PESA

PESA - perkutánna ašpirácia tekutiny z epididymis (nadsemenníkov) (z angl. Percutaneous Epididymal Sperm Aspiration), je metóda asistovanej reprodukcie pre získanie spermií na účel umelého oplodnenia (IVF7). Oproti metódam MESA a TESE sa nejedná o mikrochirurgickú operáciu, zákrok je vykonávaný len za pomoci tenkej ihly, ktorá je zavedená cez kožu mieška do nadsemenníka a pomocou ktorej sa odsaje jeho obsah.

Metódy odberu spermií

Metóda PESA je veľmi podobná metóde MESA. Spermie sú taktiež získavané z nadsemenníka, rozdiel ale spočíva v prevedení. Zatiaľ čo u metódy MESA je nutný mikrochirurgický rez do mieška, metódou PESA sa tekutina získava punkciou a ašpiráciou (nasatím) spermií cez kožu miešku. Týmto sa dá vyhnúť už spomínanému rezu v hornom sektore miešku. Pre svoju neinvazívnosť (teda bez nutnosti operačného zákroku) je preto metóda PESA prvou voľbou odberu spermií.

Viac o chirurgickom odbere spermií metódou MESA nájdete v samostatnom článku MESA.

PESA, podobne ako MESA, sa vykonáva najmä mužom, u ktorých bola zistená neprítomnosť spermií v ejakuláte (Azoospermia), buď v dôsledku nepriechodnosti semenovodu alebo nadsemenníkov.

Azoospermiou trpí v súčasnosti približne 1-2% mužov, približne v polovici prípadov sú síce spermie tvorené v semenníkoch, ale ich transport do semenovodu je zablokovaný. Tento stav sa označuje ako obštrukčná azoospermia .

Viac informácií o neprítomnosti spermií v ejakuláte nájdete v hlavnom článku Azoospermia.

Nadsemenníky a ich funkcie

Nadsemenníky sú úzky párový orgán, prebiehajúci na zadnom okraji semenníkov. Nadsemenník je zložený z troch častí: hlavy, tela a chvosta, ktorý zatáča v dolnom sektore semenníka smerom nahor a prechádza tak do semenovodu. Tkanivo nadsemenníkov je tvorené lalôčikmi a kanálikmi.

Nadsemenník možno prirovnať k zásobárni zrelých spermií, ktoré sú tvorené semenníkmi. Ejakuláciou sa spermie uvoľnia a odchádzajú z tela von, v opačnom prípade, teda ak k ich odchodu nedôjde, sa v tele postupne rozložia.

Na tvorbu spermií v semenníkoch má vplyv hormón testosterón a tiež folikuly stimulujúci hormón. Následne spermie putujú do nadsemenníkov, kde postupne dozrievajú. Tvorba nových spermií trvá cca 90 dní , z čoho vyplýva, že spermie obsiahnuté v ejakuláte boli vytvorené pred tromi mesiacmi.

Dôvody na vykonanie PESA

Indikácie k zákroku sú totožné ako u metódy MESA. Tento zákrok sa vykonáva za predpokladu, že produkcia spermií daného muža je v norme, ale existuje problém v transporte spermií do ejakulátu. Metóda PESA (rovnako ako MESA) nie je vhodná v prípadoch, keď sa jedná o neobstrukční azoospermiu.

Predpoklady pre vykonanie metódy PESA:

  • Obštrukčná azoospermia,
  • Poúrazové stavy miechy (neschopnosť ejakulácie),
  • Dysfunkcia v procese ejakulácie,
  • Retrográdna ejakulácia (ejakuláciou dochádza k transportu spermií do močového mechúra, nevyjdú teda močovou trubicou z tela von),
  • Vazektómia (sterilizácia),
  • Vrodené vady mužského pohlavného ústrojenstva (napr. obojstranná absencia semenovodov - táto anomália sa často vyskytuje súčasne s cystickou fibrózou

Vyšetrenie pred výkonom

Vyšetrenie pred výkonom

  • Okrem krvných a hormonálnych testov je vyšetrenie zamerané predovšetkým na prítomnosť semenníkov, nadsemenníkov a semenovodu, ďalej tiež na veľkosť, objem a konzistenciu týchto orgánov. Semenníky menších rozmerov a mäkšej konzistencie hovoria za nižšiu kvalitu spermií, naopak stvrdnuté nadsemenníky a absencia semenovodov môžu byť známkou možnej obštrukcie (nepriechodnosti). Za obštrukciou môžu byť skryté tiež abnormality prostaty, preto je potrebné pred výkonom vyšetriť aj tento orgán.
  • Ďalším krokom je analýza ejakulátu pre následné potvrdenie azoospermie (zisťuje sa počet spermií v ejakuláte). Ejakulát obsahuje mnoho minerálnych látok (sodík, vápnik, horčík, zinok), okrem iného aj fruktózu a je ľahko zásaditého charakteru, preto nález kyslého pH a menšieho množstva tekutiny bez obsahu fruktózy, naznačuje obštrukčnú azoospermiu.
  • Bežné je tiež testovanie pacientov na HIV a žltačku typu B a C. V prípade pozitívnych výsledkov na niektoré z týchto ochorení nemožno získanú vzorka uskladniť a následne použiť.

Možné komplikácie

  • hematóm,
  • Bolestivosť,
  • Možné poranenia semenníkov a nadsemenníkov.

Výhody metódy PESA

  • Táto metóda je rýchlejšia, než ak metóda MESA,
  • Pri výkone nie je potrebná celková anestéza, zákrok je vykonávaný len za pomoci anestézie lokálnej,
  • Nie sú potrebné skúseností s mikrochirurgiou,
  • Kvalita spermií odobratých z nadsemenníkov je vyššia, v porovnaní s kvalitou spermií získaných z semenníkov,
  • Nízke náklady,
  • Možnosť opakovania

Nevýhody metódy PESA

  • Premenlivé výsledky odberu spermií (metódou MESA je získané spravidla spermií viac),
  • Možné komplikácie,
  • Nevhodnosť zákroku pre mužov trpiacich neobstrukčnou azoospermiou,
  • Metóda je vykonávaná tzv. na slepo, bez možnej kontroly napr. ultrazvukom, čo môže zapríčiniť možné poranenie jemných cievok vnútri nadsemenníka. Ak je proces niekoľkokrát opakovaný, zvyšuje sa tým pravdepodobnosť poškodenia.

Postup

  • Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii.
  • Tenká ihlička sa zavedie do tej časti nadsemenníka, kde sú prítomné spermie.
  • Následne sa obsah nadsemenníka odsaje.
  • Ihneď po úspešnom výkone a kontrole odobratých vzoriek sú spermie použité na metódu ICSI

Viac o intracytoplasmatickej injekcii spermií nájdete v samostatnom článku ICSI.

Video (ENG): Metóda PESA

Po výkone

Vďaka tomu, že je metóda PESA veľmi nenáročná, nijako výrazne pacienta neobmedzuje. Pacient sa môže vrátiť domov ešte v ten istý deň po zákroku. Obnovenie bežného života je možné už druhý deň.

V prípade, že sa metódou PESA získať spermie nepodarilo, pristupuje sa ďalej k metóde TESA.

Metóda TESA veľmi pripomína metódu TESE. Rozdiel medzi týmito metódami je však najmä v tom, že TESA je zákrok menej invazívny, nie je nutná ako v prípade metódy TESE mikrochirurgická operácia. Tkanivo z semenníka sa odoberá, rovnako ako u PESA, iba tenkou ihličkou a následnou ašpiráciou (nasatím) spermií, pričom kvalita odobraných spermií zostáva u oboch metód takmer rovnaká. Preto je vhodná aj na terapiu neobstrukčnej azoospermie.

Výhodou metódy TESA je predovšetkým to, že ju možno použiť aj u pacientov s obštrukčnou azoospermiou, avšak kvalita spermií posúva túto metódu až na tretie miesto voľby, teda po MESA a PESA. V hodnotení výsledkov je metóda TESE ďaleko v popredí pred metódou TESA.

Viac o metóde odberu spermií TESE nájdete v hlavnom článku TESE.

Viac o metóde PESA na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.reproductivehealthctr.com/treatments_for_men_pesa.htm
  2. https://web.archive.org/web/20140918192938/http://www.internationalfertilitycentre.com:80/percuta...
  3. http://www.lekari-online.cz/lecba-neplodnosti/zakroky/odber-spermii
  4. https://web.archive.org/web/20131006152909/http://www.regionalfertilityprogram.ca/services-male-f...
  5. Surgical sperm retrieval and its use in infertility treatment

Hodnotenia a skúsenosti s PESA

Máš skúsenosť s PESA?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke