Lochie

Tehotenstvo zanechá na ženskom tele množstvo následkov, s ktorými sa musí po pôrode vyrovnať. Jedným z takýchto javov je i tzv. popôrodné čistenie maternice, ktorému sa hovorí aj odchádzanie očistkov. Ako dlho budeš po pôrode krvácať, prečo sa niekedy môžeš stretnúť s termínom „lochie“ a aké symptómy sú znakom vzniknutého zápalu? To sa dozvieš v našom článku.
zapáchajúce očistky v šestonedelí

Očistky žena vylučuje ako po vaginálnom pôrode, tak i po sekcii.

Čo sú to lochie?

  • Termín lochie predstavuje latinský názov pre očistky po pôrode. Ide o zmes krvi, krvných zranenín, odumretej výstelky maternice, ktorej sa hovorí aj endometrium, a ďalšieho tkaniva, ktoré v maternici po tehotenstve zostalo.
  • Lochie alebo očistky môže ženu sprevádzať celým šestonedelím bez ohľadu na to, akým spôsobom rodila – či už išlo o vaginálny pôrod, alebo cisársky rez. Farba, konzistencia alebo prípadný zápach očistkov sú dôležitým ukazovateľom, či v organizme nevznikla infekcia.

Očistky po pôrode a v šestonedelí

Farba očistkov, rovnako ako aj ich intenzita, sa v priebehu šestonedelia mení. Ako budú dni od pôrodu plynúť, môžeš pozorovať tieto zmeny:

  • Prvých 4 až 5 dní po pôrode – očistky v tomto období by sa dali prirovnať ku krvácaniu. Práve krv a krvné zrazeniny sú totiž ich prevažnou zložkou. Majú teda tmavočervenú farbu, odborne sa im hovorí lochia rubra a ide o najsilnejšie popôrodné očistky. Môže sa teda pokojne stať, že v priebehu prvých pár dní po pôrode si budeš musieť vložku vymieňať aj každé dve či tri hodiny.
  • 5 až 10 dní po pôrode – keďže ubúda množstvo krvi, mení sa aj farba očistkov. Z červenej sa postupne prechádza do ružovkastej až hnedej. Odborne sa takýmto očistkom hovorí lochia fusca a klesá aj ich intenzita.
  • Záver druhého týždňa po pôrode – očistky sú tvorené prevažne tkanivovým mokom, ich farba je žltkastá a odchádzajú zo ženského tela vo výrazne menšej miere. Ich latinský názov je lochia flava.
  • Po troch týždňoch po pôrode – očistky majú konzistenciu hlienu s prímesou hnedého či žltého odtieňu. Ich latinský názov je lochia musoca.

Ako dlho trvá krvácanie v šestonedelí?

Vo všeobecnosti by očistky mali úplne ustať po štyroch až šiestich týždňoch odo dňa pôrodu, avšak táto skutočnosť je nesmierne individuálna. Ovplyvňuje ju totiž veľké množstvo faktorov:

  • Miera fyzickej námahy – ženské telo potrebuje počas šestonedelia pokoj a oddych. Výrazná fyzická námaha a zdvíhanie ťažších bremien majú za následok silnejšie popôrodné krvácanie a odchádzanie očistkov. Maternica sa totiž v tomto období zavinuje do svojej pôvodnej veľkosti a akonáhle budeš nadmerne zaťažovať brušné svalstvo, proces zavinovania maternice môže byť sťažený.
  • Dojčenie – predovšetkým v prvých dňoch po pôrode môžeš pozorovať, že počas dojčenia budeš silnejšie krvácať. Dôvodom je vyplavovanie hormónov, ktoré spúšťa stimulácia bradaviek.
  • Zdravotné problémy v období šestonedelia – patria sem napríklad infekcie maternice či vonkajších rodidiel, prípadne vážny stav, kedy po pôrode zostane v maternici časť placenty. Konkrétne tento problém si žiada operačné riešenie a spúšťa proces regenerácie maternice odznovu.

Starostlivosť o telo v priebehu vylučovania očistkov

  • Dôkladná hygiena – hygiena v šestonedelí má svoje zásady. Prvou z nich je, že intímnu oblasť nie je potrebné umývať žiadnym mydlom či čistiacim gélom. Postačí vlažná voda, ktorou si toto miesto dôkladne, no zároveň šetrne umyješ. Rovnako dôležitá je aj pravidelnosť – počas prvých dní, keď odchádzajú očistky s prímesou krvi, by si sa mala sprchovať aj niekoľkokrát za deň. Keďže sa lochie považujú za infekčný materiál, používaj na intímne miesta samostatný uterák a rozhodne si jednou osuškou neutieraj celé telo. Už do pôrodnice si preto vezmi viac ako tri uteráky či osušky a vždy ich nechaj dôkladne vysušiť. Mokré a vlhké prostredie uteráka je totiž ideálnym miestom pre množenie baktérií.
  • Popôrodné vložky – menštruačné hygienické potreby na zachytávanie očistkov počas šestonedelia rozhodne nepoužívaj. Vyhni sa parfumovaným tenkým a nepriedušným menštruačným vložkám a takisto nesiahaj po tampónoch či menštruačnom kalíšku. V lekárni si môžeš vybrať zo širokej ponuky popôrodných vložiek a možno ťa zaujme i fakt, že sú na trhu aj chladivé popôrodné vložky pre ženy, ktoré rodili vaginálne a utŕžili počas pôrodu nejaké zranenie.
  • Sexuálna zdržanlivosť – obnoviť sexuálny život po pôrode sa odporúča až po ukončení šestonedelia. Sex v čase, kedy tvoje telo vylučuje očistky, môže spôsobiť infekcie.
  • Vyhýbanie sa verejným kúpaliskám a plavárňam – hoci je malá pravdepodobnosť, že by si v priebehu šestonedelia vybehla na kúpalisko, predsa len je potrebné spomenúť, že kúpanie sa na verejných vodných plochách sa rozhodne neodporúča. Takisto zvyšuje riziko vzniku infekcie.

Na aké symptómy si dať pozor?

  • Zapáchajúce očistky – očistky po pôrode by mali zapáchať rovnako ako menštruačné krvácanie. Akonáhle by sa dal zápach charakterizovať ako rybací či s prímesou hnisu, je potrebné vyhľadať lekára.
  • Neznesiteľná bolesť v podbrušku – proces zavinovania maternice je sprevádzaný bolesťami, ktoré každá žena vníma inak. Bolesti v podbrušku v šestonedelí by sa dali prirovnať k menštruačným kŕčom či prvým pôrodným kontrakciám. Ak by sa bolesť stupňovala, bola by ostrá a vystreľovala by do chrbta či trupu, opäť ide o signál, že by ťa mal skontrolovať lekár.
  • Horúčka a malátnosť – jemne zvýšená teplota sa v šestonedelí môže vyskytnúť, hlavne ak si pred tehotenstvom pozorovala, že ti teplota mierne stúpa aj pred menštruáciou. Horúčka však už v poriadku nie je a ak je sprevádzaná aj bolesťami, točením hlavy, rozmazaným videním, nevoľnosťou či malátnosťou, nemala by si s vyhľadaním lekára čakať.
  • Silné krvácanie – intenzita vylučovania očistkov je pomerne individuálna, no ak ide o krvácanie, dôsledkom ktorého ti nasiakne celá popôrodná vložka už v priebehu hodiny, môže to byť signál, že namiesto očistkov nastalo skutočné popôrodné krvácanie, ktoré už žiaduce nie je. Väčšinou je silné popôrodné krvácanie spojené aj s inými príznakmi, ako sú horúčka, triaška, ostré bolesti či malátnosť.
  • Prečítaj si viac o popôrodnom krvácaní a problémoch, ktoré ho môžu spôsobiť:

Popôrodné krvácanie

Pod pojmom „krvácanie po pôrode“ si každý z nás môže predstaviť niečo iné. Zatiaľ čo niektoré ženy týmto termínom popisujú prirodzený proces vylučovania očistkov, u iných táto téma vzbudí omnoho väčšie obavy. Krvná strata po pôrode totiž v skutočnosti predstavuje obrovské riziko, ktoré môže obdobie šestonedelia razom premeniť na boj o život. Aké sú najčastejšie príčiny krvácania po pôrode, v akých prípadoch predstavuje nebezpečenstvo a kedy by si mala vyhľadať lekára?


Video: Krátkodobé aj dlhodobé následky pôrodu

Rozhovor s odborníkom: Mgr. Kristina Zemánková

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Zmeny na tele po pôrode

Na internete nájdeš množstvo informácií o tom, ako sa tvoje telo mení v priebehu tehotenstva. Avšak čo po pôrode? Zmenám na ženskom tele sa už v tomto období toľko pozornosti nevenuje, pretože v tom čase sa už každý dávno sústredí len na novonarodené bábätko. Avšak aj táto etapa života si zaslúži, aby sa o nej hovorilo. Telo ženy si totiž markantnými zmenami prechádza i po donosení dieťatka. Poď si teda prečítať, čo všetko sa s tvojím telom bude diať a na čo by si sa mala sústrediť.

Hemoroidy v tehotenstve

Prečo v tehotenstve a po pôrode vznikajú hemoroidy? Aké ďalšie problémy ti môžu spôsobiť a dá sa ich vzniku vôbec nejako predísť? A čo vlastne robiť, aby si si uľavila od bolesti, ktorou ti hemoroidy dokážu skomplikovať život? Ak sa ťa téma hemoroidov v tehotenstve či po pôrode týka, poď si prečítať náš článok, v ktorom sa dozvieš viac…

Dojčenie

Dojčenie dokáže ženu prekvapiť, a to hneď viacerými spôsobmi. Čo by si mala vedieť o dojčení a aké problémy sa môžu vyskytnúť? Môžeš sa na dojčenie pripravovať už v tehotenstve? A čo ak dojčiť nechceš alebo nemôžeš? Poď si prečítať náš článok, v ktorom sa tejto téme venujeme skutočne dopodrobna!


Viac o šestonedelí na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s lochiami

Máš skúsenosť s lochiami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke