Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

34. týždeň tehotenstva

Tehotenské bruško v 34. týždni tehotenstvaAj keď je v 34. týždni tehotenstva bábätko ešte v brušku, má takmer rovnaké návyky ako novorodenec1. V spánku má zatvorené oči. Keď je čulé a aktívne, oči má otvorené. Cmúľa si palček, prehĺta plodovú vodu alebo sa hrá s pupočnou šnúrou. Je menej aktívne ako v druhom trimestri, pretože priestor v maternici je stále tesnejší.

V tomto týždni môže dieťa vážiť približne 2,1 kg a merať asi 45 cm od hlavičky po zadoček. Pokožku už má pokrytú tukovou vrstvou, ktorá reguluje jeho teplotu. Úplne a nezávisle bude fungovať ihneď po pôrode, akonáhle opustí maternicu matkinho tela. Centrálny nervový systém je vyvinutý a už iba dozrieva, rovnako tak aj pľúca bábätka. Dúhovka dieťaťa je sfarbená do modra a jej sfarbenie bude dokončené až niekoľko týždňov po pôrode, kedy jeho očká budú vystavené svetlu.

V mozgovej časti bábätka sa nachádzajú tzv. fontanely, ktorých je celkom 6. Fontanely sú väzivové lupienky, ktoré sú typické pre novorodencov a spájajú jednotlivé lebečné kosti, medzi ktorými sú dosť široké medzery. Keď sú lebečné kosti blízko seba, vznikajú medzi nimi lebečné švy. Fontanely sa u dieťaťa postupne vytrácajú, zaceľujú a do dvoch rokov sú úplne zatvorené. Existuje fontanela čelná (fonticulus frontalis), fontanela tylová (fonticilus occipitalis), fontanela klinová (fonticulus sphenoidalis) a fontanela postranná (fonticulus mastoideus). Fontanely plnia svoj ​​účel hlavne počas pôrodu, kedy sa kosti lebky môžu pri prechode pôrodnými cestami rôznorodo posúvať a prekrývať.

Ak tehotná žena čaká chlapca, môže počas pôrodu nastať situácia, že má dieťa príliš veľký miešok. Toto zväčšenie môže byť spôsobené opuchom, ktorý vznikol nadmerným množstvom tekutiny v miešku, postupom času však sama vymizne. Tiež sa môže stať, že semenníky pred pôrodom32 nezostúpia z brušnej dutiny do mieška a zmena nastane až pri dovŕšení jedného roka dieťaťa.

Do konca tehotenstva zostáva necelých 7 týždňov. Tehotná žena môže znovu pociťovať častejšie únavu, výkyvy nálad sprevádzané náhlym smútkom, plačom, ľútosťou, horší spánok alebo tvrdnutie bruška či časté močenie. S tvrdnutím brucha sa môžu objaviť mierne kontrakcie, ktorým sa hovorí poslíčkovia. Telo sa nimi pripravuje na pôrod. Avšak nielen v treťom trimestri, ale prakticky počas celého tehotenstva sa telo ženy na tento fyziologický proces pripravuje. Aj keď nie kontrakciami - tie sa objavujú až ku koncu tehotenstva a lekár ich v poradni postupne monitoruje a zisťuje ich intenzitu.

S blížiacim sa pôrodom je dobré pozorovať na svojom tele rôzne príznaky pôrodu, ako sú pravidelné kontrakcie, bolesť v krížoch, ktorá môže byť sprevádzaná kŕčmi ako pri menštruácii. Ďalej prasknutý plodový vak a uvoľnenie plodovej vody, či uvoľnenie hlienovej zátky14. Postupne dochádza k otváraniu krčka maternice a rozbieha sa tak pôrod. Či sú tieto symptómy pravé - pôrodné, by mal posúdiť lekár, ktorého je vhodné vždy kontaktovať. V prípade, že si žena zostavila pôrodný plán12, mala by ho prejsť so svojím lekárom - pôrodníkom, so svojou pôrodnou asistentkou1, ak ju má dohodnutú vopred alebo ak rodí s dulou.

Žena sa tiež môže cítiť vyčerpaná. Celonočné chodenie na toaletu, neustále hľadanie vhodnej polohy na spanie a pretáčanie sa s už tak veľkým bruškom rýchlo unaví organizmus. Bábätko je u väčšiny žien v brušku položené hlavičkou dole, a sa často stáva, že nožičkami kope do rebier tehotnej ženy, čím jej spôsobuje bolesť, ktorá ju rovnako môže vyčerpávať.

Každá mamička by si mala ešte v tehotenstve zabezpečiť pediatra pre svoje dieťa, ktorý hneď po príchode z pôrodnice dieťa skontroluje. Je len na dohode mamičky a pediatra, či táto kontrola prebehne doma alebo v ordinácii lekára.

Vyšetrenia v 34. týždni tehotenstva

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

34. týždeň tehotenstva v číslach

34. týždeň tehotenstva

  • 34. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
  • 32. týždeň od oplodnenia
  • približne 6 týždňov do pôrodu
  • lekár píše: 33 týždňov + 0 dní až 33 týždňov + 6 dní (skrátene 33tt + 0 až 33tt + 6)

34. týždeň tehotenstva po dňoch

 34. týždeň tehotenstva po dňoch

Video: Pohyby bábätka v 34. týždni tehotenstva:

<< 33. týždeň tehotenstva / 35. týždeň tehotenstva >>

Viac o 34. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
  2. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo, Číslo: 28494-1/2006-OZSO, 2006
  3. http://www.pampers.cz
  4. https://web.archive.org/web/20130211101400/http://www.fit-porod.cz/tehotenstvi/tehotenstvi-tyden-...
  5. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#34
  6. http://cs.wikipedia.org/wiki/Fontanela
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 34. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 34. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť