Rozdelím svoju skúsenosť na 4 časti – poradne, pôrod, predpôrodná príprava u p. Ježíkovej a popôrodná starostlivosť. Rodila som v 2/2014, klasický pôrod, prvorodička.
Poradne:
Toto hodnotím veľmi negatívne. Pred tým, ako nastali poradne v pôrodnici, v ktorej sa rodí, som chodila k svojmu gynekológovi v Ružinove, kde som bola zvyknutá na najvyšší štandart – t.j. objednanie na presnú minútu, zorganizované procesy bez čakania, individuálny prístup sestričiek aj lekára, s možnosťou prekonzultovať všetko, čo ma zaujíma. Žiaľ, tento lekár nebol pôrodníkom.
Prechod do pôrodnice bol šok. Ale aby som nekrivdila Antolskej, predpokladám, že je to problém všetkých pôrodníc, kde sú lekári zazmluvňovaní a popíšem stav s vysvetlením bližšie.
Nemala som zazmluvneného žiadneho lekára k pôrodu. Takže som bola pridelená k 1 pani lekárke. Prídete ráno do poradne, ste tam cca na 7:30. S vami už čaká ďalších 5 mamičiek. Počet postupne narastá, pričom počet stoličiek ostáva konštantne nízky. Lekárka príde do ambulancie o 9:00, lebo rodila inú mamičku. Pritom vás nikto neinformuje, prečo vlastne tak dlho čakáte. Sestrička len stroho povie, že ešte tam lekárka nie je a treba čakať. Nevie do kedy, potom lekárka príde a je otázne, ako dlho bude ordinovať, či opäť neodbehne na pôrod. A tak sa môže stať, že ste vybavená hneď ráno za pár minút, alebo čakáte veľmi dlho a komplikácie pribúdajú, ak máte ísť ešte na nejaké vyšetrenia. Ako napr. USG, poučenie pred epidurálkou a pod. .
Pre mňa to bolo, napriek pokojnej povahe a materiálom na čítanie, nesmierne neorganizované, nepredvídateľné a teda stresujúce. Asi len a len z tohto dôvodu sa oplatí lekára si zazmluvniť. Ale to je podľa mňa principiálne len ďalšie zamotanie sa v kruhu zazmluvňovania si lekára na pôrod. Ale to by bolo na dlhú tému, ktorú určite nevyriešime tu pri PC. Len v skratke – nie je vhodný a udržateľný systém, ak si zaplatím lekára a ten preto opustí svoju ordináciu, kde ho čakajú ďalšie maminy. Výsledkom u mňa bolo, že som prosila moje nenarodené dieťa, nech už sa rozhodne pre ten krok narodenia, nech tam už nemusíme vyčkávať.
:)
Pôrod:
Pre mňa pozitívny zážitok. Prišli sme na urgent, tam ma hneď posalali na pôrodnícke oddelenie, kde mal službu skvelý lekár Dlhopolčík, ak si správne pamätám meno. Nebol medzi menami, ktoré mi mnohí ľudia odporúčali a to je možno tiež dôkaz, že kvôli pôrodu nie je treba riešiť zazmluvňovanie. Z dvoch interných zdrojov nemocnice Antolskej som mala ubezpečenie (1 zdroj je primárom – osobný známy a druhý je práve p. Ježíková), že oni nepovažujú žiadneho z pôrodníkov za nekompetentného a že by neriešili zazmluvňovanie.
Tento lekár bol nesmierne milý a moje dievčatko bolo po 2. kontrakcii na svete. Tu výborne pomohlo naučené dýchanie. No ak sa jednalo o pôrod s komplikáciami, určite by do hodnotenia vstupovalo x ďalších faktorov, ktoré popisujú iné maminy. Rodila som na štandardnom boxe a pri tak rýchlom pôrode si človek ani nestihne všimnúť okolie a nechýbali mi žiadne nadštandardné veci. Tie som si užila doma – fitlopta, hydromasáž, úľavové polohy – takže väčšina kontrakcií prebehla v pohode doma, pravdupovediac, mi to vôbec neprišlo hrozné, ani ako bolestivé, skôr ako kŕče, alebo ako keď vás bolí brucho pred hnačkou.
Voda mi odtiekla doma pri odchode do nemocnice. Ak by pôrod trval dlhšie, tak by aj v nemocnici asi dobre padla taká fitlopta, ale úľavové polohy sa dajú zaujať aj pri stene, či na posteli. Takže myslím si, že extra vybavenie nie je pri bezproblémovom pôrode nevyhnutnosť. A pri pôrode s ťažkosťami neviem posúdiť.
Alicku mi po jej „očistení“ a vyšetrení detským lekárom a mojom zašití, dali na bruško, kde strávila ďalšie dve hodiny. Kde mi manžel tlačil na maternicu, aby sa zavinula a potom sme si spolu užívali pokojné chvíľky. A ešte treba spomenúť pôrod placenty. To bolo ok. No to šitie bolo veľmi bolestivé Určite horšie ako pôrod. Doktor bol ale skvelý a ma napriek mojim auuu, stále upokojoval. Alicka sa asi po 10 min. aj prisala a tak sme začali s dojčením. Po pôrode lekár vyplnil potrebné formuláre, ktoré sa štandardne vypĺňajú pred pôrodom.
Predpôrodná príprava:
Celú prípravu hodnotím ako vysoko profesionálnu a prínosná. Pani Ježíková ako osoba je podľa mňa úžasná žena, ktorá má najmä prvorodičkám čo odovzdať. Je matkou dvoch detí a bývalou pôrodnou asistentkou a pôsobila aj ako sestra na novorodeneckom oddelení. Aj keď v súčasnosti pôsobí len na týchto poradniach. Takže má veľa praktických skúseností. Hodiny pozostávali z cvičenia + nacvičovania na pôrod a teórie. Teória, ktorá zahŕňala všetko, čo len chcete a potrebujete vedieť (strava mamičky, fázy pôrodu, dojčenie,...). Prínosné boli aj praktické info typu – kam vlastne treba prísť, keď to už na nás príde...
Cvičenie pozostávalo z cvikov pre tehulky, ako cievna gymnastika pre unavené nohy, ale aj cviky na posilnenie panvového dna a chrbtice. A samozrejme, dôkladné vysvetlenie a vyskúšanie dýchania počas kontrakcií a pri pôrode – pri tlačení. A toto mne nesmierne pomohlo. Ďalej sme sa naučili úľavové polohy pri kontrakciách + info o hydromasáží. Veľkým benefitom p. Ježíkovej bolo, že mamičky upokojuje, že pôrod je prirodzená vec a dá sa zvládnuť. Ja som bola od začiatku tehotenstva nastavená, a pravdupovediac, som sa naň tešila. Veď je to chvíľa, kedy naše dieťatko vychádza z môjho tela medzi nás ostatných a treba mu pri tom maximálne pomôcť. Myslím, že psychické nastavenie maminky je veľmi dôležité. Keď na mňa doma prišli prvé kontrakcie, tak som si tie chvíle skutočne užívala – s manželom sme boli spolu, predýchavala som ich, úľavové polohy skutočne pomáhali.
Keď som šla do sprchy, urobiť si hydromasáž, tak vtedy sa pôrod rozbehol na plné obrátky, tak som sa už v ťažších kontrakciách obliekla, pri obúvaní mi praskla voda a šup rýchlo do pôrodnice. Ale o tom bola predchádzajúca časť.
P.S.: Pani Ježíková vás podporí v dojčení a v nepoužívaní cumlíka, čo som mala aj ja za ambíciu, aj sme to tak zvládli a môjmu dievčatku cumlík nikdy nechýbal.
Popôrodná starostlivosť:
Jedlo, pre mňa fajn, normálka, ráno nejaké čerstvé pečivo s pomazánkou, tuším tam nebola zelenina, ale to sa dá tých 5 dní prežiť, alebo nejaké sladké pečivo. A dostali sme aj nejaké ovocie alebo jogurt s rožkom, to bolo zrejme akože na desiatu. Už si to presne nepamätám, ale naozaj to nebolo zlé. A síce by človek očakával racionálnješie stravu, no tých pár dní sa to dá prežiť a hlavne ste radi, že vám niekto navarí. Bolo toho určite dosť a čaje, biela káva, kakao – to bolo v džbánoch tiež dosť k dispozícii. Na chodbe v jedálenskej časti bola aj rýchlovarná kanvica, ak si chcete urobiť počas dňa ťaj, no žiaľ, vodu si treba priniesť z izby. O tom, že príbor a hrnčeky si musíte umývať sami, to je podľa mňa nonsens a pre nemocnicu neekonomický stav – keďže umývačka riadu by minula menej vody a energie, ako keď si to popôrodné maminy umývajú v umývadle. Ale to nie je asi problém len Antolskej.
Obedy tiež ok, vždy polievka, hlavné jedlo, tuším aj nejaká zaváranina k tomu alebo zeleninový šalát. Večere boli tuším tiež teplé, raz bola krupicová kaša.
Detské sestričky – OK. Pravdupovediac, ja som s nimi veľa neriešila, lebo Alicku som mala celý čas pri sebe na izbe, takže nezažila som nosenie dieťaťa a pod. Akurát mi ukazovali kúpanie a každý deň ráno prišla v rámci vizity taká mladá zlatá lekárka na prehliadku. Sestričky, ktoré sa starajú o maminy – tzv. šestonedielky – niektoré nesmierne milé, no bola tam taká xantipka.
ALE! Keď mi bolo ťažko a som si aj poplakala, tak ma veľmi povzbudila, pomohla mi upratať, takže nakoniec mi jej rázna povaha aj pomohla. Ja som totižto veľmi chcela dojčiť, no mala som od začiatku ťažkosti, lebo sa mi nepúšťalo mlieko. Tak mi chodili sestričky pichať pravidelne oxitocin a boli veľmi ochotné. No pravdupovediac, určite nemocničný režim nie je ako doma, takže to treba v záujme vás aj bábätka vydržať. Bola som na štandardnej izbe, práve bolo menej pôrodov, takže zo 6 dní hospitalizácie som bola 5 dní na izbe celkom sama. Bolo to super, lebo som mala viac priestoru, nebudili sme sa s maminami navzájom. Z toho dôvodu určite odporúčam rezervovať si nadštandardnú izbu. V čase môjho pôrodu bola plná, preto sa radšej popýtajte na ňu skôr. A ak chcete, aby bol otecko pri vás, je to podľa mňa veľké plus. Neviem si predstaviť, že by sme boli na izbe 3 s 3 bábätkami.
Žiaľ, napriek tomu, že nemocnica má status baby friendly, očakávala by som aktívnejší prístup v tejto oblasti. Ja som bola napumpovaná informáciami o dojčení (odporúčam Mamilu a nájsť si laktačnú poradkyňu, ak budete mať ťažkosti), ale ak by som toto všetko nevedela, tak určite by sa mi nepodarilo dojčenie, lebo žiaľ Alicku bez môjho vedomia, po kontrole kvôli žltačke doniesla sestrička natlačenú umelým mliekom. A prehovorili ma na dokrmovanie cez striekačku. Po príchode domov a stretku s laktačnou poradkyňou sme museli následky dlhší čas navracať, ale nakoniec sa mi podarilo prejsť na 100% dojčenie.
Takže určite sa nespoliehajte, že dostanete pre podporu dojčenia od detskej lekárky alebo od sestričiek najlepšie rady. Mne sa žiaľ skôr ukázali ako nesprávne a oplatilo sa mi počúvať laktačnú poradkyňu. Aj medzi detskými sestričkami bola 1 sestrička laktačná poradkyňa, ale nebola tam vtedy, keď som ju potrebovala, prišla až na ďalší deň. Čakala by som intenzívnejšiu pomoc a nie rady typu – potrebujete klobúčik na dojčenie, dojčite max. 15 minút, malú treba prikrmovať, neprikladajte si ju tak často a podobne.
No treba povedať, že Antolská je v BA najlepšie vybavenou neonatológiou, pre prípad, ak by bábätko malo nejaké ťažkosti. A to bol pre mňa kľúčový bod rozhodovania sa, v ktorej pôrodnici budem rodiť. Myslím, že oproti tomuto argumentu sú aspekty prístupu sestričiek, čakania na poradenskú ambulanciu a pod. nepodstatné. A opäť by som v rámci BA a okolia šla rodiť len a len tu.
Takže toľko, zosumarizujem to tak, že:
odporúčam pre prvorodičky predpôrodnú prípravu u p. Ježíkovej
poradne môžu byť strašne zdĺhavé, ak nemáte zazmluvneného lekára
pri bezproblémovom pôrode (čo sa samozrejme nikdy nedá predpokladať na 100%) je Antolská super
pre mňa top aj pre ďalšie pôrody kvôli neonatologickému oddeleniu
sestričky v štátnych nemocniciach sú asi všade rovnaké – aj dobré aj horšie. Rovnako aj systém s vlastnými hygienickými potrebami, umývaním príboru a pod.