Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Pôrod do vody

1 skúsenosť

Pôrod do vody patrí medzi alternatívne pôrody Názory odborníkov na tento typ pôrodu sa rôznia. Je veľa lekárov, ktorí tvrdia, že pôrod do vody má veľa výhod. Tiež je veľa lekárov, ktorí sú proti takýmto pôrodom. Voda však má určite pozitívny vplyv na rodičku.

Pôrod do vody nie je vhodný pre každú ženu. Žena musí byť zdravá, musí mať zodpovedajúci pôrodnícky nález, nesmie trpieť infekčným ani srdcovým ochorením a pred pôrodom musí absolvovať vstupný kardiotokografický záznam, ktorý hodnotí činnosť srdca plodu a činnosť maternice. Pôrod do vody nie je možný pri predčasnom pôrode6. Túto možnosť ponúkajú len niektoré pôrodnice, pretože je k nemu potrebné špeciálne vybavenie a skúsený personál. Špeciálnu vaňu musí schváliť hygienik.

Voda vo vani má teplotu maximálne 38 °C. Teplejšia voda pre dieťa nie je vhodná. Po odtečení plodovej vody by malo do dvoch až troch hodín prísť dieťatko na svet. Do vane sa odporúča uložiť rodičku až keď je otvorená minimálne na 5 cm. Pre obmedzenie vzniku infekcie, niektorí lekári odporúčajú pobyt vo vani len počas prvej doby pôrodnej.

Na Slovensku je pôrod do vody možný v Topoľčanoch, Dunajskej Strede, Handlovej, Spišskej Novej Vsi, Bojniciach a v Trebišove.

Výhody pôrodu do vody

  • zmiernenie pôrodných bolestí
  • teplá voda uvoľňuje svaly a tkanivá
  • novorodenec sa narodí z plodovej vody do vody

Riziká pri pôrode do vody

  • možnosť infekcie dieťaťa: Vo vode sú všetky tekutiny, ktoré sa dostanú z tela matky. Vodu nie je možné dezinfikovať.
  • horší prístup lekára k rodičke

Súvisiace články

Viac o pôrode do vody na modrykonik.sk

Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s pôrodom do vody

Máš skúsenosť s pôrodom do vody?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
zelovocka
22. jan 2014

Môj prirodzený pôrod do vody

Otehotnela som ako 33-ročná a musím povedať, že nikdy som sa pôrodu nebála. Mala som rešpekt, to áno, ale určite nie strach. Spomínam to preto, lebo som presvedčená, že nemať (panický) strach z pôrodu je jedným z predpokladov, aby sa pôrod prirodzene rozbehol. To, že som sa aktívne pripravovala psychicky aj fyzicky, je iná téma, ale bez pochýb mi takáto príprava tiež umožnila rodiť prirodzene. Okrem toho, som si takmer každé ráno, tesne po prebudení predstavovala, aký mám ľahký a bezbolestný pôrod a ako mi nejaká žena kladie čerstvo "vyliahnutú" dcérku do náručia :-)

Ako sa blížil termín pôrodu, strach ani nervozita neprichádzali. Veľa sme sa s mužom smiali a bola som uvoľnená. Tri dni pred dňom D som sa začala otvárať a pôrodná asistentka ma povzbudila, že sa to pekne rozbieha samo. Bola som pokojná. Deň pred TP som už bola otvorená na 3 prsty a lekár mi povedal, že mnoho žien v tejto fáze má dosť veľké bolesti. Ja som to prešla takmer bez povšimnutia :-) Ostala som v pôrodnici a do pár hodín mi odišla hlienová zátka a otvorila som sa na 5 prstov - to už som sa išla spýtať PA, či sa "tam" niečo deje. A dialo sa, rodila som. Poslala ma naspäť na izbu, a vraj mám zavolať partnera, už to celkom slušne postúpilo.

V izbe som čakala na drahého v polohe na štyroch, predýchavala som a myslela som si, že ma čakajú ešte dlhé-predlhé hodiny bolestí a že sa to rapídne zhorší. Aby som to skrátila: partner prišiel, bolesti sa stále dali vydržať, a keby nás spolubývajúca nevyhnala, tak porodím na izbe na jogamatke :-D

Na sálu som ledva prešla asi hodinku pred prvým zamrnkaním dcérky, PA mi dala stekať ATB kvôli streptokokovi a len čo dotiekla, praskla mi sama od seba voda. PA ma hnala rovno do vane, keďže som prijala jej návrh napustiť mi vodu :-) Bolo to moje spontánne rozhodnutie, hodinu pred veľkým finále. Vedela som, že je taká možnosť, ale nejako extra ma to nezaujímalo. Toto rozhodnutie nikdy neoľutujem! Rodiť do vody bolo pre mňa takmer bez bolestí, samozrejme bez nástrihu, len s mini natrhnutím. PA bola veľmi aktívna počas celej doby tlačenia, dávala mi rady, ako efektívne tlačiť, kedy netlačiť, chodila/kľačala/sedela okolo vane, monitorovala bábätko a masírovala mi hrádzu.

Celý pôrod od prvej kontrakcie po narodenie dcérky trval 5 hodín, z toho vo vani som bola asi 45 minút na záver. Ak máte takúto možnosť, odporúčam :-)
7 poďakovaní