Umelé prerušenie tehotenstva

kikusikkk
28. jún 2023

Dobry den zeny, chcem sa spytat zien ktore si tym presli, nie moralistkam a zastupkynam Boha na zemi, ci ste sa dokazali vyrovnat s umelym prerusenim tehotenstva. Nejde o mna, ide o moju dobru kamaratku, ktora sa nachadza vo.velmi zlozitej situacii, dalsie dieta nikdy nechcela a je rozhodnuta si ho nechat vziat. Potrebujem realne skusenosti zien, aby som vedela aky postoj k tomu zachovat a popripade ju (ne) podporit vo svojom rozhodnuti.

diaszoky
28. jún 2023

@annm81 je to ludsky jedinec ma dusu !!

domak2
28. jún 2023

@annm81 ale žiadame to od ľudského jedinca, ktorý si (vo väčšine pripadov) za svoju situáciu môže sám.
Ale tento argument beriem v prípade debaty o legislativnom zakazani potratov, tu je to skôr o názoroch jedincov.

annm81
28. jún 2023

@diaszoky No vidíš, a sme pri koreni problému. Vnímaš problém zo svojho ideologicko-dogmatického hľadiska. Žiadna duša nebola nikdy nikde objektívne zaznamenaná. Prejav vedomia sa spája s konkrétnymi mozgovými vlnami a súčasne, bez týchto vĺn vedomie nikdy nebolo zaznamenané. Tieto vlny sú pozorovateľné až od istého týždňa plodu. Ľudský jedinec stráca svoje ľudské práva smrťou. Mozgová smrť je okamih, kedy telo prestáva byť ľudským jedincom, aký teda máme dôvod určovať existenciu jedinca inak na jeho začiatku a inak na jeho konci?

annm81
28. jún 2023

@domak2 Áno, je to tu len nezáväzná diskusia, nie hlasovanie o legislatívnych návrhoch (vďakabohu). Len som reagovala na tvrdenia, že je na grc, sebecké atď. keď niekto ide na potrat s potenciálne zdravým plodom. Keď už teda máme moralizovať, tak nech moralizujeme v celom kontexte, nie len takto izolovane.

diaszoky
28. jún 2023

@annm81 to pochopia iba. Veriaci ludia a nie ludia s terminmi ktori chcu pocut a presadzovat len svoje

annm81
28. jún 2023

@diaszoky A teba už nejaký neveriaci niekedy presviedčal, aby si určite šla na interrupciu a že mu je z teba zle, že si plod necháš? Alebo už sme tu mali nejaké hnutie, ktoré propagovalo POVINNOSŤ interrupcií? Nie som si teda istá tým, kto si chce presadzovať svoje.

diaszoky
28. jún 2023

Ja diskutujem! Mrdat zeny vedia znasat nasledky nie! To ma na tom vytaca!!!! Chlap ma byt chlapom a zena ma byt zenou a znasat nasledky za svoje sebecke ciny !!! A nie mrdat kade tade nechranit sa
A potom zabijat!! Toje ta tvoja dogma! PraUda je len jedna. To je to iste, ako leby si umyselne sa rozhidla zabit niekoho kto je konkurenciou napr v podnukani. Ja ho zabijem lebo mi vyhovuje a budem mat bez jeho podnikania viac klientov. Odsudia ma a ja sa vykrucan lebo nechcem ist do basy! Nechcem za svoje ciny prevziat zodpovednost!
Toje presne o tom

annm81
28. jún 2023

Diskutuje sa používaním faktov (a pravdivosť faktov a platnosť záverov na základe tých faktov potom určuje pravdu). Ty, ktorá sa vraj ohradzuješ proti ľuďom, "čo chcú presadzovať len svoje", si si prišla do tejto diskusie presadiť svoje
- ničím nepodložené tvrdenie o duši
- definíciu toho, kto je "chlap, ktorý je chlapom" a "žena, ktorá je ženou" (a pravidlo, že nimi jedinci musia byť)
- svojvoľne (a znova ničím nepodložene) meniť zaužívanú definíciu zabitia
Takto sa ťažko vecne diskutuje, keď používaš len dojmológiu.

simsalabim
28. jún 2023

@diaszoky to, ze si ty myslis, ze zena ma byt zenou je tvoj nazor (co to znamena, byt zenou? Chcela si povedat zena ma byt matkou? Preco? ) a neznamena to, ze je spravny. Co to je sebecky cin? To, ze zena mala styk (niekedy nie z vlastnej vole a urcite nie za ucelom plodenia) to je sebecky cin? A zanho ma znasat nasledky? Preco by mala?

annm81
28. jún 2023

@diaszoky K tomu bodu s podnikateľom, ktorý si pridala editovaním príspevku neskôr - nie, nie je to absolútne to isté, už len to, že:
1. zbavila by si života ľudského jedinca, na rozdiel od plodu (takto to vidí aj náš právny poriadok)
2. tvoje právo podnikať a jeho právo podnikať sú si rovné a on naplnením svojho práva podnikať nijako neobmedzuje právo na tvoje podnikanie, na rozdiel od prípadu, kedy právo na život hypotetického jedinca by bolo nadradené právu na telesnú integritu druhého jedinca a dokonca by právo plodu priamo zasahovala do práv ľudského jedinca

vamajka
28. jún 2023

@diaszoky ty si ina truba a ty si muslis, ze kazda zena "mrda", ako si to ty nazvala dobrovolne. Ty si presne ako moja svagrina dusovala sa, ze ona by v zivote nesla na potrat a ked jej lekar povedal, ze je dieta postihnute uz aj na 2. den bola v nemocnici

beeesy
28. jún 2023

@kikusikkk určite nechaj rozhodnutie na nej, v každopm prípade by som jej povedala nech sa v jej situácii rozhodne akokoľvek že budeš stáť pri nej aspoň taký by bol môj postoj, prešla som si touto situáciou len za podstatne iných okolností, vyrovať sa s tým dá ale zabudnúť nie lebo je to niečo čo bude navždy jej minulosť a súčasť. 🙂

vamajka
28. jún 2023

Inac zeny urcite nie som v ziadnom pripade za zakaz interupcii. Kazda, zena ma pravo rozhodnut o tom co sa stane s jej telom a ked si uz dieta nepraje tak jasne nech si spravi ako sama uzna za vhodne, len nechapem tie co boli na potrate a potom este mali dalsie dieta to sa mi zda take sebecke. Ved ked uz ziadne nechcem tak ok, ale preco potom maju este dalsie 2 to nepochopim

beeesy
28. jún 2023

@vamajka je možné že sa dostali v živote do inej situácie, vzťahu, zostavili sa zo zdravotných problémov, skrátka zmenila sa im kompletne cela životná situácia a tým pádom sa dokážu postarať o dieťa, napriek tomu že boli predtým v situácii kedy by to nedokázali z akejkoľvek príčiny a preto zákrok podstúpili 🙂 keby sa v živote nedostali na lepšie miesto myslím že by dalsie deti nechceli v takom pripade ak by stale zili rovnako

janulik2008
28. jún 2023

@diaszoky žena má znášať následky? A muž čo tam nebol? Bol v Tescu či kde? V prvom rade je to každého slobodné rozhodnutie (teda ak vynecháme to, že chlap, rodičia atď do potratu ženu dotlačia). A myslím že porovnávať podnikanie a toto, sú to úplne rozdielne veci.

Ľudia by mali konečne prestať do takýchto veci ťahať Boha, naozaj. Len ON môže súdiť a bude súdiť ( a to píšem ako veriaci človek). Kto sa o dieťa postará? Boh? Nie, zodpovednosť budú mať rodičia ...

tatianamaria
28. jún 2023

Moja sestra bola. Veľmi ju to poznačilo. Psychicky je na Tom zle. Veľmi to ľutuje. Odvtedy už deti nemohla mať.

lenkakravcova
28. jún 2023

@diaszoky Dieta dostáva dušu medzi 30-110 dňom v maternici. Až po 110 dní je isté, že ju má. Ak hovoríme o viere. Tak sa to píše v sunne Proroka Muhammada.
V kresťanstve sa nič o zoslani duši a dátume jej zoslania do tela, nenachádza, - do r 1960 sa kresťanstvo zriadilo doktrínu judaizmu, ktorá ako prvý dátum možnosti zoslania duše rovnako ako islam ukladá 30 deň po zahniezdeni sa v maternici.
Čiže v nejakom 4-5 týždni tam duša ešte nie je. A nemusí tam byt ani v 109 deň, ale až v deň 110.

lenkakravcova
28. jún 2023

@janulik2008
Ak je tu reč o Bohu:

Povedz: „Poďte, prednesiem vám, čo vám váš Pán zakázal: Aby ste pridružovali k Nemu čokoľvek a aby ste zle zaobchádzali s rodičmi a aby ste zabíjali svoje deti z obavy pred chudobou, my obživu vám aj im dáme, a približovať sa k nemravnostiam, k zjavným i skrytým a zabíjať dušu, ktorú Boh zakázal zabíjať, jedine ak v práve. Toto vám odkázal, azda budete chápať“. (Korán, 6:151)

Ale treba aj dodať, že deti = bytosti s telom a dušou (a duša sa tam chápe od 110 dňa života v lone matky, pripadne v konzervatívnych názoroch od 30 dňa od uhniezdenia).

mandzula
28. jún 2023

@rillwen ano, a nie tvojho, tak neries cas inych.

mandzula
28. jún 2023

@vamajka asi preto, ze to, ktore sa rozhodli nemat, prislo v nespravnom case, s nespravnym clovekom... Poznam napr. zenu, ktora otehotnela po znasilneni manzelom, rozviedli sa, nasla si ineho a s nim to dieta ma.

vorkola
28. jún 2023

@kikusikkk dieta by uzivila,to je len plana vyhovorka.,,su charity ,a kadejake spolocnosti,pomoc zenam napr, tyranym a takysto osamelym nastavajucim mamickam,oblecenia pre babo ,staci uz aj tu, ponuk budes mat vela, ale teda upt nedoporucujem, vycitky svedomia ,ked nie hned, ale po case na 100%, tam sa to uz neda zvratit rzahojit .,ani 100 psychiatrov nevie pomoct,vola sa to post abortivny syndrom .Poznam zopar,ale vidiet na nich ,ako by sa im usmev z tvari stratil, akoby ich stale nieco trapilo,...Uz mohlo mat tolko a tolko rokov.,Vcitky svedomia maju do konca zivota.

diaszoky
29. jún 2023

@simsalabim ked lahas do postele a muzom vo vecsine pripadov ratas s tym ze z toho noze byt dieta ci nie???

veronikaszabova
29. jún 2023

@diaszoky normalne si mi zdvihla tlak. Ty diskutujes??? 🤦🤦 Ty sudis a presadzujes si "svoju pravdu". Kto ti dal pravo sudit zeny, co podstupili potrat??? Kto ti dal pravo sa tu tak o zenach vyjadrovat??? Fuj, neskutocne si zaslepena svojou vierou. A snazis sa nou ovplyvnit druhych. Zi a nechaj zit!! Je na rozhodnuti zeny, ci pojde na potrat!! Tak tu neplet svoje krestanske zvasty!!

diaszoky
29. jún 2023

@vamajka co znamena nedobrovolne sa milovat s muzom? Ze ti drzi zbran pri hlave?

diaszoky
29. jún 2023

@veronikaszabova neovplyvnujem a nesudim kde sudim koho?? Pisala som ze to bude robit boh tak laskavo
Citaj s potozumenim a vezmi si cesnak ak
Mas tlak

veronikaszabova
29. jún 2023

@diaszoky skoda reci s tebou 🤦

jozinzbazin2
29. jún 2023

Zalezi od svedomia danej zeny,niektore to netrapi a niektore velmi,to ako to bude prezivat tvoja kamoska nevieme,a ani ty a ani ona sama.

simsalabim
29. jún 2023

@diaszoky ja teda v ziadnom pripade neratam s tehotenstvom, ked “laham do postele s muzom”. Na milion percent nie!!!

simsalabim
29. jún 2023

@vorkola alebo aj nie. Su studie, ktore tvrdia opak. A su zeny, ktore to, ze na potrat nesli, lutuju. Naozaj sa neda takto kategorizovat. Preto je dolezita nieken osveta a podpora tehotnym, ake aj moznost volby. Toto nie je “one size fits all solution”.

mandzula
29. jún 2023

@vorkola ano, mozno by dieta uzivila v zmysle, ze nebude behat hole a hladne, no to je prilis malo na to, aby mu vedela zabezpecit plnohodnotne detstvo. A nepozerajme sa na to len cez peniaze, vychova dietata je aj o case, energii a nie kazdy ju ma, najma ak uz horko-tazko vychovava dalsie deti.
A k tym vycitkam na 100 % - never tomu. Kedze zijeme v spolocnosti vyvijajucej sa pod vplyvom krestanstva, dlhodobo sa nam snazi nahovorit, ze po potrate mame mat vycitky svedomia a uz len cakat na Bozi sud. Po ulici chodia tisice zien, ktore nemaju ziadne vycitky a ostala im aj ten usmev. A, ano, samozrejme su aj take, ktore su z toho zdrvene, to je pochopitelne, no netvrdme, ze vsetky. Mnohe zeny, ktore to nijako nezasiahlo, sa tym chvalit nebudu, lebo este budu oznacovane za bezcitne, bezcharakterne. Mala som v praci par takych kolegyn, rozpravali sme sa o tom a vycitky nemali ziadne.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre