Oddelené účty manželov a rodičovská

21. okt 2022

Ahojte baby, tie ktore mate rozdelene ucty s manzelmi/partnermi - ako to riesite pocas rodicaku? Posiela vam na ucet nejake peniaze, dorovnava vasu vyplatu alebo? Zacal mi rodicak a teda sla by som uz zariadit malej izbu nejakymi drobnostkami ale mam blby pocit z pytania si penazi😂(ano ano, viem, su to nase spolocne, aj to tak berieme). Nie som na to zvyknuta a z uspor na mojom ucte nechcem vytahovat. Poriesim s drahym ale zaujimaju ma verzie ako to moze fungovat.

maranco
21. okt 2022

@fliacik dieťa je rovnako jeho ako tvoje, daj mužovi dieťa nech sním ide kúpiť zimné topánky a oblečenie a cestou nech natankuje a ty dovtedy budeš robiť obed, prípadne upratovať
Tak zistí, že to nie je len nakúpiť potraviny.

vamajka
21. okt 2022

@fliacik a preco s takym chrapunom zijes?

janickacrazy
21. okt 2022

My máme oddelené účty. Keď som bola na RD, tak prakticky skoro všetky výdavky hradil muž, ja som kupovala deťom oblečenie a platila som obedy v školke a nejaké malé somarinky, ked potrebovali nové pero alebo chceli ísť na zmrzlinu. Ked sme chceli niečo drahšie kúpiť, tak všetko platil muž.

aleshka_supermama
21. okt 2022

Ja mam svoj účet muz ma svoj účet. Keďže som na rodicaku on platí všetko ci nákupy ci byt aj do auta mi natankuje 😄. Keď potrebujem niečo kúpiť deťom občas platím ja zo svojich peňazí a keď je to niečo väčšie normálne poviem ze obj som to a to nechaj mi doma hotovosť lebo príde kuriér.. ja zo svojho rodicaku si platím poistku paušál a podobne.

basska_b
21. okt 2022

@maranco My sme to s manzelom riesili. Ziadna banka zial neposkytuje institut dvoch vlastnikov. Nakoniec sme nechali ucet na moje meno, lebo tam bola zlava z poplatku skrz vek a celkovo nizsie poplatky ako v muzovej VUB. Samozrejme je spoludisponent. Ale zaujalo ma, sa sa v banke cosi podpisat, ze co sa ma diat s mojkm uctom v pripade mojej smrti? Bola som v tom, ze akonahle sa banka dozvie o umrti (niekto jej to oznami), ucet zmrazi. Umrtie moze ist oznamit manzel, predpokladam, ze nik iny sa s tym ponahlat nebude, a stav na konte v den umrtia vstupuje do dedicskeho konania. Manzel teda stihne vybrat alebo previest daku hotovost a napisat si aspon na papier nevyhnutne trvale prikazy. Nemal by previest viac, ako mu v dedicskom konani priklepnu.

kamagma
21. okt 2022

Vacsinu veci plati muz, ja kupujem detom drobnosti a sem tam potraviny.

basska_b
21. okt 2022

Co sa tyka otazky autorky, kamoska to tak ma, ze maju oddelene ucty a uz druhykrat na druhom rodicaku sa jej stalo, ze jednoducho logicky prisla na nulu, tak musi chlapa o vsetko prosit... ked chce daco kupit... zatial sa na posielani pravidelnej mesacnej hotovosti nedohodli. Dost im to kazi vztah. On jej rozprava, kolko co stoji a ako mu kratili vyplatu skrz vyssiu stravu a nizsie osobne hodnotenie. Ona uz rozmysla, ako si privyrobit. Drzim palce, aby ste nasli nejaku dohodu. V prvom rade komunikujte vy dvaja. Aj ked chapem, ze ti pomoze vediet, ako je to inde

tamvtme
21. okt 2022

Ja mam kartu k muzovmu uctu

frantisska
21. okt 2022

Verzia ako to moze fungovat, ktoru som pocula v jednom podcaste o financiach bola mat tri ucty. Kazdy svoj a potom jeden spolocny. A pointa bola v tom, ze vsetky prijmy sa poslu na ten spolocny, odtial sa zaplatia vsetky pravidelne mesacne vydavky a zvysok sa rozdeli na polovicu medzi manzelov. A neriesi sa pritom kto kolko prispel a tak. Pride mi to ako velmi fajn riesenie. My to tak nemame, my mame kazdy svoj ucet ale velmi slobodne sa o tom bavime a vobec nikdy to nebola tema nejakych konfliktov. Kto ide na nakup ten plati, vieme kto kolko ma, kto kolko na co potrebuje. Darceky napriklad riesim iba ja, a nenapadlo by mi od manzela pytat nejaku polovicnu sumu, tak isto ak sa mi obcas stane, ze nieco potrebujem, tak mi da, kupi. Ale teda nestalo sa mi nikdy, ze by som sa blizila k nule. Ja napriklad hovorim o vsetkom co chcem kupit, aj ked je to 20 eur. Ale cely predminuly rok som pisala nase vydavky aby som mala prehlad a vyslo mi, ze velmi nie je z coho tam ukrajovat, tak asi neminame na blbosti, si myslim.

janickacrazy
21. okt 2022

@basska_b No na toto si treba dať pozor, lebo ked ti niekto umiera, tak väčšinou si úplne mimo a na takéto veci nemyslíš ani náhodou. Preto je lepšie mať každý svoj účet. Ked mi otec zomrel, tak na druhý den už bol účet zablokovaný. Mama mala našťastie svoj účet, ale aj tak boli s tým riadne opletačky, lebo niektoré veci sa platili z otcovho účtu.

negymama
21. okt 2022

@fliacik ty vies, ze toto je financne tyranie? mozes poziadat o vyzivne na seba aj dieta aj na sude aj v case manzelstva, alebo mu tym pohrozit. On by mal zabezpecit rovnaku zivotnu uroven manzelke aj dietatu, ako sebe.

basska_b
21. okt 2022

@janickacrazy Je to tak... moja mamina ma bokom hotovost... ale ak su blizki pribuzni, idealne dospele deti, ktore maju peniaze, alebo dobri priatelia, v takejto situacii pomozu, podrzia

kikushaa
21. okt 2022

My mame oddelene, ked som minula rd, alebo som potrebovala nieco zaplatit vacsie bud som povedala muzovi nech to objedna, vyplati, pripadne ci mi neposle na ucet 👋

trgypadl
21. okt 2022
trgypadl
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
trgypadl
21. okt 2022
maranco
21. okt 2022

@basska_b ak by ste boli aj dvaja vlastníci jedného účtu, tiež to nie je výhra, lebo banka v prípade tvojej smrti zmrazí polovicu prostriedkov na účte (ide do dedičského) a zruší trvalé príkazy ktoré si zadala ty.

Takže k tvojmu účtu má manžel svoju platobnú kartu, takže vie ísť vybrať peniaze do najbližšieho bankomatu, prípadne cez IB si previesť na svoj bankový účet?

Napríklad https://www.fio.sk/docs/sk/Fio_banka_SK_OP_ramc... má v podmienkach.

Pri úmrtí majiteľa účtu (resp. vyhlásení majiteľa účtu za mŕtveho) postupuje Banka podľa príslušných ustanovení Zmluvy a ďalšej zmluvnej dokumentácie a ďalej podľa dispozícií majiteľa účtu, AK ICH PRE PRÍPAD ÚMRTIA BANKE OZNÁMIL, inak podľa ustanovení právnych predpisov. Banka a klient sa dohodli, že v deň nasledujúci po dni, keď sa Banka hodnoverne dozvie o úmrtí majiteľa účtu (resp. o jeho vyhlásení za mŕtveho), zablokuje Banka peňažné prostriedky na účte a ukončí všetky príkazy udelené oprávnenou osobou či osobou splnomocnenou k dispozícii s peňažným zostatkom; všetky oprávnenia oprávnených osôb a osôb splnomocnených k dispozícii s peňažným zostatkom zanikajú, AK Z KONKRÉTNEHO PLNOMOCENSTVA udeleného v súlade s platnou právnou úpravou NEVYPLÝVA NIEČO INÉ.

dkethe
21. okt 2022

My sme si to rozdelili tak, ze muz platil vsetko, ja som svoje setrila. Rozpocet som riadila ja. A ja som zo svojho potom platila velke veci - dovolenky, vylety, nabytky.

basska_b
21. okt 2022

@maranco Aha, super, vdaka - to sa na to kuknem, ako to ma nasa banka... ci sa da podniknut nejake kroky preventivne. Muz ma inak kartu, moze vyberat. Aj interner bankingove svoje konto

oblecenie99
21. okt 2022

My máme oddelené, vždy sme mali a tak neviem, na mojom boli našetrené peniaze, vždy tam bolo a je viac peňazí, ako na mužovom :D aj keď som bola na materskej. Ale keby to bolo tak, že potrebujem peniaze, tak normálne by mi poslal na účet sumu, ktorú poviem, resp. na ktorej sa dohodneme.. nikdy s tým nebol problém ani predtým. Mám aj prístup k jeho účtu, aj platobnú kartu, sme tam ju použijem, on niekedy tiež má moju, ak potrebuje... nevidím v tom problém.

veronicka88
21. okt 2022

@basska_b poskytuje....mBank(to len tak pomimo😉)sme tak dvaja vlastníci uztu rovnocenny

danieladeley
21. okt 2022

Mame oddelene ucty, pocas prvej materskej/rodicaku som mala nasporene dost na to, aby som nemusela od muza "pytat" nic. Platila som cely byt plus vascinu veci pre deti. Ked som mala vacsi vydavok, vybrala som z rezervy, na to som ju aj mala. Pri druhom rodicaku (retazovy porod) som zacala pracovat z domu. Nie aby som si nemusela "pytat", ale v ramci zachovania zdraveho rozumu :D A tak som si nemusela pytat vlastne nikdy.

bestmate
21. okt 2022

máme oddelené účty, ja neviem čo má on a naopak, ale chodí občas na pracovné výlety, niekoľko dní, tak som si vypýtala, že nech dá, otázok viac ako na policajnom výsluchu. Aj tak som tie prachy vzala.

opica_skorica
21. okt 2022

@veronicka88 ano. Iba mbank poskytuje skutocny spolocny ucet.

sirka9
21. okt 2022

@maranco áno, je disponent. A v prípade mojej smrti, je dedič, takže...

maranco
21. okt 2022

@sirka9 disponentstvo sa ukončí v prípade smrti a dedičom bude až po dedičskom konaní. V tom medziobdobí, by ostal bez peňazí.
Ak by sa ti niečo stalo, tak pohyby na účte zablokované, trvalé príkazy zrušené a dispozícia s tvojím účtom pre manžela zrušená.
Potrebuješ mať s bankou uzavretú dohodu, čo sa má diať po tvojej smrti s účtom, to znamená nezablokovať ho ihneď, ani nezrušiť trvalé príkazy ani jeho prístup k tvojmu účtu na dohodnutý čas, kým sa stihne spamätať, zriadiť svoj účet a nastaviť príkazy.

chillibubble
21. okt 2022

@sirka9 lenze kym bude dedicske konanie, to moze dost dlho trvat ak nebude mat pristup k ziadnym peniazom...

heln
21. okt 2022

ahoj, ucty mame zvlast, ale peniaze povazujeme za spolocne, ked jeden nema tak dolozi druhemu. teraz ked som na rd, tak mi vyslo akurat tak na hypoteku a energie, takze na stravu mi manzel daval nejaku sumu plus on este riesil nakupy.

tanyan
21. okt 2022

Ešte pred svadbou sme si navzájom dali dispozičné práva k svojim účtom. Počas rodičovskej dal manžel vystaviť druhú platobnú kartu k jeho účtu a platila som s tou.

mogaa
21. okt 2022

no spoločné peniaze nemáte keď máte oddelené účty....buď máte jeden účet a naň idú všetky príjmy a z toho sa hradia potrebné veci alebo máte každý svoj účet a z toho máte rozdelené kto čo platí....ale to je len na vás dvoch, tebe bude zbytočne niekto písať že muž automaticky všetko ostatné platí keď u vás to fungovať tam nebude....toto sú veci na ktorých sa musíš dohodnúť so svojim mužom....sú domácnosti kde má žena k dispozícii okrem RP aj ďaľších 100,200,500euro a aj také kde máte RP čisto len pre seba lebo všetko ostatné platí muž....a rovnako sú aj domácnosti kde má žena len RP a ten má na stravu....a muž zo svojho nechce nič do domácnosti kupovať....je to čisto na vás dvoch ako sa vy dohodnete a koľko bude ochotný ti dávať na domácnosť alebo čo bude tvoj muž ochotný platiť....ale na výdavkoch čo chceš aby platil on zo svojho, tak s tým mus v prvom rade súhlasiť on....