Už dlhšiu dobu sa "vadíme" o svadbe

nikanikoleta11
24. máj 2023

Dobrý deň prajem, už dlhšiu dobu sa "vadíme" s partnerom o svadbe. Keďže on je greko a ja rimo, nedokážeme sa zhodnúť kde má byť svadba. Od mala viem, že sa vravelo o tom ako muž ide za ženou, jeho rodina tvrdí opak. Ako to je u vás? Zaujíma ma Váš názor, či muž za ženou alebo žena za mužom. Ďakujem.

terezka2911
24. máj 2023

@nikanikoleta11 sobáš u vás, ten ide podľa nevesty. Ale ak by ste mali deti, deti sú krstené podľa otca = budú gréckokatolíci.

keiko33
24. máj 2023

Ja som rimo a muž grego. Svadba bola v rimo, v mojom kostole. Deti máme síce pokrstené grego po otcovi, ale chodíme do rimo, keďže väčšinou chodia so mnou, aj prijímanie mali v rimo. A priznávam, že aj kvôli birmovke. Väčšinou sa potom deťom ten kostol v puberte natoľko zhnusi, že už nechcú chodiť, ako napríklad moji bratia. Ale je to o dohode. Našťastie môj muž, ani rodina neboli proti, lebo inak by bola hádka. Do grego by som nešla. Neviem ani modlitby nič.

terezka2911
24. máj 2023

@nikanikoleta11 máš v tom mís máš. Keď je pokrstene ako gréckokatolík, JE greckokatolik. Nemoze byť rimo po tebe

lukino2000
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
domkakvet
24. máj 2023

@nikanikoleta11 ja by som v tomto neustupila.

oblecenie99
24. máj 2023

Ja sa už nepamätám až tak do detailov cirkevného práva, ale pochybujem, že sa z pokrsteného grekokatolíka stane sobášom rodičov rimo, lebo matka či otec či manžel či manželka je rimo a naopak. Ešte napíš, že do kostola ináč veľmi nechodíte a potom už fakt nepochopím, načo toto celé... vezmite sa na úrade, napr. niekde v prírode a bude to aj pekné, a kompromis.

deti95060810
24. máj 2023

bratranec rimo si bral slečnu greko...
svadba nekonečnáááá - rozumej dlhý obrad - v greko.

lukbe
24. máj 2023

@melanta mne sa to tiež zdá divné,žeby to kňaz takto vysvetľoval,hmm

lukbe
24. máj 2023

@deti95060810 ale kraaasny😉

maryetta
24. máj 2023

Vsetko je o vas.
Ja som rimo. Muz grkat. A sobas sme mali u neho. Ale aj preto ze sme tam mali aj hostinu. Aj deti su krstene u grkat.

mrva
24. máj 2023

@nikanikoleta11 u nas muz siel za mojou vierou a moji bratia za vierou ich zien. Ale nemyslim, ze je to o pohlavi, ale ako sa kto dohodne. U nas to bolo tak, ze muzovi to bolo jedno a mojim bratom tiez. Nikoho rodicia do toho nezasahovali a nechali na mladych, nech sa rozhodnu.

My s bratmi sme rimskokatolici, partneri evanjelici.
Moj muz pri rimskokatolickom sobasi musel podpisat, ze budeme deti vychovavat v tejto viere. Bratia sa sobasom v evanjelickom kostole vzdali cirkvi. Nemozu uz absolvovat ziadne sviatosti, byt klasickymi krstnymi, birmovnymi rodicmi ani nic ine. Je to divne. Podla mna je to vydieranie zo strany cirkvi.

Ak ste obaja silno veriaci vo vlastnej viere a nechcete sa vzdat ani jednej, vezmite sa na urade a mate pokoj. Predpokladam, ze doteraz ste tiez "zili v hriechu" a nejako moc vam to neprekazalo 😁

Druha dolezita otazka, ktoru budete riesit je, v akej viere budete formalne vychovavat deti. V ktorej cirkvi budete krstit a pod. Toto 1 moj brat vyriesil tak, ze nepokrstil vobec a necha to na deti. V ich triedach su deti 50:50 rimskokatolici a evanjelici. A deti chodia na nabozenstvo ako sa im chce. Ucitelia to respektuju.
Druhy brat pokrstil v evanjelickom kostole a syna nedal na nabozenstvo vobec, lebo chcel chodit na etiku a dcera chodi aj na evanjelicke, aj katolicke, aj na etiku. Aktivne dievca, resp. vsade ma nejake kamosky, tak miesto druziny chodi na nabozka 😂 Tiez ucitelia vzdy v pohode.

Hlavne sa dohodnite vy dvaja a kaslite na rodicov. Ich do toho vobec nic nie je.

rorino
24. máj 2023

@nikanikoleta11 určite o dohode,a v prvom rade vás dvoch,nie rodicov

banalu
24. máj 2023

Znama mala v rimo kostole a mali tam aj rimo aj grego farara, lebo ked sa chce, da sa vsetko.
Hlavne sa mate vy dvaja dohodnut a najst riesenie a nie rodicia.

laila22
24. máj 2023

@nikanikoleta11 veď urobte svadbu tam kde bývate.. nerozumiem tej otázke... To ako keď žijete napr. V BA a manžel je z TT, ty z NR, tak sa neviete zhodnúť či v rodisku tvojom, alebo manzelovom?

gabinkomisko
24. máj 2023

@nikanikoleta11 tvoje dieťa nie je rímo - keď je otec gréko, aj dieťa je gréko ..

rorino
24. máj 2023

Mňa by len tak zaujímalo z akej dimenzie sú také názory,že dieťa nemôže byť Grécko,keď je otec rymo,alebo podobné,veď dieťa bude to,v akom kostole ho dám pokrstiť,alebo keď bude dospelé v akom samo bude chcieť,hlavne je,že bude cestný a spravodlivý,slušný človek,nech je pre mňa za mňa aj grekorymo evanjelik🤦🤦🤦🤦🤦

nevenka
24. máj 2023

@nikanikoleta11 ja som teda bola evanjelicka, frajer katolik. Keby sme sa vzali u "evanjelikov", pre neho by bol sobas neplatny. No ale medzicasom, ako sme spolu chodili, som konvertovala, z vlastnej vole, kvoli inym veciam, no tak nakoniec bol sobas v katolickom kostole, aj deti mame katoliokov. Ale kedze toto je dost podobne, tak neviem, ako to, ze sa neviete dohodnut...🤔

nevenka
24. máj 2023

@mrva nebudeme to rozvadzat, ale nemas pravdu v tom, ze je to vydieranie. Nie je, tam ide o to, ze sobas je v RKC sviatost, u evanjelikov nie a preto z pohladu RKC je to ako sobas na urade. Evanjelici nemaju apostolsku postupnost u knazov, ked sa v roku 1517 odtrhli od katolickej cirkvi.
Takze nemaju ani knazov ako takych. Aj Vecera Panova je vnimana a chapana inak, neveria v zivu pritomnost Pana Jezisa v Eucharistii, u nich sa pocas aktu prijimania meni oblatka a vino na telo a krv Pana, a to VIEROU samotneho cloveka. Ale krst sa uznava. Ja som absolvovala druhy krst u RKC len preto, ze som zaroven mala aj 1.sv.prijimanie a bola som dlho veeeelmi daleko od cirkvi, akejkolvek a knaz mi navrhol, ze by bolo dobre aj znova sa dat pokrstit.

rorino
24. máj 2023

@nevenka toto sú riadne bludarsstva,čo tu píšete,viera v Boha nemá nič spoločné s tým,či ste katolícka grehlko,či rimsko,či evanjelicka,toto delenie vymysleli len ľudia aby štvalo ľudí proti sebe a manipulovali s nimi

oli18
24. máj 2023

Ja som bola po muzovej viere. Svokra rozhodla, ja som nenamietala. Milujem varhany 😉

zmrzlinka2021
24. máj 2023

@nikanikoleta11
A je podstatne, ci obrad je v greko alebo v rimo katolickom kostole?

Nie je dolezitejsie, ci mate vieru, zivu vieru a milujete obaja Boha?

nevenka
24. máj 2023

@rorino a naco sa potom unuvate do tejto temy?

rorino
24. máj 2023

@nevenka neunúval,len veeelmi čudujem ako náboženský fanatizmus a dogmatizmus 13.storpcia stále funguje,a nemusíte mi na to odpovedať,ja už som si obraz spravila,Božie zákony sú božie a nie katolícke,evanjelické,či iné....

janinah
24. máj 2023

Aj v dávnej dobe boli nezhody,preto je nepisany zákon,že svadba je v kostole nevesty podľa jej obradu a deti sú potom vierovyznanim ako otec.Tak to aj fungovalo,stari ludia o tom vedia,tak preto o tom hovori rodina.Dnes sa môžete rozhodnúť ,ale hlavne dohodnúť aj inak.

lulupulu
25. máj 2023

U nás je to väčšinou tak ze vo viere sa chlap prispôsobí žene. No žena sa sťahuje k mužovi.

mvagusta
25. máj 2023

@nikanikoleta11 moji rodicia to mali ze muz prisiel za zenou… u mna s mojim: ja som prisla za muzom. A v konecnom dosledku to neni ani o viere ani o tom co kto povie v rodine. Ale o tom ako to vy dvaja xcete🙂

syslik81
25. máj 2023

vo vasom pripade ani jedno .. nemozes ist na greko ak nim niesi niesi a ani on opacne .. ak ste inej viery tak hold svadba na urade alebo niekde v prirode .. to je akoby ateista prisahal pred bohom na lasku ...

drakvak
25. máj 2023

@nikanikoleta11 Z mojej skúsenosti chlapom je to väčšinou jedno, ak teda nerozhodujú za nich rodičia. My sme sa bez problémov zhodli na úrade v piatok popoludní. A prisťahoval sa manžel do môjho rodného mesta, 15 km, hovorí, že išiel za hlasom srdca 😉 V manželstve vás čaká ešte veľa kompromisov, takže treba urobiť tento prvý a ako už písali viacerí, rozhodnite sa vy dvaja, neťahajte do toho rodinu. Takto to začína a potom vám budú ešte mená pre deti vyberať, aj nábytok do bytu a podobne. Presne o to ide - odstrihnúť sa od pôvodnej rodiny a založiť si vlastnú. Veľa správnych rozhodnutí prajem 😊

cervenaruza123
25. máj 2023

@nikanikoleta11 Ja viem tak, ze viera sa dedi po otcovi. Nasa znama si brala greckokatolika a jej muz musel podpisovat nejake papiere, aby ich deti mohli byt rimo a aj svadba bola v rimo. Lebo automaticky ze mali byt vsetko grecko, musel sa toho akoby oficialne vzdat. Vacsina cirkvi tak ci tak trva na svojich pravidlach a aby sa partner prisposobil, preto to byva problem. Dohodnite sa hlavne vy dvaja, lebo aj ked budete vychovavat deti, je to dost problem, ak sa nezhodnete. Ja som rimo, ale svadobny obrad sa mi viac paci grecky napriklad. Keby bol partner greckokatolik a by bol zvyk alebo pravidlo, ze preberam jeho vieru, asi by som sa prisposobila, lebo aj tak obe nabozenstva povazujem vlastne za jedno a to iste a obrady platia v oboch navzajom. Ale spytajte sa knazov. Ti by vam najlepsie mali povedat, ake sh oficialne pravidla alebo zvyklosti v jednotlivych cirkvach v takomto pripade

cervenaruza123
25. máj 2023

A pre zaujimavost, co sa tu natahujete ze ci dieta bude greko ci rimo. Oba krsty su rovnocenne, krstom sa dieta stava katolikom, prakticky je jedno v ktorom obrade. Ak greckokatolik bude chciet chodit na rimskokatolicku omsu, bude prenho platna, aj naopak. Cirkvi sa sice davnejsie oddelili, ale v sucasnosti su vlastne akoby zase spojene, len vonkajsie formality, obrady ci niektore zvyky ostali rozne. Cize dieta kludne moze byt pokrstene ako greko, ale praktizovat vieru bude prevazne v rimskokatolickych obradoch. A naopak. Uz kde bolo formalne krstene, na to sa dnes tak nepozera, tieto dve cirkvi su rovnocenne. Da sa sice formalne dokonca aj prestupit, ale prakticky to velka zmena nie je.