Umelé prerušenie tehotenstva

kikusikkk
28. jún 2023

Dobry den zeny, chcem sa spytat zien ktore si tym presli, nie moralistkam a zastupkynam Boha na zemi, ci ste sa dokazali vyrovnat s umelym prerusenim tehotenstva. Nejde o mna, ide o moju dobru kamaratku, ktora sa nachadza vo.velmi zlozitej situacii, dalsie dieta nikdy nechcela a je rozhodnuta si ho nechat vziat. Potrebujem realne skusenosti zien, aby som vedela aky postoj k tomu zachovat a popripade ju (ne) podporit vo svojom rozhodnuti.

simsalabim
29. jún 2023

@vamajka na potrat idu zeny nie preto, "ze uz ziadne dieta nechcu". Mozno ho nechcu prave vtedy kvoli okolnostiam (nevhodny partner, neexistujuca podpora, ziadne byvanie, nizky prijem...) a neskor dieta chcu, pretoze su v diamteralne odlisnej situacii - zabezpecene, vo fungujucom vztahu. Moja kolegyna isla na potrat v 3. tehotenstve s tym istym muzom nie preto, ze uz ziadne dieta nechcela, ale preto, ze utekala z nefunkcneho vztahu, rozvadzala sa a musela zacat odznova s dvomi uz dospelymi detmi (18 a 19 rokov) a vedela, ze ak by si to dieta nechala, uz nebude moct nijako odist. A pre moralistky - mala teliesko, DANU, a ten styk s jej este manzelom nebol vobec jej napad ani jej vola, ale nemala uz sily na riesenie cez policiu. Chcela iba odist.

diaszoky
29. jún 2023

@simsalabim tak ty asi nie ale stat sa moze samozrejme ked zena je zdravotne na to zdatna

diaszoky
29. jún 2023

@mandzula konecne to tu niekto pomenoval. Dieta nestoji tak penazi ako casu ktory malokto pohodlny chce obetovat

mikadooo
29. jún 2023

@kikusikkk ešte je možnosť anonymný pôrod a adopcia. Ja napríklad viem, že s interrupciou by som mala väčší problém, ako s takouto možnosťou. Okolie by som už dopredu pripravila na to, že dieťa nebude (napríklad, že má nejakú vývojovú vadu a celé je to otázne ako to dopadne). Ale súhlasím s názormi, že sa máš držať bokom a povedať kamarátke, že ju podporíš, nech sa rozhodne akokoľvek. V žiadnom prípade jej nenašepkávaj, čo je podľa teba správne...

mandzula
29. jún 2023

@diaszoky pozor, ja to vsak nehodnotim ako negativum, ani ja napriklad nechcem obetovat vsetok cas detom, pretoze moj zivot som aj ja, nielen deti. Preto mam dieta len jedno. A ze som pohodlna a v tomto sebecka No a co? Nikomu som nikdy neslubovala, ze svoj zivot obetujem inym a ze nebudem sebecka.

katarinka89
29. jún 2023

@annm81 nejdem sa vyjadrovať k tomu tvojmu komentáru, len som postrehla, že píšeš o tehotenstve, plode- dieťati tak chladne, bez citov, zlutovania, naštudovanie veci okolo toho máš...... a mam pocit, že asi preto, že ešte si matkou není. Ak sa mýlim, tak prepáč....

diaszoky
29. jún 2023

@mandzula to som nenarazala na teb aze si pohodlna a sebecka ale na tie co sa vyhovarajau ze nemaju peniaze na vychovu a idu na potrat. Jasne aj ja to tak beriem na prvom mieste manzel na druhom deti

mandzula
29. jún 2023

@diaszoky vies, ono je jednoduchsie povedat, ze dieta nezvladnes financne, lebo to je spolocnostou akceptovatelnejsi fakt ako to, ze nemam cas, nechce sa mi, som pohodlna, sebecka. A velakrat je za tym prave to druhe, co ja nepovazujem za menej relevantne ako tie peniaze. Vidim to na sebe, peniaze by aj boli, ale ja si proste nechcem ukrajovat zo svojho pohodlia. Pre niekoho som mozno sebec, lenivec, ale mne je to fuk.🙂

simsalabim
29. jún 2023

@diaszoky samozrejme, ze stat sa moze, napriek antikoncepcii. Ale to neznamena, ze potom by zena nemala mat moznost volby. Opakujem, ja som za osvetu proti nezelanemu tehotenstvu, som za podporu zien, ktore sa rozhodnu dieta si nechat. Ale zaroven som 100% za pravo sa rozhodnut tehotenstvo ukoncit. Ak mam hovorit sama za seba, ak by som nahodou este otehotnela, v ziadnom pripade by som v tehotenstve nepokracovala a ak by mi niekto v tomto state branil podstupit potrat, sla by som tam, kde by mi ho urobili. Vlastne, sla by som rovno po tabletku a nepodstupila by som chirurgicky potrat tu.

A este - nesuhlasim s tym, ze dieta nestoji vela penazi. Toto je velky omyl. Praveze stoji. Brat treba do uvahy nielen priame vydaje na dieta (minimalne 18 rokov), ale aj to, ako to ovplyvni zarobkovu cinnost zeny, ktora musi prihliadat na to, aby stihala skolku, skolu a ktora znasa naklady a vypadky prijmu pri chorobach dieta a zabezpecuje prazdniny a podobne.
@mandzula ma ciastocne pravdu, ze to moze byt aj o pohodli - ale pohodlie je spojene s kvalitou zivota a tu si kazdy z nas strazi a snazi sa, "aby sa mal lepsie". Moja dcera ma na SS spoluziacku. Jej mama ju mala v 17tich, ziju so starymi rodicmi v jednom 2 izbovom byte. Jej mama - teraz tak 36 rocna, pracuje za minimalku ako predavacka v potravinach, lebo ine vzdelanie ako ZS nema. Tomu dievcatu chybaju zakladne veci - napriklad nemaju na zaplatenie obedov. Moja dcera a spoluziaci jej pri obedoch nakladaju na tanier zo svojich porcii, pripadne, ak je toho malo, zje niekolko tanierov polievky. Nema na skolske akcie, zosity... spoluziaci jej daruju, co sa da. Vacsina z nas by sa pozastavila nad tym, ci TOTO je zivot, aky by chceli pre svoje deti.

domkakvet
29. jún 2023

@kikusikkk ak sa uz teraz boji ze si to bude vycitat, tak si to zrejme bude, lebo poznam zeny co si boli iste, ze si to nebudu vycitat a vycitali si to, dieta moze dat na adopciu.

annm81
29. jún 2023

@katarinka89 Som matka. 2x. Plánovane. O potrate som uvažovala len v hypotetickej rovine "keby dieťa nebolo zdravé". Myslím, že pred potratmi treba viac riešiŕ sexuálnu výchovu na školách. Vždy dôsledne rozlišujem, o akom štádiu vývoja plodu/dieťaťa hovoríme. Chladne píšem preto, že sa mi nepáči citové vydieranie, ktoré nielenže robí nemorálny nátlak na niekoho, kto je v ťažkej životnej situácii, ale ešte je aj plné prázdnych dojmov a vnútorne nekonzistentnej ideológie.

mandzula
29. jún 2023

@simsalabim presne o tomto hovorim, dieta je sakra draha zalezitost, nie je to o charite, ktora ti pomoze s plienkami ci oblecenim, ale aj o kvalitnej strave, ktora da predpoklad zdravsieho zivota, o strojceku, okuliaroch, rozvoji dietata prostrednictvom kruzkov...
Davnejsie som citala, ze vychova dietata do dospelosti stoji priemerne 60 000 €, bol to starsi clanok, takze dnes k tomu par tisic prihodme, ak ide na vysku, par dalsich. A polozme si otazku, kolko v tom moze zohrat ta charita, ci oblecenie z bazarov, ako to tu niektori spominaju, a co ostane na pleciach rodicov/rodica?

diaszoky
29. jún 2023

@mandzula ale aspon si nesla
Na potrat

cookie29
29. jún 2023

Zeny nic v zlom, ale ak si precitate este raz uvodny prispevok, tak mam pocit, ze toto je presne to, co autorka rozhodne nechcela....

@annm81 prepac, ale mam pocit, ze Ti chyba empatia. Ja argumenty beriem a suhlasim, ze citove vydieranie je hnus. Ale tie Tvoje argumenty... povedala by si to iste zene, ktora prave prekonala MA? Pretoze argument by mal byt argument, fakt a teda bez citoveho zafarbenia... povedala by si zene, ktora prisla o "plod" ze to bol len plod? Ze nemal dusu a podobne?

sharpka
29. jún 2023

..Kocky, len tak v skratke. Mam takmer 36 rokov (takze viete si vyratat aky som rocnik narodenia). K veci, narodila som sa dvom velmi mladym ludom bez vlastneho zazemia (byvania), ktori ani spolu byt nechceli nebyt mna ani svadba by nebola, ale hold doba a rodicia "prinutili" vziat sa (nestastne manzelstvo, ktore skoncilo rozvodom). Ano moja mama so mnou chcela ist na potrat, bolo jej to vyhovorene zo strany lekara a rodicov (nejak vychovame). V skratke nikto ma v podstate nechcel, nie nikomu to nezazlievam, ale tak aj vyzeralo moje detstvo. Malo penazi, vela starosti. Ja som uz ako dieta zila problemami dospelakov, moj detsky svet bol minimalny, nebol cas/priestor. Proste verim ze keby som sa nenarodila bolo by sa lepsie stalo na vsetkych stranach aj na mojej. Ano viem si predstavit, ze by som sa nenarodila. Ano som tu, ale s kopou traum z detstva, ktore sa so mnou tahaju dosnes, s tym ze aj ked nepriamo bolo mi vzdy davane najavo, ze som nechcena. Nechat si dieta za kazdu cenu a stoj co stoj, ze "nejak bude".. za mna urcite nie. Ano aj v mojom veku, nemam deti. Mam manzela, jedno by sme aj chceli, ale moje podvedomie je nastavene tak, ze sa to jednoducho nedari a ja sa ani necudujem. Podla lekarov (gyn. urolog) sme ja aj muz ok. Nikdy by som neodcuzovala zenu co podstupila interupciu, lebo hlavna zodpovednost a bremeno je hlavne na tej zene.

annm81
29. jún 2023

@cookie29 Nepovedala. K čomu by to bolo dobré? Treba predsa rozlišovať, či sa bavíme s niekym, kto potrebuje útechu, alebo vedieme nezaujatú vecnú diskusiu, nie?

simsalabim
29. jún 2023

@sharpka smutne. Drzim ti palce 🍀

ahhola
29. jún 2023

@sharpka 💦chudatenko.... Všetci ostatní sa narodili do ideálnych podmienok, rozvaznym zabezpečeným rodičom s túžbou po rodičovstve, však? Takých by som tipla 10% tých ideálnych... aj to som prestrelila, možno. Život sú kompromisy. A teda si jedináčik? s matkou si vychádzas lepšie od 20tky povedzme?
Když už tady jednou si, tak máš koukat, aby's byl...... Werich

moncacina
29. jún 2023

Ja som podstúpila pri prvom bábätku zo zdravotných dôvodov. Bábätko by mimo mňa s tak zle vyvinutým srdiečkom neprežilo. Bolo to prvé tehotenstvo. Teraz mam dve zdravé deti ale vždy hovorím ze deti mam 3. Doteraz som sa s tým nevyrovnala a myslím ze sa asi nevyrovnám nikdy. Sú situácie a dni keď to na mňa aj po 3 rokoch príde. Ak chcete viac píšte ss.

sharpka
29. jún 2023

@simsalabim Dakujem ❤️🍀
@ahhola ..Ano, to mas pravdu, nie kazde dieta je chcene a narodi sa do milujucej hlavne a zabezpecenej rodiny. Ano som tu, nepovazujem sa za chudatko, len som napisala hole fakty, tak ako su. Bez ruzovych okuliarov, ked sa dieta narodi je to krasne ale dolezite je co je dalej. Bojujem kazdy den so svojou "pokazenou" dusou/hlavou. Stacila by aspon ta milujaca a podporujuca rodina ked uz penazi nebolo extra. Nie len, ze si pritaz/chyba/omyl. Viem vela ludi bojuje s problemami a tahaju sa tie psychicke problemy z detstva hlavne. Vid. staci sa pozriet uz len to co sa deje v skolkach/skolach. Urcite by sa mnohe tie deti tak nespravali, keby vyrastali aspon milujucom, pokojnom a bezpecnom prostredi. Mam surodenca z ineho vztahu mojej mamy, nie s rodicmi som v minimalnom kontakte.

vamajka
29. jún 2023

@diaszoky Ano aj take su so zbranou pri hlave ty kde zijes v raji?

diaszoky
29. jún 2023

@vamajka to by som chcela realne vidiet!sampzrejme okrem znasilnenia

diaszoky
29. jún 2023

@sharpka ako sorry ale aby kazde dieta malo penazi a pohodlia tak to kazdy by mal iba po jednom dietati popripade bohaci dve deti

sharpka
29. jún 2023

@diaszoky ..citas co aj pisem?
"Stacila by aspon ta milujaca a podporujuca rodina ked uz penazi nebolo extra" som napisala. Nie, nie je to vsetko len o peniazoch, aj ked bez tych tazko, ale pointa je aby sa dieta narodilo v prvom rade ako chcene a do rodiny ktora ho chce a bude lubit a nie davat mu pocitovat priamo/nepriamo, ze je pritaz/chyba/omyl. A este dodam, ze ked ti rodicia povedia okolo tvojej 30tky (co som im davno "nevisela" na krku ze inak by ich zivot vyzeral nebyt teba, mohli byt inde a podobne.. Mali moznost, rozhodli si ma nechat, tak mi nemaju co vycitat v podstate, ze vobec som. Ok, keby aj toto dame vsetko bokom a mali by sme vztahy ako tak ok, bolo by super. Ja som ich vsak potrebovala hlavne, ked som bola mala. Teraz uz v dospelosti takmer nikto z nas nepotrebuje od rodicov taku oporu/staroslivost/milovanost atd. ako ked sme boli male deti.

diaszoky
29. jún 2023

@sharpka notak to by dietatu povedat nemali to ma mrzi

vamajka
29. jún 2023

@diaszoky ty si inac uchylna, JA BY SOM TO VERU VIDIET NECHCELA

ahhola
29. jún 2023

@sharpka máš pravdu, ku všetkému sú 100stranove návody, aby sme niečo nedokafrali, ale na výchovu decka... Na tom nemôže byť nič ťažké... Nas nejak vychovali (zle) aj my výchovane (ešte horšie) aj v 80. rokoch boli knihy... Vedenie domácnosti a výchova v rodine... Síce plne balastu a agitky, ale keď je človek hnily čítať, moze písať aj Einstein, človek iný náhľad nezíska... Keď tak spomeniem na ZŠ, polka triedy deti citovo živorene, polka s ako tak prijateľnou výchovou, zväčša mladších... vzdelanejsich thp😃rodičov. Ale dnes to nebude inak.
Napr. naše vnuca... ideme ho zadusiť láskou, ma rodičov, 2 babky, 2 dedkovi, tety, ujov všetci ho zboznujeme. Naproti nám dieťa tiež 2rocne,chova ju babka, o fetačke matke ani chýru, ani slychu... Babka potí krv, aby nezlyhala ako pri dcére, ale bude to stačiť?

diaszoky
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
diaszoky
29. jún 2023

@vamajka netreep. Nechytaj ma za slovicka🤦‍♀️🤦‍♀️

vamajka
29. jún 2023

@diaszoky jedina kto v tejto celej diskusii najviac trepe si bohuzial ty

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre