Ľutovali ste interrupciu?

maria123a
2. aug 2023

Ahojte.. sú tu nejaké ženy.. ktoré sa rozhodli pre potrat a následne neoľutovali svoje rozhodnutie? Ja sa interupciu chystám a bojím sa ako sa budem citit potom :(

zooeynka
6. aug 2023

@hendikep jedina istota je nesexovat, to predsa vies. Bolo mi jasne, ze napises ze by si prijala aj 15te dieta, na potrat by si ako krestanka nesla.

hendikep
6. aug 2023

@zooeynka ano jedina istota je nesexovat vobec ale ked svoje telo poznas, vytok bazalna teplota plus mas “ masinku” co Ti vie vyratat vsetko s takou presnostou ze Ta upozorni aj na odchylky v cykle atd. ktore je treba riesit tak neexistuje ze “omylom” pocnes 5 deti navyse :D max 1-2 a 4 deti nie je zas nejaky extrem

vroni
6. aug 2023

@hendikep, lenže o tomto nie je téma. Ani ja by som nešla na potrat zdravého dieťaťa, lebo je to proti môjmu presvedčeniu. A kresťanka nie som ani omylom. Otázka vsak je, ci je každá žena ochotná a schopná zabezpečiť starostlivosť o nečakany a neplánovany prírastok. A tam je odpoveď nie. Ak doplním otázku, ci je schopná spoločnosť prevziať tento záväzok, je odpoveď znovu nie. Kým nie je odpoveď minimálne na jednu z týchto dvoch otázok áno, sú interrupcie nutným zlom v spoločnosti a nikto iný mimo postihnutej zeny nema právo rozhodnúť, ci ju podstúpi ci nie. Alebo sa cítiť morálne nadradený, lebo takúto situáciu ešte v živote riešiť nemusel.

hendikep
6. aug 2023

@vroni ja som sa vyjadrila ze nie som za sprisnovanie interupcii… lebo to problem neriesi … mne je fakt jedno kto si co robi… nech zena ide aj 7x na potrat ked je s tym ok lebo aj take pripady boli .. povedala som len ako to vnimam ja nic ine.. nato tieto diskusie existuju

magia
22. aug 2023

@maria123a keď máme akékoľvek pochybnosti, na Vašom mieste by som kontaktovala Poradňu ALEXIS - majú bezplatné poradenstvo a je to anonymné. Viac info na https://alexisporadna.sk/

ladislav27
12. sep 2023

@maria123 ..... ahojky ..... nie som tvoje svedomie ..... ty vieš kôli komu, čomu, prečo ..... v 2015 som samovoľne potratila....doteraz som s tým nezmierena a trápi ma, že sme to nezvládli.... dieťa je dar....

maria123
12. sep 2023

@ladislav27 prečo je to adresované mne? Ani neviem o com sa bavíte, opravte chybu, chyba vám male "a" keď označuje te

andrea88788
31. jan 2024

@maria123a každá máme nejakú skúsenosť a človek často oľutuje rozhodnutie ktoré v minulosti urobil...... ja potrat ľutujem celý život ..... ale ktovie akoby to bolo..... bola som mladá a zrejme som nebola pripravená byť matkou..... neviem.... prečo, ale ja to ľutujem a obviňovala som potom celý svet... doktorov..... zákony atď..... bolo to moje rozhodnutie a nesiem si za to zodpovednosť..... a mám psychické problémy..... ja som tých zlých rozhodnutí urobila v živote viac...... to je moja skúsenosť.....

hendikep
31. jan 2024
valeria_h
31. jan 2024

Mala som 19 keď som otehotnela. Priateľ dieťa nechcel, išla som na potrat. Krásny dátum narodenia by malo, 11.01.2011. Nie je deň, kedy by som na to nemyslela, že aké by bolo, ako by vyzeralo.. ľutujem to. V tej chvíli mi to ale prišlo ako najľahšie riešenie, podporu som nemala, bála som sa. Je hrozné žiť s pocitom, že som vrah.

maja22
31. jan 2024

@andrea88788
@valeria_h dievčatá, prijmite moju úprimnú sústrasť. Práve pre tieto bolestné skúsenosti som za to, aby potraty zákonom dovolené neboli. Lebo čo je zákonom dovolené, ľudia berú ako niečo správne. Lenže my nie sme normou, aby sme rozhodovali o tom, čo je správne, ja som aj veriaca a pre mňa je normou Boh. Lebo my ľudia si paragrafy ohneme, ako nám vyhovuje, myslíme si, že môžeme všetko... A ubližujeme tým sami sebe. Andrejka, neviem, či si veriaca, ak si dobre pamätám nick, tak Valeria je. Odovzdajte toto svoje trápenie Bohu. On tento váš hriech vyniesol na kríž. Tam ho pribil, tam vám odpustil, On prežil to trápenie s vami a za vás... Oslovte Ho, vyslovte pred Ním slová ľútosti, poproste o uzdravenie z tejto rany... Odpustite aj sebe, nechajte sa Ním uzdraviť. Je dobré svoj hriech odčiniť, napr. modlitbami za počaté deti, za mamy, ktoré sú v podobnej situácii ako vy, konkrétnou pomocou sociálne núdznym deťom, rodine... Prajem vám pokoj v duši, ďakujem za vaše svedectvo a verte, že tie detské duše sú v nebi, oslovujte ich, nech sa za vás prihovárajú a vyprosia vám úľavu do vašich duší... ❤

cecilia29
31. jan 2024

@valeria_h
@andrea88788 je mu to ľúto, ...možno touto skúsenosťou, svedectvom ale zachrániť iné deti, iné mamičky, ktoré budú váhať

andrea88788
1. feb 2024

@maja22 ďakujem pekne za tieto slová ❤️, plačem často a urobila som viac takýchto chýb ktoré veľmi ľutujem..... ďakujem za pochopenie a áno som veriaca a hanbím sa.... chcela by som sa napraviť .... čaká ma dlhá cesta . ...modlím sa a pomaly mi prichádzajú do hlave všetky moje hriechy a zlé skutky..... verím že sa dokážem z toho dostať a stanem sa lepším človekom..... Tvoja správa ma pozdvihla na duchu a dodala trošku sily.... musím vytrvať aby som nedopadla zle a neustále prosiť aby som z Božou pomocou konala správne.. bez Božej pomoci si už neverím že to dokážem. Ďakujem a Boh vás žehnaj a chráň od zlého

andrea88788
1. feb 2024

@cecilia29 ďakujem. ... vlastne som váhala.... čo napísať a ako to napísať.... už len dodám že neviem čo presne mne spôsobilo psychické problémy.... môžno som sa taká už narodila....

andrea88788
1. feb 2024

@valeria_h cítim s Vami :(

andrea88788
1. feb 2024

@hendikep to čo sa už nedá vrátiť späť a nemôžem to napraviť je ťažký pocit..... musím ale niečo iné urobiť a odčiniť to..... začínam od 0 so skúsenosťami a verím že odteraz budem život žiť dôstojnejšie, slušne, a hlavne už nech nikomu ani sebe neubližujem 🙏

maja22
1. feb 2024

@andrea88788 Andrejka, ak ste veriaca katolicka, velmi vam odporucam absolvovat generalnu sv. spoved. Je to jedna z najuzdravujucejsich milosti, ktore nam Jezis ponuka. Ak by ste chceli vediet viac, mozete mi napisat ip.

fem
1. feb 2024

pre zranenych potratom , nie ste sami . Su duchovne cvicenia zranenych po potrate, moznost sa informovat , kedy bude najblizsie https://www.klin.sk/organizacie/farsky-urad/duc... ( je tam niekde mail a telefon) a tiez jestvuje rachelina vinica http://rachel.rodinabb.sk/projekt-rachel/

mikasa_ackerman
2. feb 2024

@maja22 super, verte si v čo chcete, žite ako vy chcete. Ale nás ostatné a naše maternice do toho neťahajte✌️

slavka1988
2. feb 2024

@jamimo konečne normálna dôstojná odpoved bez výčitiek a uraziek 👏👏👏

jamimo
2. feb 2024

@slavka1988 ďakujem... a tak by to malo byť... Veď ak je niekto proti interupciám, nikto ich nepresviedča, nenúti tie ženy ísť... Ale nech nechcú nútiť svoje presvedčenie tým ženám, ktoré by interupciu zvažovali. Ako som písala. Čo okno, to príbeh. Nikdy som neodcudzovala, nemoralizovala a neobviňovala z vraždy, tak ako to väčšina robí. 🤷‍♀️Neverím, že žena ide len tak na zákrok z plezíru... Ide to s ňou celý život. Nemám potrebu lynčovať tie ženy a páliť na hranici 🙄

andrea88788
4. feb 2024

@jamimo ja som nemala v úmysle moralizovať ani nič odsudzovať ani nikoho o ničom presviedčať..... otázka bola či sme ľutovali interupciu..... len som napísala svoju skúsenosť a svoje pocity....

jamimo
4. feb 2024

@andrea88788 v tejto diskusii som nepísala nikomu adresne. Napísala som:... Nikdy som neodcudzovala, nemoralizovala a neobviňovala z vraždy, tak ako to väčšina robí. 🤷‍♀️... ešte raz: tak ako to väčšina robí. Robí a vždy. 👆 V diskusiách o interrupcii VŽDY oponent argumentuje výčitkami, morálnym a citovým vydieraním, obviňovaním z vraždy, cirkevným poriadkom, hriechom, verejným lynčom... Ja to nerobím. Som realista, život prináša rôzne situácie... Nežijem mysľou v stredoveku a určite by som nechcela žiť v Poľsku, kde legislatíva a nálady bigitného katolicizmu zasahujú do životov mnohých žien 🤷‍♀️
Prajem ti všetko dobré, odpusti si, uzdrav sa najviac ako je to možné.

fem
4. feb 2024

@jamimo to nie je pravda , čo píšeš ochrana života pred narodením v Európe nemal nič spoločne s cirkevným myslením , ale s myslením ľudsko- právnym a morálnym po 2. Svetovej vojne.

Ochrana zivota pred narodenim nie je len vecou politiky ako sa všeobecne prezentuje . Ale vecou akademickou, práva a morálky a všeobecne rozvoja humánneho myslenia civilizačného .

Že sa úzko spája s politikou je chybou a zúžením spôsobom vnímania problematiky ochrany života , zjednodušením a vulgarizovaným.

Spoločnost alebo verejnosť sa neskladá len z politiky, len v ideológii to tak môže fungovať , že vulgárna politika zastupuje celu škálu demokratickej spoločnosti . Tak to boli za komunizmu keď nemohla existovať veda morálka nic len komunistická . Dnes je to podobne v progresívnych neomarxistickych politických ideológiách .

Nečudo , že potom celá západná spoločnost je dnes v totálnej kríze . Spoločnost nerovná sa politická zjednodušená argumentácia života .

fem
4. feb 2024

Mnohí by sa čudovali , že dôvody na interupcie sú niekedy totálne banálne (termín letnej dovolenky) , v tejto téme existuje veľa stereotypov , mnohí boli prekvapení aké dôvody na interupcii sú , mnohé banálne , a nízke alebo jednoducho riešené materiálnou pomocou spoločnosti, keď ženy dieťa chcú . Veľmi máličko su vážne dôvody.

Civilizácia sa proste vyvíja, jej myslenie , ľudsko právne a morálne myslenie , dnes sme sa dostali od historicky detských obetí Molochovi alebo v Sparte ( inak zakázané Bohom v Biblie) cez totálnu neúctu voči nenarodenému životu cez II. Svetovu vojne , čo malo za následok totálnu dehumanizáciu zárodku ľudského života , tak čo ďalej ? snáď ludstvo by malo dosť k väčšej ochrane nenarodeného života a väčší priestor pre ochranu matky a jej krehkej psychiky v tomto stave.

Či naozaj dôvod termín letnej dovolenky je dôvodom na interrupciu. Keď nebudeme proste poskytovať väčší priestor .

Zužovať to len na voľbu tela je totálne logicky chybne , nepravdivé a aj amorálne . Takto vulgárne a ideologicky sa učia argumentovať a socializovat deti . Stav západnej európskej civilizácie je aj preto taký, ako je . Takéto deti potom majú aj také myslenie o živote všeobecne .

To nie je otázka náboženstva , ale aj morálneho a humánneho myslenia práva , vedy, psychológie 21. Storočia, určite nie len politiky . Potom by to ani demokracia nebola .

Neide o odsudzovanie alebo o lynčovanie človeka , ide o väčší priestor, väčšiu informovanosť a väčší čas na voľbu ženy , keď je pod psychickym tlakom . Čiže ide aj o rozširovanie jej práv informovanosti a právo rozhodnúť sa informovane s podporou a pomocou od psychologickej až po materiálnu. Na tom nie je nič zle .

Žeby sa komunistický zákon ideologicky niekde posunul aspoň na úroveň západných krajín . Lynčovali a nenávisť šírili len politici z istého táboru . Pritom išlo len o kozmetické úpravy .

Lebo neide o guľôčky a neide ani o organ ženy, ako sa prezentuje , ale ide o zárodok ľudského života , ktorý si dnes v spoločnosti ma vysokú ochranu , ktorá je implementovaná aj právne . Nemá byť len otázkou nejakej svojvôle.

Ale dnes žiaľ aj vajicka orla majú v realite väčšiu ochranu ako zárodok ľudského života . Lebo tie diskusie sa zjednodušujú , vulgarizuju a sú zjednodušene na maternice . A deti a mládež žiaľ v tom vyrastajú v týchto stereotypných argumentoch .

Lenže myslenie o zárodku ľudského života a ma veľa spoločného s myslením o živote všeobecne . Deti to ovplyvňuje .

V problematike sa treba vzdelávať hlbšie a nie opakovať dookola stereotypne argumenty o mojich materniciach, odsudzovaní inych , zlej Cirkvi a pod.

jamimo
4. feb 2024

@fem ja tomu rozumiem, napriek tomu si myslím, že zbytočne vzniká "hon na čarodejnice" Tá možnosť interupcie by mala byť a ostať. Poľsko som uviedla zámerne kde poľské ženy nastupujú na holandské lode a na "vodách" podstúpia zákrok. To má aký význam? Pracovala som v sociálnej oblasti, bezdomovecto, narkomani, týrané ženy.... Osudy rôzne, generačná chudoba, znížený intelekt, splodené z incestu... Tie ich deti... fetalalkoholový syndróm, rôzne malformity... Ver mi, mnohým by bolo lepšie ak by na tento svet neprišli. Viem, kruté....Neviem odkiaľ si, no ak pôjdeš okolo Slovnaftskej V BA, alebo Pentagonu, potom napíš aký si mala pocit z tehotných konzumentiek drog (niekoľko gramov pervitínu, heroínu denne), ktoré denno denno ponúkajú sexuálne služby... Romantická predstava to asi nebude.
Viem, ono je krásne rozprávať o dare života, realita je však nemilosrdná a krutá. Zdravotnícka oblasť, sociálna sféra, legislatíva, sociálne sieťovanie, záchranná sieť absulútne poddimenzovaná, zlyháva, to sú len také kvetnaté reči na plagátikoch a príručkách.
Prepáč, a preto mám názor aký mám 🤔
PS: počet interrupcií na Slovensku klesá.
Prajem všetko dobré.

fem
4. feb 2024

@jamimo či klesá a neklesá , treba si pozrieť rozne aj iné hľadiska . Ale príčiny sú viac menej banalnejsie a amoralnejsie, dopady na psychiku potom aj priamo úmerne horšie . Logicky .

Treba aj argumenty na zmenu myslenia , pomoci, práva na vývoj spoločnosti .

Hovoríš o stereotypne o kvetnatych plagátoch , čo nie je pravda , len to sú veci sa bežne neprezentujú masovo - mediálne . Čiže treba ísť hlbšie , či do analýz , čo sa robí v realite aj napríklad v Cirkvi . Toto už nie je ta otázka tejto diskusie .

Tvoju prácu v terénne si vážim aj tvoje skúsenosti , ale spoločnost ma viac úrovni . O čom som hovorila , že aj myslenie a spôsob argumentácie , je veľmi dôležitý Takisto , dnes to vidieť ako zjednodušený a extrémny spôsob argumentácie meni tu spoločnost . Keď postráda hlbku a aj aplikáciu . Skoda naozaj Európy , že nabrala tento smer .

(Nebudem nejako hovoriť o prípadoch, aj cirkev náboženské organizácie pomáhajú , takisto mnoho odborníkov ma dnes viaceré vysoké školy , rozšírenú odbornosť , a to úspešne , priklad Jarovnice jedna z najúspešich riešení rómskej komunity , charita cirkevná organizácia, ktorá suplovala štát po vypuknutí vojny a problematiku s utencami na mieste od manažmentu po materiálne veci , psychologickú a duchovnu pomoc , prace s umierajúcim , nie sú to len kňazi , činné rehole - zdravotne sestr , laici , kresťanskí psychologia , kňazi- psychoterapeuti , nie je Cirkev len zla a tiež chape a vníma , čo je ľudská patrológia a vie s ňou pracovať aj pomáhať , spomínané duchovne cvičenia , čo som dala linky , ktoré zabezpečujú ďalší posun pre kontinuitu zmysluplného života. Cirkev nepracuje len stereopytne , ma tiež hlboké morálne myslenie a prax , takisto sociálne učenie atd, hlbokú mystiku od ranných Cirkvi . Vulgarizovat to len politicky alebo masovo mediálne, je nepravdivé . Cirkev viac menej si váži privatnost a sukromie , takže malo veci sa prezentuje teatrálnym a verejným spôsobom . Ale informácie sa daju najst .Vsade sa nájdu zial chori patologicki jedinci . Žiaľ to je vsade . A pravdepodobne v atmosfére tohto myslenia to bude horšie a to vsade vo všetkých úrovniach spoločnosti , hlavne stále u mladších ľudí ).

Ak by spoločnost na toto rezignovalo , na hlbokú morálku , už dávno neexistujeme , neustále húževnata praca , ale aj prekračovať hranice toho co vidíme a čo na traumatizuje. . Ono trauma či v živote jednotliva alebo spoločnosti sa nemôže riešiť traumatickym spôsobom myslenia . A to je problém väčšina ľudí , ktorý politici často tak prezentujú myslenie a u ľudí sa chytá jednoducho .

Aj ja tebe prajem všetko dobre .

fem
4. feb 2024

Tvorcovia poľského zákona , boli aj lekári , aj ženy - lekárky , ktoré prežili medicínske experimenty v nacistickych táboroch .Otázka je kde pôjdeme ďalej , či smerom k dehumanizacie spoločnosti alebo sa pokúsime aj na základe skúsenosti, sa z histórie poučiť a spoločnost humanizovať viac .

Dnes ľudia už stratili tu historickú skúsenost, ako narábať s ľudským životom , či dôstojne alebo skôr inštrumentálne ako s vecou . A sme svedkami materiálne zabezpečených deti , mládeže zo severnej Európy , ktoré dobrovoľne ľahnú do kapsúl “do rakvicky “ a nechajú si pustiť “plyn” ako asistovanú samovraždu . Sme svedkami krízy Európy . Za čo bojovali ti ľudia všetci , ktorí už nie sú , odchádzajú poslední. Čo sa týka základu zidovsko-kresťanskej civilizácie , nemyslím , že je to tak zle , proti iným civilizáciam, kde deti ležia na ulici a nikto si ich nevšíma , lebo kasta , lebo sa reinkarnacia života znova a pod.

U nas stavajú zle veci , ale nepovažujú sa všeobecne za to normálne ani právne , hľadá sa zmena , to je myslenie a morálka . Ale ako vidíme aj dnes toto všetko dnes padá , či to prežijeme uvidíme, ten stredovek a návrat do iného typu myslenia nie je v kresťanstve , kde ma každý individuálny človek od ženy , muža a dieťa aj zárodok života , dôstojnosť a je hodný pomoci a dôstojného zaobchádzania .

Právne existuje možnosť inturrepcie , niekde len z vážnych dôvodov , neznamená , že je morálne interrupciu obhajovať , alebo ponúkať s amorálnym argumentami , chybne alebo vulgarizovane .

Morálne je opak tomu , pomáhať v postavení sa za oba životy matky aj začínajúci . Urobiť všetko preto a mať k tomu aj právne a systémové prostriedky pomoci .

vroni
4. feb 2024

@fem, toto dúfam myslíš ako štylistické cvičenie a nie ako názor. Poľský zákon je priamo zodpovedný za smrť niekoľkých zien a ich deti v mene ochrany života. Toto je ukážka dehumanizacie a víťazstvo chorej ideológie nad ľudským pokrokom. Aby mohol nastať ideálny stav (čiže taký,v ktorom interrupcie budú nepotrebný zákrok), musia byť splnené ďalšie zákonné i spoločenské podmienky. Tento stav sa nedá nastoliť vyhlásením. A už vôbec nie represívnym zákonom, ktorý stav zhoršuje a nerieši vôbec nič. Je to presne taký istý chorý a nehumánny zákon ako všetky ideologické zákony. A nezáleží na tom, či ich zadefinovala inkvizícia, komunisti, nacisti alebo progresívni ľavičiari. Alebo lekári typu Mengeleho či Záborskej. Že je niekto lekár ešte nedefinuje ani jeho mieru ľudskosti ani empatie.

beataxxx
4. feb 2024

Na koniku žiadna debata o interupcii nedopadla nijako, vždy sú tu dva tábory a asi sa to nikdy nezmení….u nas chyba osveta o antikoncepcii hlavne u sociálne slabších rodín bez vzdelania, ti majú bohužiaľ priveľa potomkov, o ktorých sa nevedia starať…a bohužiaľ vďaka alkoholu a inym skodlivinam aj značne degenerované…….polske zákony sú drakonické, neverím, že normálny človek s nimi môže súhlasiť. Viem, čo to je, keď to pár dni pred pôrodom nedopadlo dobre a dopriala by som každému, čo tieto zákony obhajuje, zažiť ten pocit a čakať na spustenie pôrodu s vedomím, že bábätko nežije….Nielen že sa v tele tvoria toxiny, ale pre dušu je to brutálne.a taktiež keď niekto ako napríklad pani Záborska obhajuje ideu, že aj vážne poškodené dieťa bez šance na normálny život, ktoré čakajú len bolesti a operácie, s poškodením sa dožije možno dva roky, sa ma narodiť, tak toto je úplne uchylne…..

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre