Sex po pôrode

Sex po pôrode môže byť rovnaký ako pred narodením dieťatka. Pôrodom32 prešlo telo ženy fyziologickým procesom, po ktorom sa každá cíti úplne inak. Pôrod je pre ženu prežitkom ako telesným, tak psychickým. Prvý milostný pohlavný styk môže byť pre niektoré páry úplne bezproblémový, ale tiež nemusí. Sex po pôrode je pre niektoré páry dlhú dobu tabu, a to aj po šestonedelí. Iní ani nedodržia šestonedelie potrebné na hojenie pôrodných rán.

Sexu po pôrode by sa mali páry z dôvodu možného vzniku infekcie vyhnúť do tej doby, kým žena po pôrode krváca a odchádzajú jej tzv. očistky. Ak sa na sex po pôrode cítia obaja partneri, môžu ho začať prevádzkovať aj pred prvou kontrolou po pôrode u gynekológa. Na zváženie je tiež otázka antikoncepcie2. Žena môže otehotnieť aj v prípade, že ešte dojčí a po pôrode ešte nemenstruovala. Na trhu sú dostať tiež antikoncepčné prostriedky, ktoré sú vhodné aj pre dojčiace ženy.

Kedy a ako sa sexom po pôrode začať?

Vhodnou dobou k začiatku aktívneho pohlavného života po pôrode je ukončené šestonedelie a zahojenie všetkých pôrodných rán v oblasti pošvy, pošvového vchodu, pyskov. Dodržaním tejto doby sa tiež znižuje možné riziko vzniku infekcií v mieste nezahojených rodidiel ženy. Z počiatku môže byť vhodnou metódou láskanie, bozkávanie, spoločné maznanie a čakania na aktivitu ženy, ktorá je tak na všetko pripravená a partner na ňu nijako nenalieha.
Sex po pôrode

Myšlienky na sex sú u ženy "vyrušovanie" ostatnými myšlienkami a pocitmi, ktoré ženu počas dňa zasiahnu. Či už je to starostlivosť o dieťa, starosť o domácnosť, alebo má žena po pôrode starosti sama so sebou, keď sa telo dáva po pôrode dohromady. Ženy by mali z hlavy vypustiť myšlienky typu: "Čo keby ...?" Napr. vytieklo z pŕs mlieko, zobudilo sa dieťa a pod.

Pre muža je dôležité, aby so ženou komunikovali, zdieľali s ňou všetky radosti i starosti, ktoré počas dňa s dieťaťom doma zažíva. Tiež by mali žene pomôcť a na sex po pôrode nenaliehať.

Žena by si mala naopak uvedomiť, že sexuálny styk je súčasťou každého partnerského vzťahu a čím dlhšie bude sex po pôrode odďaľovať, tým ťažšie sa k nemu budú s partnerom vracať. Obaja partneri by si mali ujasniť, kedy bude na sex "čas", kedy nebude žena uťahaná z celodennej starostlivosti o dieťa a domácnosti. Partner by sa mal tiež ponúknuť, že bude žene pomáhať, postačí aj okúpanie dieťaťa, alebo hodinová popoludňajšia prechádzka s kočíkom vonku.

Dieťa potrebuje cítiť nielen lásku materskú, ale aj lásku medzi rodičmi navzájom. Dieťa vycíti, že niečo nie je v poriadku a bude sa cítiť nespokojné, bude viac plakať, nebude spať. Základom každej dobre fungujúcej rodiny je láska medzi rodičmi.

Sex po cisárskom reze

Po pôrode potrebuje maternica dostatočne dlhý čas na to, aby sa navrátila do svojej pôvodnej veľkosti a maternicové hrdlo sa uzavrelo. Ak nedôjde k uzavretiu krčka maternice, môže dôjsť počas sexu k vzniku zápalu. Ak žena rodila cisárskym rezom57, mala by si vyberať také sexuálne polohy, pri ktorých sa na jazvu netlačí (napr. v sede, z boku a pod.). U ženy sa môžu po pôrode objaviť bolesti maternice. V tomto prípade je vhodné sex po pôrode na nejakú dobu ešte oddialiť.

Dôvody nechutenstva k sexu po pôrode

Sex po pôrode

 • Únava, nedostatok spánku, depresie, starostlivosť o dieťa.
 • Šestonedelie a pretrvávajúce bolesti z hojenia popôrodných raniek.
 • Dojčenie11 a vysoká hladina prolaktínu, ktorý sa začal hneď po pôrode placenty, kedy naopak prudko klesla hladina estrogénu.
 • Zlý pocit z nastrihnutia a následného šitia hrádze, kedy ženám vstup do pošvy pripadá malý.
 • V prípade vaginálneho pôrodu32 následný pocit, roztiahnutá pošvového vchodu a "netesného" pohlavného styku.
 • Zlé zošitie hrádze.
 • Zostúpenie krčka maternice.
 • Nedostatočné zvlhčovanie pošvy v dôsledku zníženia hladiny estradiolu.
 • Naliehanie partnera.
 • Zlý pocit zo zmeny postavy po pôrode a zníženie príťažlivosti.

Posilnenie panvového dna

Ak ženu trápi nedostatočné pošvovej zovretie, je možné ho riešiť posilnením svalstva panvového dna. Cvičenie sa vykonáva opakovaným sťahovaním a povoľovaním týchto svalov. Pošva je ženským elastickým orgánom a je schopná sa veľa roztiahnuť a následne stiahnuť.

Nedostatočné zvlhčovanie pošvy

Znížená hladina estradiolu má za následok nedostatočné zvlhčenie ženskej pošvy a stojí za nechutenstvom k sexu po pôrode. V "suchšom" pošvovom prostredí je tak pre ženu pohlavný akt skôr nepríjemný. K zvlhčeniu pošvy pomôžu lubrikačné gély, mieste podávané ženské hormóny estrogény, či čípky s kyselinou hyalurónovou. Lubrikačné gély sú i s obsahom znecitlivujúcich zložiek a pomôžu tak aj v prípade popôrodných poranení.

Zle uskutočnenie zošitie hrádze

V prípade, že je sex bolestivý aj dlhšiu dobu po šestonedelí, je vhodné navštíviť gynekológa. Ten jedným drobným zákrokom upraví zošitie hrádze a pohlavný styk už nebude bolestivou záležitosťou.

Mapovanie vagíny

Ide o novú masírovaciu metódu z USA za pomocou ricínového oleja, ktorá napomáha prekonať a doslova vyliečiť nahromadenú fyzickú i psychickú bolesť napríklad po prekonanom pôrode. Masírovaním dochádza ku znovunavracaniu citlivosti do vagíny a žena sa tak môže opäť tešiť z príjemných sexuálnych aktivít. Pri masáži sa vykonáva presné, jemné dotyky (stláčanie, tlak) na stenách vagíny, resp. na presne určených bodoch vagíny, ktoré uvoľňujú prežitú bolesť.

Vaginálne mapovanie si môže žena vykonávať sama a alebo môže využiť služby maséra/masérky, ktorý sa na vaginálne mapovanie špecializuje. Efektívnejšie a ďaleko rýchlejší je ale vykonávanie mapovanie za asistencie druhej osoby.

Madonina komplex

Madonina komplexu podliehajú muži, ktorí boli súčasťou pôrodu ako sprievod18 a svoju ženu po tom vidia len ako rodičku a matku a nie ako ženu, s ktorou by mali mať niekedy v budúcnosti ešte sex. Muži prestávajú túžiť po svojej partnerke a odmietajú sex s nimi. Svoju ženu a partnerku vidia ako uctievanú Madonu. Muži sa o svoju partnerku starajú, starajú sa o nej, rozmaznávajú ju, ale sex s ňou odmietajú a väčšinou ho hľadajú inde.

Madonina komplex môže postihnúť aj páry, u ktorých je jeden z partnerov vážne chorý a ten druhý sa o ňom musí takmer nepretržite starať. Zo vzťahu vymiznú sexuálna túžba a chuť a z partnera alebo partnerky sa stáva ošetrovateľ alebo ošetrovateľka.

Liečba spočíva vo vzájomnej komunikácii, obaja partneri by mali hovoriť nielen o svojich kladných pocitoch a potrebách. Dôležitá je tiež komunikácia o strachu a obáv, ktoré v nich hlodajú pri pomyslení na sex po pôrode.

Súvisiace články

Viac o sexe po pôrode na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://ona.idnes.cz/sex-po-porodu-nebudu-pro-penis-moc-velka-f0h-/vztahy-sex.aspx?c=A080312_17233...
 2. http://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-laska-a-vztahy-sex/206604/sex-po-porodu-co-delat-kdyz-na-...
 3. http://www.sexualne.cz/sex-po-porodu
 4. https://web.archive.org/web/20180929154314/http://www.priznaky-projevy.cz/psychiatrie-sexuologie/...
 5. http://www.klinikazdravi.cz/Abeceda-zdravi/Perineoplastika-plasticka-operace-posevniho-vchodu-310034
 6. http://www.babycentre.co.uk/a536362/sex-after-the-birth (ENG)
 7. http://zena.centrum.cz/deti/tehotenstvi-a-miminko/clanek.phtml?id=788760
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti so sexom po pôrode

Máš skúsenosť so sexom po pôrode?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť