Mikrobiálny obraz pošvy

Určite ste niekedy zažili, že vás tam dole nepríjemne svrbí alebo páli. Naša vagína je miestom, ktoré je vystavované okolitým vplyvom. Najviac pri pohlavnom styku. Počas neho dochádza k výmene baktérií medzi vami a vaším partnerom. Baktérie sa potom môžu uchytávať na vaginálnu sliznicu a spôsobovať tak nepríjemné pocity, ako je svrbenie, výtok alebo zápach. Tieto problémy vás môžu dohnať až do ordinácie vášho gynekológa, ktorý pravdepodobne vykoná toto nenáročné vyšetrenie.

Mikrobiálny obraz pošvy (MOP) je jednoduché, rýchle a ľahko dostupné vyšetrenia v gynekológii. Jedná sa o odobratie vzorky priamo zo steny vagíny, ktorá je následne hodnotená pod mikroskopom. Podľa mikrobiálneho osídlenia sa obraz pošvový klasifikuje do šiestich kategórií. Hodnotí sa hlavne vzhľad výtoku a prítomnosť baktérií, prípadne bielych krviniek typických pri zápale vyskytujúcom sa v organizme a odlúčených buniek sliznice vagíny. Všetky príznaky, ktoré pacientka pociťuje, jej spôsobujú skôr diskomfort, než aby ju nejako vážnejšie ohrozili. Tiež sa využíva pre diagnostiku pohlavne prenosných chorôb.

Mikrobiálny obraz pošvy

Mikrobiálny obraz pošvy a jeho druhy

MOP I

Tento mikrobiálny obraz pošvy je úplne prirodzený, vyskytuje sa u zdravých žien. Nemal by byť sprevádzaný výtokom. V mikroskope by mal byť viditeľný iba Lactobacillus acidophilus, ktorý je súčasťou fyziologického osídlenia vagíny. Ten je pre ženské telo nevyhnutný, vytvára prirodzene kyslé pH vo vagíne, ktoré zaisťuje obrannú bariéru pre cudzorodé baktérie. Jeho nedostatok môže spôsobovať zápaly, pretože je pošva nedostatočne chránená.

MOP II

MOP II, nehnisavý bakteriálny obraz čiže bakteriálna vaginóza je najčastejšie spôsobený baktériou Gardnerella-vaginalis. Pre tento druh je typický mliečno zakalený, niekedy až žltkastý výtok. V mikroskopickom obraze budú viditeľné leukocyty, teda biele krvinky, ktoré sa vo zvýšenom množstve vyskytujú pri zápalovej reakcii organizmu.

MOP III

Tomuto typu sa inak tiež hovorí hnisavý bakteriálny obraz, často spojený s hustým bielym alebo žltým výtokom. V tejto fáze už je pôvodná mikroflóra Lactobacilli prekrytá infekčnou flórou, hlavne baktériami, ktoré produkujú hnis, spolu s väčším množstvom leukocytov.

MOP IV

Mikrobiálny obraz pošvy typu IV sa inak nazýva kvapavkový. Je spôsobený Neisseria gonorrhoae, ktorá v mikroskope vyzerá ako kávové zrnko. Opäť je sprevádzaný výtokom, belavým až žltozeleným a veľkým množstvom bielych krviniek. Ak je podozrenie na kvapavku, musia byť odobraté viaceré vzorky a musí byť diagnóza potvrdená aj ďalšími metódami, než len podľa mikroskopického obrazu.

MOP V

Tiež nazývaný ako trichomonádový. Hlavným pôvodcom nemoci je Trichomonas vaginalis, prvok, ktorý spôsobuje urogenitálne infekcie ako u žien, tak u mužov. Veľké riziko predstavuje v tomto prípade pre tehotné ženy, ktoré môžu vďaka Trichomonádam predčasne porodiť a novorodenec tak môže mať menšiu pôrodnú hmotnosť, prípadne nedostatočne vyvinuté orgány. Tiež môžu mamičky infekciu preniesť na dieťa počas pôrodu. Prejavuje sa sladko zapáchajúcim speneným bielym výtokom, niekedy prirovnávaným k pivnej pene.

MOP VI

MOP VI je spôsobený Candidou albicans, hovorí sa mu mykotický. Candida je kvasinka, ktorá sa veľmi často vyskytuje aj u zdravých ľudí. Táto infekcia môže prepukať len u ľudí, ktorí majú oslabenú obranyschopnosť organizmu, napríklad pri liečbe antibiotikami4, pri cukrovke alebo pri hormonálnych výkyvoch. Kandidózny výtok je prirovnávaný k tvarohovitej konzistencii.

Ako to prebieha

Ster vykonáva gynekológ vatovým tampónom pomocou pošvových zrkadiel zo zadnej steny sliznice pošvy a z krčka maternice. Kvôli dvom odlišným sfarbeniam na mikrobiologické vyšetrenie sa odoberajú spravidla dve vzorky. Náter, ktorý bude slabý alebo naopak príliš hustý, potom nemožno v laboratóriu zhodnotiť. Ster prebieha v polohe ako bežná gynekologická prehliadka. Môžete pociťovať mierne nepríjemný pocit pri samotnom vyšetrení, ktoré trvá len pár sekúnd. Nedá sa povedať, že by išlo o bolestivú procedúru.

Hodnotenie

Ster je následne starostlivo mikroskopicky preskúmaný. Sledujú sa prevažne odlúčené bunky zo steny vagíny, prítomnosť bielych krviniek alebo prítomnosť konkrétnych baktérií. Výsledky by mali byť hotové do piatich dní.

Liečba

U mopu II a III sa nachádzajú baktérie, ktoré sú ľahko zahubiteľné antibiotikami a samotná liečba trvá len pár dní.

Ak chceme vyliečiť kvapavkpu, musí lekár tiež naordinovať antibiotickú liečbu, najčastejšie penicilínom. Bohužiaľ, v dnešnej dobe rastie rezistencia baktérií na antibiotiká, preto už nie je zaručené, že budú na penicilín reagovať a je teda niekedy nutné siahnuť po silnejších prípravkoch. V prípade prítomnosti Neisseria v nátere potom musíte dochádzať na pravidelné testy, ktoré budú monitorovať liečbu. Je nevyhnutné sa zrieknuť pohlavného styku, aby nedošlo k šíreniu choroby alebo k opakovanej infekcii.

Ani liečba trichomonádového mopu nie je nijako náročná, podávajú sa antibiotiká alebo chemoteraupetiká. Možno ich podať aj v jednej väčšej dávke naraz. Do liečby je potrebné zapojiť aj partnera. Ďalej je nevyhnutná sexuálna abstinencia až do chvíle, kedy bude choroba vyliečená. Po ukončení liečby si nevytvárame protilátky, je teda možné sa znovu nakaziť.

Liečba kandidózy nezahŕňa len liečbu vagíny, ale celého organizmu. Ako bolo spomenuté vyššie, Candida albicans sa často vyskytuje aj u zdravých ľudí, infekcia prepukne len u tých imunitne oslabených. Liečba je teda komplexná a môže trvať aj niekoľko mesiacov. Candida je huba, je teda nutné použiť namiesto antibiotík, na ktoré nie je citlivá, antimykotiká. Tiež je pacient nútený zmeniť svoje stravovacie návyky a začať rozlišovať, ktoré potraviny vytvárajú v organizme kyslé prostredie a ktoré zásadité a následne upraviť svoj jedálniček tak , aby sa tých kyslých potravín čo najviac vyvaroval.

Prevencia

Samozrejme sa prítomnosti baktérií v pošvovom steru dá predchádzať. A to správnou hygienou, na ktorú sa odporúča len čistá voda alebo prípravky, ktoré nebudú narušovať prirodzene kyslé pH vagíny. Ďalej monogamný vzťah a dodržiavanie zásad bezpečného sexu. Ak si chcete byť ešte istejšia, môžete si zaobstarať prípravky obohatené o kyselinu mliečnu (Hydrofemin, Idelyn Beliema Effect, GYNIMUN intim protect ) alebo o glykogén (Canesbalance, Lactofeel) , ktoré zaisťujú stálejšie pH vo vagíne, ktoré je nevyhnutné udržať, aby bola dostatočne ochránená.

Video: Príčiny vzniku vaginálnej mykózy

Související články

Viac o mikrobiálnom obraze pošvy na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://www.wikiskripta.eu/w/Mikrobiální_obraz_poševní
  2. https://www.fnkv.cz/lab/lp_uld/HVEZDABABZ.htm
  3. http://www.pohlavni-nemoci-a-jejich-priznaky.cz/bakterialni-vaginoza
  4. http://www.pohlavni-nemoci-a-jejich-priznaky.cz/kapavka-gonorrhoea
  5. http://www.pohlavni-nemoci-a-jejich-priznaky.cz/trichomoniaza
  6. http://www.pohlavni-nemoci-a-jejich-priznaky.cz/kandidoza

Použité zdroje obrázkov

  1. https://cdn.pixabay.com/photo/2018/02/27/21/55/belly-3186730_960_720.jpg

Použité zdroje

  1. Karel Citterbart et al., Gynekologie. Praha: Galen, 2001.
  2. http://www.gynda.sk/gynekologia/gynekologicke-vysetrenia
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s mikrobiálnym obrazom pošvy

Máš skúsenosť s mikrobiálnym obrazom pošvy?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť