Rodičovská dovolenka

Blíži sa čas nástupu na rodičovskú dovolenku? Potom ťa asi zaujíma, čo presne ťa v praxi čaká. Máš predtým nejaké povinnosti a čo vlastne treba vybaviť pred nástupom na rodičovskú? Ako je to s poberaním rodičovského príspevku a v akých špecifických prípadoch si môžeš rodičovskú dovolenku predĺžiť? Aj to sa dozvieš v našom článku!
rodičovská dovolenka 2024

Na rodičovskej dovolenke zostáva len rodič, ktorý je zamestnaný. Podnikatelia alebo práve nezamestnaní majú rovnako nárok na poberanie rodičovského príspevku.

Čo je to rodičovská dovolenka?

  • Termín rodičovská dovolenka sa týka len zamestnancov a zamestnankýň. Hoci aj podnikatelia a podnikateľky môžu prerušiť pracovnú činnosť, starať sa o dieťa a poberať rodičovský príspevok, oficiálne na rodičovskej dovolenke nie sú.
  • Rodičovská dovolenka slúži na prehĺbenie starostlivosti o dieťa a zvyčajne plynulo nadväzuje na materskú dovolenku. Tá pri jednom dieťati trvá 34 týždňov. Prechod z materskej na rodičovskú je potrebné oznámiť svojmu zamestnávateľovi minimálne mesiac vopred.
  • Počas toho, ako budeš na rodičovskej dovolenke, bude za teba štát platiť:
    • dôchodkové poistenie do Sociálnej poisťovne,
    • poistné do zdravotnej poisťovne.
  • V prípade, že na rodičovskú dovolenku nechceš nastúpiť hneď po ukončení materskej, môžeš sa na istý čas vrátiť do práce a pokračovať v rodičovskej dovolenke o niečo neskôr. Máš na ňu nárok do troch rokov veku dieťaťa, bez ohľadu na to, či si si urobila „pracovnú pauzu“ alebo nie. Rovnako ti aj počas toho, ako budeš pracovať, prislúcha rodičovský príspevok.
  • Ak si si ako zamestnankyňa nevyčerpala celý nárok na rodičovskú dovolenku, môžeš sa na jej pokračovaní so zamestnávateľom dohodnúť. Rodičovská dovolenka totiž môže trvať do 5. roku veku dieťaťa a v prípade dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu až do 8. roku veku dieťaťa. Počas takto predĺženej rodičovskej dovolenky však už nemáš nárok na rodičovský príspevok.
  • Čo treba vybaviť a na čo všetko myslieť, ak po materskej nastupuješ na rodičovskú, sa dozvieš v našom samostatnom článku. Spomíname tam aj konkrétne situácie týkajúce sa odvodov.

Prechod z materskej na rodičovskú dovolenku

Končí sa mi materská a prechádzam na rodičovskú dovolenku. Čo mám v takom prípade robiť? Ako je to s odvodmi a kde všade musím tento prechod nahlásiť? Toto sú otázky, ktoré si kladie mnoho mamičiek, ktoré z materskej pokračujú na rodičovskú dovolenku. Čo všetko musíš urobiť, aby si bola vedená ako matka na rodičovskej dovolenke a ako sa žiada o rodičovský príspevok? To sa dozvieš v našom článku.


Koľko trvá rodičovská dovolenka?

Na rodičovskej dovolenke môžeš zostať do troch rokov veku dieťaťa. Existujú však aj isté výnimky, ktoré umožňujú túto lehotu predĺžiť o maximálne ďalšie tri roky. Menovite ide o:

  • Dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa – v prípade, že by bolo dieťatko choré či zdravotne postihnuté a dôsledkom toho by nemohlo navštevovať kolektív, lekár túto skutočnosť pomenuje ako dlhodobo nepriaznivý stav dieťaťa. Potvrdenie vystavuje doktor a mamička (alebo iná osoba) môže zostať na rodičovskej dovolenke maximálne do jeho 6tich rokov, pričom má stále nárok na poberanie rodičovského príspevku.

Dôležitá informácia: Zamestnávateľovi je potrebné oznámiť mesiac vopred každú zmenu. Treba ho informovať, že sa podala žiadosť o predĺžený rodičovský príspevok. Zamestnávateľ ti v tomto prípade musí umožniť naďalej zostať na rodičovskej dovolenke.


  • Neprijatie dieťaťa do spádovej materskej školy – ak sa stane, že dieťatko nie je prijaté do spádovej materskej školy, pretože je naplnená jej kapacita, rodič s ním môže zostať na rodičovskej dovolenke až do jeho 6tich rokov, prípadne do jeho prijatia, najdlhšie však do začiatku školského roka, v ktorom si začne plniť povinné predprimárne vzdelávanie. Takisto má nárok na poberanie rodičovského príspevku. Zamestnávateľ ale už nemusí umožniť zostať naďalej na rodičovskej dovolenke, nie je to totiž jeho povinnosť.

Rodičovská dovolenka a rodičovský príspevok

  • Nárok na poberanie rodičovského príspevku majú nielen tie mamičky (alebo oteckovia), ktorí sú zamestnaní a zostávajú na rodičovskej dovolenke. Poberať ho môžu aj podnikatelia, nezamestnaní či študujúci rodičia. Podmienkou je zaobstaranie starostlivosti o dieťa a trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. V prípade, že ide o cudzinca žijúceho na našom území, musí tu mať aspoň prechodný pobyt.
  • Výšku rodičovského príspevku neovplyvňuje tvoj príjem, je rovnaká pre všetkých poberateľov. Rozlišuje sa tu len skutočnosť, či pred poberaním rodičovského príspevku vznikol nárok na poberanie materského na to isté dieťa. Ak áno, výška rodičovského príspevku je o niečo vyššia.
  • Pozri si viac informácií o rodičovskom príspevku v našom samostatnom článku a dozvieš sa, aká je jeho aktuálna výška, prípadne ako prebieha proces žiadosti o tzv. „rodičák.“

Rodičovský príspevok

Kedy môžeš očakávať rodičovský príspevok a čo je potrebné predtým vybaviť? Aká bude výška tvojho rodičovského príspevku a ako dlho naň budeš mať nárok? Poď si prečítať viac informácií o tejto dávke od štátu a zisti, či ťa v praxi môže niečo prekvapiť. Okrem iného sa tu dozvieš, čo robiť, aby si o rodičovský neprišla, ak dieťa v troch rokoch nebude prijaté do spádovej škôlky.


Mohlo by ťa zaujímať

Čo vybaviť pred narodením dieťaťa

Tehotenstvo so sebou nesie veľa nových povinností – okrem chystania výbavičky, kúpy nového kočíka a zariaďovania detskej izby musia budúci rodičia podstúpiť aj niekoľko vybavovačiek. Čo všetko treba zariadiť pred narodením dieťaťa, ako požiadať napríklad o tehotenské a ktoré úrady budeš musieť navštíviť osobne? Na to sa pozrieme v našom článku.

Čo vybaviť po narodení dieťaťa

Príchod dieťatka na svet je spätý nielen s novými pocitmi, ktoré rodič prežíva, ale i s povinnosťami, v ktorých vôbec nie je jednoduché vyznať sa. Ak si prvorodička, všetky postupy sú pre teba nové, a ak už doma jedného či viac drobcov máš, je dobré uistiť sa, či sa medzičasom niektoré kroky nezmenili. Poď si preto prečítať, čo treba vybaviť po narodení dieťaťa, kde zoženieš potrebné formuláre a aké úrady treba navštíviť.

Materské

Ako zistíš, či máš nárok na materské a kedy na materskú dovolenku vlastne môžeš nastúpiť? Ako dlho sa materské poberá, ako sa počíta jeho výška a čo v prípadoch, ak nie si práve zamestnaná? Hoci sa to spočiatku tak nejaví, sama v praxi zistíš, že poberanie materského je celkom obšírna téma. Ak ťa zaujímajú podrobnosti, prečítaj si náš článok.


Viac o rodičovskej dovolenke na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s rodičovskou dovolenkou

Máš skúsenosť s rodičovskou dovolenkou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť