icon

Ako zvládnuť návrat dospelého syna domov?

avatar
pytame_sa_za_teba
Včera o 11:38

Túto otázku sme položili za používateľa, ktorý chce poznať váš názor anonymne a bez priamej účasti v diskusii. Zverejňujeme všetky informácie, ktoré nám poskytol. Ďalšie podrobnosti k dispozícii nemáme, preto prosím vychádzajte z informácií uvedených v príspevku. 💙

Môj dospelý syn sa po rozchode s partnerkou chce vrátiť bývať ku mne. Má 34 rokov, pracuje a doteraz žil samostatne. Chápem, že sa ocitol v ťažkej životnej situácii a prirodzene mu chcem pomôcť.
Úprimne sa však priznám, že mám aj obavy. Po rokoch som si zvykla na svoj pokoj, vlastný režim a samostatný život. Bojím sa, že ak sa nasťahuje späť, bude pre mňa veľmi ťažké znovu si zvykať na spoločné bývanie.
Mám kvôli tomu výčitky a pýtam sa sama seba, či nie som sebecká. Na jednej strane mu chcem podať pomocnú ruku, na druhej strane nechcem úplne obetovať svoje súkromie.

Ako by ste sa zachovali vy? Nechali by ste dospelé dieťa vrátiť sa domov bez obmedzenia, alebo by ste si hneď na začiatku nastavili nejaké pravidlá či časový rámec?

Ako zvládnuť návrat dospelého syna domov?
Strana
z2
avatar
kikush182329
Včera o 15:29

Ja by som mu požičala na kauciu a prvy nájom. Zvyšok by bol na nom. Ak pracuje mal by sa vediet o seba postarať.

avatar
mandzula
Včera o 15:31
@kikush182329

Ja by som mu požičala na kauciu a prvy nájom. Zvyšok by bol na nom. Ak pracuje mal by sa vediet o seba postarať.

@kikush182329 Tu zas vyvstava otazka, preco stary cap nema na kauciu. Ak je to zdravy pracujuci clovek, ktory vie hospodarit, aspon tolko by nasetrene mal mat.

avatar
kikush182329
Včera o 15:37
@mandzula

@kikush182329 Tu zas vyvstava otazka, preco stary cap nema na kauciu. Ak je to zdravy pracujuci clovek, ktory vie hospodarit, aspon tolko by nasetrene mal mat.

@mandzula mohla ho bývalá osklbat. Moze mat aj kopec poziciek. Ale ako dospelý by to zvládnuť mal ked mu pomôže so štartom.

avatar
mandzula
Včera o 15:39
@kikush182329

@mandzula mohla ho bývalá osklbat. Moze mat aj kopec poziciek. Ale ako dospelý by to zvládnuť mal ked mu pomôže so štartom.

@kikush182329 Presne toto by som zistovala, ze preco nema na najom. Ak by som zistila, ze svojim nezodpovednym pristupom, just by som ho nechala sa trochu potrapit, nech vie, co je to zodpovednost.

anonym_d8539e
Včera o 15:48

Neviem si predstaviť povedať vlastnému decku, ktorý je asi sám na dne po rozchode , že ok môj, ale len na pol roka a potom ťa tu nechcem.
Vďaka Bohu za mojich rodicov, ktorí ma prichýlili po každom rozchode a nedávali mi žiadne ultimáta. (Aj keď ja sama som sa u nich nikdy dlhšie ako 2 mesiace neohriala)

avatar
ivik4
Včera o 15:49

Sebecka matka by si pre mna bola keby nepomôzes dospelemu dietatu ktore naozaj potrebuje pomôct. To je pre mna napriklad slobodna matka s malym dietatom na cas po rozvode, alebo chora osoba . Nie clovek ktory ide do mamahotela len preto lebo sa rozisiel s frajerkou.
Dieta si uz vychovala, mas pravo na svoj zivot. Ja by som mu dala mozno tak 3 mesiace u mna

avatar
betulinka1
Včera o 15:52

@pytame_sa_za_teba byvanie na 3 mesiace v obyvacke na gauči 🤣🤣 aby si nezvykol. Ak by sa vracal z dovodu, ze je alkoholik, berie drogy, zbil zenu a ta ho vyhodila, tak by som mu nepomohla. Ak by ho vyhodila zena, lebo ju podvádzal, tiez by som nepomohla. Cize velmi by zalezalo od okolnosti. Ak je chory, postarala by som sa na 100%.

anonym_4da531
Včera o 16:06
@anonym_1864ba

@luccys dieťa je dieťaťom dovtedy, kým mu žijú rodičia a nielen do 18 rokov

@anonym_1864ba Cize teraz mu musi robit kakavko a sunkovy rozok na ranajky do jeho dochodku ci ako?

anonym_6cdc99
Včera o 16:29

@pytame_sa_za_teba mam 44, svoju rodinu, svoje byvanie. Som presvedcena, ze v tazkej zivotnej situacii by si ma rodicia bez vahaniia prichylilli na taku dlhu dobu, aku potrebujem.

avatar
marsmykkok
Včera o 17:18

Tak ak bývaš v dome/byte čo predtým a syn bude mať vlastnú izbu neviem aký máš problém, problém by bol jedine keby napríklad ten trojizbák si predala a budete sa tlačiť so synom v garsónke... Jediné čo by som si nastavila, že nebude mamahotel, ten nebudem mu vyvárať iba ak sa mi bude chcieť niečo uvariť, oprať si vie tiež sám, izbu poriadiť a tak, ale určite by som neodmietla poskytnúť bývanie dieťaťu ak mám na to priestor a je jedno či ma 20 rokov, 34, 50 alebo 64 rokov...

anonym_3671fa
Včera o 18:25

Ja by som ho naspäť nezobrala. Nech si žije aj na ulici. Je to dospelý chlap, nech si pomôže sám.

anonym_d8539e
Včera o 18:38
@anonym_3671fa

Ja by som ho naspäť nezobrala. Nech si žije aj na ulici. Je to dospelý chlap, nech si pomôže sám.

@anonym_3671fa musela si zažiť nepekné veci v živote. A teraz sa z teba stala matka roka.

anonym_a50af8
Včera o 18:56

Ja teda vobec nechapem tie odsudzujuce odpovede. Syn sa rozisiel s priateľkou a asi potrebuje niekde docasne byvat, kym si nenajde novy byt. Ja ako matka by som syna neposlala byvat do hotela, len preto ze uz ma 34. Ak je to moje dieta, tak mu automaticky pomozem, ked mozem. Samozrejme za vopred stanovenych podmienok. Dala by som mu nejake 3-4 mesiace na najdenie si byvania a musel by prispievat a podielat sa na domacich pracach. Predpokladam, ze tiez nie je nadseny z toho, ze si musi teraz riesit byvanie a stahovat sa do detskej izby, a ze sa bude aj sam snazit co najskor si najst nieco ine, aby mal aj on a aj ty opat sukromie.

avatar
romiada
Dnes o 07:25

@pytame_sa_za_teba mne chyba v tom prispevku definicia "ťažkej životnej situacie". Lebo rozchod s priateľkou nepovažujem za koniec sveta kvoli ktoremu sa musi sťahovať naspäť. Ak mali spolu hypoteku a teraz čakaju na vysporiadanie a nema peniaze zatiaľ ani na garzonku,tak to je ina reč. Hej, je to ťažka situacia (dočasne) kym predaju byt a pojdu si každy svojou cestou. Takže ano, bola by som oporou na rozhovor , ukludnenie, podržanie . Otazna je twda jeho fin.situacia .

anonym_63b9dd
Dnes o 07:48

Mňa by teda veľmi trápilo, kde som urobila vo výchove chybu, keďže môj 34 ročný syn, defakto starý mládenec, ktorý by mal mať odpracované minimálne 20 rokov, ak by aj študoval VŠ, nemá vlastné bývanie a musí sa vrátiť do detskej izby.

avatar
jeennyv
Dnes o 07:55
@anonym_63b9dd

Mňa by teda veľmi trápilo, kde som urobila vo výchove chybu, keďže môj 34 ročný syn, defakto starý mládenec, ktorý by mal mať odpracované minimálne 20 rokov, ak by aj študoval VŠ, nemá vlastné bývanie a musí sa vrátiť do detskej izby.

@anonym_63b9dd 34r odpracovane minimalne 20r…od 14tich????? Si sa kus nesekla😀😀

avatar
biba_18
Dnes o 08:13
@anonym_63b9dd

Mňa by teda veľmi trápilo, kde som urobila vo výchove chybu, keďže môj 34 ročný syn, defakto starý mládenec, ktorý by mal mať odpracované minimálne 20 rokov, ak by aj študoval VŠ, nemá vlastné bývanie a musí sa vrátiť do detskej izby.

@anonym_63b9dd a ak mali spoločný byt a teraz to riešia? či ty máš dostatok voľných finančných prostriedkov že dnes sa rozídeš a zajtra sa sťahuješ zo spoločného do svojho?

anonym_63b9dd
Dnes o 08:14
@jeennyv

@anonym_63b9dd 34r odpracovane minimalne 20r…od 14tich????? Si sa kus nesekla😀😀

@jeennyv 10 rokov

anonym_963b68
Dnes o 12:38

@pytame_sa_za_teba no, môj podobný príbeh. Sestrička sa vydala, v byte som ostala ja a mama ale sestrička potrebovala peniaze, jej návrh, však ma vyplať z časti bytu na ktorú mala nárok po ockovi. OK. Sestrička vyplatená. Sestrička po 10-tich rokoch rozvod, včul nemá kam ísť. Sestrička denodenne nasáčkovaná u nás, čo predtým prišla len na Vianoce, a maminkine narodky a to ostala v rodnom meste. Sestrička nariekala pôjdem tam do stanu, tam ku kamarátke do chaty, tam ku bratrancovi...ani raz sa neopýtala môžem sa vrátiť domov? Buchla som po stole, vravím, chceš sa na čas vrátiť domov? Hej, jasné. Je tomu rok čo obýva obývačku , odsťahovať sa nehodlá. Po 10-tich rokoch je to citeľná zmena, že v byte sme zase tri. Detičky nemali.
Preto milá autorka, držím palce.

avatar
biba_18
Dnes o 13:00
@anonym_963b68

@pytame_sa_za_teba no, môj podobný príbeh. Sestrička sa vydala, v byte som ostala ja a mama ale sestrička potrebovala peniaze, jej návrh, však ma vyplať z časti bytu na ktorú mala nárok po ockovi. OK. Sestrička vyplatená. Sestrička po 10-tich rokoch rozvod, včul nemá kam ísť. Sestrička denodenne nasáčkovaná u nás, čo predtým prišla len na Vianoce, a maminkine narodky a to ostala v rodnom meste. Sestrička nariekala pôjdem tam do stanu, tam ku kamarátke do chaty, tam ku bratrancovi...ani raz sa neopýtala môžem sa vrátiť domov? Buchla som po stole, vravím, chceš sa na čas vrátiť domov? Hej, jasné. Je tomu rok čo obýva obývačku , odsťahovať sa nehodlá. Po 10-tich rokoch je to citeľná zmena, že v byte sme zase tri. Detičky nemali.
Preto milá autorka, držím palce.

@anonym_963b68 ale keď budete dediť po mame, ostane ti väčšia časť… či?

anonym_963b68
Dnes o 13:21
@biba_18

@anonym_963b68 ale keď budete dediť po mame, ostane ti väčšia časť… či?

@biba_18 to áno

Strana
z2