Diagnostické metódy pri vyšetrení ženy

1 skúsenosť

Diagnostické metódy pri vyšetrení ženy pri neplodnosti sú:

  • Anamnéza - lekár zisťuje informácie o menštruácii (jej pravidelnosť, dĺžka, sila krvácania), frekvencii pohlavného styku, prekonané operácie a choroby, užívanie liekov, choroby rodinných príslušníkov.
  • Symptotermálna metóda - meranie bazálnej teploty plus sledovanie ďalších príznakov hormonálnych zmien v tele - hlien, poloha, otvorenosť a mäkkosť krčka maternice.
  • Zobrazovacie metódy - RTG a ultrazvukové vyšetrenie.
  • Hormonálne vyšetrenie - vykonáva sa pri neplodnosti alebo väčších nepravidelnostiach menštruačného cyklu. Stanovujú sa najmä hodnoty LH, FSH, AMH, prolaktínu, estradiolu a progesterónu.
  • Imunologické vyšetrenie - zisťujú sa antispermatozoidné a antiovariárne protilátky. Vyšetruje sa cervikálny hlien. Používa sa test podľa Kremera, mikroaglutinačný test, postkoitálny test, ELISA.
  • Operačné metódy -napr. hysteroskopia, laparoskopia5.
  • Ambulantná ultrazvuková metóda - sono HSG - hysterosalpingografia - Metóda spočíva vo vstreknutí fyziologického roztoku s kontrastnou látkou (tenkým katétrom cez krčok maternice) priamo do maternice. Nasleduje ultrazvukové vyšetrenie. Pomocou tejto metódy je možné prehliadnuť štruktúry v maternici (polypy, myómy), sliznicu maternice, endometria zrasty, vrodené defekty a abnormality maternice a vajíčkovodov. Vyšetrenie je bezbolestné a nevyžaduje od pacientky žiadnu špeciálnu prípravu. Výsledok sa pacientka dozvie ihneď po vyšetrení.

Súvisiace články

Viac o diagnostických metódach pri vyšetrení ženy na modrykonik.sk

Použité zdroje:

  1. http://www.gennet.cz/asistovana-reprodukce/vysetreni-zeny/
  2. http://www.stopneplodnosti.cz/lecba-neplodnosti/vysetreni-zeny/hysterosalpingografie/
  3. http://www.ulekare.cz/clanek/specialni-vysetreni-delohy-barvivo-napovi-kde-je-problem-16632
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s diagnostickými metódami pri vyšetrení ženy

Máš skúsenosť s diagnostickými metódami pri vyšetrení ženy?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
karinuska22
22. jan 2016

Vyšetrenia potrebné k diagnostike neplodnosti

Všetkým, ktorí nevedia prečo nemôžu mať dieťatko, by som v prvom rade, po mojich 5-ročných skúsenostiach, odporučila vyšetrenia na hematológii - zrážanlivosť, zistenie potrebných minerálov, vitamínov, kyseliny listovej, výskyt toxoplazmózy, atď.), vyšetrenie štítnej žľazy, imunologické vyšetrenie, genetické vyšetrenie.

Výmenné lístky vám na to dá každý dobrý gynekológ, ktorý vám chce pomôcť. Ja som takého našťastie mala.

Tieto vyšetrenia odporúčam bez zásahu centier reprodukčnej medicíny. Ja som sa 4 roky spoliehala iba na nich a zistila som, že som robila veľmi zle a nakoniec som si všetky vyšetrenia vybavila sama a zistili mi poruchu zrážanlivosti na hematológii.

O tejto poruche v centre vedeli, ale vykašlali sa na to a neriešili to. Takže sa nespoliehajte iba na centrá, im ide hlavne o zárobok.

Odporúčam počas celej doby jesť kyselinu listovú. Toľko odo mňa. Držím všetkým palce, aby sa vám to podarilo, tak ako nám. Vďaka RF v Brne u nás pobehuje dvojročný Samko. Robí nám veľkú radosť.
1 poďakovanie