PGD a PGS

PGS a PGD sú diagnostické metódy, vďaka ktorým je možné vyšetriť niektoré genetické vlastnosti embryí ešte pre ich zavedením do maternice. Z embrya sú odobrané 1 alebo 2 bunky a tie sú podrobené genetickej analýze. Odobratie bunky prežijú väčšinou bez akejkoľvek ujmy a normálne sa ďalej vyvíjajú.

PGS alebo predimplantačný genetický screening

PGS alebo preimplantačný genetický screening je vyšetrenie, ktorého cieľom je vybrať k embyotransferu1 také embryá, ktoré sú bez genetickým abnormalít, ktoré by viedli k závažným vývojovým vadám, zvyšovali by riziko potratu plodu a tým pádom znižovali šancu na úspešné tehotenstvo a donosenie zdravého dieťaťa. Odhaľujú sa vďaka nemu dedičné odchýlky v počte alebo štruktúre chromozómov, ktoré bývajú spájané so spontánnym potratom.

PGD alebo predimplementačná genetická diagnostika

PGD alebo preimplantačná genetická diagnostika je metóda, ktorá umožňuje diagnostikovať vývojovú vadu alebo dedičnú chorobu ešte pred embryotransferom1. Je to metóda preventívna, vďaka ktorej je možné vybrať k transferu také embryo, u ktorého bolo vylúčená vyšetrovaná vada alebo ochorenie. Odhaľujú sa vďaka nemu zmeny (mutácie) génov,ktoré sú spojené s konkrétnym dedičným ochorením.

Predimplementačná diagnostika dokáže vylúčiť len určité spektrum odchýliek embrya, ktorými je embryo daného páru najviac ohrozené. Nedokáže zaručiť narodenie zdravého dieťaťa a ani úspech pri IVF6.

Súvisiace články

Viac o PGD a PGS na modrykonik.sk

Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s PGD a PGS

Máš skúsenosť s PGD a PGS?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť