Počkať s bábätkom či nie, ak ešte študujem ?

5. mar 2020

Ahojte, chcela by som vedieť názor aj ostatných ľudí nakoľko mi/nám môže pomôcť pri rozhodovaní sa. Som študentkou 1 ročníka na VS-ing štúdium, sú predo mnou ešte dalšie dva ročníky kedže študujem externe. Svadbu sme mali pol roka dozadu. Manžel by chcel, aby sme sa o babo začali pokušať po svadobnej ceste, teda niekedy v Júl/august. Kvoli tomu, aby porod vyšiel na február/marec (kvoli škole). Je tu nejaká mamička ktorá mesiac pred porodom chodila na skúšky ? ako ste to zvládli ? Alebo by ste počkali až do skončenia školy ? ´dakuem

eriksonka1234
5. mar 2020

Ja som mesiac pred pôrodom už rodila, ale tak stihla som to ltt mesiac po štátniciach. Na promócií som už mala mesačného synčeka somnou. Ja som počkala až po skole, sestra študovala so synom, narodil sa jej v 3.r.,VŠ, nebyt babky, tak to nedá.

alojzova
5. mar 2020

Ahoj ja som natom tak isto

blabla22
5. mar 2020

Ahoj, mám pocit že veľmi plánuješ a kalkulujes. Niekto sa ťa v komentároch pýtal, co by si CHCELA Ty (nie to čo je najvýhodnejšie a časovo najlepšie ladí so skuskovym a pod.) - chcela by si už mat dieťa čo najskôr? Alebo zatiaľ riešiš skôr iné veci a chces len vyhovieť manželovi? Mne sa zdá, že keby si tak naozaj už chcela, nemusíš sa pýtať či počkať alebo nie.. zvládnuť sa to určite dá, študuješ externe, tak predpokladám že v škole musíš byť minimálne a tu dobu vie manžel mať voľno aby bol s dieťaťom..prinajhorsom si štúdium predlzis, aj tak budeš na materskej takže je to v podstate jedno ak skončíš o semester neskor..hlavná je tá motivácia, ja poznám ľudí, ktorí zvládli medicínu s dieťaťom (aj dvoma..) -samozrejme pri dennom štúdiu je tá miera odkázanosti na pomoc druhých nepomerne vyššia..skús rozmýšľať o tom čo chces, nie čo najlepšie vychádza

ajka0207
5. mar 2020

Ja som sice statnicovala na začiatku tehotenstva, ale byt tebou idem do toho, externe studium nie je nejak tazke, tak ako budes chodit tehotna na skúšky, tak isto budes chodit aj do prace a napr. pri druhom dietati sa do poslednej chvile starat o batola. Jasne moze sa nieco skomplikovat, ale rovnako ta moze zrazit zajtra auto, komplikacie budes riesit ked nastanu. Plus nikde nie je napisane, ze otehotnies hned, mozno otehotnies za rok.

eliska13
5. mar 2020

Počkala by som do skončenia skoly.Mate to všetko ideálne naplánované, ale realita môže byť iná.kludne sa Ti môže stať, že neotehotnies mesiace, roky, že celé tehotenstvo prelezis, že bábätko bude extra náročné milión veci sa môže pritrafit.Nir je nič horšie ako robiť veci polovica to a byť nervózna z toho.Mas dobrý vek ja by som počkala a mala bábo v kľude a venovala sa len materstvu

ludma88
5. mar 2020

V prvom rocniku ing studia som otehotnela,rodila som koncom juna,kedze externe studium natiahli nieje toho tak vela,vacsinu skusok som si spravila predterminy po dohovore s profesormi a poslednu skusku som mala 3tyzdne pred terminom,dochadzala som 400km,kedze dieta je kojene studuje so mnou,radi by sme dalsie opat na leto a statnicovat budem s bruskom 🙂

11iva11
5. mar 2020

V žiadnom prípade nemať dieťa počas štúdia. Keď sa "pritrafí", tak čo už, ale vedome do toho ísť určite nie!
Jedna taká naivnučká 21ročná študentka bola so mnou na izbe v pôrodnici.
Kam sa ponáhľaš? Priateľ je tiež ešte mladý. Napadlo ti, že budeš mať najskôr minimálnu materskú, keďže nemáš odpracované? Takisto nie som zástanca nechávať dieťa babkam, dedkom na opateru.
V kľude doštuduj, potom sa rozkukaj, zamestnaj, pocestujte, zabezpečte si bývanie a potom môžte ísť na to 👍

tulipanicek
5. mar 2020

Ver alebo nie, predstavu o náročnosti materstva nemáš. Ja mám výrazne stsrisch súrodencov, mala som všetky tieto deti aj obe manželstva v tomto období v priamom prenose a vedela som že je to sakra náročné. Ale.. ani omylom s nevedela až aké náročné to môže byť. Boli noci kedy bola malá hore každú pol hodinu od polnoci do 8 rána. To znamená 16x hore. Áno, raz sa to dá vydržať ale predstav si takéto dva týždne. Bohužiaľ sa to predstaviť nedá kým nemáš vlastné dieťa. A to som týmto "rečiam" neverila. Možno ti nebude chcieť spať ani cez deň, alebo bude mať kolíky. Tie sme my riešili 7 mesiacov. Zrejme potravinové alergie. A to som mala totálne ukážkové tehotenstvo.
Ja som si chcela na materskej dokončiť len Rigo.. akože nedostala som sa k tomu ešte vôbec 🤷‍♀️ Ja dá som volila dokoncit skolu a tak dieta

nefertiti5843
5. mar 2020

Najprv dokonči školu, lebo o rok tu budeš písať, aká si nešťastná...nevyspatá...dieťa stále plače...ty nervy v prdeli....škola ti nejde a podobne :( Takých urevaných mamičiek je tu mrte . Odlož svoje "túžby" a venuj sa škole😝

autor
5. mar 2020

@11iva11 bývanie mwme vlastne už tri roky...

11iva11
6. mar 2020

To je super. Ale aj tak s dieťaťom počkaj po škole, ak ti tu radia takmer všetci 😉
Moja generácia (mám 37 rokov) deti odkladala a terajší 20 - 25roční zas chcú mať všetci hneď dieťa..sa to nejako vracia naspäť.

jaskolka
6. mar 2020

Nešla by som do toho. Naplánovať si, že kedy, chcem pôrod, je nezmysel, nedá sa zaručiť, že bum, otehotnies na prvý sup 🙂. Tehotenstvo môže byť narocne(aj bežné nevoľnosti, únava, vracanie, zlý spánok, bolesti hlavy, podráždenosť) nie to nebodaj komplikácie. Po pôrode režim dieťaťa a štúdiá, a ešte práce... Úplný nonsens. Nevyspata do prace, či na skúšku? Celá rodina by musela pomôcť, či postrážit, nakúpiť, uvariť, a co keď dieťa ochorie?mali sme v rodine prípad, že žena nastúpila na externe štúdium, okamžite otehotnela (neplánovane) všetky predmety, keďže bola na, štúdiu, kde sa žiadal hlavne telocvik, skoky, beh a podobne, musela si prehadzovat, večne bola v strese, dokonca skúšku jednu robila tak, že jej odišla voda a rovno ju viezli do pôrodnice, porodila mesiac skôr, dieťa našťastie bolo v poriadku, čo aj lekár Li sa divili, keď povedala ako mala režim. Takže môj názor určite nie škola, práca a dieťa, lebo niečo z toho skôr či neskôr vybuchne

jaja8_9
6. mar 2020

Je to na vás ako to cítite s manželom, ono to bude asi veľmi ťažké popri skole ale ak ti ma kto pomôcť tak prečo nie 🙂 ja osobne by som to asi nevedela skĺbiť ten čas učenie a dieťa a ešte aj domácnosť, neviem si to predstaviť
Skúšať a plánovať môžete 🙂 nikde nie je napísané že to bude hneď, ale ak môžem poradiť čím skôr tým lepšie

aviska
9. mar 2020

Ja ti za seba odporucam, dokonci si skolu, chod do prace a pocas toho mozete pracovat na dietati, kym sa podari a kym porodis mas odpracovane 280 dni a mas narok na matersku a vyssi rodicak, tomu dietatu doprajes viac.

betulinka1
9. mar 2020

Rodila som ako 34 ročná, prerušila rozbehnutú kariéru, dieťatko som chcela, takže bol najvyšší čas a stále hovorím, že som mohla mať dieťa počas vysokej školy. Po škole by som už mala kľud a mohla sa venovať kariére a dieťa spokojne v škôlke. 34 ročná by som už mala aspoň 12 ročné dieťa- parťáka na všetky aktivity a nie 5 ročné dieťa, na ktoré nemám miestami trpezlivosť, lebo úprimne nevládzem po práci tak ako 20 ročná. Moji rodičia ma mali počas VS a mali 22 rokov, keď mali 42 ja som už mala 20. Boli sme skvelá partia na dovolenky, oni si riešili už iba svoju kariéru. Keď porovnávam svojich rodičov a mňa, určite to tak bolo lepšie. Mama mi počas už počas vysokej školy hovorila, poroď teraz počas výšky a máš pokoj ale ja najmúdrejšia som ju nepočúvala. Radšej som počas VS pracovala na úplný pracovný pomer, takže to bolo tiež veľakrát po nociach učenia, víkendy sa učiť a tak. V ďalšom živote by som to určite urobila opačne. Dieťa skôr a kariéru neskôr. Ak máš vytvorené podmienky a veríš si, že školu dokončíš, no a čo aj keď o rok neskôr, tak choď do toho.

evaachesa
9. mar 2020

Opytaj sa samej seba ci ti nebude luto odchadzat od dietata do skoly a nevenovat sa mu na 100%. Dieta je male len raz a treba si ho uzit na plno a nie delit svoj cas medzi skolu a dieta. Ak sa neplanovane podari, tak ok, ale urcite ho neplanujte pokial studujes.

eliis14
9. mar 2020

Ja som momentálne v 9 mesiaci a školu mam prerusenu. Ja mam teda denne štúdium a bolo by to v pohode ale mam biologické zameranie a doktorka mi hneď na začiatku zatrhla navštevovať labak takže som si nemohla dokončiť bakalárku. Ale mam podporu zo strany partnera a rodiny takže v septembri sa plánujem vrátiť. Ak nemáš náročnú školu že tam nemusíš trčať od rána do večera a doma sa ešte niekoľko hodín pripravovať plus manžel bude musieť pomáhať úplne so všetkým. Musí si byť vedomí že na ňom ostane kľudne i cela domácnosť keďže ty budeš mať iné priority ale pokiaľ sa rozumne dohodnete dá sa to všetko zvládnuť. Za mňa hlavná výhoda keď už budem sedieť doma na zadku tak si aspoň dokončím pomaličky školu a nemusím to naťahovať zvlášť že najprv pár rokov škola potom Ďalšie cca 3 roky materská a až potom práca. Ale musíš s tým byť hlavne ty stotoznena. Ak chce len manžel tak na to kašli pretože do tej školy budeš chodiť ty nie on.

miriam11
9. mar 2020

Urob si školu, potom diela.

katpox
16. mar 2020

Neviem si realne predstavit babo+vs . Ak mas rodinu,co ti pomoze ok. Ak si sama ,len s muzom tak do toho by som nesla. Od porodu zabudni na spanok,ja sa v tyzdni nemam ani kedy osprchovat a vrchol dna je ak navarim teple jedlo. Babo si vyzaduje veeelaaa casu,pozornosti. Si predstav ,ze mu musis naplnit komplet servis od pomoci sa vykakat az po zaspanie,..ja nelutujem ako som si to zariadila ja,najprv statnice bc,potom mgr.potom praca,medzitym byvanie a uzivanie s manzelom,svadbu sme mali po ukonceni mojich statnic mgr av 28r sme skusali babo,v 29 som otehotnela a v 30r porodila,nic mi neuslo a bez stresov

silvicka247
2. apr 2020

Ahoj, ja pracujem a aj externe studujem. Momentalne 3 rocnik. Mala som vela spoluziaciek, ktore to zvladli. Dokonca mali aj dve deti za sebou v priebehu prveho a druheho rocnika. Myslim, ze pri jednom dietati sa to urcite zvladnut da. Ja rodim v oktobri. Tento rok sme mali mat prax tu nam prehodili do buduceho roka kvoli koronavirusu - stale neviem ako sa to bude riesit ale verim ze vsetko zvladnem. Treba mysliet pozitivne a nebat sa a hlavne je dolezite co chces ty. My sme sa o babo snazili viac ako dva roky, takze mna to len potesilo a tiez uz som si chcela oddychnut aj od prace a robit nieco ine 😀 a uzit si trosku ten cas doma s rodinou

jessicai
2. apr 2020

Dva krát som si pozrela dátum kedy to bolo písané. Nechce sa mi veriť, že v tejto zvláštnej dobe niekto plánuje svadobnú cestu a dieťa ako keby tu ani Korona vírus nebol.

leuska15leuska15
23. máj 2020

Neviem ci je téma ešte aktuálna 🙂 ale ja som študovala s bábätkom a bolo to fajn 🙂 záleží aj od školy. 20.5 som statnicovala Bc štátnice, 6.8 sa mi narodilo bábätko a magisterské štúdium som zvládla s nou 🙂 nemenila by som

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre