Pôrod v zahraničí

Plánovaný pôrod v zahraničí je od 1.10.2013 preplácaný slovenskými zdravotnými poisťovňami. Najčastejším miestom vyhľadávanými Slovenkami na pôrod sú pôrodnice v Čechách a v Rakúsku.

Podľa novely č. 220/2013 Z. z. zákona č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov si môže rodička pôrod32 v zahraničí naplánovať. Pôrod preplatí poisťovňa do výšky priemernej ceny úhrady za pôrod na Slovensku. Musí však ísť o zdravotnú starostlivosť, ktorá je na území Slovenskej republiky poskytovaná a hradená z verejného zdravotného poistenia. Úprava sa dotýka iba štátov Európskej únie. Nevzťahuje na Island, Nórsko, Lichtenštajnsko a Švajčiarsko.

Pôrod v zahraničí

Refundácia nákladov za pôrod

Aby rodička získala od svojej zdravotnej poisťovne zákonnú úhradu za pôrod, je potrebné vyplniť písomnú žiadosť o refundáciu platby. Tlačivo rodička nájde na webstránke zdravotnej poisťovne alebo na pobočke zdravotnej poisťovne. Súčasťou žiadosti o preplatenie musí byť:

  • originál dokladu o zaplatení,
  • záznam o ošetrení.

Výška úhrady za pôrod

Poisťovňa nemusí vrátiť plnú sumu za pôrod, ktorá bola v zahraničí vynaložená. Suma, ktorá rodička dostane predstavuje priemernú cenu za rovnaké výkony na Slovensku. Je to približne 600 eur za samotný pôrod a približne 500 eur za starostlivosť o dieťa. Rozdiel medzi priemernou cenou pôrodu na Slovensku a tým, koľko stojí pôrod v zahraničí si už pacientka financuje sama. Zdravotná poisťovňa je povinná preplatiť náklady najneskôr do troch mesiacov od prijatia žiadosti o preplatenie.

Informácie od jednotlivých zdravotných poisťovní

Dôvera

Na pôrod v nemocnici - nie ambulantný pôrod súhlas poisťovne Dôvera vopred nepotrebujete. Preplatia ho do výšky cien na Slovensku a peniaze vám vrátia do troch mesiacov od podania úplnej žiadosti o refundáciu.

Union

Úhrada nákladov na plánovanú liečbu v EÚ sa schvaľuje v sídle Union zdravotnej poisťovne, a.s.

VšZP

VšZP vyčísli presnú sumu až po obdržaní lekárskej správy a všetkých dokladov o rozsahu poskytnutej zdravotnej starostlivosti.

Súvisiace články

Viac o pôrode v zahraničí na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.pluska.sk/mamina/porod-sestonedelie/porodnice/porod-zahranici-preplati-poistovna.html
  2. http://www.teraz.sk/zdravie/porod-eu-preplatenie/72792-clanok.html
  3. http://mediweb.hnonline.sk/spravy/aktualne/najziadanejsie-su-porody-v-rakusku
  4. http://www.union.sk/poskytnutie-zs-v-EU
  5. http://www.dovera.sk/lekar/dispenzarizacia/a984/zdravotna-starostlivost-v-zahranici
  6. http://www.milujemcestovanie.eu/porod-v-zahranici-informacie-ktore-sa-vam-zidu/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s pôrodom v zahraničí

Máš skúsenosť s pôrodom v zahraničí?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť