Missed abortion - povzbudenie

2. aug 2023

Ahojte,

prosím, podelte sa o svoje príbehy s missed abortion. Koľko MA ste zažili, či ste mali úspešne tehotenstvo s v akom týždni čisté mali MA a prišli vam na príčinu?

Ja som mala 1, moje 1. tehu v 6tt, neukázalo sa ❤️😭. Ach, neviem či mám ísť na nejaké vyšetrenie alebo nie… Genetika plodu neukázala žiadnu vadu. Tak sa bojím znova skúšať len tak😞.

Ďakujem, že sa podelíte o svoj príbeh, veľmi rada si ich prečítam 🙏🏼.

jaskolka
2. aug 2023

Prvé tehotenstvo skončilo MA,v 9 tt už žiadna akcia srdca, plod vôbec nenarastol,čakala som, či sa nespustí potrat sam. Nič sa nedialo, tak v 12 tt bol urobený kyret, na usg už prakticky nič nebolo,len prázdny zväčšený plodovy vak, telo už začalo zárodok rozkladať a vstrebávat. Nijake vyšetrenia sa nerobili, proste "priroda urobila očistu " a postupne som zistila, že veľmi celá žien v okolí malo aspoň jeden spontánny potrat, že je to veľmi časté. Jednoducho sa to stáva, poškodené vajíčko, alebo spermia, prvý potrat sa berie ako náhoda, ani sa nijako nevysetruje.
Zotavila som sa rýchlo, bez problémov, do mesiaca prišiel menzes, po 3 mesiacoch sme opäť začali sa snažiť, 5 mesiacov po kyretazi som otehotnela znovu. Tentoraz bolo úplne všetko v poriadku, tehotenstvo bez akýchkoľvek problémov, narodil sa zdravý chlapec. Potom po necelom roku nasledovalo dalsie tehotenstvo, takisto bez problémov, na svet prišla zdravá dcéra

zojanka
2. aug 2023

Neviem či ťa to povzbudí, ale uvádza sa že až 30% tehotenstiev skončí takto na začiatku. Takže áno, stalo sa to veľmi veľa ženám a väčšina z tých žien mali potom normálne zdravé deti. Môže byť aj to že plod nebol OK a preto odišiel takto skoro. Radšej teraz na začiatku ako neskôr, podľa môjho názoru, aj keď viem že to bolí... Určite sa po jednom MA v 6tt netreba vzdávať nádeje na dieťa. Držím palce

jaskolka
2. aug 2023

@zojanka presne tak. Ak je zárodok veľmi poškodený, tak jednoducho prestane sa vyvíjať

mimuska328
2. aug 2023

Ja mám za sebou 2 MA v priebehu polroka roka a žiadne bábätko.. a bojím sa toho že ani žiadne mať nebudem :( prvé bolo v 9tt druhé v 10tt s tým že už bolo aj srdiečko :( život je strašné krutý a lekár to začal riešiť až po 2 MA u mňa.. teda hovoril po prvom že by bolo fajn pochodit lekárov ale boli sme v Tom že to bola iba náhoda ale pri druhom už nebola a musela som ísť na operáciu..

autor
2. aug 2023

@zojanka tým sa snažím aj ja ukľudniť. Len sa bojím že prečo teda pri vyšetrení toho plodu nenašli žiadnu chromozomovu chybu 😞

autor
2. aug 2023

@mimuska328 aj ti niečo zistili alebo ta len čakajú vyšetrenia? Mrzí ma to💔, verím, že sa dočkáme bábätka obidve 🫶🏼

marianarem
2. aug 2023

Ja som mala jeden MA a niesla som to dost tazko. Spustili sa mi po nom velke a dlhotrvajuce zdravotne problemy a velka zivotna kriza. Rok som aj chodila na terapiu. 2 roky trvalo, kym sme zacali znova skusat. Predtym som gynekologicku poziadala aspon o nejake vysetrenia, aby sa minimalizovalo riziko dalsieho potratu. Mala som uz vtedy skoro 40 rokov, tak aj preto. Nasla akurat jednu geneticku mutaciu, ktora aa tyka metabolizmu kyseliny listovej. V dalsom tehotenstve som teda brala aktivny folat, ktory je vhodnejsi pre ludi s touto mutaciou ako klasicka kyselina listova. Tazko povedat, ci to naozaj bolo tym, ale dalsie tehotenstvo uz bolo ukazkove. No a ziviotna kriza, ktoru som medzitym prekonala, mi pomohla byt lepsou mamou, o tom som presvedcena. Takze dopadlo to nakoniec dobre, teraz s odstupom casu by som v podstate tie udalosti ani nemenila.

zojanka
2. aug 2023

Si si istá že ti v 6tt robili genetiku plodu? To sa nezvykne robiť pokiaľ viem v takto skorom štádiu (ale môžem sa samozrejme mýliť). Čo viem, skôr sa skúma či sa nejednalo o molárne tehotenstvo kvôli možným koplikáciám, neviem či sa skúmajú aj chromozómy. Ale pokiaľ to máš takto v správe napísané tak ok. A vada plodu nemusí byť len kvôli vadným chromozómom, tých možností je veľa.

autor
2. aug 2023

@zojanka hej, robili mi to. V správe mám dokonca všetky tie chromozómové možno vady vypísané a všetko negatívne. Gynekológ mi povedal že “dieťatko bolo zdravé”. Ja tomu nerozumiem ako si môže byt taký istý keď plod mal 2mm. Práve kvoli tomuto sa bojím, že je teda chyba vo mne keď mi to bolo takto podané

mimuska328
2. aug 2023

Ono v 6tt ak si bola na kyret tak ti len zistili že to bol plod a nie niečo iné lebo pri tak malom sa nedá nič zistiť.. mne to isté zistili v 6+4 že to bol iba plod nič iné neprišlo doktorovi vo výsledku. Na hematke len tu bežnú mutáciu čo je zle vstrebávanie kyseliny listovej, na genetiku stále čakáme a na reproimunologiu ešte len ideme. Muž má hormóny v poriadku ale spermiogram sme nedávali zatiaľ robiť a bola som na hysteroskopii kde mi operovali prepažku na maternici že možno tam bola príčina ale to nikto ruku do ohňa nedá za to.. ale verím tomu že raz sa dočkáme ❤️ držím ti palce ale ak ti môžem poradiť vyplac sa riadne ale neutapaj sa v smútku lebo ti to narobí len horšie.. ja som mala prvé vo februári a druhé v júni a není deň kedy si nespomeniem ale snažím sa myslieť pozitívne a veriť že čoskoro budeme mať bábätko 🙏

autor
2. aug 2023

@mimuska328 ďakujem ti😞, mne dokonca napísali, že som čakala dievčatko. Dúfam, že sa dočkáme raz aj my 🙏🏼. Čítala som, že veľa ženám takto dopadlo 1. tehotenstvo, že telo nemusí byt na to pripravené. Tak snáď už 2. dopadne dobre.

veselo_neveselo
2. aug 2023

Skusat sa dalej neboj, je to velmi bezne, a jeden, dva MA sa daju pricitat nahode.
Ono ked sa nad tym zamyslis, kolko veci musi byt v poriadku a fungovat na 100% aby bolo zdrave dieta, tak je to zazrak.

bejka90
2. aug 2023

Ahoj. Ja mam 1 zdraveho chlapceka. O druhe sme sa pokusali 10 mesiacov. Najskor som mala biochemicke a 5mesiacov na to Ma ja som bola v 9tt a plod velkostne v 7tt. Prestalo sa vyvijat a aj srdiecko uz bolo 2 tyzdne predtym. Bola som tyzden po tej info od dr na kyret a 2 dni na to znova kedze ma dobre nevycistili. Znovu sme sa zacali minuly cyklus snazit, t.j. po 2 cykloch, ale zatial nic. Dr povedal, ze "kazda druha takto potrati" takze oni si z toho nic nerobia. Takze asi tak no. Etse mi povedal ze sa spojili zle bunky, tak uvidime no. Vela sil prajem

mimuska328
2. aug 2023

Wau tak to potom si mala riadne šťastie lebo vždy to je len že posúdia v Tom nižšom štádiu že to bol iba plod. Každopádne ti držím palce aby si čím skôr mala bábätko 🙏 a áno to som si myslela aj ja že prvé bolo len náhoda ale teda u mňa to bolo inak.. určite by som skúsila na tvojom mieste znova a verila že bude všetko v poriadku

ada309
2. aug 2023

Zo štyroch tehotenstiev mam 3 krásne dcéry..
Prvé tehu ku koncu dosť komplikované, druhé tehotenstvo MA v 10tt(kyret), plod sa prestal vyvíjať okolo 7tt, už som mala aj potvrdenú akciu ❤, potom seria vyšetrení- zistená Leiden mutácia V.faktor, tretie tehotenstvo - pichala fraxiparin, všetko ôk, štvrté tehotenstvo- pichala fraxiparin, dcérka má o 2dni rok...

Držím palce, znie to kruto,ale naozaj, občas sa také veci stávajú aj bez zjavnej príčiny..

anaj_janka
2. aug 2023

Práve som dopozerala, bolo to pre mna povzbudivé
https://akv-tv.com/watch/zazrak-zrodenia-zivota.
Nech to poteší v tvojej bolesti i teba. Mnohé sme si tým na začiatku prešli. Prajem všetko dobré.

autor
2. aug 2023

Ďakujem vam dievčatá 🙏🏼 ste naozaj zlate a vážim si vaše pekne slova 🫶🏼. Budem bojovať a snažiť sa ďalej. Určite to nakoniec bude stať za to. Pekný večer

gumkac19
2. aug 2023

Druhé tehotenstvo v 16tt prestalo biť srdiečko 🤷 histologia ukázala, že placenta slabo vyzivovala
Absolvovala som hematologicke vyšetrenie a všetko OK...
Lekárka vravela že to mohla byť už na začiatku zla placenta a ukázalo sa to až neskôr 🤷

kr058
3. aug 2023

Skús si pozrieť tento článok, sú tam informácie z New Scientist: https://budmezdravi.sk/mohla-som-zabranit-potratu/

natuliatko777
18. aug 2023

Ty tu riesis potrat v takomto stadiu a ze ci ti nezistili pricinu ?? Ked budes mat 4 potraty a kazdy v 9 mesiaci tak to je tragedia

autor
18. aug 2023

@natuliatko777 na tento tvoj komentár ti môžem len odpovedať, že ti prajem úspešne tehotenstvo

natuliatko777
18. aug 2023

Mne sa to nestalo ale mojej kamoske .. akurat dnes jej mali robit cisarsky lebo cakala teraz stvrte tehu dvojicky dvoch chlapcov ale v pondelok ich rodila mrtvych .. pred rokom dievca v 9 mesiaci zase umrelo a predtym dve tehotenstva tiez v 9 mesiaci takze dokopy 5 deti .. a tym len chcem povedat ze dr jej doteraz nevedia zistit pricinu

autor
18. aug 2023

@natuliatko777 tak to mi je ľúto. Jasne ze v v takom štádiu je to neuveriteľná tragédia. A tiež to beriem tak, ze ak bolo babo choré, radšej keď odišlo tak veľmi skoro, ako keby som mal zažiť niečo take ako píšeš. Avšak pre mna bolo aj toto neskutočne bolestivé a nevie si to predstaviť nikto, kto týmto neprešiel. Takze nemusela si tak do mna zaútočiť, pretože to vážne zabolelo. Tiež to bolo moje vysnívané dieta a ani si nevieš predstaviť čo tomu predchádzalo a podobne… Jasne že sa po takej strate pýtaš prečo a zisťujem či sa dá tomu predísť… Toto však fakt pochopí len niekto kto si tým prešiel.

natuliatko777
18. aug 2023

Ja som minuly rok tiez prisla o dceru v 20tt a najhorsie je ze som ju musela porodit a to je to ze rodis si mrtve dieta a mas bolesti ako ked rodis zive .. a pricina ?? Doteraz su to len moje dohady co to mohlo byt aj ked mala bola na pitve tak zaver je jednoducho taky ze priroda .. ja ti len poviem z mojej skusenosti ze radsej mat potrat do 12 tt ako neskor ked uz musis rodit mrtve dieta a prezivat tie bolesti .. teraz som uz 33tt znovu cakam dievca tak verim ze to nejak dotukneme do konca .. a ty sa netrap osud ti prinesie dalsie

uradnikova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alison11
29. aug 2023

U mňa je to tak ,že moje telo produkovalo málo estrogénu a teda som musela brať Duphaston do 16tt kým prevzalo tú funkciu placenta potratila som medzi synmi 3x v 5-6tt po druhom synovi 2x najskôr v 10tt nebola akcia srdca a vivin zastal v 7tt.potom v 6tt keďže v tých časoch som neužívala Duphaston po kyrete plod bol vyšetrený odumrelo na zastavu srdiečka nič iné nenašli :(.Proste je možné že aj u teba je tento problém.

lapersefona
29. aug 2023

Mozes si dat ctseteit krv ci nemas trombofilnu mutáciu

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre