Tehotenstvo po 40

1 skúsenosť

Ste tehotná po 40 alebo o bábätku ešte len uvažujete? Iste sa musíte stretávať s rôznymi a absolútne protichodnými názormi vo svojom okolí. Jeden vám bude nadšene gratulovať, druhý si poklepe na čelo, či ste sa zbláznili. Že je to predsa rizikové. A že už ste na dieťa stará a nebudete mať dostatok síl na to, aby ste sa o neho postarala. Nenechajte sa ale odradiť, tehotenstvo v tomto veku má aj svoje výhody!
Tehotná po 40

Vaše zdravie po 40

Je potvrdené štúdiami, že ženy, ktoré majú dieťa až po štyridsiatke, majú dlhší život. Ako je to možné? Pretože sú počas tehotenstva pod väčším vplyvom estrogénu, ktorý pozitívne pôsobí proti ateroskleróze (ukladanie tuku do ciev), proti osteoporóze (rednutie kostí), čo sú veľmi časté choroby u žien po menopauze. Aj tá je práve pod hormonálnym vplyvom oddialená. Napriek tomu je v tomto veku mamičiek veľmi málo a to z toho dôvodu, že šanca na otehotnenie sa každým rokom postupne znižuje.

"Aktuálne výskumy ukazujú, že schopnosť otehotnieť v priebehu jedného cyklu jednoznačne s vekom klesá. Zatiaľ čo napríklad v 22 a 23 rokoch je pravdepodobnosť otehotnenia, a to za predpokladu, že obaja partneri sú zdraví a majú pohlavný styk v plodnom období, približne 25 percent. Nasleduje potom mierny pokles pravdepodobnosti, v 31 rokoch je to už len 20 percent, v 35 rokoch 16 percent, v 38 rokoch 11 percent, v 40 už len 7 až 8 percent a v 45 už len 2 až 3 percentá, "hovorí gynekológ MUDr . Pavel Turčan.

Samozrejme záleží aj na vašej fyzickej kondícii, na vašej životospráve a celkovo na spôsobe vášho života. Aktívnejšie a zdravo žijúce mamičky majú oveľa lepšie možnosti a vyhliadky na tehotenstvo. Najčastejšie si totiž mamičky sťažujú, že v tomto veku už nezvládajú starostlivosť o dieťa fyzicky a že sú veľmi unavené. Aktívne mamičky tento problém príliš netrápi.

A ak ste boli už tehotné skôr, je pravdepodobné, že budete náchylnejšia k vzniku hemoroidov, prolapsu tkanív maternice a vagíny a rozstupu brušných svalov. Tieto "nežiaduce" účinky sa dajú minimalizovať práve už spomínaným aktívnym životným štýlom.

Vaša životná situácia po 40

V čase, keď už ste presiahli štyridsiaty rok života, máte už množstvo životných skúseností, zrelosť a zázemie, ktoré iste zužitkujete pri výchove dieťaťa. Pravdepodobne už tiež máte stabilné zamestnanie a niečo našetrené, takže bábätko určite nebude trpieť. A najskôr už máte tiež partnera, s ktorým sa na maličké tešíte. Je možné, že budete cítiť obavy. Že predsa už budete starí, kým dieťa odrastie a postaví sa na vlastné nohy a ako to budete fyzicky zvládať. Z toho si ale hlavu nerobte, myslite na to, že dieťatko prináša hlavne radosť!

A ak náhodou partnera nemáte, máte nárok na príspevok na materskú dovolenku a alimenty od otca.

Tehotná po 40 a možné komplikácie

Na druhú stranu je potrebné zvážiť všetky možné riziká, ktoré môžu nastať. Jedno z nich napríklad je, že šanca na otehotnenie je vo vašom veku celkom malá. A je tiež šanca, že keď už sa to konečne podarí, skončí to potratom10. Až tretina všetkých tehotenstiev po štyridsiatom roku života končí spontánnym potratom. Najčastejšie sa tak deje práve kvôli starobe vašich vajíčok, ktoré čakajú na oplodnenie od pohlavnej dospelosti (tzn. od puberty) a tým pádom už sú náchylnejšie k tomu, aby urobili chybu pri delení a zahniezdení sa do maternice. Často tak vznikajú rôzne chromozomálne aberácie, ktoré sú v mnohých prípadoch nezlučiteľné so životom a preto telo spontánne potratí. Najčastejšie z týchto výnimiek, ktoré prežívajú, je Downov syndróm2 (1: 106). Pri veku nad 44 je šanca, že sa bábätko narodí s nejakou chromozomálnou vadou, približne 1:30.

Ďalším rizikom je, že vaša maternica už nie je v kondícii , postupom veku atrofuje, to znamená, že zmenšuje svoju veľkosť a redukuje počet buniek. Z toho vyplýva, že nemusí byť dostatočne silná na to, aby sa do nej embryo mohlo zahniezdiť a nemusí byť dostatočne zásobená krvou, aby prípadné tehotenstvo udržala. Preto tiež, ak všetko dobre dopadne a bábätko1 sa narodí, môže mať nižšiu pôrodnú hmotnosť.

Čím staršia budete, tým sú aj ďalšie riziká, napríklad tehotenská cukrovka5, preeklampsia3 a eklampsia. Tiež klesá šanca otehotnieť umelý oplodnením, tzv. in vitro fertilizáciou6. Ďalej je tiež možné, že zotavenie sa po pôrode pre vás bude oveľa náročnejšie, než keby vám bolo 20.

Ale nebojte sa ničoho! Staršie mamičky sú pod prísnym dozorom lekárov a všetko je pod kontrolou. Myslite hlavne na to, že mať bábätko je predovšetkým radosť a tešte sa na tie krásne chvíle, ktoré vás čakajú!

Súvisiace články

Viac o tehotenstve po 40 na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20140216153753/https://www.parenting.com/article/pregnancy-at-20-30-4...

Použité zdroje obrázkov

  1. https://img.cncenter.cz/img/1/full/1234670-img-stara-matka-babicka-dite-v0.jpg?v=0
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s tehotenstvom po 40

Máš skúsenosť s tehotenstvom po 40?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
bodka70
26. máj 2014

Výnimka potvrdzuje pravidlo :-)

Článok určite neklame, ale ja som výnimka potvrdzujúca pravidlo a takýchto výnimiek je určite viac.

Otehotnela som krátko po 40tke, moje tretie úspešné tehotenstvo. Otehotnela som prirodzene, navyše neplánovane, bez akýchkoľvek snáh. Tehotenstvo som mala bezproblémové, testy na cukrovku som mala vraj ukážkové. Amiocentézu som odmietla, krvné výsledky, NT hodnoty a UTZ vyšetrenie bolo všetko v poriadku. Pôrod bol sekciou, kvôli mojím chorým kĺbom, bola to moja 3 sekcia - a zo všetkých bola táto najľahšia a najlepšie som ju znášala. Chlapček sa narodil v termíne, s normálnou pôrodnou váhou, apgar skóre 10 - 10 -10 a je úplne zdravý. Teraz už má takmer 2 roky a je to naša veľká radosť :-). Boďka.
14 poďakovaní