Ako vyvolať menštruáciu

1 skúsenosť

Zrejme budete súhlasiť, že všetko, čo súvisí s menštruáciou, je najlepšie ponechať na prírodu a jej prirodzený chod. Napriek tomu sa však môžu vyskytnúť situácie, kedy potrebujete, aby menštruácia prišla skôr (napr. kvôli dovolenke). Niekedy má menštruácia u žien s nepravidelným cyklom naozaj veľmi dlhé meškanie. Vyskúšajte najskôr prírodnú pomoc, než zájdete za svojím gynekológom pre injekciu na vyvolanie.

Na vyvolanie menštruácie môžete vyskúšať babské rady

V takom prípade je ale vždy dobré najskôr vyskúšať tehotenský test1, ktorý napovie, či vôbec môžete menštruáciu očakávať. Aj keď si myslíte, že tehotná nie ste, ako začnete príchod menštruácie riešiť, pre istotu si test urobte. Stojí pár korún a jeho výpovedná hodnota je dnes relatívne spoľahlivá.

Spôsobov ako vyvolať menštruáciu je hneď niekoľko, poďte sa teda pozrieť na tie najúčinnejšie babské rady. Prírodní pomocníci majú veľkú výhodu v tom, že nenesú takmer žiadne nežiaduce účinky. To najhoršie, čo sa vám pri ich použití môže stať, je to, že nezaberú.

Účinné babské rady na vyvolanie menštruácie

1. Ponorte sa do vane

Tento spôsob je pravdepodobne asi ten najpríjemnejší zo všetkých ponúkaných možností. Napustite si poriadne horúcu vaňu. Snažte sa o čo najvyššiu teplotu vody, ktorú ste schopné zniesť. A potom sa už len ponorte do tohto kúpeľa (pre príjemnejší pocit a upokojenie nezabudnite pridať vonný olejček či penu do kúpeľa) a relaxujte. Tento postup je vhodné opakovať niekoľko dní po sebe. Pre najlepší účinok sa odporúča vo vani ešte premasírovať spodnú časť brucha - môžete použiť svoje ruky, lepší účinok však vraj dosiahnete, keď ho budete masírovať horúcim prúdom vody zo sprchy.

Tip: Ak nemáte kúpeľňu s vaňou, nezúfajte. Podobný účinok môžete dosiahnuť aj v sprche, nastavte si opäť tú najteplejšie vodu, ktorú znesiete a prúd vody nechajte tiecť na spodnú časť brucha. Opäť opakujte niekoľko dní po sebe.

2. Hýbte sa

Menej príjemným spôsobom (aj keď sa aj tu určite nájdu ľudia, ktorí milujú, keď si môžu dať poriadne do tela) je fyzická námaha. Neľakajte sa, nemusíte ísť hneď pracovať do kameňolomu. Múdre knižky uvádzajú, že by mala postačiť zhruba polhodinová fyzická aktivita. Skvelo v tomto prípade pôsobí jazda na bicykli či behanie. Ak sa vám nechce do terénu, vyskúšajte cviky, ktoré formujú predovšetkým brucho - sedy - ľahy, drepy či tzv. nožnice.

Fyzická námaha tiež urýchli príchod menštruácie

3. Dajte si pohár vína

Áno, čítate správne. Radíme vám, aby ste si naliali. Pohárik červeného vína. Ideálne je spojiť červené víno a už vyššie spomínaný horúci kúpeľ. Keď opomenieme fakt, že to má pomôcť s vyvolaním menštruácie, tak to znie ako veľmi pekný plán na príjemný večer, že?

4. Všemocné bylinky

O sile byliniek sa vie už veľmi dlho. V podstate od pradávna. Neexistuje snáď žiadny neduh, na ktorého liečenie by nefungovala nejaká bylinka. Tak prečo ich nevyskúšať aj v tomto prípade?

Tu si však pre istotu dajte pozor a obzvlášť, ak nie ste úplne bez iných zdravotných problémov, radšej konzultujte so svojím lekárom, či sú pre vás konkrétne bylinky vhodné.

A aké bylinky sa teda odporúčajú na vyvolanie menštruácie? Tradične sa odporúča pitie čajov z ľubovníka, nechtíka, rebríčka, zázvoru alebo zelenej petržlenovej vňate. Piť by sme ich mali pravidelne. A na záver ešte jedno odporúčanie - každému vyhovuje niečo iné, takže sa nebojte skúšať, bylinky však nemiešajte.

Pozor! Niektoré byliny na vyvolanie menštruácie môžu tiež spôsobovať potrat3, takže ak si ich vezmete v tehotenstve, môže dôjsť k spontánnemu potratu10. Preto sa pred nasadením bylinnej kúry naozaj nezabudnite uistiť, či nie ste tehotná.

Pre vyvolanie menštruácie sa odporúča pitie čaju z ľubovníka

5. Zvýšte dávky vitamínu C

Vyvolať menštruáciu by mal pomôcť aj vitamín C, ktorý pomáha zvyšovať množstvo tkaniva v maternici, čím urýchľuje práve príchod menštruácie. Môžete zvoliť užívanie vitamínových prípravkov alebo do svojho jedálnička zaradiť potraviny bohaté práve na céčko. A ktoré to sú? Rozhodne neoľutujete, keď siahnete po papáji, paprikách, brokolici, kivi, citrusovom ovocí, listovej zelenine či paradajkách. Ak žiadne z týchto rád nezabrali a vy napriek tomu chcete menštruáciu vyvolať, nezostáva nič iné, než sa vydať za svojím gynekológom pre vyvolávaciu injekciu.

Súvisiace články

Viac o ako vyvolať menštruáciu na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.prostezdravi.cz/jak-privolat-menstruaci/
  2. https://budkocka.cz/zdravi/babske-rady-na-menstruaci/
  3. http://www.wikihow.cz/Jak-vyvolat-menstruaci
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s ako vyvolať menštruáciu

Máš skúsenosť s ako vyvolať menštruáciu?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
evelyn226
6. mar 2019

Ťažká váha

Poslednú menštruáciu, ktorú som dostala po dvoch týždňoch, som si vyvolala zdvihnutím ťažkej váhy. Na záhrade mám palety a jedna bola položená mimo, tak som ju zdvihla a dala na miesto. Po hodine som zacítila vlhký pocit a menštruácia prišla. Skúšala som aj teplú vaňu, ale neodporúčam kombinovať ju s vínom. Buď si dať najskôr teplý kúpeľ a potom víno alebo zvoliť iba jednu vec. Nakoľko víno je alkohol a teplá voda uvoľňuje telo, zatočí sa vám hlava a môžete aj odpadnúť, čo určite nevedie k príjemnému koncu. Raz som to skúsila a bolo mi veľmi zle až na odpadnutie, partner rýchlo otvoril dvere a vyvetral v kúpeľni. Ja som si musela ľahnúť a cítila som sa "opitá" po dvoch deci, akoby som vypila dve fľaše sama.
0 poďakovaní