Meranie bazálnej teploty

Meranie bazálnej teploty robte ráno vždy v rovankú hodinu. Najlepšie ešte predtým ako vstanete. Zabezpečíte tak, že hodnoty z rôznych dní budú porovnateľné a nebudú ovplyvnené denným režimom, teplými nápojmi alebo jedlom a pod. Počas ovulácie je bazálna teplota o niečo vyššia ako v iné dni. Problém je, že zvýšenie teploty spojené s ovuláciou, nastáva s miernym oneskorením. Preto je vhodné na určenie plodných dní sledovať aj iný znak - napr. hlien krčku maternice.

Záznamy nad zlato

Bazálna teplota a jej meranieTo, že menštruáciu zaznamenávame do menštruačného kalendára, je úplne automatické. Rovnako prirodzené by malo byť zapisovanie bazálnej teploty do grafu. Môže to byť obyčajný štvorčekový papier. Vo výslednej tabuľke by mali byť uvedené teploty (s presnosťou na minimálne jedno desatinné číslo) a dátum. Prácu značne uľahčujú rozličné programy a šablóny, vďaka ktorým je to hračka.

Meranie bazálnej teploty na zistenie ovulácie je metódou, ktorá sa hodí skôr pre ženy s pravidelným menštruačným cyklom bez akýchkoľvek nepravidelností alebo porúch. Samotné meranie bazálnej teploty nepomôže otehotnieť. Iba vám napovie, ako funguje vaše telo, a či zrovna ovulujete.

Ak si teda pravidelne zapisujete do svojho menštruačného kalendára namerané hodnoty, môžete si vytvoriť svoju vlastnú charakteristickú teplotnú krivku menštruačného cyklu a byť potom schopná pomerne presne určiť deň ovulácie.

Popis obrázku: Jednoduchý graf bazálnej teploty. Na vodorovnej linke je dátum, zvislá zaznamenáva stupne.

Meranie bazálnej teploty

Bazálna teplota sa meria teplomerom pod jazykom alebo v pošve. Nemusíte si kupovať drahé a zložité zariadenie, výborne poslúži obyčajný teplomer.

Ortuťový teplomer

Ortuťový teplomer Môžete použiť klasický ortuťový, ktorý má asi každá doma. Býva súčasťou každej domácej lekárničky, takže je aj po ruke. Jeho jedinou nevýhodou je, že meria veľmi dlho. Pre presný výsledok počítajte asi s tromi až piatimi minútami. Niekto má s ním možno ešte jeden problém, a to strach z toho, že by mohol prasknúť. Predsa len je vyrobený zo skla a ortuť, ktorá by mohla vytiecť, je jedovatá. Nehovoriac o črepinách z teplomera. Je to síce veľmi nepravdepodobné, že by táto situácia mohla nastať, ale jeden nikdy nevie.

Popis obrázku: Klasický ortuťový teplomer nájdete v každej domácej lekárničke.

Digitálny teplomer

Druhú možnosť predstavuje digitálny teplomer. Jeho nespornou výhodou je, že môže ukazovať až dve desatinné miesta za čiarkou. Práve tie sú rozhodujúce pre presné určenie a zapísanie teploty. Oproti ortuťovým teplomerom viete výsledok v priebehu niekoľkých okamihov, na ktoré vás upozorní zvukovým signálom, takže odpadá sledovanie hodiniek.
Digitálny teplomer

Popis obrázku: Výhoda digitálnych teplomerov je, že merajú s presnosťou na desatinné čísla.

Bazálny teplomer

V rámci zachovania akéhosi komfortu a súkromia (predsa len zdieľať teplomer s takým využitím s ostatnými členmi rodiny nie je práve príjemné) si môžete kúpiť špeciálny tzv. bazálny teplomer . Kúpite ho cca od 7 Eur, výnimkou nie sú ani kúsky presahujúce 30 Eur. Odmenou nech je vám pocit, že je len váš a nemusíte sa desiť predstavy, že ho následne použije napríklad babička alebo manžel.
Bazálny teplomer

Popis obrázku: Bazálny teplomer bude iba váš.

Ako a kde merať bazálnu teplotu?

V ústach

Asi najrýchlejší a najjednoduchší spôsob, ako zmerať bazálnu teplotu. Plusom je, že ju možno použiť aj počas menštruácie, bez špinenia a následného zdĺhavého umývania teplomeru. Mínus potom reprezentuje fakt, že môže výsledok značne skresľovať. Teplota v ústach totiž pomerne dosť kolíše, a to aj vďaka takým maličkostiam, akými je teplota v miestnosti, či spíte s ústami otvorenými či zavretými a podobne. Nie sú to nijako vysoké odchýlky, ale radšej s tým počítajte.

Postup merania je naozaj jednoduchý: teplomer vložte hrotom pod jazyk, mierne bokom od uzdičky (to je sval, ktorý drží jazyk k ústnemu dnu) a vyčkajte asi 5 minút.

V pošve

Pravý opak predchádzajúcej metódy. Je presná, ale nie každému sadne, už kvôli strkaniu teplomeru niekam, kam rozhodne nepatrí. Ďalší problém nastáva v momente, keď menštruujete. Jednak to nie je úplne hygienické a z hľadiska čistoty nepraktické. Umývať teplomer po každom meraní je samozrejmosť, však fakt, že zmývate aj krv nie je každému príjemné.

V tomto prípade vložte hrot teplomera do pošvy celý. Po každom použití je potrebné (samozrejme) teplomer očistiť, najlepšie vlhkým obrúskom a vysušiť. Preto je výhodnejšie kúpiť ten špeciálny na meranie bazálnej teploty.

V konečníku

A v neposlednom rade je tu meranie v konečníku. Nie je práve populárne, avšak vykazuje rovnako presné hodnoty ako meranie v pošve. Aj v tomto prípade môžete použiť všetky tri druhy teplomerov, záleží na tom, aký vám bude pohodlný.

Presné pravidlá

Pamätajte, že pre naozaj presné hodnoty a vypovedajúce výsledky je dôležité, ba dokonca nevyhnutné, dodržiavať určité pravidlá. Už len preto, že bazálna teplota je teplota v pokoji. To znamená:

 • Merajte sa minimálne po šesťhodinovom spánku, kedy je telo odpočinuté. Kvalitný spánok je dnes luxus, ale pomáha predchádzať únave po zvyšok dňa. Vyspaní máte oveľa viac energie a elánu.
 • Čím stereotypnejší denný režim máte, tým menej nameriate odchýlok. Súvisí to s prvým bodom: ak ste celý deň lietala po meste, potom si zašla do fitka a domov prišla o polnoci, hodnoty sa môžu nepatrne vychyľovať od normálu.
 • Merajte sa v rovnaký čas. Áno, a to aj cez víkend, štátny sviatok a dovolenku. Aj keď v priebehu pracovného dňa vstávate o šiestej ráno, v sobotu a nedeľu si nastavte budík na ten samý čas. Lenivosť sa v tomto prípade nevypláca, telo je chytré a aj keď si prispíte do deviatich, nameriate úplne iné hodnoty. Buďte k sebe prísna, vyplatí sa to. Ostatne, samotné meranie netrvá nijako dlho, potom môžete opäť sladko snívať v teplej posteli.
 • Nadväzujeme na bod s meraním v rovnakú hodinu. Najlepšie možné načasovanie s naozaj presnými a vypovedajúcimi hodnotami je meranie ihneď po prebudení. Pozor, počíta sa aj taký detail ako je ranná toaleta. Keď si to spočítate, tak: musíte vstať z postele, prejsť spálňu, otvoriť dvere, chodbou dôjsť na onú ​​miestnosť, tak vykonať potrebu, utrieť sa, spláchnuť a tú istú cestu absolvovať znova. Osoby s rýchlejším krokom to zvládnu za dve minúty, ranné múmie pokojne za päť. Bazálna teplota je rovnako chúlostivá ako my, verte, že nám tie dve minúty nedaruje a teplota môže povyskočit pokojne o tri desatiny stupňa. Ideálne je teplomer položiť k posteli na dosah ruky (vstávanie a hľadanie teplomera môže výsledok merania skresliť).
 • Používajte rovnaký teplomer. Asi viete, že niektoré teplomery (obzvlášť digitálne) ukazujú výrazne menej než iné. Nie je to zle. Len sa držte rovnakého kúsku a druhu. Ak by ste sa týždeň merala ortuťovým teplomer, potom prešla na ten digitálny, ten by sa po 14 dňoch pokazil a vy ste si kúpila nový, potom verte, že odchýlky môžu byť značné. Pri meraní bazálnej teploty nie sú dôležité absolútne namerané hodnoty, ale len a len výsledný tvar nameranej krivky. Neexistuje teda zlý teplomer, ale veľmi zlé je teplomer meniť kedykoľvek v priebehu merania jedného cyklu.
 • Teplomer zavádzajte zakaždým na rovnaké miesto a rovnako hlboko. Nie teda raz do úst a druhýkrát do pošvy. Je to akoby ste jeden deň išla do práce na bicykli, a druhý autobusom. Cesta je rovnaká, ale čísla budú hovoriť niečo iné. V pošve a konečníku býva teplota vyššia ako v ústach, preto nemožno miesta merania kombinovať.

Čo ovplyvňuje výsledky merania

 • Lieky (najmä antibiotika4)
 • horúčka
 • choroby a infekcie3 (aj tie, ktoré na prvý pohľad teplotu nezvyšujú)
 • Užitie alkoholu predchádzajúci deň (jeden, dva poháre vína po večeri neuškodia, kokteilová smršť v bare s kamarátkou sa už na druhý deň prejaví)
 • Emocionálny stres (môže zvyšovať teplotu)
 • Fyzické vypätie (po náročnom fyzickom výkone akým je napr. intenzívny večerný kruhový tréning alebo zumba môže byť druhý deň bazálna teplota zvýšená)
 • Vzrušením (nervové aj to pozitívne, z radosti)
 • Nepokojný spánok a jeho poruchy (napr. nespavosťou, námesačnosť, časté chodenie na záchod môže bazálnu teplotu zvýšiť)
 • Nekvalitný spánok (žena chodí neskoro spať a skoro ráno vstáva)
 • Spánok pod elektrickým paplónom (umelo vyvolané teplo)
 • Zmena v čase vstávania (napr. zmena letného / zimného času, po niekoľkých dňoch sa ale všetko ustáli)
 • Zmena klímy (napr. keď v januári odletíte na Bali)

Tipy

Ak ste sa prebudili skôr alebo neskôr, než je obvyklé, zmerajte si teplotu tak ako vždy s tým, že posun v čase zaznamenajte do poznámky do grafu.

Ak trpíte nespavosťou alebo máte akékoľvek poruchy spánku a pred meraním teploty ste nemali minimálne 4 hodinový pokojný spánok v kuse, mali by ste túto skutočnosť zaznamenať do grafu.

Plodné dni podľa bazálnej teploty

Pred ovuláciou sa telesná teplota pohybuje v rozmedzí 36,2 ° C do 36,5 ° C. Ako už bolo povedané, tak dva dni po ovulácii klesne asi o 0,4 ° C do 1 ° C a takto sa drží počas celej doby ovulácie. Vďaka tomuto si môžete všimnúť zvýšenie telesnej teploty. Ak zistíte, že ste otehotneli, bazálna teplota sa nemení a zostáva zvýšená počas celej doby tehotenstva.

Pre zistenie plodných dní je dôležité, aby ste si bazálnu teplotu zapisovali dlhšiu dobu. Minimálne štvrť roka. Je to síce beh na dlhú trať, ale vďaka tomuto sa naučíte disciplíne a spoznáte, ako pracuje vaše telo a budete ho oveľa lepšie vnímať.

Bazálna teplota a tehotenstvo

Bazálna teplota a tehotenstvo

Ak plánujete ako pár bábätko, mali by ste mať pohlavný styk v podstate "kedykoľvek" sa vám zachce. Pokiaľ si ženy zaznamenávajú do grafu svoje meranie bazálnej teploty, z ktorého je zrejmé, že sa pohlavné styky "nevošli" do dní, kedy prebiehala ovulácia, je potrebné ísť bábätku1 trošku naproti. Milovanie sa s partnerom mimo ovuláciu neprináša túžobný výsledok, v ktorý páry dúfajú, je preto dobré zistiť si, kedy má žena ovuláciu.

Počas tehotenstva zostáva bazálna teplota mierne zvýšená, najmä od okamihu počatia až do konca prvého trimestra. Výkyvy medzi teplotami sa pohybujú v rozmedzí 0,072 a 0,18 ° C, teda vyššími hodnotami, než medzi normálnym obdobím a ovuláciou. Bazálna teplota normálne zostáva na mierne zvýšenej úrovni v prvom trimestri tehotenstva.

A ešte jedna vec: ak ste tehotná, spoznáte to už len z grafu bazálnej teploty. A to vďaka implačnému poklesu. Ide o zníženie krivky, spravidla medzi 7. - 10. dňom (eventuálne sa uvádza dokonca 5. - 12. deň) po ovulácii, po ktorom nasleduje opäť vzostup teplôt. Tento pokles môže byť sprevádzaný aj krátkodobým špinením či ľahkým krvácaním.

Popis obrázku: Jasne viditeľný prepad implačnej krivky, ktorý ohlasuje tehotenstvo.

Kedy je vhodná doba na otehotnenie?

K oplodneniu sú potrebné životaschopné spermie a ženské zdravé vajíčka. Mužské spermie sú schopné v ženskom tele prežiť až 3 dni. Ak sa teda páry milujú "okolo" ovulácie (plus mínus 2 dni), je zvýšená pravdepodobnosť, že dôjde k splynutiu vajíčka a spermie.

Ak chcú pary otehotnieť, je najvhodnejšie snažiť sa a mať pohlavný styk:

 1. 2 až 3 dni pred ovuláciou - pravdepodobnosť, že otehotniete je celkom vysoká
 2. 1 deň pred ovuláciou - spermie sú v dobrom stave a sú schopné oplodniť vajíčko
 3. v deň ovulácie - najvyššia pravdepodobnosť otehotnenia
 4. 1 deň po ovulácii - pravdepodobnosť otehotnenia klesá

Súvisiace články

Viac bazálnej teplote na modrykonik.sk:

Použité zdroje

 1. https://www.ceskaordinace.cz/bazalni-teplota-ckr-1071-7277.html
 2. https://www.ceskaordinace.cz/download/graf_bazalni_teploty.pdf
 3. https://www.ifertility.cz/p/536/bazalnich-teplomer-digitalni-mereni-bazalni-teploty
 4. http://merenibt.xf.cz/jaknato.html
 5. http://www.kalisek.cz/hormonalni-tanec
 6. https://www.womenzone.cz/encyklopedie/mereni-bazalni-teploty
 7. http://www.pohlaviditete.cz/
 8. http://www.lpp.sk/
 9. http://merenibt.xf.cz/

Použité zdroje obrázkov

 1. https://www.ifertility.cz/p/536/bazalnich-teplomer-digitalni-mereni-bazalni-teploty
 2. https://www.womenzone.cz/encyklopedie/mereni-bazalni-teploty
 3. https://pexels.com
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s meraním bazálnej teploty

Máš skúsenosť s meraním bazálnej teploty?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť