Zamĺknutý potrat/missed abortion

mamazuk
12. feb 2022

Ahojte, mám diagnostikovaný missed abortion, plod odumrel v 6. týždni (teraz by som mala byť v 10tt)

Doktor zatiaľ čaká, no nič sa nedeje, občas ma pobolieva v podbrušku. Mám ísť na kontrolu vo štvrtok.

Predpisujú na Slovensku tie lieky na spustenie potratu alebo ma čaká kyretaz? Rada by som sa vyhla operácii, ak je to možné.

Čakali ste niektorá na samovoľné krvácanie alebo ste to riešili medicínsky? 🙏 Vďaka za radu

pribinak
12. feb 2022

@helianthuses vyhľadaj odbornú pomoc
A už mi nepis, nebudem na teba reagovať

helianthuses
12. feb 2022

@pribinak Si precitaj po sebe aspon vsetko a zamysli sa nad tym co pises 🙈. Veru radsej nereaguj.

jaass
12. feb 2022

@mamazuk ahoj, je mi veľmi ľúto, čo sa ti stalo. Veľmi veľa lekárov je za kyretaz, nakoľko po vyčistení maternice si čistá a neurobí sa v tele zápal. Pri samocisteni sa nemusíš docistit a môžem sa to ťahať dlhodobo. Kamarát, ktorý je lekár, tak mi spomenul, že teraz máloktorý lekár povie, aby sa žena vyčistila sama. Predsa len je to ťažké na psychiku. A hlavne je to riziko o ktorom pisem, nemusíš sa docistit a môžeš dostať zápal atd atd. Držím palce. Buď silná 😗

ankare
12. feb 2022

@jaass ano, ja mňa posielal gyndos automaticky na kyret, ale v nemocnici po vyšetrení dr. usudila, že kyret nie je nutná a je veľká šanca, že telo to zvládne samo. Chvalabohu za to.
Ono vieš, ani po kyretazi nemáš istotu, že Ťa vyčistia dostatočne. Velakrat sa stane,že ženy musia kyretaz si zopakovat, keďže tam ostane tkanivo. Okrem toho sa často stáva, že vysaju zbytočne veľa sliznice a tá sa už potom ťažko a dlho obnovuje...

nanka888
12. feb 2022

Ahoj, nam sa stalo presne to iste, v 7tt koniec tehotenstva cakala som dost dlho na samovolny potrat, chcela som sa vyhnut kyretu, dva tyzdne som chodila na injekcie na stahovanie maternice a v 11 tt som skoncila aj tak v nemocnici. Dlho som cakala a kvoli tomu som mala komplikacioe pocas kyretu, dokonca som mala o dva dni dalsi kyret. Ak ti mozem jednu jedinu vec odporucit, tak uz necakaj. 🙏🏻 Ja som uz mala zrasteny vacok do sliznice. Drzim ti palce!

nanka888
12. feb 2022

@pribinak prepac ale absolutne nemas pravdu, mne tiez odumrel plod v 7tt na kyret som isla v 11tt dokonca mi ho museli zopakovat. Po prvom som dostala inf na stahovanie maternice, 3 hod mi to pomalicky kvapkalo, som si myslela ze odpadnem od bolesti.

pribinak
12. feb 2022

@nanka888 prepáč, ale to že ty si mala komplikacie, neznamená, že to tak bude mat každý

nanka888
12. feb 2022

@pribinak to je jasne, lenze ty pises ze kyret v 7tt nie je take ako v 12tt. Vacok rastie dalej, lebo vo vacsine pripadov telo neregistruje odumretie plodu takze ta maternica je uz roztiahnuta. Kedze si to neprezila, tak ani nevies ake to je, skusenosti nemas tak ani nechapem naco komentujes... ako keby som pisala o rodeni hoc som este nikdy nerodila....

pribinak
12. feb 2022

@nanka888 ešte raz si prečítaj čo som napísala a potom komentuj. Good night

helianthuses
13. feb 2022

@nanka888 Neries ju trapku trapnu. To tak vyzera ked sa do diskisie zapaja niekto, kto o niecom nema ani paru. Mne kazala vyhladat odbornu pomoc🙈🙏🤣. Tiez som mala kyre v 11 ttt s komplikaciami, takze ti plne rozumiem. Vela zdravicka zelam a pekny den. Ja mam pp tejto smutnej udalosti uz duhove babatko 🌈❤

mamazuk
autor
13. feb 2022

@nanka888 @jaass mám nacitane riziká oboch prípadov, štúdie a viem že je len 60% úspešnosť pri zamlčanom potrate a samocisteni, ale vzhľadom na to, že môj lekár zatiaľ odporučil počkať, verím mu, je zástupca primára. Som si vedomá aj toho, že stále môžem ísť aj na kyret, aj keď to začalo samo. Je to všetko také individuálne, 100 vecí čo sa môžu pokaziť. Inak v iných krajinách ako UK napríklad, tam je samocistenie bežné, dokonca odporúčané pokiaľ nie sú komplikácie. Tam sa prvé sono robí až v 12. Týždni napríklad.

helianthuses
13. feb 2022

@mamazuk setrnejsie je urcite samocistenie obzvlast ak si nemas este deticky. Niekedy je ale lepsi kyret, hkavne ak je plod v tele prilis dlho.

mamazuk
autor
13. feb 2022

@helianthuses už jedno mám ale aj tak nechcem kyretaz, ale riskovať nebudem samozrejme 😊

miris666
13. feb 2022

@mamazuk ahoj ja som mala tak posledný pred 2 rokmi a už som mala dva kyrety za sebou..takže som chcela potratila prirodzenou cestou..žiaľ čakala som dva mesiace a nič sa nedialo,takže na ten kyret som šla tak či tak...a už by som nikdy nečakala...tie chvíle čakania keď vies ,že bábätko nežije a ty čakáš dva mesiace čo pôjde preč samo🙄nikdy viac

miris666
13. feb 2022

@mamazuk ráno ideš a večer o 17 si už doma...bola som 3 krat

mamazuk
autor
13. feb 2022

@miris666 ja som včera začala špiniť, ešte sa to nerozbehlo tak riadne. Zajtra zavolám na gyndu a uvidím čo mi povie. Každopádne začalo to 🤷

miris666
13. feb 2022

@mamazuk tak to je možno dobre znamenie

luckamjar
13. feb 2022

Keď žena potratí, dobre že jej kyretaz nerobia na vrátnici…niektoré nie sú ani za 6tt, v maternici je ledva začínajúce tehotenstvo, ale ideme to celé násilím otvárať a cistit. Keď žena chce podstúpiť interupciu, zrazu je tých rizík okolo ajajaj, ženy sa strašia nemožnosťou mat v budúcnosti deti a pritom je to presne ten istý postup a zakrok.
Robiť kyretaz bez akéhokoľvek premyslenia je veľmi slovenska záležitosť, v zahraničí vám dajú tabletku, alebo kazu počkať s tym, že ste sledovane. Sú prípady, kedy sa kyretu žena nevyhne, ale to je minimum a mala by sa robiť až ako posledná možnosť. Ja mám za sebou 2x samocistenie a bohužiaľ 3x kyret a rozhodne by som si vždy radšej vybrala samocistenie. Všetko ma pre a proti ale nemalo by sa to robiť tak automaticky ako u nás 🤷‍♀️
@mamazuk držím veľmi palce, aby sa to spustilo a prebehlo bez komplikácií. Pomáha väčšia fyzická námaha, horúci kúpeľ a super je alchemilkovy caj (ten je skvely aj na regeneráciu). 🤞🍀

mamazuk
autor
13. feb 2022

@luckamjar vďaka za podporu. Úplne súhlasím že je tu dvojaký meter pri tomto. Mrzí ma že si si musela prejsť tolkymi stratami 😔

Včera som bola na joge a myslím si že preto sa mi to aj spustilo. Dneska som už mala aj alchemilku tak snáď 🤞🤞🤞

miris666
13. feb 2022

@luckamjar v Čechách je tá tabletka normálne povolená...u nás stále nie 🙄

luckamjar
13. feb 2022

@miris666 veď toto, myslím že všade okolo len tu sa spája s interupciami a pritom je neskutočne veľa žien, ktoré potratia v 1.trimestri a nik o nich nehovorí.

vevesh
13. feb 2022

@luckamjar presne, a z osobnej skusenosti, bola tabletka najlepsie riesenie zo vsetkych troch moznych...

luckamjar
13. feb 2022

@vevesh tomuto úplne verím 👍 a strašne ma rozčuľuje, že sa tu niečo tak dôležité nepodáva, ale radšej budeme ženu dávať do narkózy, nasilu jej otvárať krcok a od oka bez ultrazvuku vyskrabavat sliznicu. Ja som bola na vyšetrení u jedného lekára v zahraničí a skoro ho prekotilo, že som mala
3 kyrety, že či som s tým súhlasila a že či to je tu bežne. 🤷‍♀️ Krútil hlavou, že to sa kedysi robilo, že dnes k tomu pristupujú tak pri 10% pripadoch.

mamazuk
autor
13. feb 2022

@luckamjar úplný súhlas. Za toto by mala Zaborska bojovať v parlamente 😔🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

Ja osobne nemám rada ani keď sa tehotenstvo tají až do 12. Týždňa lebo čo ak žena potrati. Pri tom, že každé štvrté tehotenstvo končí potratom, je na svete toľko žien čo to prežili a ktoré zbytočne trpia osamote v tichu a ešte sa za to hanbia 😔 možno by bolo dobré robiť väčšiu osvetu o potratoch, aj keď sú bežné 🙏

vevesh
13. feb 2022

@luckamjar no, mna tiez zaraza, tolko zahmlievania tu je, ze "kyretaz nie je operacia", vsak je to to iste ako interrupcia s tym, ze babo nezije. A potratova tabletka interpretovana len na potrat aktivneho tehotenstva, pricom pri zamlcanom potrate absolutne idealna volba, aby sa zena vyhla kyretu a mala riesenie "okamzite" namiesto vyckavania mesiaca-dvoch. Alebo posielanie na kyret automaticky,ked lekar nic nevidi v tom 6tt. -u mna, ked nevidel, som bola u neho ako na trhu 3 tyzdne, dokym potvrdil zastavenie tehotenstva a zvazoval dalsie kroky.

luckamjar
13. feb 2022

@mamazuk
@vevesh verím dievcata, že sa dočkáme nejakeho logického uvažovania aj v tomto smere a práve na spontánny/zamlčaný potrat sa takéto niečo povolí…zatiaľ asi len žime v predstave že sa to nedeje🙄
A ešte topka za mna je kyret, keď žena už začala krvacat, plod vyšiel a oni zadru že treba docisit🙄 nožík sa mi otvára. Len čo keď väčšina žien o tom nič nevie, nezažili to (našťastie) a veria že takto to ma byt.

nika_val
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mamazuk
autor
13. feb 2022

@nika_val to ma mrzí, že si prešla potratom. Ono záleží aj v ktorom týždni tehotenstvo skončí, do 10. Týždňa sa v zahraničí kyretaz ani neodporúča pokiaľ nie sú iné problémy.

Je super že ti to vysvetlili so všetkým a nenútili ťa. Ja chcem skúsiť prirodzene potratit a uvidíme. Chápem že niektoré ženy neznesú ten pocit mať v sebe mŕtvy plod. Aj mne to prišlo divné ale na druhej strane že mi niekto bude vyskrabavat maternicu je pre mňa ešte horšie 🙄

nika_val
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nika_val
Autor odpoveď zmazal
Zobraz

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre