok, nič zložité možno na výkon pre nich to nie je zložité ale podla mňa by sa nemal zákrok opisovať podla toho ako náročný je pre doktora ale ako je náročný pre pacienta.. 🤷‍♀️

any_soj
28. feb 2022

Na YouTube hľadaj "curetagge"

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre