Asistovaný hatching

Asistovaný hatching alebo zonálny hatching je mikromanipulačná technika, pri ktorej sa pomocou ostrej ihly naruší obal dvoj až štvordňového embrya (zona pellucida), čo má za následok jeho ľahšie uhniezdenie v maternici. Pri ICSI, kde je už obal narušený, sa tento výkon nerobí.

Vajíčko sa počas putovania z vajíčkovodov do maternice vyvíja a je chránené pevným, bielkovinovým obalom. Obal drží deliace sa bunky pohromade a chráni ich pred možnou infekciou. Keď sa vajíčko dostane do maternice, malo by svoj obal opustiť a uhniezdiť sa. Ak sa však vajíčko z obalu nedostane, pomôcť môže asistovaný hatching. Najvhodnejším obdobím pre tento zákrok je druhý až štvrtý deň po oplodnení. Pri asistovanom hatchingu nedochádza k porušeniu embrya.

Odporúča sa u embryí so silným obalom alebo v prípadoch, že sa v predchádzajúcich cykloch embryo neuhniezdilo.

Video: Prevedenie asistovaného hatchingu

Asistovaný hatching - mechanický

Na tento druh asistovaného hatchingu sa používa prístroj, mikromanipulátor, ktorý robí miniatúrne pohyby aj keď lekár robí rukou pohyby väčšie. Postup prebieha tak, že do prístroja sa pripevní sklenená trubička (pipeta), ktorá slúži na držanie vajíčka a menšou pipetou (ihlou) sa poruší obal vajíčka.
Asistovaný hatching

Asistovaný hatching - laserový

Tento proces je rýchlejší ako mechanický a spočíva v narušení obalu vajíčka pomocou laserového lúča. Nelaserovým lúčom sa najprv označí miesto, na ktoré sa potom namieri lúč laserový.

Asistovaný hatching - chemický

Pri chemickom hatchingu sa do pipety uchopí embryo a druhou pipetou sa na bielkovinový obal kvapne roztok kyseliny sírovej alebo kyseliny chlorovodíkovej. Tá obal rozloží a umožní vajíčku dostať sa z obalu. Odhadnúť však množstvo kyseliny nie je jednoduché, preto tento postup nemusí byť veľmi presný.

Pre koho sa asistovaný hatching odporúča

Asistovaný hatching7 sa odporúča párom, ktoré už skúsili asistovanú reprodukciu, a minimálne tretíkrát nebol prenos embryí úspešný. Tiež sa odporúča ženám, ktoré by chceli otehotnieť v neskoršom veku1 (nad 37 rokov svojho veku), ženám, ktoré majú vysokú úroveň FSH alebo v prípade, že na oplodnenie sa používajú zamrazená embryá.

Asistovaný hatching

Riziká asistovaného hatchingu

Asistovaný hatching je určený len vybraným embryám, preto je veľmi malé riziko, že by u bunky mohlo dôjsť k jej poškodeniu. Laserová metóda znižuje aj minimálne riziko a chráni tiež embryo pred nepriaznivým zásahom lasera. Miera poškodenia embryá by mala byť nižšia ako 1%. Uskutočnilo sa niekoľko štúdií detí narodených po asistovanom hatchingu a neboli u nich zistené žiadne abnormality alebo dlhodobé zmeny.

Pri prenose viacerých embryí pri asistovanom hatchingu existuje zvýšené riziko, že "vzniknú" jednovaječné dvojčatá1.

Viac o asistovanom hatchingu na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.reprogenesis.cz/
  2. http://www.midlandfertility.com/investigations-and-treatments/laboratory-procedures/assisted-hatc... (ENG)
  3. https://web.archive.org/web/20120411171044/http://www.hfea.gov.uk/assisted-hatching.html

Hodnotenia a skúsenosti s asistovaným hatchingom

Máš skúsenosť s asistovaným hatchingom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke