Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Asistovaná reprodukcia

Už dlho sa usilovne snažíte a stále sa vám nedarí otehotnieť? Indikoval vám alebo vášmu partnerovi lekár neplodnosť1? Pomoc nájdete v niektorom z Centier Asistovanej reprodukcie (CAR)1, ktorých je po celej Slovenskej republike niekoľko.


Video: Umelé oplodnenie: Ako to prebieha a čo všetko mu predchádza?

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Lenka Lapides

V rozhovore s MUDr. Lenkou Lapides:

0:00 Úvod
0:37 Kedy vyhľadať odborníka?
1:25 Čo vie odhaliť už gynekológ?
2:32 Čo sa dá zistiť v CAR?
3:58 Aké sú možnosti liečenia neplodnosti?
4:41 Umelé oplodnenie: Ako prebieha?
8:32 Aká je úspešnosť umelého oplodnenia?
9:54 Natívny cyklus odoberania vajíčok
11:25 Preplácanie IVF zdravotnými poisťovňami
12:20 Čo ak je liečba aj dlhšie neúspešná?


YouTube Modrý koník

Pre viac video rozhovorov s odborníkmi klikni na YouTube kanál Modrého koníka.


🎞️ Dokážeme pomôcť až 90 % párov s otehotnením
🎞️ Moslinka Lenka: Moslimovia môžu tiež podstúpiť umelé oplodnenie
🎞️ Čo je OVULÁCIA a kedy nastáva?
🎞️ Kedy si robiť TEHOTENSKÝ TEST?
🎞️ Menštruáciu je možné vyvolávať, ale aj odďalovať


Kedy vyhľadať pomoc odborníka

Vyhľadať pomoc pri otehotnení by mali zdravé páry, ktoré sa o otehotnenie pokúšajú viac než jeden rok. V prípade párov starších ako 35 rokov sa návšteva odborníka odporúča už po pol roku neúspešného snaženia sa o dieťatko. Páry, ktoré majú zdravotné problémy, ktoré môžu mať vplyv na otehotnenie, by Centrum asistovanej reprodukcie mali navštíviť, v podstate okamžite.
Podľa zistenej príčiny neplodnosti je páru odporučená liečba a odborníci zvážia najvhodnejšie riešenie vašej situácie.

Už obvodný gynekológ môže vykonať základnú diagnostiku: zistiť poruchy menštruačného cyklu, prítomnosť ovulácie, faktory, ktoré môžu mať vplyv na plodnosť či priechodnosť vajíčkovodov. Partnerovi môže odporučiť návštevu urológa či iného odborníka.

Ako prebieha liečba v CAR

Vyšetrenie v Centre asistovanej reprodukcie je možné aj bež odporúčania gynekológa po dohodnutí termínu.

Prvotnou úlohou CAR je do hĺbky preveriť zdravotný stav oboch partnerov. Okrem bežných gynekologických vyšetrení, vyšetria zrážanlivosť krvi, vykonajú imunologické vyšetrenia. Vzorku spermií partnera podrobia vyšetreniu, tzv. spermiogramu, ktoré umožní zistenie počtu spermií, ich pohyblivosti, kvality, štruktúry, a tiež genetickej informácie či oxydačného stresu. Toto všetrenie umožní diagnostikovať odchýlky od stavu absolútneho zdravia.

Možnosti liečby

Existuje veľa liekov na stimuláciu plodnosti, ktoré vám lekár môže predpísať, zároveň môžete vyskúšať aj voľne dostupné potravinové doplnky či bylinky.

V prípade aplikácie liekov, prebieha liečba v domácom prostredí, avšak vždy injekčne, keďže zatiaľ iná forma podania liekov neexistuje. Žena si podáva doma hormonálne lieky so žačiatkom menštruačného cyklu. Hormóny stimulujú rast folikulov, ktorý sa za normálnych okolností deje prirodzene, bez našej pomoci.

Mimotelové oplodnenie

Súčasťou mimotelového oplodnenia je spravidla hormonálna stimulácia. Cieľom je zachovať čo najviac vajíčok, ktoré sú následne odobraté. Rast vajíčok v priebehu hormonálnej stimulácie je pozorovaný. Dorastanie do ideálnej veľkosti, cca 2 cm, trvá približne 10 až 12 dní. Po dozretí sú vajíčka, v krátkej narkóze, odobraté ihlou priamo z vaječníkov.

Samotné oplodnenie partnerovými spermiami môže mať dve formy: IVF a IXI.

  • IVF7 - jedno konkrétne vajíčko sa vloží do laboratórnej misky spolu so spermiami, ktoré spontánne prenikajú do vajíčka
  • ICSI - vezme sa jedno konkrétne vajíčko a jedna konkrétna spermia, ktorá sa do vajíčka vpichne

V oboch prípadoch je následne, po oplodnení, embryo vložené do inkubátora, kde je 5-6 dní sledované a v prípade, že je jeho rast optimálny, je vložené do dutiny maternice.

K tejto metóde sa dajú využiť buď vlastné vajíčka a spermie partnerov alebo z darcovskej banky.

Menej invazívnou metódou je tzv. inseminácia, kedy sa partnerove spermie zavedú katétrom priamo do maternice. Inseminácia býva riešením v prípade neplodnosti zo strany muža. Napríklad, že mužove spermie sú pomalšie, zavedenie priamo do dutiny maternice im skráti cestu k vajíčku a je vyššia šanca, že dôjde k oplodneniu.

Natívny cyklus

V prípade, že sa žena chce vyhnúť hormonálnej stimulácií a napriek tomu absolvovať umelé oplodnenie, existuje možnosť využiť tzv. natívny alebo prirodzený cyklus, uprostred ktorého sa odoberie vajíčko, ktoré sa následne oplodní. V takom prípade sa však jedná o jediné vajíčko, preto je úspešnosť nižšia. Navyše sa pri opakovaných odberoch vykonáva vpich do vaječníka pri každom odbere, čo je nevýhodou tejto metódy.

Úspešnosť

Úspešnosť liečby zníženej plodnosti nie je možné presne určiť. Odvíja sa od včasnej diagnostiky i od jej príčiny.

Liečba neplodnosti a zdravotná poisťovňa

V prípade existencie indikácie, zdravotná poisťovňa čiastočne prepláca náklady na liečbu zníženej plodnosti páru.

<< Späť do kategórie Snažíme sa

Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s asistovanou reprodukciou

Máš skúsenosť s asistovanou reprodukciou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť