Gardnerella vaginalis

Gardnerella vaginalis je anaeróbna baktéria, ktorá spôsobuje pri svojom premnožení bakteriálnu vaginózu. Infekcia touto baktériou je spôsobená nerovnováhou a nestabilitou vaginálnej mikroflóry. Jedná sa buď o znížený počet laktobacilov, ktoré sa vo vagíne vo vysokom množstve nachádzajú fyziologicky alebo naopak o prílišné premnoženie iných baktérií, medzi ktoré spolu s Gardnerellou patrí napríklad Prevotella.
Gardnerella vaginalis

Prenos

Ako už bolo spomenuté jedná sa o baktériu, ktorá sa nachádza v poševnom prostredí zdravých žien. Jej premnoženie, ktoré vedie k infekcii, môže byť spôsobené napríklad dlhodobou antibiotickou liečbou4 či kvôli vnútromaternicovému teliesku13, čo však nie je častá príčina. Taktiež sa prenáša pri sexuálnom styku3 s mužom nakazeným Gardnerellou.

Symptómy

Toxíny, ktoré baktéria produkuje v malom množstve nespôsobujú žiadne problémy, no pri jej zmnožení sa objavia nasledujúce symptómy:
Gardnerella vaginalis

  • vaginálny sivý zakalený výtok,
  • podráždenosť,
  • svrbenie,
  • pálenie pri močení
  • zápach po rybách, ktorý je typický práve pre Gardnerellu.

U mužov sa jedná hlavne o zápal prostaty alebo iných častí močového traktu2. Častým javom je i to, že je u mužov infekcia bezpríznaková.

Stanovenie diagnózy

Diagnostika stojí na analýze vaginálneho výteru alebo zo vzorky moči. V mikrobiologickom laboratóriu sa vzorky kultivujú a následne mikroskopicky skúmajú. V dnešnej dobe sa na diagnostiku čím ďalej, tým častejšie využíva práve metóda PCR. Jedná sa o metódu, ktorá sa využíva na pomnoženie určitých fragmentov DNA, čo sa v diagnostike využíva na sledovanie dedičných a infekčných ochorení. Všimnúť si môžeme aj zmeny pH pošvy, ktoré stúpa nad hodnoty 4,5 (normálne pH sa pohybuje medzi 3,5 až 4,5). 

Liečba

Keďže sa jedná o baktériu, k liečbe sa využívajú antibiotiká4. Mimo farmakologickej terapie je vhodné zmeniť aj hygienické návyky a to nosiť 100 % bavlnenú spodnú bielizeň, pri umývaní intímnych partií používať len špeciálne na tieto miesta určené prípravky, mať len chránený pohlavný styk. Vhodné je aj znížiť príjem cukrov v strave, pretože ich nadbytok sa vylučuje močom a tvorí tak „potravu“ pre baktérie.

Prognóza

Pokiaľ vaginóza nie je liečená,  môže spôsobiť závažnejšie komplikácie a to hlavne pre tehotné ženy, kedy môže prísť k predčasnému odtoku plodovej vody1 a následnému pôrodu6. Pri antibiotickej liečba dochádza k vyliečeniu v priebehu približne dvoch týždňov. Liečba by mala prebehnúť u oboch partnerov a tiež by sa partneri v dobe liečby mali zdržať sexuálnych aktivít.

Súvisiace články

Viac o Gardnerella vaginalis na modrykonik.sk:

Použité zdroje:

  1. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Bakteriální_vaginóza
  2. http://www.venerologie.cz/onemocneni/gardnerella/
  3. https://www.cdc.gov/mmwr/pdf/rr/rr6403.pdf
  4. Foto: By Dr. F.C. Turner
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s Gardnerella vaginalis

Máš skúsenosť s Gardnerella vaginalis?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť