Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Dojčenie a menštruácia

Dojčenie a menštruácia - doba, kedy sa objaví prvá menštruácia pri dojčení je veľmi individuálna a záleží na viacerých faktoroch. Hormonálne zmeny v tele ženy počas tehotenstva a po pôrode32 spôsobujú dočasné zablokovanie ovulácie, a tým aj časovo obmedzenú neplodnosť1.

Čo spôsobuje neprítomnosť menštruácie pri dojčení

Vo chvíli, kedy žena porodí placentu, dochádza k poklesu hormónov progesterónu a estrogénu na úroveň, ktorá už umožňuje dozrievanie vajíčok. Súčasne s tým dochádza k obnoveniu produkcie hormónu gonadotropínu, ktorý má na dozrievaní vajíčok taktiež nemalý vplyv. Toto všetko nasvedčuje k tomu, že by mohlo dôjsť k obnove menštruačného cyklu. Ale nestane sa tak.
Dojčenie- matka a dieťa

Dôvodom je naštartovanie laktácie, ktorá je stimulovaná hormónom prolaktín3. K tomuto procesu dochádza približne dve hodiny po pôrode dieťatka a placenty. Zvýšená hladina prolaktínu teda spôsobí pozastavenie nástupu menštruačného cyklu a ovulácie. Zároveň výrazne potlačí produkciu gonadotropínov, čo zabráni dozrievaniu vajíčok.

Neprítomnosť ovulácie a menštruačného cyklu, ktorú vyvolala laktácia sa nazýva laktačná amenorea. Táto spôsobuje dočasnú neplodnosť1.

Je dojčenie vhodná antikoncepčná metóda?

Ak má dôjsť k vytvoreniu antikoncepčného účinku spôsobeného laktáciou, je potrebná dostatočne vysoká hladina prolaktínu. To možno docieliť iba za predpokladu dostatočne dlhého a pravidelného dojčenia11. Hladina prolaktínu totiž v tele neustále kolíše, čo nie je spôsobené len časovým rozpätím od pôrodu dieťatka, ale aj v priebehu dňa.

U mamičiek, ktoré svoje bábätko dojčia, dochádza k poklesu hladiny prolaktínu počas prvého týždňa po pôrode na 50%. Tri mesiace po pôrode je potom hladina prolaktínu na základnej výške, ktorá je nevyhnutná pre produkciu materského mlieka.

Aby nedošlo k vymiznutiu laktácie je ženský organizmus vybavený procesmi, ktoré dokážu laktáciu úspešne udržať. Toto je zabezpečené predovšetkým stimuláciou bradaviek. S každým priložením bábätka k prsníku a dojčením dochádza k výraznému vzostupu hladiny prolaktínu v tele mamičky. Vrchol hladiny tohto hormónu je možné zaznamenať približne 30 minút od začiatku dojčenia. Po desiatich minútach od ukončenia dojčenia hladina prolaktínu začne klesať a základné hodnoty sa dosahujú opätovne za cca 2-3 hodiny. Takéto navýšenie postačuje k dostatočnej produkcii materského mlieka.

Pre udržanie antikoncepčného účinku je nevyhnutné ustálenie hladiny prolaktínu na určitej výške, ktorá postačí k blokácii gonadotropínu. Všeobecne sa tvrdí, že na zabránenie nástupu ovulácie je nevyhnutné dojčiť bábätko minimálne 5x denne v celkovej dobe trvania aspoň 65 minút.

V prípade nízkej frekvencie dojčenia, alebo tiež v čase, keď začne byť bábätko prikrmované, dochádza k prirodzenému poklesu prolaktínu a naopak k vzostupu tvorby estrogénu. Tento proces umožňuje nástup ovulácie, ktorá sa spravidla dostaví približne do šiestich týždňov od začiatku zavádzania príkrmov1.

Plné dojčenie však neznamená 100% ochranu proti neplánovanému počatiu. Je teda na mieste výber vhodnej antikoncepcie2. Nástup ovulácie totiž nemusí byť vždy spojený s príchodom menštruácie.

Viac v samostatnom článku Antikoncepcia počas dojčenia.

Vplyv menštruácie na chuť a tvorbu materského mlieka

Ako už bolo vyššie spomenuté, u veľkej väčšiny plne dojčiacich mamičiek sa menštruácia dostaví spravidla až po niekoľkých mesiacoch. V priebehu menštruačného obdobia je možné zaznamenať zníženú tvorbu mlieka a bábätko môže materské mlieko dokonca aj odmietať pre jeho zmenu chuti. Vo väčšine prípadov sa situácia po odznení menštruácie opäť upraví.

Kedy má žena očakávať prvú menštruáciu po pôrode?

Príchod prvej menštruácie po pôrode teda ovplyvňuje predovšetkým frekvencia a intenzita dojčenia. Ďalej tiež výživa alebo stavba tela dojčiacej mamičky. U niektorých žien sa objaví s prvými príkrmami bábätka. Nie je výnimkou, že žena dostane menštruáciu až šesť týždňov po tom, čo svoje dieťatko úplne odstaví6.

Existuje však určité percento žien, ktoré začnú menštruovať aj napriek plnému dojčeniu takmer ihneď po ukončení šestonedelia. Jednou z príčin môže byť produkcia ženských pohlavných hormónov telesným tukom. Tieto hormóny potom môžu spôsobovať krvácanie. Nejedná sa však o nič neobvyklé.

V prípade takéhoto krvácania, ktoré môže byť nepravidelné, rôzne intenzívne alebo dokonca silnejšie, než na aké bola žena doteraz pri menštruácii zvyknutá. Môže ísť o tzv. neovulačné krvácanie spôsobené anovulačným cyklom.

Prvá menštruácia po pôrode je pre ženský organizmus veľmi náročnou záležitosťou. Veľakrát sa až po pôrode začne objavovať zhruba dva týždne pred očakávanou menštruáciou tzv. predmenštruačný syndróm5. Preto je dôležité mať snahu čo najviac odpočívať a tiež si dopriať dostatok spánku1.

Súvisiace články

Viac o dojčení a menštruácii na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.mamaaja.cz/ActiveWeb/Article/1555/kojeni_v_kostce.html
  2. http://www.mojebetynka.cz/tehotenstvi-a-porod/tipy-a-rady-porod/zena-po-porodu-fyziologicke-zmeny...
  3. http://www.naseinfo.cz/clanky/tehotenstvi-a-deti/kojeni/kojeni-a-menstruace
  4. http://www.emimino.cz/encyklopedie/menstruace-pri-kojeni/
  5. http://pro-miminka.cz/jak-dlouho-po-porodu-mohu-ocekavat-prvni-menstruaci/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s dojčením a menštruáciou

Máš skúsenosť s dojčením a menštruáciou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť