Pôrodnica Bratislava - Antolská

11 skúseností

Pôrodnica Antolská, oficiálne I. gynekologicko - pôrodnícka klinika - Nemocnica sv. Cyrila a Metoda je jedna z troch štátnych pôrodníc v Bratislave.
Pôrodnica Antolská

Okrem bezproblémových pôrodov sa zameriava na predčasné pôrody6 a rizikové a patologické tehotenstvá (tehotné s cukrovkou a srdcovými vadami). Pôrodnica je súčasťou perinatologického centra a tiež centrom SR pre trofoblastovú chorobu.

V starostlivosti o tehotné sú samozrejmosťou tehotenské poradne, poradne pre rizikovú a patologickú graviditu.

Kontakt

Univerzitná nemocnica Bratislava Antolská
Nemocnica sv. Cyrila a Metoda
Antolská 11
851 07 Bratislava
Oficiálne stránky pôrodnice

Tel.02 -68 67 1111
Pôrodná sála 02 - 68 67 2676
Odd. šestonedelia 02 - 68 67 2696 alebo 02 - 68 67 2697
Odd. rizikového a patologického tehotenstva 02 - 68 67 2709

Kde čo nájsť v nemocnici

Príjmová kancelária a ambulancia mínus .1 posch.
CTG vyšetrenie blok F, 1. posch.
Pôrodná sála blok A, 3. posch.
Operačné sály blok A, 3. posch.
Odd. šestonedelia blok A, 4. posch.
Odd. rizikovej a patologickej gravidity blok A, 5. posch.
Primár kliniky blok A, 5. posch.

Prehliadka pôrodnice

Na prehliadky nie sú stanovené pevné termíny. Konajú sa podľa momentálnej situácie na pôrodnej sále. O termíne sa treba informovať na tel. č. 02 - 68 67 2676.

Predpôrodná príprava

Prepôrodná príprava sa koná na Klinike fyziatrie a rehabilitácie LFUK (prízemie, vedľa bufetu) v telocvični č. dverí 18. Prihlásiť sa je možné každý deň v čase 7:00 - 7:45 u p. Ježíkovej na tel. č. 02 - 68 67 3403. P. Ježíková navrhne, ktorý termín by si mohla chodiť a dohodnete sa, kedy prídeš prvýkrát. Pri prvej návšteve treba mať so sebou odporučenie od gynekológa, tehotenskú knižku a zdravotný preukaz. Dohodneš sa napočte stretnutí, vypíše papier do pokladne. Po profylaxii treba ísť aj s papierok do pokladne na centrálnom príjme, kde vyplatíš uvedenú sumu. Odporúča sa absolvovať 8 stretnutí, ale nie je to podmienka.

Jedno sedenie stojí 7,50 Eur. V cene je zahrnutá prednáška a cvičenie raz do týždňa, spolu 2 hodiny a plávanie pre tehotné raz do týždna. Plávanie pre tehotné prebieha v pondelky medzi 13,00 a 14,00. Je možnosť chodiť aj v iné časy, ale vstupné je podľa cenníka (nie sú tam len tehotné, ale aj iní pacienti).

Termíny:

Pondelok, streda, štvrtok 8:00
Utorok 11:00
Piatok 13:00

Plávanie pre tehotné

Plávaniepre tehotné1 prebieha v bazéne Fyz.-rehabilitačnej kliniky, každý pondelok 13:00 - 14:00. Plávanie je možné navštevovať ako súčasť predpôrodnej prípravy.

Je možné absolvovať plávanie aj v iné termíny, poplatok je podľa cenníka. Bazén nie je špeciálne vyhradený pre tehotné ženy:

Plávanie- 1 hod 3 Eur
Cvičenie vo vode- 1 hod 5 Eur

Tehotenská poradňa

Na tehotenskú poradňu je potrebné sa objednať telefonicky v príjmovej ambulancii na 02-6867 2619. Odporúča sa chodiť na tehotenské poradne od 34. týždňa, najneskôr 4 týždne pred termínom pôrodu.

Pôrodné sály

K dispozícii sú 4 štandardné pôrodné boxy a 1 nadštandardný. Pobyt na nadštandardnom pôrodnom boxe je spoplatnený 100 Eur.
Nadštandardný pôrodný box

Sprevádzajúca osoba pri pôrode

Potreby pre sprevádzajúcu osobu:

 • čisté oblečenie, prezuvky
 • jedlo a nealkoholické nápoje
 • dokumentačnú techniku (fotoaparát, kameru)

Poplatok za sprevádzajúcu osobu18 je 30 Eur. Služba sa považuje za poskytnutú vstupom sprevádzajúcej osoby na pôrodnú sálu.

Epidurálna analgézia (PEDA)

Poučenie o PEDA24 zahŕňa vyšetrenie a poučenie budúcich mamičiek pred plánovaným podaním epidurálnej pôrodníckej analgézie. Vykonáva sa každý deň na anestéziologickej ambulancii medzi 13:00 – 14:00. K poučeniu je potrebný výmenný lístok, ktorý tehotná dostane pri prvej návšteve pôrodníka.

Poplatok za PEDA je 152 Eur. V prípade jej nevyužitia sa vracia 142 Eur.

Štandardné izby

Štandardné izby su 2-lôžkové alebo 3-lôžkové. Funguje na nich systém rooming in. Sociálne zariadenie je spoločné pre dve izby.

Nadštandardné izby

Pôrodnica Antloská: nadštandardná izba Oddelenie šestonedelia disponuje 2 nadštandardnými izbami. Izby sú 2-lôžkové. Každá izba má vlastné sociálne zariadanie, TV. Na izbách je možnosť prítomnosti rodinného príslušníka počas 24 hodín (rezervácia celej izby). Naviac je možnosť výberu jedla z jedálneho lístka.

Cena za posteľ v dvojposteĺovej izbe je 18 Eur/noc, pri celej izbe 40 €/noc.

Nadštandardné služby

 • pôrod v nadštandardnom pôrodnom boxe (100 Eur)
 • nadštandardná izba (viď vyššie)
 • výber pôrodníka (300 Eur)
 • výber operatéra (275 Eur)
 • odber pupočníkovej krvi

Ošetrenie novorodenca

Pri fyziologických pôrodoch je možný ranný kontakt matky s novorodencom (položenie novorodenca na bruško matky hneď po pôrode).

Po ošetrení novorodenca je dieťa priložené k prsníku a zostáva 2 hodiny s matkou a sprevádzajúcou osobou na pôrodnom boxe.

Čo si priniesť do pôrodnice

Potrebné dokumenty

Osobné veci

 • papuče a papuče do sprchy
 • podprsenky a nočné košele pre dojčiace matky
 • toaletné potreby
 • masť na bradavky (bližšie poradia v lekárni)
 • lieky, ktoré pravidelne užívate
 • kávová lyžička - zvyšok príboru je k dispozícii

Potreby a veci pre novorodenca počas pobytu v pôrodnici

 • jednorazové plienky1 na celý čas pobytu (väčšinou 4 až 5 dní)
 • vlhčené obrúsky
 • meno a adresu Vami zvoleného detského lekára,

Potreby a veci pre novorodenca v deň odchodu z pôrodnice

 • oblečenie na cestu domov podľa ročného obdobia,

Návštevné hodiny

Návštevy novorodencov sú umožnené len cez preklené okno. Nie je možný priamy kontakt s dieťatkom.
Návštevy v pôrodnici - pohľad cez okno, zo strany návštev

Po - Pi 15.00 - 17.00
So, Ne 13.00 - 17.00

Parkovanie

V okolí areálu nemocnice je vybudované množstvo parkovacích miest, v prevádzke je aj 2-podlažné parkovisko s prístupom z Antolskej ulice. Po 8,00 sú len obmedzené možnosti.

Máš viac informácií alebo fotky z tejto pôrodnice. Napíš nám a pomôž nám tak rozšíriť tento Wiki článok.

Súvisiace články

Viac o pôrodnici Bratislava - Antolská na modrykonik.sk

Použité zdroje

Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s pôrodnicou Bratislava - Antolská

Priemerné hodnotenie:
Máš skúsenosť s pôrodnicou Bratislava - Antolská?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
katarinaaa12
21. jan 2019

Pôrod na Antolskej - december 2018

Na Antolskej som rodila v decembri 2018. Moja skúsenosť je veľmi pozitívna. Mala som naplánovanú sekciu, ale keďže sa pôrod spustil skôr, pôrod prebehol spontánne a rýchlo. Vysoko oceňujem prístup celého personálu od príjmu v nemocnici, lekárov a asistentky pri pôrode, personálu na popôrodnom a novorodeneckom oddelení. Pri počte ľudí, čo tam mali pred vianocami, boli všetci ochotní, nápomocní a profesionálni. Bola som druhorodička, prvý pôrod som mala v Rakúsku ( v tom čase sme tam žili), ale určite odporúčam Antolskú. Ak by som mala rodiť ešte raz, tak určite tu.
7 poďakovaní
evalin88
7. jún 2018

Pôrod na Antolskej v marci 2018

Celkovo som spokojná, ale ako prvorodička nemám s čím zrovnávať. Mali sme zazmluvnenú doktorku, čo bola podľa mňa dobrá investícia. Bála som sa, že ma nechajú dlho trápiť. Keďže som prenášala 6 dní, pôrod mi vyvolali. Dali mi nejakú tabletu zo spodu. Od podania tabletky sa synček narodil do 4 a pol hodiny. Doktorka ma chodila pravidelne kontrolovať. Klystír mi dali podľa mňa neskoro. Pri kontrakciách každých 5 minút. Potom čakali 20 minút kým zaberie. Mohla som ho odmietnuť, ale odporučili mi ho. Vtedy už bol so mnou aj partner. Pustili ho okrem pôrodného boxu aj do prípravnej miestnosti. Po pol hodine od podania klystíru som išla na pôrodný box. Konečne mi pichli PEDA. Kontrakcie každé 2 - 3 minúty. Keďže mi chýbali 2 cm, doktorka sa rozhodla, že ma príde skontrolovať až o 2 hodiny. Než prišla k výťahu, sestričky ju volali naspäť. Malý sa narodil do cca 20 minút. Epidurál zabral až na úplný záver, keď vychádzali hlavička a na šitie. Šila ma tá istá lekárka, podala info o stehoch, častom sprchovaní a tak. Myslím, že veľmi dobre. Vstať som zvládla o pár hodín. Od 2. dňa akoby som ani nerodila. Partner bol so mnou celé 2 hodiny po pôrode. Bábo nám dali oblečené a čisté. Na izbu ho priviezli, keď ma postavili cca po 4 hodinách. Na izbe sme boli 2. Aj keď mali neskôr plné oddelenie. Na šestonedelí mi vadilo akurát to, že zvončekom bolo možné zavolať na izbu iba ženskú sestru, ktorá nepovie k malému ani slovo. A to som chcela iba hlúposť. Ako čistiť plný nos takému maličkému. Ak som chcela niečo od detských sestier, musela som tam odviezť postieľku cez dve chodby. Záleží od toho, kde sa vám ujde izba. Takže sme sa vozili dosť často. Asi to tak funguje všade. Detské boli super. Aj si ho občas nechali na oddelení, keď som vyzerala príliš bezradne ( malý bol malinký a bála som sa ho na začiatku chytať) alebo vyčerpane. Podpora dojčenia prišla neskoro. Až druhý deň, ale skôr som natrafila na neochotnú osobu. Také sú všade.
Zazmluvnená lekárka bola Mudr Dubčaková, mladá energická osoba, pri pôrode ma povzbudzovala a všetko stručne vysvetlila. Ako dýchať a tlačiť. Reagovala na každú aj banálnu otázku a že som sa pýtala často. Až do prepustenia udržiavala kontakt. Osobne pri vizite aj cez sms. Bolo fain mať niekoho, na koho sa dá obrátiť. Týmto sa jej chcem poďakovať za prístup a profesionalitu.
Martina
4 poďakovania
emjee
12. máj 2017

Február 2009

Rodila som na Antolskej vo februári 2009, odvtedy sa mohlo veľa zmeniť a dúfam, že aj zmenilo, no aj tak pridám svoje postrehy (skopírované z témy o Antolskej vo fóre, ktoré som písala asi mesiac po pôrode):

Pôrod:
V stredu ráno o zubára - kontrakcie, som myslela, že zo mňa malý hneď vypadne na zubárskom kresle. Potom sme šli do poradne, cestou kontrakcie, ktoré skončili pred dverami poradne - doktorka povedala, že som úplne zavretá a malý je vysoko a že nech to do víkendu stihnem, kvôli tým jarným prázdninám
V stredu večer som tu (na MK) ešte bola, všetko ok, žiadny náznak pôrodu. Spať som sa vychystala okolo 2.30 nadránom, no len čo som si ľahla, nastali kontrakcie. Po čase sa mi to prestalo zdať smiešne a od 3.30 som začala merať ako často sa objavujú - začali v 10min intervaloch a trvali 30-45sek. Dala som si horúcu sprchu na kríže, ale nepomohlo, o 5.30 som zburcovala manžela z postele, že poďme rodiť.
O 6 sme vyrazili, rovno pred našim domom sme dostali defekt (aby to nebolo moc jednoduché), takže nakoniec nás viezla mamina. V aute už som mala 5min kontrakcie. Hneď ako sme prišli do pôrodnice, mi sestrička oznámila, že som dnes "už tretia s takou "výškou" (meriam 156cm) a že tie dve predchádzajúce majú sekciu. Potom sa tam zhŕkli všetci doktori, čo mali práve službu a neveriacky pozerali na moje brucho, že také ešte nevideli. Keďže kontrakcie boli a ja stále zavretá a malý vysoko a rozmery panvy vraj na to velikánske brucho nič moc, rozhodli, že teda bude sekcia. O 9 ma dali na monitor a musela som čakať do 10, kým som sa dostala na rad, potom mi pichli spinál a už to išlo. Malý sa narodil 10.37. Po očistení ho dali na ruky manželovi. Mne ho priniesli až po neviem koľkých hodinách na JISku (po cisárskom dávajú automaticky na JIS).
Nakoniec som bola rada, že to dopadlo takto, aj keď som chcela rodiť prirodzene, mala som naozaj silné kontrakcie a o 10 som bola stále otvorená len na centimeter. Neviem si predstaviť, čo by som robila, ak by ma tam nechali ďalších x hodín sa trápiť s kontrakciami a nakoniec by to možno predsa nešlo. Inak pôrod bol ok, sestričky, doktori, personál ... všetko super.

Šestonedelie:
Po pár dňoch som bola zúfalá :stuck_out_tongue_closed_eyes:
Najdôležitejšia udalosť dňa boli vždy raňajky, obed, večera, no a môj krpec chcel vždy v tom čase papať, takže vďaka za misky, čo som si prezieravo zbalila a vďaka spolubývajúcej, ktorá mi ochotne nosila stravu, inak by som bola o hlade :stuck_out_tongue_closed_eyes:
Samotné sestričky, až na pár výnimiek, boli príjemné. Čo sa mi však nepáčilo, že som mala pocit, akoby bojovali proti sebe detské sestričky a pôrodné asistentky - keď som mala otázku, tak vždy poslali za tými druhými (napr. sa nás došla jedna opýtať, či máme otázky k dojčeniu a prebaľovaniu, a na moju otázku ohľadom pŕs ma odkázala na pôrodné asistentky).
Dorazila ma jedna pôrodná asistentka, ktorá vyhlásila, že ja som "nerodila, ale mala sekciu," že to nie je to isté (nie, nie je, hlavne keď si užijete 7 hodín kontrakcií v 5minútových intervaloch). Táto pôrodná asistentka ma stále buzerovala, že či si odsávam prsia (mala som teplotu vystúpenú niekoľko dní, ale prsia som mala prázdne, malý všetko vysal), kedykoľvek prišla, mala komentár, že stále len dojčím ... (baby friendly nemocnica)
Čo sa týka organizácie - keďže 4. deň, kedy robia bábätkám všetky vyšetrenia u mňa padol na víkend, dostali sme sa na rad až v pondelok a to chaos veliký - nabehol niekto do izby s oznámením, že okamžite, ale okamžite treba ísť tam a tam na vyšetrenie. Tak si pomaly s dieťaťom na prsníku nabehla okamžite kam ťa poslali, a potom si tam pomaly hodinu čakala, lebo okamžite tam nabehlo ďalších 20 mamičiek :stuck_out_tongue_closed_eyes: Keď ti rozbalili kvôli vyšetreniam dieťa a to začalo revať, brala si to ok, ale keď ti ho rozbalili, ty si ho zabalila, utíšila a vzápätí došlo ďalšie vyšetrenie a toto x krát za sebou (a medzitým obed, veľmi dôležité, lebo "zdržujete, treba na vás stále čakať"), tak som mala nervy v kýbli ...
Spolubývajúca mala dieťa so žltačkou - v noci jej ho zobrali detské sestričky, keď sa ráno pýtala, kedy ho naposledy otáčali (bolo treba každé 3 hodiny pretočiť), tak sestrička nevedela "lebo nočná zmena už odišla". Mliečko, čo mala pre dieťatko odstriekané a uložené u sestričiek si ráno našla nedotknuté
0 poďakovaní
korenicka87
7. júl 2016

Fajn pôrod

Ja som rodila na Antolskej v apríli 2016 a som spokojná. Kto chce, môže si prečítať tieto dva článočky :)

https://www.modrykonik.sk/blog/korenicka87/arti...

https://www.modrykonik.sk/blog/korenicka87/arti...
0 poďakovaní
paulina61
17. mar 2016

Odporúčam

Ja som na Antolke rodila trikrát. Aj keď to bol zakaždým poriadny zaberák a posledne išlo aj o život, aj napriek tomuto som spokojná. Mala som skvelú lekárku, aj stále mám. Nemenila by som pani Bertoldovú za nič.
3 poďakovania
mucivalko
16. mar 2016

Pôrod na Antolskej 2/2014

Rozdelím svoju skúsenosť na 4 časti – poradne, pôrod, predpôrodná príprava u p. Ježíkovej a popôrodná starostlivosť. Rodila som v 2/2014, klasický pôrod, prvorodička.

Poradne:

Toto hodnotím veľmi negatívne. Pred tým, ako nastali poradne v pôrodnici, v ktorej sa rodí, som chodila k svojmu gynekológovi v Ružinove, kde som bola zvyknutá na najvyšší štandart – t.j. objednanie na presnú minútu, zorganizované procesy bez čakania, individuálny prístup sestričiek aj lekára, s možnosťou prekonzultovať všetko, čo ma zaujíma. Žiaľ, tento lekár nebol pôrodníkom.

Prechod do pôrodnice bol šok. Ale aby som nekrivdila Antolskej, predpokladám, že je to problém všetkých pôrodníc, kde sú lekári zazmluvňovaní a popíšem stav s vysvetlením bližšie.

Nemala som zazmluvneného žiadneho lekára k pôrodu. Takže som bola pridelená k 1 pani lekárke. Prídete ráno do poradne, ste tam cca na 7:30. S vami už čaká ďalších 5 mamičiek. Počet postupne narastá, pričom počet stoličiek ostáva konštantne nízky. Lekárka príde do ambulancie o 9:00, lebo rodila inú mamičku. Pritom vás nikto neinformuje, prečo vlastne tak dlho čakáte. Sestrička len stroho povie, že ešte tam lekárka nie je a treba čakať. Nevie do kedy, potom lekárka príde a je otázne, ako dlho bude ordinovať, či opäť neodbehne na pôrod. A tak sa môže stať, že ste vybavená hneď ráno za pár minút, alebo čakáte veľmi dlho a komplikácie pribúdajú, ak máte ísť ešte na nejaké vyšetrenia. Ako napr. USG, poučenie pred epidurálkou a pod. .

Pre mňa to bolo, napriek pokojnej povahe a materiálom na čítanie, nesmierne neorganizované, nepredvídateľné a teda stresujúce. Asi len a len z tohto dôvodu sa oplatí lekára si zazmluvniť. Ale to je podľa mňa principiálne len ďalšie zamotanie sa v kruhu zazmluvňovania si lekára na pôrod. Ale to by bolo na dlhú tému, ktorú určite nevyriešime tu pri PC. Len v skratke – nie je vhodný a udržateľný systém, ak si zaplatím lekára a ten preto opustí svoju ordináciu, kde ho čakajú ďalšie maminy. Výsledkom u mňa bolo, že som prosila moje nenarodené dieťa, nech už sa rozhodne pre ten krok narodenia, nech tam už nemusíme vyčkávať.
:)

Pôrod:

Pre mňa pozitívny zážitok. Prišli sme na urgent, tam ma hneď posalali na pôrodnícke oddelenie, kde mal službu skvelý lekár Dlhopolčík, ak si správne pamätám meno. Nebol medzi menami, ktoré mi mnohí ľudia odporúčali a to je možno tiež dôkaz, že kvôli pôrodu nie je treba riešiť zazmluvňovanie. Z dvoch interných zdrojov nemocnice Antolskej som mala ubezpečenie (1 zdroj je primárom – osobný známy a druhý je práve p. Ježíková), že oni nepovažujú žiadneho z pôrodníkov za nekompetentného a že by neriešili zazmluvňovanie.

Tento lekár bol nesmierne milý a moje dievčatko bolo po 2. kontrakcii na svete. Tu výborne pomohlo naučené dýchanie. No ak sa jednalo o pôrod s komplikáciami, určite by do hodnotenia vstupovalo x ďalších faktorov, ktoré popisujú iné maminy. Rodila som na štandardnom boxe a pri tak rýchlom pôrode si človek ani nestihne všimnúť okolie a nechýbali mi žiadne nadštandardné veci. Tie som si užila doma – fitlopta, hydromasáž, úľavové polohy – takže väčšina kontrakcií prebehla v pohode doma, pravdupovediac, mi to vôbec neprišlo hrozné, ani ako bolestivé, skôr ako kŕče, alebo ako keď vás bolí brucho pred hnačkou.

Voda mi odtiekla doma pri odchode do nemocnice. Ak by pôrod trval dlhšie, tak by aj v nemocnici asi dobre padla taká fitlopta, ale úľavové polohy sa dajú zaujať aj pri stene, či na posteli. Takže myslím si, že extra vybavenie nie je pri bezproblémovom pôrode nevyhnutnosť. A pri pôrode s ťažkosťami neviem posúdiť.

Alicku mi po jej „očistení“ a vyšetrení detským lekárom a mojom zašití, dali na bruško, kde strávila ďalšie dve hodiny. Kde mi manžel tlačil na maternicu, aby sa zavinula a potom sme si spolu užívali pokojné chvíľky. A ešte treba spomenúť pôrod placenty. To bolo ok. No to šitie bolo veľmi bolestivé Určite horšie ako pôrod. Doktor bol ale skvelý a ma napriek mojim auuu, stále upokojoval. Alicka sa asi po 10 min. aj prisala a tak sme začali s dojčením. Po pôrode lekár vyplnil potrebné formuláre, ktoré sa štandardne vypĺňajú pred pôrodom.

Predpôrodná príprava:

Celú prípravu hodnotím ako vysoko profesionálnu a prínosná. Pani Ježíková ako osoba je podľa mňa úžasná žena, ktorá má najmä prvorodičkám čo odovzdať. Je matkou dvoch detí a bývalou pôrodnou asistentkou a pôsobila aj ako sestra na novorodeneckom oddelení. Aj keď v súčasnosti pôsobí len na týchto poradniach. Takže má veľa praktických skúseností. Hodiny pozostávali z cvičenia + nacvičovania na pôrod a teórie. Teória, ktorá zahŕňala všetko, čo len chcete a potrebujete vedieť (strava mamičky, fázy pôrodu, dojčenie,...). Prínosné boli aj praktické info typu – kam vlastne treba prísť, keď to už na nás príde...

Cvičenie pozostávalo z cvikov pre tehulky, ako cievna gymnastika pre unavené nohy, ale aj cviky na posilnenie panvového dna a chrbtice. A samozrejme, dôkladné vysvetlenie a vyskúšanie dýchania počas kontrakcií a pri pôrode – pri tlačení. A toto mne nesmierne pomohlo. Ďalej sme sa naučili úľavové polohy pri kontrakciách + info o hydromasáží. Veľkým benefitom p. Ježíkovej bolo, že mamičky upokojuje, že pôrod je prirodzená vec a dá sa zvládnuť. Ja som bola od začiatku tehotenstva nastavená, a pravdupovediac, som sa naň tešila. Veď je to chvíľa, kedy naše dieťatko vychádza z môjho tela medzi nás ostatných a treba mu pri tom maximálne pomôcť. Myslím, že psychické nastavenie maminky je veľmi dôležité. Keď na mňa doma prišli prvé kontrakcie, tak som si tie chvíle skutočne užívala – s manželom sme boli spolu, predýchavala som ich, úľavové polohy skutočne pomáhali.

Keď som šla do sprchy, urobiť si hydromasáž, tak vtedy sa pôrod rozbehol na plné obrátky, tak som sa už v ťažších kontrakciách obliekla, pri obúvaní mi praskla voda a šup rýchlo do pôrodnice. Ale o tom bola predchádzajúca časť.

P.S.: Pani Ježíková vás podporí v dojčení a v nepoužívaní cumlíka, čo som mala aj ja za ambíciu, aj sme to tak zvládli a môjmu dievčatku cumlík nikdy nechýbal.
Popôrodná starostlivosť:

Jedlo, pre mňa fajn, normálka, ráno nejaké čerstvé pečivo s pomazánkou, tuším tam nebola zelenina, ale to sa dá tých 5 dní prežiť, alebo nejaké sladké pečivo. A dostali sme aj nejaké ovocie alebo jogurt s rožkom, to bolo zrejme akože na desiatu. Už si to presne nepamätám, ale naozaj to nebolo zlé. A síce by človek očakával racionálnješie stravu, no tých pár dní sa to dá prežiť a hlavne ste radi, že vám niekto navarí. Bolo toho určite dosť a čaje, biela káva, kakao – to bolo v džbánoch tiež dosť k dispozícii. Na chodbe v jedálenskej časti bola aj rýchlovarná kanvica, ak si chcete urobiť počas dňa ťaj, no žiaľ, vodu si treba priniesť z izby. O tom, že príbor a hrnčeky si musíte umývať sami, to je podľa mňa nonsens a pre nemocnicu neekonomický stav – keďže umývačka riadu by minula menej vody a energie, ako keď si to popôrodné maminy umývajú v umývadle. Ale to nie je asi problém len Antolskej.

Obedy tiež ok, vždy polievka, hlavné jedlo, tuším aj nejaká zaváranina k tomu alebo zeleninový šalát. Večere boli tuším tiež teplé, raz bola krupicová kaša.

Detské sestričky – OK. Pravdupovediac, ja som s nimi veľa neriešila, lebo Alicku som mala celý čas pri sebe na izbe, takže nezažila som nosenie dieťaťa a pod. Akurát mi ukazovali kúpanie a každý deň ráno prišla v rámci vizity taká mladá zlatá lekárka na prehliadku. Sestričky, ktoré sa starajú o maminy – tzv. šestonedielky – niektoré nesmierne milé, no bola tam taká xantipka.

ALE! Keď mi bolo ťažko a som si aj poplakala, tak ma veľmi povzbudila, pomohla mi upratať, takže nakoniec mi jej rázna povaha aj pomohla. Ja som totižto veľmi chcela dojčiť, no mala som od začiatku ťažkosti, lebo sa mi nepúšťalo mlieko. Tak mi chodili sestričky pichať pravidelne oxitocin a boli veľmi ochotné. No pravdupovediac, určite nemocničný režim nie je ako doma, takže to treba v záujme vás aj bábätka vydržať. Bola som na štandardnej izbe, práve bolo menej pôrodov, takže zo 6 dní hospitalizácie som bola 5 dní na izbe celkom sama. Bolo to super, lebo som mala viac priestoru, nebudili sme sa s maminami navzájom. Z toho dôvodu určite odporúčam rezervovať si nadštandardnú izbu. V čase môjho pôrodu bola plná, preto sa radšej popýtajte na ňu skôr. A ak chcete, aby bol otecko pri vás, je to podľa mňa veľké plus. Neviem si predstaviť, že by sme boli na izbe 3 s 3 bábätkami.

Žiaľ, napriek tomu, že nemocnica má status baby friendly, očakávala by som aktívnejší prístup v tejto oblasti. Ja som bola napumpovaná informáciami o dojčení (odporúčam Mamilu a nájsť si laktačnú poradkyňu, ak budete mať ťažkosti), ale ak by som toto všetko nevedela, tak určite by sa mi nepodarilo dojčenie, lebo žiaľ Alicku bez môjho vedomia, po kontrole kvôli žltačke doniesla sestrička natlačenú umelým mliekom. A prehovorili ma na dokrmovanie cez striekačku. Po príchode domov a stretku s laktačnou poradkyňou sme museli následky dlhší čas navracať, ale nakoniec sa mi podarilo prejsť na 100% dojčenie.

Takže určite sa nespoliehajte, že dostanete pre podporu dojčenia od detskej lekárky alebo od sestričiek najlepšie rady. Mne sa žiaľ skôr ukázali ako nesprávne a oplatilo sa mi počúvať laktačnú poradkyňu. Aj medzi detskými sestričkami bola 1 sestrička laktačná poradkyňa, ale nebola tam vtedy, keď som ju potrebovala, prišla až na ďalší deň. Čakala by som intenzívnejšiu pomoc a nie rady typu – potrebujete klobúčik na dojčenie, dojčite max. 15 minút, malú treba prikrmovať, neprikladajte si ju tak často a podobne.

No treba povedať, že Antolská je v BA najlepšie vybavenou neonatológiou, pre prípad, ak by bábätko malo nejaké ťažkosti. A to bol pre mňa kľúčový bod rozhodovania sa, v ktorej pôrodnici budem rodiť. Myslím, že oproti tomuto argumentu sú aspekty prístupu sestričiek, čakania na poradenskú ambulanciu a pod. nepodstatné. A opäť by som v rámci BA a okolia šla rodiť len a len tu.

Takže toľko, zosumarizujem to tak, že:
odporúčam pre prvorodičky predpôrodnú prípravu u p. Ježíkovej
poradne môžu byť strašne zdĺhavé, ak nemáte zazmluvneného lekára
pri bezproblémovom pôrode (čo sa samozrejme nikdy nedá predpokladať na 100%) je Antolská super
pre mňa top aj pre ďalšie pôrody kvôli neonatologickému oddeleniu
sestričky v štátnych nemocniciach sú asi všade rovnaké – aj dobré aj horšie. Rovnako aj systém s vlastnými hygienickými potrebami, umývaním príboru a pod.
7 poďakovaní
monka129
15. mar 2016

Môj pôrod

Drahé mamičky,
chcem vám priblížiť vlastnú skúsenosť z pôrodu mojej dcérky. Keďže aj ja som sa rozhodovala, kde rodiť, v ktorej nemocnici a čítala som rôzne recenzie i skúsenosti mamičiek, dúfam, že vám to troška pomôže sa rozhodnúť.

Ako prvorodička nemám s čím porovnávať, ale nebolo to vôbec také hrozné a dá sa to prežiť ;-)

Plodová voda mi odtiekla večer o 8, aj keď som kontrakcie ešte nemala žiadne, išli sme hneď do pôrodnice. V ten deň som bola ešte na kontrole, kde mi lekár povedal, že tak skoro to ešte nebude, že malá je ešte veľmi vysoko a keď sa to nerozbehne, že nech dojdem o dva dni už na hospitalizáciu, keďže som bola už 5 dní po termíne.

No ale prišlo to :D na príjme sa nás ujal sanitár a odprevadil na oddelenie. Vyšetrili ma, spravili ultrazvuk a dali infúzku. Počas toho sa ma sestra pýtala rôzne info, od prvej menštruácie, až po zamestnanie. Veľmi fešný mladý lekár mi vysvetlil, že na kontrakcie môžeme čakať aj 24 hodin, takže nech sa na to pripravím a keď dovtedy neprídu, tak sa uvidí, že čo ďalej.

Ešte mi dovolili rozlúčiť sa s manželom, ktorého poslali domov, keďže som sa ešte neotvárala a sestra mi pomohla do čakacej izby.

O polnoci začali kontrakcie, aj keď slabé a ani som nevedela, či to je kontrakcia alebo čo. O 2 ráno došla sestra s ďalšou infuzkou, a dala mi aj injekciu proti bolesti, že tak skoro ešte nerodím, nech si oddýchnem do rána. No o 4 ráno, kontrakcie boli postupne silnejšie a častejšie a po vyšetrení sestry sme zistili, že idem rodiť.

Zavolala som manžela, pobalila si veci z čakacej izby a išla na pôrodnú sálu. Keď došiel manžel, tak som začala tlačiť a pred 6 hod. ráno sa nám narodila naša dcérka. Hneď mi ju priložili na bruško a po chvílke zobrali na prvé vyšetrenia, kde mohol ísť aj manžel, mohol si ju fotiť :D

Ja som zatiaľ porodila placentu a potom mi maličkú doniesli späť už zabalenú v deke.

Boli sme spolu dve hodiny aj s manželom, po šití nás nechali samých, takže prvé chvíle sme si mohli vychutnávať ako rodinka.

Na margo personálu počas pôrodu - všetci boli veľmi milí a prívetiví. Počas tlačenia ma usmerňovali v dýchaní a tlačení. Budúce mamičky, chcem vám povedať, aby ste sa nebáli. Tie hormóny naozaj spravia svoje a polovicu pôrodu si nebudete ani pamätať, tak ako ja. A keď vám ukážu vaše dieťatko, pochopíte, že to stálo zato a bolesť ani nebudete cítiť.

Po dvoch hodinách sme sa rozlúčili s ocinkom a mňa previezli na izbu. Dcérku mi doviezli na izbu onedlho už oblečenú a zabalenú v perinke.

Personál na novorodeneckom bol super. Treba sa pripraviť, že tie dni strávené v nemocnici sa vás v kuse bude niekto niečo pýtať, budete absolvovať rôzne "školenia", ako napr. dojčiť, baliť, kúpať,... absolvujete povinné vyšetrenia s bábetkom, ráno dve vizity za sebou,... Proste treba byť trpezlivá a vydržať na priepustku domov.

Vybavenie v nemocnici ako aj strava je celkom v pohode, treba sa pripraviť, že to nie je hotel, a že sestry tiež nie sú slúžky. Aj keď sú nápomocné, niekedy sa len treba veľa pýtať a nenechať sa odbiť.

Pýtajte sa veľa a všetko čo vás zaujíma, pretože doma vám už nikto neodpovie na vaše otázky a internet (povedzme si to otvorene) nie je vždy dobrý radca.

Ja som mala len pozitívne skúsenosti s personálom a jedlo mi chutilo. Je to o náročnosti každej ženy.

Zhrnutie:
nemala som zazmluvneného žiadneho lekára, ani som nikoho nepoznala. Na poradniach som mala vždy iného lekára. Je to úplne jedno, všetci boli milí a ak sa vám niekto cudzí dole hrabe, ... nikdy to nie je príjemné, treba to len vydržať. Pri pôrode sa sústredíte na tlačenie, čiže kto vám dole pozerá a čo robí vám bude tak isto jedno. Treba dôverovať lekárom, že pre vás i vaše dieťatko spravia to najlepšie, veď preto sú tam.

Držím vám palce, veľa šťastia, čo najľahší pôrod a hlavne zdravé detičky :-)
8 poďakovaní
luciarichard
15. apr 2015

Pôrod na Antolskej

V pôrodnici na Antolskej sa mi narodil obe deti (2009, 2013). Pri oboch pôrodoch som mala zazmluvneného lekára.
Z mojej strany maximálna spokojnosť.
Nadštandardný pôrodný box som mala pri prvom pôrode je tam súkromie, ale pôrodná posteľ otrasná. Už by som tam nešla rodiť klasické pôrodné boxy boli bezproblémové.
Šestonedelie - sestričky aj dobré aj "divné" :-D
Detské sestry viac menej zlaté.
Izby - dalo sa i keď by stačilo keby sme boli len dve na izbe a nie tri.
Strava - na to že nemocničná tak viac ako fajn.
0 poďakovaní
petulaptt
15. jan 2015

Môj pôrod

Nemám dobrú skúsenosť s pôrodom na Antolskej.
Možno som na dnešnú dobu veľmi rozhíčkaná a možno je chyba v tom, že som nikomu nedala nič do vačku. Jednoducho hrôza. Vzali ma po odtečení plodovej vody v 35tt. Asi 6 hodín som ležala na príjme, kým si ma niekto všimol okrem sestričiek. Po preložení na predpôrodné, spravili vyšetrenie od spodu či sa otváram a tak. Potom prišli s papierom, že chcú zastaviť pôrod a pichať mi kortikoidy na dozretie pľúc. Spolu s tým do mňa ládovali magnézium, pretože som dostávala mierne, ale časté bolesti. Takto ma nechali do rána, kedy som vyhľadala lekárku s tým, že mám pocit, že sa napriek tomu otváram. Vzali ma teda vyšetriť a zhodnotili, že mám pravdu a jeden z nich teda rozhodol, že idem rodiť.
Ohmatkal brucho a povedal, že dieťatko v pohode vytlačím, lebo podľa neho má tak dve kilá. Dali mi klystír a čakala som. Na pôrodnej sále som bola už doobeda. Tam som si pekne sama trpela a občas ma prišli pozrieť ako na tom som. Žiadne sledovanie bábätka, len buzerovanie a pretáčanie očami ak som niečo chcela. Po toľkých hodinách trápenia som dostala jednu namočenú gázičku, z ktorej som po chvíli cucala aspoň vlastný pot, ktorý som si stierala z čela, pretože sa nenašiel nikto, kto by mi ju vymenil alebo aspoň znovu namočil. To som ani vtedy nevedela, že nejaký doktor, povedal môjmu partnerovi na chodbe, keď sa na nás pýtal, že dieťatko ešte vonku nie je, ale bude mať sotva dve kilá a nemusí prežiť.

Ten tam chudák mohol aj skolabovať. Keď som už bola na dne so silami, čo som už od únavy zaspávala na koze, ešteže som odtiaľ nespadla, keďže nikde nikto, prišli dve mladé doktorky, že je teda čas ísť rodiť. Nevládala som už tlačiť, ale všetci po mne kričali. Porodila som okolo tretej poobede. Po pôrode placenty, mala doktorka podozrenie, že niečo ostalo vnútri, zavolala ďalšieho lekára, ktorý len mávol rukou, že to je ok. Keď ma totálne krvavú prevážali na oddelenie, dostala som tácku s obedom na brucho, nech si držím. Na oddelení, kde som po čase už mohla jesť, mi priniesla tácku s jedlom a tri namočené interné vložky nech sa aspoň utriem, čím som si to akurát tak rozmazala, keďže ma nikto neumyl a sama som vstať ešte nesmela....humus....o pár dní zistili na sone pred prepustením, že mi ostali kúsky placenty v maternici a vzali ma hneď na výškrab, kde ma zhučali, že som jedla a pila, akoby som ešte pred hodinou vedela, že sa také dačo bude diať. Večer som dostala vysoké horúčky a lekár dal iba odkázať, že si mám dať čípok. Celú noc som horúčkovala a ráno sa zobudila v komplet premočenej posteli od potu. Na vizite si pri mne pošuškávali a rozhodli nasadiť rýchlo vnútrožilné antibiotiká.
Vďaka tomuto, som si v nemocnici poležala o týždeň dlhšie ako bolo nutné po pôrode, kým sa odvážili dať mi doužívať antibiotiká v tabletkách domov. Neviem, či je toto štandardná starostlivosť v dnešnej dobe, ale trocha ľudskosti a starostlivosti by si hádam ešte človek v nemocnici zaslúžiť mohol. Už by som sa Antolskej s akýmkoľvek problémom z diaľky vyhýbala :-(
3 poďakovania
lusinda1989
22. jan 2014

Pôrodnica Antolská

V nemocnici som rodila roku 2012 september. Na poradne som chodila poctivo a aj napriek zvýšenému tlaku sa doktorka, ku ktorej som chodila, neunúvala niečo so mnou robiť. Tak som sa jedného dňa rozhodla, že skočím k inému doktorovi MUDr. Scholtovi. Keď zbadal tlak, ktorý som mala, sa má pýta, či mám takýto tlak stále. Mala som zvýšený len posledný mesiac tehu ako som chodila do poradne do nemocnice. Ukázala som mu papier, kde som si zapisovala tlak trikrát denne. Nechápavo na mňa pozeral, že predchádzajúca dr so mnou nič nerobila. Nakázal ísť domov, nachystať veci a ráno na príjem.

V utorok ráno som nastúpila na rizikové kvôli vysokému tlaku. Kým sa ku mne dostali, bola som už po obede a tak odbery a ostatné nechali na ráno. Spravili so mnou len vstupnú prehliadku. Dali skúmavky na ranné odbery. O pol noci som sa zobudila na tlaky v bruchu. Pozerala som na telefón a opakovali sa každých sedem minút. Po tme som si obula papuče a vydala sa hľadať sestričku a nechcela som zobudiť spoluležiace. Hneď ako som otvorila dvere, vykukla sestra, že čo si želám. Hovorím, mám asi kontrakcie. Kukla na mňa že asi? Hovorím neviem, rodím po prvýkrát. Tak išla zobudiť sestričku, ktorá spala na monitore, aby som ho absolvovala. Z monitoru na vyšetrenie. Keď ma dr pozeral, pýta sa ma na posledný menzes. Tak som povedala a keďže sa doteraz všetci riadili len podľa usg, čo bolo o desať dní viac ako podľa ms, tak kukol na mňa a vy ste ešte nerodili? Hah toľko vtipu o jednej ráno. Ale bol zlatý. Tak zbaliť veci a na pôrodnicu.

Na príprave spravili, čo mali. Ale ešte predtým mi sestra hovorí, vypnúť telefón. Tak sa pýtam a manželovi zavolať môžem? No čo už s vami. Prístup jak hovado, ale nedivím sa, bola noc. Keď som zavolala, mm tiež zažartoval, že kam má ísť, šak je noc.

Na sálu som sa dostala o pol tretej, kontrakcie po minúte. O pol štvrtej kontrakcie každých 30sek, ale stále nedostatočne otvorená. Pri vyšetrení sa mi pustila zelená voda. Pichli epi, pri tých častých kontrakciách to bol zaberák, ale anesteziologička bola skvelá. Krásne komunikovala a všetko. Pichli oxytocín, keďže časté kontrakcie a stále malo otvorená. Manžel ma držal za ruku a trpel so mnou, ani nemukol.

Boli asi 4 hod a ja sa hádam so sestričkou, že už musím tlačiť. Kuká na mňa od stola, že pred chvíľou som nebola dostatočne otvorená. Hovorím, ale ja musím. Tak došla ma pozrieť, hlava pomaly vonku. Že jaaaaj vy rodíte. Tak šup šup rozložiť stôl, doktorka dobehla len tak tak, sestričky povzbudzovali a pomáhali. Asi 6 krát som zatlačila a malá bola na svete. Dali mi ju na brucho a ja som zacítila tu eufóriu a šťastie. Dr mi oznámila, že ma nastrihla, za čo som jej vďačná, keďže pri pôrode sa mi tam dole spravili asi tri, centimeter široké strie, takže by som sa určite potrhala. Zobrali malú na váženie, otecko išiel s ňou. Zatiaľ som porodila placentu a zašívali ma. Nebolelo to, len sa mi triasli nohy od únavy. Vrátil sa manžel s dcérkou a strávili sme spolu ešte dve hoďky na sále.

Všeho všudy od prvej kontrakcie po narodenie malej ubehlo cca päť hodín. Takže na prvorodičku celkom slušné. S pôrodom max spokojnosť, aj s Antolskou ako takou. Pani dr, ktorá mi robila poradne pred pôrodom sa na ďalší krát vyvarujem. Nikdy som na poradni nestrávila viac ako minútu a gaťky obliekala pomaly cestou von. Ale tak čo už. Nevšimla si ani, že termín podľa prvého usg sa nezhoduje s tým podľa ms a posledným usg, ktorý mi robili tri týždne pred pôrodom a bolo tam napísané 37+6. Ale tak čo už. Inak ako pôrodnica super. Keď nečakáte päť hviezdičkový hotel, tak budete spokojné.

Tak isto na oddelení šestonedelia mi prišla milá sestrička spraviť taký vstupný pohovor do rodičovstva. Ukázala mi ako kojiť, čomu sa vyvarovať a tak. Na izbu som prišla o pol ôsmej a malú mi priniesli okolo desiatej. S prikrmovaním sme mali problém. Prvé dva dni som nemala mlieko, takže som si chodila zobrať príkrm. Malá bola hladná. Jedna smena dala v pohode, iná nie. Sestričky boli skvelé všetky, aj novorodenecké aj gynekologické. Len izbová pred vizitou bola taká hrrrr, ale inak pohodka.

Malá nemala už smolku, takže bola prenášaná a som rada, že sa rozhodla prísť sama. Lebo ak by sme ešte čakali, tak nechcem ani vedieť, čo sa stane.

V každom prípade ďakujem personálu nemocnice, ktorí mali službu v tom čase. Prídeme opäť s druhým mimi.
0 poďakovaní
pepedra
26. okt 2013

Pôrod na Antolskej

V pôrodnici na Antolskej som rodila koncom augusta plánovanou sekciou zo zdravotných dôvodov. Doktora som mala zazmluvneného, vôbec neľutujem. Pôrod prebehol rýchlo a v poriadku. Aj ďalší doktori a doktorky, ktorí boli v operačnej sále boli veľmi milí. Počas operácie sme sa rozprávali, srandovali - mala som lokálnu anestézu.

Starostlivosť po pôrode bola fajn. Pre mňa bolo dobré, že som mohla byť na nadštandardnej izbe, kde môžu chodiť návštevy a nemusela som chodiť von, keďže po tej sekcii je to predsa len bolestivejšie a treba sa šetriť. Tiež fajn, že postele na nadštandarnej izbe sú nižšie a netreba sa tam "liepať" - ešte k tomu ja som dosť nízka.

Sestričky boli väčšinou príjemné, niektoré menej...ale keďže tam mali na novorodeneckom 50 detí v jeden deň a ešte bolo aj dovolenkové obdobie, tak je to ospravdlniteľné. Dá sa pochopiť, že mali riadny frmol. Nemocničná strava - no, zjesť sa to dalo, ale naštastie som nebola až taká hladná a nejaké zásoby, detské výživy a strúhanú mrkvu mi nosili návštevy :)

Do budúcna, asi by som sa viac pýtala na rady ohľadne bábätka a bola viac aktívna v otázkach na norodenecké sestričky. Tiež dúfam, že v budúcnosti už bude môcť byť bábätko priložené mamičke na hruď na tie dve hodinky aj po cisárskom reze. Ja som maličkú chvíľku mala, ale to bolo len pár minút.
1 poďakovanie